Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 βαση ξυλινησ κυψελησ με οροφο ξυλινο

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

βαση ξυλινησ κυψελησ  με οροφο ξυλινο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: βαση ξυλινησ κυψελησ με οροφο ξυλινο   βαση ξυλινησ κυψελησ  με οροφο ξυλινο Icon_minitimeΤρι Φεβ 13, 2018 9:33 am

γεια σασ.θελω να ρωτησω εαν κανενασ απο εδω στο φορουμ εχει δουλεψει ξυλινη βαση με οροφο απο πανω και καπακι αντι μιασ κανονικησ κυψελησ?να μασ πει την γνωμη του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

βαση ξυλινησ κυψελησ  με οροφο ξυλινο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βαση ξυλινησ κυψελησ με οροφο ξυλινο   βαση ξυλινησ κυψελησ  με οροφο ξυλινο Icon_minitimeΤρι Φεβ 13, 2018 11:07 am

Έχω δουλέψει ξύλινες και πλαστικές βάσεις. Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις;
Στην μεταφορά προσέχεις, είναι πρακτικές σε χειρισμούς και το "δέσιμό τους με τον όροφο σε μένα είναι πονοκέφαλος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

βαση ξυλινησ κυψελησ  με οροφο ξυλινο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βαση ξυλινησ κυψελησ με οροφο ξυλινο   βαση ξυλινησ κυψελησ  με οροφο ξυλινο Icon_minitimeΤρι Φεβ 13, 2018 11:20 am

Themis,εχω ακουσει οτι υπαρχει προβλημα εαν βαλουμε πλαστικεσ βασεισ με ξυλινουσ οροφουσ,και δεν εφαρμοζουν καλα,για αυτο ρωτησα εαν εχει δουλεψει κανεισ ξυλινεσ βασεισ με ξυλινουσ οροφουσ και τι προβληματα εχουν?σκεφτομαι να αγορασω ξυλινεσ βασεισ και οροφουσ ξυλινουσ και να κανω κυψελεσ,αντι να αγορασω κλασικη κυψελη,γιατι πιστευω οτι σε διαφορουσ χειρισμουσ βολευουν καλυτερα,και εαν δεν υπαρχει προβλημα με το να συγκρατει νερα μεταξυ του οροφου και τησ βασησ και να εχω σαπισματα και ταυτοχρονα να εφαρμοζει καλα ο οροφοσ και η βαση τοτε λεω να το δοκιμασω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

βαση ξυλινησ κυψελησ  με οροφο ξυλινο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βαση ξυλινησ κυψελησ με οροφο ξυλινο   βαση ξυλινησ κυψελησ  με οροφο ξυλινο Icon_minitimeΤρι Φεβ 13, 2018 11:39 am

Δεν ξέρω αν υπάρχει σίγουρη απάντηση στο σκεπτικό.
Έχω ορόφους από δύο διαφορετικούς κατασκευαστές και κουμπώνουν διαφορετικά και στις δύο βάσεις. Στην ξύλινη βάση έχω έλασμα και υπάρχει διαφορά στο σφίξιμο σε κάθε όροφο.
Αυτό φυσικά είναι δικό μου λάθος.
Στους χειρισμούς ναι βοηθάει αν αυτούς θέλεις να εφαρμόσεις.
Εμένα δε με βόλεψαν ποτέ και δεν τους χρησιμοποιώ πιά ως κινητούς. Τους κάρφωσα σε όροφο htipieme
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

βαση ξυλινησ κυψελησ  με οροφο ξυλινο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βαση ξυλινησ κυψελησ με οροφο ξυλινο   βαση ξυλινησ κυψελησ  με οροφο ξυλινο Icon_minitimeΤρι Φεβ 13, 2018 11:52 am

Themis,στην ξυλινη βαση με τον ξυλινο οροφο ειχεσ προβληματα με σαπισματα λογο τησ μη καλησ εφαρμογησ τησ βασησ με τον οροφο?και γενικα τι προληματα ειχεσ,εκτοσ αυτου του προβληματοσ που μου αναφερεισ,που λεσ οτι φταισ εσυ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

βαση ξυλινησ κυψελησ  με οροφο ξυλινο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βαση ξυλινησ κυψελησ με οροφο ξυλινο   βαση ξυλινησ κυψελησ  με οροφο ξυλινο Icon_minitimeΤρι Φεβ 13, 2018 1:26 pm

Τις έχω μόλις 3 χρόνια και ποτέ στο έδαφος. Δεν έχω πρόβλημα σαπίσματος στο σημείο που λες αλλά ούτε σε κάποιο άλλο.
Δεν είναι θέμα προβλήματος. Απλά δεν τις βολεύομαι και προτιμώ τις κλειστές σταθερές γονοφωλιές για άλλους λόγους.
Αλλά αυτό είναι υποκειμενικό και αφορά τον τρόπο που δουλεύω εγώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

βαση ξυλινησ κυψελησ  με οροφο ξυλινο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βαση ξυλινησ κυψελησ με οροφο ξυλινο   βαση ξυλινησ κυψελησ  με οροφο ξυλινο Icon_minitimeΤετ Φεβ 14, 2018 12:58 pm

Όλες μου οι κυψέλες είναι πλέων με πλαστικές βάσεις , τις γωνοφολιές τις έχω εγκαταλείψει μιας και μαζεύουν πολύ υγρασία και είναι πολύ δύσκολο το καθάρισμα τους , είναι πιο στιβαρές στο φόρτωμα αλλά και με τις βάσεις αν είσαι λίγο προσεκτικός δεν θα έχεις θέμα , άλλωστε για πόσες κυψέλες μιλάμε ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

βαση ξυλινησ κυψελησ  με οροφο ξυλινο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βαση ξυλινησ κυψελησ με οροφο ξυλινο   βαση ξυλινησ κυψελησ  με οροφο ξυλινο Icon_minitimeΤετ Φεβ 14, 2018 3:06 pm

kir έγραψε:
Όλες μου οι κυψέλες είναι πλέων με πλαστικές βάσεις , τις γωνοφολιές τις έχω εγκαταλείψει μιας και μαζεύουν πολύ υγρασία και είναι πολύ δύσκολο το καθάρισμα τους , είναι πιο στιβαρές στο φόρτωμα αλλά και με τις βάσεις αν είσαι λίγο προσεκτικός δεν θα έχεις θέμα , άλλωστε για πόσες κυψέλες μιλάμε ?

Είναι ανοιχτές; Οι δικές μου είναι γιατί όπως είπα πιο πάνω έχω και πλαστικές, λίγες βέβαια (10) και με προβληματίζουν τα εξής:
1. μαζεύουν σκουπίδια
2. προπολιάζονται
3. μεγαλύτερη κατανάλωση τροφών (είμαι ορεινός βέβαια)
4. καλά αλλά δύσχρηστα πορτάκια (έχω τους λευκούς)
5. με προβληματίζει κάτι που είχα διαβάσει σχετικά με την θερμοκρασία στο κάτω μέρος και τον χρόνο εκκόλαψης των κηφήνων σε σχέση με τη βαρρόα.

Όπως και να έχει, τα τεσσερα πρώτα είναι που δεν με βολεύουν στους πλαστικούς. Το 5ο είναι μικρότερης ίσως και χωρίς αξία λόγου.

Αν είχαν μεταλλική σίτα για να αποφεύγονται τα 1 και 2 και έκλειναν με συρτάρι εξωτερικά, ίσως να είχα και εγώ μόνο πλαστικούς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

βαση ξυλινησ κυψελησ  με οροφο ξυλινο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βαση ξυλινησ κυψελησ με οροφο ξυλινο   βαση ξυλινησ κυψελησ  με οροφο ξυλινο Icon_minitimeΠεμ Φεβ 15, 2018 10:36 am

kir,οι βασεισ που εχεισ ειναι πλαστικοι,ο οροφοσ που χρησιμοποιεισ για χρεη γονοφωλιασ ειναι ξυλινοσ η πλαστικοσ?ξυλινη βαση με ξυλινο οροφο εχεισ χρησιμοποιηση?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

βαση ξυλινησ κυψελησ  με οροφο ξυλινο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βαση ξυλινησ κυψελησ με οροφο ξυλινο   βαση ξυλινησ κυψελησ  με οροφο ξυλινο Icon_minitimeΠεμ Φεβ 15, 2018 3:59 pm

-Τους τεχνο τους ανοικτούς τους άλλαξα με κλειστούς , πέρα από το προπόλιασμα τα σκουπίδια κάθονται ανάμεσα στη σήτα και δεν φεύγουν ούτε με πιεστικό
-Από τους Ανελ είμαι ευχαριστημένος και από τους ανοιχτούς και απο τους κλειστούς (οι ανοιχτοί είναι όπως την ημέρα που τους έβαλα ) αν φτιάξουν και τα πορτάκια θα είναι σούπερ
-Ορόφους (που χρησιμοποιουντε και σαν γονοφωλιες ) έχω και ξύλινους και πλαστικούς και από τις 2 εταιρίες διαφορά στα μελίσσια δεν έχω δει όσο αναφορά αντοχή οι τεχνο φαίνονται πιο στιβαρές αλλά τις δουλεύω με 9 πλαίσια (το 10το μπαίνει μόνο με σφυράκι)
-ξύλινες βάσεις έχω μερικές σε κυψέλες που τις έχω κάνει 2πλοκηψελιδια αλλά δεν είναι ότι καλύτερο τουλάχιστον όταν είναι κλειστές
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

βαση ξυλινησ κυψελησ  με οροφο ξυλινο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βαση ξυλινησ κυψελησ με οροφο ξυλινο   βαση ξυλινησ κυψελησ  με οροφο ξυλινο Icon_minitimeΤρι Φεβ 20, 2018 10:07 am

ευχαριστω οσουσ απαντησαν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
βαση ξυλινησ κυψελησ με οροφο ξυλινο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μετατροπή γονοφωλιάς ξύλινης σε όροφο
» βαση κυψελης
» Βάση κυψέλης
» Βάση κυψέλης με σίτα.
» βάση στήριξης κυψελών

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: