Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;

Πήγαινε κάτω 
+8
xristosalfisti
monarchis
queen master
Themis
silahim
milmos
vassilis
psath
12 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;    Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Icon_minitimeΤρι Σεπ 19, 2017 9:46 pm

Στις 16 του μήνα επιθεώρησα τα μελίσσια μου. Είχαν 3-5 γόνους και ήταν περίπου 10άρια. Υπήρχαν και 2-3 διώροφα αλλά σύντομα θα χρειαστεί να αφαιρέσω και σε αυτά το πάτωμα. Έχει προηγηθεί αρχές Αυγούστου τρύγος. και ξαλάφρωμα βαρρόα. Τέλη Σεπτέμβρη θα τρυγήσω πάλι μερικά που δεν τρυγήθηκαν. Τα δικά σας σε τι κατάσταση είναι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;    Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Icon_minitimeΤετ Σεπ 20, 2017 9:12 pm

Τό ίδιο και σε μένα... Μείωση γέννας και πληθυσμών μετά το θυμάρι και τη θερραπεία βαρόα! Αλλά καλή προοπτική όχι όπως πέρσυ με τα ραντίσματα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;    Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Icon_minitimeΠεμ Σεπ 21, 2017 12:28 am

vassilis έγραψε:
Τό ίδιο και σε μένα... Μείωση γέννας και πληθυσμών μετά το θυμάρι και τη θερραπεία βαρόα! Αλλά καλή προοπτική όχι όπως πέρσυ με τα ραντίσματα!
Βασίλη τι θεραπεία έκανες για το Βαρρόα?
Με Οξαλικό?
Τι θερμοκρασίες είχες?
Και είχες απώλειες λόγω της εφαρμογής?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
silahim
Μέλος
Μέλος
silahim


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;    Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Icon_minitimeΠεμ Σεπ 21, 2017 11:02 am

vassilis έγραψε:
Τό ίδιο και σε μένα... Μείωση γέννας και πληθυσμών μετά το θυμάρι και τη θερραπεία βαρόα! Αλλά καλή προοπτική όχι όπως πέρσυ με τα ραντίσματα!

Επειδή τώρα βρήκα τέσσερα μελίσσια μου πεθαμένα απο ραντίσματα,
μπορώ να ρωτήσω τι ραντίζουν αυτή την εποχή??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;    Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Icon_minitimeΠεμ Σεπ 21, 2017 12:32 pm

Υπάρχουν καλλιέργειες ή φοίνικες στην περιοχή; Αν και δεν ξέρω αν ραντίζουν τέτοια εποχή κάτι.

Τα δικά μου μετά τη βελανιδιά που τα κούρασε πολύ, τις ζέστες του Αυγούστου και θεραπεία για βαρρόα και νοζεμίαση είναι τα μισά 5άρια και τα υπόλοιπα 7-8 πλαίσια πληθυσμό.
Οι γόνοι για τα μικρά ένα πλαίσιο και στα υπόλοιπα δύο με τρεις.
Αυτή τη βδομάδα άνοιξε ο κισσός και περιμένω και τα ρείκια.
Για τρύγο θα δούμε από Οκτώβριο αν τα μελίσσια και ο καιρός συμφωνούν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;    Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Icon_minitimeΠεμ Σεπ 21, 2017 11:51 pm

Σημερα μηλουσα με εναν φιλο και πολλα χρονια μελισσοκομο. Και επαθε και εκεινος ζημια. Αυτες της εποχες ραντηζουν φοινικες και ελαιοδεντρα. Αν δεν υπηρχε τιποτε αλο μπωρει να πηγαν και σε ελιες και εκει εγινε η ζημια. Το λεω γιατι και εγω εχω ελια στην αυλη μου και περιση απο το βουιτο δεν μπωρουσες να ακουσεις τον αλλο αν σου μηλουσε διπλα σου απο της μελισσες. Δεν εχω δει ξανα κατι τετιο στην ελια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;    Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Icon_minitimeΠαρ Σεπ 22, 2017 10:19 pm

queen master έγραψε:
Σημερα μηλουσα με εναν φιλο και πολλα χρονια μελισσοκομο. Και επαθε και εκεινος ζημια. Αυτες της εποχες ραντηζουν φοινικες και ελαιοδεντρα. Αν δεν υπηρχε τιποτε αλο μπωρει να πηγαν και σε ελιες και εκει εγινε η ζημια. Το λεω γιατι και εγω εχω ελια στην αυλη μου και περιση απο το βουιτο δεν μπωρουσες να ακουσεις τον αλλο αν σου μηλουσε διπλα σου απο της μελισσες. Δεν εχω δει ξανα κατι τετιο στην ελια.

Οι Μελισσες που βρίσκονταν στην ελιά???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;    Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Icon_minitimeΠαρ Σεπ 22, 2017 10:57 pm

Ναι πανε και σε ελιες αν δεν βρισκουν κατι καλυτερο. Δεν το εχεις ξανα ακουσει η δει? Εγω περιση το ειδα γιαυτο και το ανεφερα. Στα πολυ μικρα ανθακια που εχει η ελια. Πρεπει να περνουν γυρες αν δεν κανω λαθος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristosalfisti
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 140

Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;    Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Icon_minitimeΠαρ Σεπ 22, 2017 11:44 pm

Δε νομιζω να πηγαινουν στην ελια, εκτος αν αυτη ειναι ραντισμένη με μελασα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;    Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Icon_minitimeΣαβ Σεπ 23, 2017 7:46 am

Αδελφε οτι ειδα περιση σου λεω. Δεν εχω κανενα λογο να σας πω ψεματα. Η ελια δεν φενοταν απο της μελισσες και μαλιστα ειχα παραξενευτη και εγω. Δεν ειχα δει ξανα κατι τετιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;    Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Icon_minitimeΣαβ Σεπ 23, 2017 9:52 am

milmos έγραψε:
vassilis έγραψε:
Τό ίδιο και σε μένα... Μείωση γέννας και πληθυσμών μετά το θυμάρι και τη θερραπεία βαρόα! Αλλά καλή προοπτική όχι όπως πέρσυ με τα ραντίσματα!
Βασίλη τι θεραπεία έκανες για το Βαρρόα?
Με Οξαλικό?
Τι θερμοκρασίες είχες?
Και είχες απώλειες λόγω της εφαρμογής?
Καλημέρα Μίλτο,
Έκανα ξαλάφρωμα με άχνη και θυμόλη τον Αύγουστο, (η κόρη μου). Θα κάνω Οξαλικό και Γλυκερίνη και θα βάλω χαρτί για να δω αποτελέσματα μετά τη χαρουπιά, ακονιζιά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;    Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Icon_minitimeΣαβ Σεπ 23, 2017 9:55 am

xristosalfisti έγραψε:
Δε νομιζω να πηγαινουν στην ελια, εκτος αν αυτη ειναι ραντισμένη με μελασα.

Οι μέλισσες πάνε σε ελιά ή κλιματαριά, όταν δεν βρίσκουν καλύτερης ποιότητας γύρη. Στις ελιές πάνε κυρίως στις μεγαλόκαρπες (μανάκι, αμφίσσης κλπ).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;    Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Icon_minitimeΣαβ Σεπ 23, 2017 2:57 pm

queen master έγραψε:
Σημερα μηλουσα με εναν φιλο και πολλα χρονια μελισσοκομο. Και επαθε και εκεινος ζημια. Αυτες της εποχες ραντηζουν φοινικες και ελαιοδεντρα. Αν δεν υπηρχε τιποτε αλο μπωρει να πηγαν και σε ελιες και εκει εγινε η ζημια. Το λεω γιατι και εγω εχω ελια στην αυλη μου και περιση απο το βουιτο δεν μπωρουσες να ακουσεις τον αλλο αν σου μηλουσε διπλα σου απο της μελισσες. Δεν εχω δει ξανα κατι τετιο στην ελια.

Οι Μελισσες όντως πάνε πάνω στις ελιές. Πηγαίνουν συνήθως όταν η χρονια είναι φτωχή από άποψη γύρης. Έτσι όμως όπως το έχεις γράψει δεν έβγαινε πολύ νόημα γιατί την εποχή της ανθοφορίας είναι άσχετη με τη πιθανή δηλητηρίαση καθώς δεν υπάρχει τέτοια εποχή ανθοφορία στα ελαιόδεντρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;    Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Icon_minitimeΣαβ Σεπ 23, 2017 10:47 pm

vassilis έγραψε:
milmos έγραψε:
vassilis έγραψε:
Τό ίδιο και σε μένα... Μείωση γέννας και πληθυσμών μετά το θυμάρι και τη θερραπεία βαρόα! Αλλά καλή προοπτική όχι όπως πέρσυ με τα ραντίσματα!
Βασίλη τι θεραπεία έκανες για το Βαρρόα?
Με Οξαλικό?
Τι θερμοκρασίες είχες?
Και είχες απώλειες λόγω της εφαρμογής?
Καλημέρα Μίλτο,
Έκανα ξαλάφρωμα με άχνη και θυμόλη τον Αύγουστο, (η κόρη μου). Θα κάνω Οξαλικό και Γλυκερίνη και θα βάλω χαρτί για να δω αποτελέσματα μετά τη χαρουπιά, ακονιζιά...

Βασίλη, η Θυμόλη που ανακάτεψες στην άχνη, τι αναλογία επί τοις % είχε?

Και πόση ποσότητα από το μίγμα άχνης-Θυμόλης έριξες ανά πλαίσιο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sticky business
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
sticky business


Αριθμός μηνυμάτων : 30

Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;    Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Icon_minitimeΚυρ Σεπ 24, 2017 10:08 am

silahim έγραψε:
Επειδή τώρα βρήκα τέσσερα μελίσσια μου πεθαμένα απο ραντίσματα,
μπορώ να ρωτήσω τι ραντίζουν αυτή την εποχή??

Τέλος καλοκαιριού και το φθινόπωρο ψεκάζονται τα  βάτα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
silahim
Μέλος
Μέλος
silahim


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;    Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Icon_minitimeΔευ Σεπ 25, 2017 12:45 am

sticky business έγραψε:
silahim έγραψε:
Επειδή τώρα βρήκα τέσσερα μελίσσια μου πεθαμένα απο ραντίσματα,
μπορώ να ρωτήσω τι ραντίζουν αυτή την εποχή??

Τέλος καλοκαιριού και το φθινόπωρο ψεκάζονται τα  βάτα

Τι εννοείς ''βάτα''.....τα βατόμουρα? Σαλαμίνα δεν υπάρχουν.

ΥΓ δυστυχώς το κακό συνεχίστηκε και τη βδομάδα που πέρασε.
μέχρι στιγμής 5 μελίσσια σύνολο. Και δεν ξέρω τι θα βρώ την ερχόμενη
βδομάδα??
Τα μέλια που υπήρχαν μέσα, τι τα κάνουμε βρε παιδιά??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;    Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Icon_minitimeΔευ Σεπ 25, 2017 1:38 pm

Αυτό το μήνα γίνονται επαναληπτικοί ψεκασμοί ελαιόδεντρων για το δάκο. Υπάρχουν δύο τρόποι καταπολέμησης.
Ο δολοματικός και η πλήρης διαβροχή. Οι μέλισσες δεν πάνε στις ελιές βέβαια αλλά αν κάτω από τα δέντρα υπάρχει κάποια ανθοφορία όπως π.χ. αγριοσουσαμιά ή άγρια σπαράγγια και γίνει ψεκασμός με διαβροχή των δέντρων τότε σίγουρα το φάρμακο πάει στα άνθη που είναι κάτω απο αυτά και το αποτέλεσμα είναι κλάφτα Χαράλαμπε.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
silahim
Μέλος
Μέλος
silahim


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;    Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Icon_minitimeΔευ Σεπ 25, 2017 2:20 pm

έστειλα δείγματα στο Γεωπονικό πανεπιστήμιο της Αθήνας, σε πολύ
καλό φίλο. Όταν πάρω αποτελέσματα θα κρίνω λογικά.
Συνάμα θα κάνω όπως μου σύστησαν και απο την κτηνιατρική υπηρεσία
του Πειραιά, καταγγελία για δολιοφθορά κλπ.
Και βλέπουμε..........
Θα ενημερώνω το φόρουμ.


Υγ. η αγρια σπαραγγιά έχει τελείωση η ανθοφορία της.
αγριασουσαμιά είναι στα τελειώματά της.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;    Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Icon_minitimeΔευ Σεπ 25, 2017 2:25 pm

Στην Κρήτη η αγριοσπαραγγιά τώρα ξεκινάει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;    Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Icon_minitimeΤετ Σεπ 27, 2017 9:35 am

milmos έγραψε:
vassilis έγραψε:
milmos έγραψε:
vassilis έγραψε:
Τό ίδιο και σε μένα... Μείωση γέννας και πληθυσμών μετά το θυμάρι και τη θερραπεία βαρόα! Αλλά καλή προοπτική όχι όπως πέρσυ με τα ραντίσματα!
Βασίλη τι θεραπεία έκανες για το Βαρρόα?
Με Οξαλικό?
Τι θερμοκρασίες είχες?
Και είχες απώλειες λόγω της εφαρμογής?
Καλημέρα Μίλτο,
Έκανα ξαλάφρωμα με άχνη και θυμόλη τον Αύγουστο, (η κόρη μου). Θα κάνω Οξαλικό και Γλυκερίνη και θα βάλω χαρτί για να δω αποτελέσματα μετά τη χαρουπιά, ακονιζιά...

Βασίλη, η Θυμόλη που ανακάτεψες στην άχνη, τι αναλογία επί τοις % είχε?

Και πόση ποσότητα από το μίγμα άχνης-Θυμόλης έριξες ανά πλαίσιο?

Μίλτο την αναλογία και ποσότητα εφαρμογής την είδα στη Μελισσοκομική Επιθεώρηση αλλά δες την και εδώ: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Στο κιλό έβαλα 40 γραμμάρια (4%).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;    Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Icon_minitimeΚυρ Οκτ 01, 2017 8:42 pm

Δραματικη η κατασταση φετος. Εδω βορεια ειχε να βρεξει απο τον Μαιο .. τα περισσοτερα μελισσια εμειναν χωρις γονο. Ευτυχως τωρα πηρε καλες βροχες και περιμενουμε πευκο-σουσουρα να σωσει την κατασταση.

+ τις τελευταιες 2 εβδομαδες φυσαει βορειοανατολικος με συνεπεια να καραμελωνει η σταγονα πανω στο πευκο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;    Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Icon_minitimeΚυρ Οκτ 01, 2017 8:48 pm

Σήμερα παρατήρησα κίνηση στις εισόδους και αρκετή γύρη στα τελάρα. Είχαν προηγηθεί βροχές. Ελπίζω να δυναμώσουν για το Χειμώνα γιατί η ξηρασία μείωσε τους πληθυσμούς αρκετά. Πάντως μέλια βάζουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dm4891
Μέλος
Μέλος
dm4891


Αριθμός μηνυμάτων : 99

Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;    Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Icon_minitimeΚυρ Οκτ 01, 2017 11:58 pm

silahim έγραψε:
έστειλα δείγματα στο Γεωπονικό πανεπιστήμιο της Αθήνας, σε πολύ
καλό φίλο. Όταν πάρω αποτελέσματα θα κρίνω λογικά.
Συνάμα θα κάνω όπως μου σύστησαν και απο την κτηνιατρική υπηρεσία
του Πειραιά, καταγγελία για δολιοφθορά κλπ.
Και βλέπουμε..........
Θα ενημερώνω το φόρουμ.


Υγ. η αγρια σπαραγγιά έχει τελείωση η ανθοφορία της.
    αγριασουσαμιά είναι στα τελειώματά της.


μία απο τα ίδια κ εδω Αιγάλεω
2 φορές μια τέλος Ιουλίου που έκανε κ τη μεγάλη ζημιά
κ μια μικρή τέλος Αυγούστου μαζι με τη Βαρόα ............ 5 απο τα 9
έχω κρατήσει ένα δείγμα στον καταψύκτη απο το 2ο ......
αλλα δεν ξέρω που πως ..............

μεγάλη πιθανότητα ο Φοίνικας.............
η έπιναν κάπου μαζικά νερο κ τους την έκαναν εκεί την πρώτη φορά
γιατι ήταν πολυ μαζικό το χτύπημα τα πήρε όλα η μπάλα
τώρα προσπαθούν να συνέλθουν κ έχουν αρχίσει να γονιάζουν ξανα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
silahim
Μέλος
Μέλος
silahim


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;    Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Icon_minitimeΔευ Οκτ 02, 2017 2:01 pm

Βγάλε τα δείγματα απο τον καταψύκτη και βάλτα σε καθαρό οινόπνευμα.
Θα διατηρηθούν άριστα για πολύ χρόνο. Αν υπάρχουν και γύρες, τις κρατάς.


Εδώ θα σε κατευθύνουν για τα πάντα.
Χρησιμοποίησε τα τηλέφωνα για την κτηνιατρική υπηρεσία. Αν και δεν ανήκει
στο Πειραιά το Αιγάλεω, έχω την εντύπωση ότι θα σου δώσουν
χρηστικές πληροφορίες για την συνέχεια......ακόμα και για τα δείγματα
που έχεις. Λογικά θα υπάρχει και κτηνιατρική διεύθυνση Αθήνας.
Να περιγράψεις σωστά το περιστατικό αν υπάρχουν φωτό(καλώς)
ημερομηνίες κλπ αν έχεις σκοπό να κάνεις καταγγελία. Θα σου πούν αυτοί.

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΠΕΙΡΑΙΑ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝΤΙΚΗΣ ΥΓΕΙΝΗΣ ΚΑΙ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ
ΕΠΟΠΤΕΣ ΥΓΕΙΑΣ
ΤΗΛ. 2131602649

ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ
τΗΛ. 2131618543 - 514 - 516
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dm4891
Μέλος
Μέλος
dm4891


Αριθμός μηνυμάτων : 99

Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;    Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;  Icon_minitimeΤρι Οκτ 03, 2017 10:14 pm

ευχαριστω

θα κάνω ένα τηλέφ αν κ δεν νομίζω να ασχοληθούν γιατι κ λίγα έχω κ δεν είμαι επαγγελματίας

ίδωμεν !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μελίσσια σας;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Τι νέα από τα μελίσσια μας;
» κατασταση-εικονα μελισσων
» η κατασταση στην κυψελη
» Κατάσταση του μελισσοκομείου μου . Αξιολογήστε και συμβουλέψτε με .
» Κατάσταση με τα Ελληνικά μελισσοκομικά blog (3η έκδοση)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: