Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Απολύμανση και αφαίρεση βαφής.

Πήγαινε κάτω 
+2
nikos37
vtoutoun
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Απολύμανση και αφαίρεση βαφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απολύμανση και αφαίρεση βαφής.   Απολύμανση και αφαίρεση βαφής. Icon_minitimeΚυρ Μάης 21, 2017 4:20 pm

Κυριακή γιορτή και σχόλη λοιπόν και είπαμε με τον κολλητό να την περάσουμε κάπως δημιουργικά. Αποφασίσαμε να απολυμανουμε και ταυτόχρονα να αφαιρέσουμε την παλιά βαφή από κάμποσες μεταχειρισμένες κυψέλες που αποκτήθηκαν πρόσφατα. Τα υλικά ένα μεταλλικό δοχείο ένα φλογιστρο καυστική σόδα και ένα πλυστικό μηχάνημα. Το αποτέλεσμα στις παρακάτω φωτογραφίες.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Απολύμανση και αφαίρεση βαφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απολύμανση και αφαίρεση βαφής.   Απολύμανση και αφαίρεση βαφής. Icon_minitimeΚυρ Μάης 21, 2017 5:24 pm

Και για να γινει και μια περιγραφη της διαδικασιας. Η σοδα προστεθηκε σε κρυο νερο με αποτελεσμα κανενα. Δεν υπηρξε καμια αντιδραση ευτυχως καθως αυτο με αγχωνε λιγο. Η συγκεντρωση ηταν περιπου 5%.υπεραρκετη για τη δουλεια που θελαμε. Μετα ζεσταθηκε το διαλυμα σε θερμοκρασια μικροτερη των 100. Και αυτο τυχαια γιατι βιαζομουν να δω τι θα γινει και δεν περιμενα να βρασει. Ανακαλυψα οτι δεν χρειαζεται. Αρκει απλα να ζεσταθει. Κατα το ζεσταμα δεν υπαρχει επισης καμια αντιδραση του διαλυματος ανεπιθυμητη. Και τελος πεντε λεπτα βουτηγματος ειναι υπεραρκετα για να μεινει σκετο ξυλο.
ΥΓ.οπωσδηποτε γαντια μασκα γυαλια καπελο και μακρυ πουκαμισο καθως το μειγμα ειναι εξαιρετικα καυστικο και διαβρωτικο. Kids dont try this at home!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Απολύμανση και αφαίρεση βαφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απολύμανση και αφαίρεση βαφής.   Απολύμανση και αφαίρεση βαφής. Icon_minitimeΚυρ Μάης 21, 2017 6:46 pm

Πολύ ωραία δουλειά! Στη συνέχεια θα κάνεις εμβάπτιση σε λινέλαιο; Ή θα χρησιμοποιήσεις άλλα υλικά;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Απολύμανση και αφαίρεση βαφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απολύμανση και αφαίρεση βαφής.   Απολύμανση και αφαίρεση βαφής. Icon_minitimeΚυρ Μάης 21, 2017 7:06 pm

Ο καθένας στη συνέχεια θα κάνει και διαφορετική διαδικασία. Εγώ θα στοκαρω με κόλλα και πριονιδι μετά λινελαιο και μετά βάψιμο. Ο κολλητός ας περιγράψει τη δική του διαδικασία γιατί είναι λίγο πιο πολύπλοκη!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Απολύμανση και αφαίρεση βαφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απολύμανση και αφαίρεση βαφής.   Απολύμανση και αφαίρεση βαφής. Icon_minitimeΚυρ Μάης 21, 2017 8:38 pm

Εγω για αρχη θα τριψω μεσα εξω με 40αρι γυαλοχαρτο να φανει καθαρο ξυλο γιατι πρωτον το νερο βγαζει παντα αγριαδα στο ξυλο και δευτερον γιατι παιζει οι δικες μου να ειναι πιο παλιες κι απο μενα. Μετα στοκαρισμα και τριψιμο μονο στα σοκορα και περασμα στις εσωτερικες γωνιες με σκετη ξυλοκολα για την πεταλουδα. Και τελος βουτηγμα στην αγια παραφινη. Βαψιμο στα πατωματα γιοκ. Πεντε απο αυτα θα μεταφερθουν σε φιλο μαραγκο για επειγουσα μεταμοσχευση γιατι το πλυστικο μαζι με το χρωμα εβγαζε και κομματια ξυλο.
Ουφ!! Και μονο που ταγραψα κουραστηκα. Ποτε θα βγαλουν οι καριοληδες 8αρες πλαστικες; lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Απολύμανση και αφαίρεση βαφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απολύμανση και αφαίρεση βαφής.   Απολύμανση και αφαίρεση βαφής. Icon_minitimeΚυρ Μάης 21, 2017 10:04 pm

Στοκάρισμα μετά λινέλαιο και τέλος βάψιμο.
Απλά πράγματα κολλητέ!


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Απολύμανση και αφαίρεση βαφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απολύμανση και αφαίρεση βαφής.   Απολύμανση και αφαίρεση βαφής. Icon_minitimeΚυρ Μάης 21, 2017 10:43 pm

cheers lol!
sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Απολύμανση και αφαίρεση βαφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απολύμανση και αφαίρεση βαφής.   Απολύμανση και αφαίρεση βαφής. Icon_minitimeΔευ Μάης 22, 2017 2:54 pm

lol! Συγγνώμη αλλά πρέπει να παρέμβω... Δεν έχει πλάκα η όλη διαδικασία εάν:
1ον δεν υπάρχει μπριζολομπυροκατάσταση,
2ον δεν είναι καλεσμένα μερικά φιλαράκια για να βάλουν ένα χεράκι (βλ. μέλη Melissologia H.B.F.)zitao pola

Είστε καταπληκτικοί καλούς τρύγους φίλοι μου. mam
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Απολύμανση και αφαίρεση βαφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απολύμανση και αφαίρεση βαφής.   Απολύμανση και αφαίρεση βαφής. Icon_minitimeΔευ Μάης 22, 2017 3:14 pm

Στο δεύτερο δεν μπορώ να πω ότι έχεις άδικο βέβαια και εγώ καλεσμένος ήμουν οπότε τα παράπονά σου στον κολλητό.
Όσο για το πρώτο αν και δεν υπήρχε όπως λες μπριζολοιστορία kospidia υπήρχε κάτι άλλο φίλε που ήταν πίστεψέ με καλύτερο.
Τα γεμιστά της κυρίας Στέλλας σε συνδυασμό με εξαιρετικό σπιτικό κόκκινο κρασάκι. Δεν χρειάζεται να πω κάτι άλλο νομίζω! mam
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Απολύμανση και αφαίρεση βαφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απολύμανση και αφαίρεση βαφής.   Απολύμανση και αφαίρεση βαφής. Icon_minitimeΔευ Μάης 22, 2017 3:44 pm

monarchis έγραψε:
lol! Συγγνώμη αλλά πρέπει να παρέμβω... Δεν έχει πλάκα η όλη διαδικασία εάν:
1ον δεν υπάρχει μπριζολομπυροκατάσταση,
2ον δεν είναι καλεσμένα μερικά φιλαράκια για να βάλουν ένα χεράκι (βλ. μέλη Melissologia H.B.F.)zitao pola

Είστε καταπληκτικοί καλούς τρύγους φίλοι μου. mam

Ζηταω ταπεινα συγγνωμη απο την ομήγυρη. Παραδεχομαι οτι ενηργησα εγωιστικα αλλα με ειχε καταβαλει η πιεση του χρονου. Υποσχομαι στους φιλους αλλα και σε εμενα οτι δεν θα ξαναεπιτρεψω στον εαυτο μου να χασω το δασος κοιταζοντας το δεντρο.
Τον ***πιπέρι***, ποιητης επρεπε να γινω.
ΥΓ. κολητε ευχαριστω για το κοπλιμαν προς τη μανα. Θα το μεταφερω παραυτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Απολύμανση και αφαίρεση βαφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απολύμανση και αφαίρεση βαφής.   Απολύμανση και αφαίρεση βαφής. Icon_minitimeΔευ Μάης 22, 2017 4:04 pm

nikos37 έγραψε:
monarchis έγραψε:
lol! Συγγνώμη αλλά πρέπει να παρέμβω... Δεν έχει πλάκα η όλη διαδικασία εάν:
1ον δεν υπάρχει μπριζολομπυροκατάσταση,
2ον δεν είναι καλεσμένα μερικά φιλαράκια για να βάλουν ένα χεράκι (βλ. μέλη Melissologia H.B.F.)zitao pola

Είστε καταπληκτικοί καλούς τρύγους φίλοι μου. mam

Ζηταω ταπεινα συγγνωμη απο την ομήγυρη. Παραδεχομαι οτι ενηργησα εγωιστικα αλλα με ειχε καταβαλει η πιεση του χρονου. Υποσχομαι στους φιλους αλλα και σε εμενα οτι δεν θα ξαναεπιτρεψω στον εαυτο μου να χασω το δασος κοιταζοντας το δεντρο.
Τον ***πιπέρι***, ποιητης επρεπε να γινω.
ΥΓ. κολητε ευχαριστω για το κοπλιμαν προς τη μανα. Θα το μεταφερω παραυτα.

Νίκο άμα κατέβεις στην πολιτική εγώ θα σε ψηφίσω (δεν είμαι κανα κορόιδο). Καλά τα λες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Απολύμανση και αφαίρεση βαφής. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απολύμανση και αφαίρεση βαφής.   Απολύμανση και αφαίρεση βαφής. Icon_minitimeΤρι Μάης 23, 2017 11:14 am

Πολύ καλό αποτέλεσμα sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Απολύμανση και αφαίρεση βαφής.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Διαδικασία βαφής κυψελών
» Καταλαθος αφαιρεση βασσιλισας
» Αφαίρεση κεριού από τελάρο
» Αφαίρεση μελισσιού από κορμό δέντρου
» Απολυμανση

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: D.I.Y. μελισσοκομικές πατέντες-
Μετάβαση σε: