Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Εργατης πευκου.

Πήγαινε κάτω 
+2
olomelia
queen master
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Εργατης πευκου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Εργατης πευκου.   Εργατης πευκου. Icon_minitimeΤετ Σεπ 06, 2017 3:31 pm

Καλησπερα στην παραια. Σε πολους ισως φανοι αστειο και γελασουν, δεν πειραζει δεν ξερω καθολου και δεν εχω γνωσεις περι αυτου και θελω να ρωτισω. Μονο ο εργατης προκαλει βαμβακαδα στα πευκα? Η υπαρχει και αλλο παρασιτο σαν αυτον που να προκαλει βαμβακαδα? Ρωταω για τον λογο οτι προτον δεν ξερω, και δευτερων αν ειναι εργατης δεν μπωρο να των βρο. Δλδ να των δω. Οτι οντως ειναι εργατης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Εργατης πευκου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργατης πευκου.   Εργατης πευκου. Icon_minitimeΠεμ Σεπ 07, 2017 1:07 am

φίλε Queen Master...

με όλο το συμπάθειο, αλλά μερικά ποσταρίσματά σου μου προκαλούν πανικό! affraid

Σε πεύκα μπορεί να δεις και άλλα κουκούλια μα αυτή είναι η βαμβακάδα (τα κουκούλια) του εργάτη του πεύκου:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Εργατης πευκου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργατης πευκου.   Εργατης πευκου. Icon_minitimeΠεμ Σεπ 07, 2017 5:44 am

Olomelia αδελφε μου το ειπα και στο ποστ μου οτι δεν εχω γνωσης περι αυτου οτι ειμαι τελειος ανιδεος περι εργατη οτι πρωρη φορα ειδα βαμβακαδα, οπως η φοτω που εβαλες, και απλα ρωτισα αν υπαρχει και κατι αλλο που να προκαλη βαμβακαδα οπως ο εργατης. Δεν εχω κανεναν να με μαθει μελισσοκομια. Μονος μου μαθενο με οτι διαβαζω απο το νετ. Και αναλογα με αυτα που διαβαζω αν κρινο οτι στεκουν εχει καλος. Στο θεμα ΕΡΓΑΤΗΣ ειμαι τελιος ανιδεος δεν εχω δει ποτε μεχρι πριν μια εβδομαδα τουλαχιστον. Να μην ρωτισω κατι που δεν ξερω και δεν εχω δει ποτε ξανα? Περιμενα μια τετιου ηδους αντιδραση αλλα δεν πειραζει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Εργατης πευκου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργατης πευκου.   Εργατης πευκου. Icon_minitimeΠεμ Σεπ 07, 2017 11:51 am

Είσαι φίνος κ καταλαβαίνω απ' τα ποσταρίσματα ότι έχεις τη μελισσοκομία στις φλέβες!
Φαντάζομαι ότι στη Σύρο δεν έχει πευκοδάση, ε;

Γενικά, πολλά έντομα σε κάποια φάση της ζωής τους κάνουν απεκδύσεις και πλέκουν κουκούλια για να προστατεύονται. Ο εργάτης το κάνει πολύ μαζικά στο πεύκο κι επειδή η βαμβακάδα του είναι κολλώδης, δεν χαλάει ούτε παρασύρεται απ' τον αέρα, ακόμη κι όταν την εγκαταλείπει. Έτσι μένει όλο το χρόνο πάνω στα δένδρα και ξεχωρίζεις από μακρυά αν το δένδρο είναι "εμβολιασμένο".

Καλή συνέχεια στις αναζητήσεις σου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Εργατης πευκου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργατης πευκου.   Εργατης πευκου. Icon_minitimeΠεμ Σεπ 07, 2017 3:14 pm

Στην συρο εχει πευκα μην φανταστεις τρελα πραγματα. Οσο για τον εργατη δεν εχω δει ξανα ποτε, και επιδει ετυχε να δω 3 με 4 δεντρα με βαμβακιαση τρελαθηκα απο χαρα και το ψαχνω να δω αν ειναι αν βρω χρονο και πεταχτο μετα θα ανεβασω και καπια φοτω να το δεις να μου πεις. Επιασα το βαμβακι στο χερι μου και κολουσε λιγο σαν μαλι της γριας ξερεις. Μονος ξεκηνισα την μελισσοκομια αδελφε χωρις καμια βοιθεια. Εχω διαβασει οτι υπαρχει και δεν υπαρχει για τα παντα μεχρει και για το μικρο σκαθαρι κυψελης. Επισεις εχω δει ολλα τα video απο το ellinikomeli.gr και του melissocosmos. Τωρα βλεπω και του κυριου μοσχου ντιονια. Γενικα μου αρεσει πολυ νιωθο ερωτευμενος με την μελισσοκομια και το ψαχνω οσο δεν παει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

Εργατης πευκου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργατης πευκου.   Εργατης πευκου. Icon_minitimeΠεμ Σεπ 07, 2017 3:49 pm

Δες και αυτό που φαίνεται καθαρά

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Εργατης πευκου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργατης πευκου.   Εργατης πευκου. Icon_minitimeΠεμ Σεπ 07, 2017 5:47 pm

Η βαμβακαδα ειναι η ιδια. Τον εργατη ομως δεν μπωρο να δω. Η ειναι ψυλα στα κλαρια εκει που δεν φτανω η ειναι ακομη πολυ μικρος και δεν τον βλεπω η εγω δεν ξερω ακομη να τον δω. Δεν ξερω τι να πω. Διαβασα οτι απο μεσα μαρτη μεχρι μεσα απριλη βγενει να γενησει και φενετε καλυτερα γιατι ειναι πιο μεγαλος οποτε θα κανω μεχρι τοτε υπομονη να δω αν ρον βρο. Παντος αυριο να ειμαστε καλα θα ανεβασω και φοτω με τα δεντρα να τα δειτε και εσεις να μου πειτε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Εργατης πευκου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργατης πευκου.   Εργατης πευκου. Icon_minitimeΠεμ Σεπ 07, 2017 6:07 pm

Πήγαινε σε ένα σημείο στον κορμό ή σε ένα κλαδί ενός πεύκου και προσπάθησε να βγάλεις την βαμβακάδα, από κάτω βρίσκεται ο εργάτης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Εργατης πευκου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργατης πευκου.   Εργατης πευκου. Icon_minitimeΠεμ Σεπ 07, 2017 11:27 pm

Εχω παει στον κορμο και εχω βγαλει βαμβακαδα αλλα τιποτα ισως ειναι στα πιο ψιλα σημια του δεντρου γιατι στα πιο ψιλα σημια ειναι περισωτερη βαμβακαδα αλλα δεν φτανω να παω εκει πανω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george kis
Μέλος
Μέλος
george kis


Αριθμός μηνυμάτων : 72

Εργατης πευκου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργατης πευκου.   Εργατης πευκου. Icon_minitimeΠαρ Σεπ 08, 2017 1:25 am

Οταν εκανα αυτο το σκαλισμα με μια πευκοβελονα περυσι , εφτασα σε κατι μπεζ-κρεμ σημεια που πιστεψα πως αυτο θα ναι και δεν προχωρησα παραπερα. Παρολο που ειχε ασπρες ινες απο το διαχωρισμο που εκανα, εμοιαζε πολυ με σκουλικακι. Τωρα λοιπον......
Κανε εσυ λιγη υπομονη μεχρι να το βρεις
και μεις μεχρι να μας τα πεις
Ξεχασα να πω πως βαμβακαδα κανει και η μετκαλφα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Εργατης πευκου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργατης πευκου.   Εργατης πευκου. Icon_minitimeΠαρ Σεπ 08, 2017 7:51 pm

λογο οτι δεν εχω ανεβασει ξανα φωτο και δεν ξερω. θα ανεβασω της url και θα τα δειτε ετσι. οπως θα δειτε βαμβακαδα υπαρχει αλλα μελισσες ουτε για αστειο βεβαια μπωρει να μην δινει ακομη? θα διξει τι να πω. δειτε και πειτε μου την γνωμη σας.παντος οσα βαμβακια και αν σικοσα εργατη δεν βρικα.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dm4891
Μέλος
Μέλος
dm4891


Αριθμός μηνυμάτων : 99

Εργατης πευκου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργατης πευκου.   Εργατης πευκου. Icon_minitimeΚυρ Σεπ 17, 2017 9:50 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Εργατης πευκου.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Εμβολιασμος σε πευκα εργατης
» το παράσιτο "εργάτης" ή Marchalina hellenica
» μελιτοφορια πευκου
» Αποφλοιωση Πευκου
» απορια περι πευκου

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: