Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τρίτος όροφος.

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Τρίτος όροφος.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τρίτος όροφος.    Τρίτος όροφος.  Icon_minitimeΠεμ Απρ 13, 2017 11:29 pm

Σε μελίσσι διώροφο 17-18άρι με 13 πλαίσια γόνο- ίσως και παραπάνω να βάλω όροφο ή να περιμένω να πατήσει και στα 20 πλαίσια, σύμφωνα με τη γνώμη μελισσοκόμου; Σκέφτομαι ότι αν εκκολαφθούν μόνο 3 πλαισια από τα 13 θα γίνει χαμός κι επομένως είναι σωστό εντός 2-3 ημερών να σηκώσω όροφο. Τι λέτε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Τρίτος όροφος.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρίτος όροφος.    Τρίτος όροφος.  Icon_minitimeΠαρ Απρ 14, 2017 11:05 am

psath έγραψε:
Σε μελίσσι διώροφο 17-18άρι με 13 πλαίσια γόνο- ίσως και παραπάνω να βάλω όροφο ή να περιμένω να πατήσει και στα 20 πλαίσια, σύμφωνα με τη γνώμη μελισσοκόμου; Σκέφτομαι ότι αν εκκολαφθούν μόνο 3 πλαισια από τα 13 θα γίνει χαμός κι επομένως είναι σωστό εντός 2-3 ημερών να σηκώσω όροφο. Τι λέτε;

Περιμενε να σου σμηνουργησει... χαχα

Δωστο οροφο ρε Psath. ανεβασε πανω 2 ψημενους γονους με 2 αχτιστα και κατω προσθεσε 2 αχτιστα και 2 χτισμενα αν εχεις και εισαι καλυμμενος για αρκετες ημερες.

Εγω αντιμετωπιζω παρομοιο αλλα αλλο προβλημα. Μελισσι 19αρι το οποιο στον οροφο εχει 5 γονους και τα υπολοιπα μελια. Στην γονοφωλια οτι ξεγονευει μετατρεπεται σε πλακες γυρης.

Δεν ξερω αν επραξα σωστα αλλα του εδωσα χωρο δηλαδη τριτο πατωμα.

Νομιζω οτι οταν σταματησει αυτο το πανηγυρι η μανα θα κατεβει στην γονοφωλια να εκμεταλευτει ολη αυτην την γυρη.

Αλλωστε εδω σε εμας βορεια ελλαδα η γονος φτανει στο ζενιθ του Μαιο προς αρχες Ιουνιου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Τρίτος όροφος.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρίτος όροφος.    Τρίτος όροφος.  Icon_minitimeΠαρ Απρ 14, 2017 11:54 am

Πάω για όροφο... oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Τρίτος όροφος.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρίτος όροφος.    Τρίτος όροφος.  Icon_minitimeΔευ Απρ 17, 2017 10:22 pm

Κι εγώ έχω μελίσσι διώροφο 17άρι με 6-7 γόνους πάνω και φουλ γύρες και μέλια κάτω. Κατέβασα τους γόνους κάτω κι ανέβασα τις γύρες. Κάτι σαν αναστροφή δηλαδή. Δεν ξέρω αν έκανα καλά. Πιστεύω ότι ήταν πολύ νωρίς για τρίτο όροφο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Τρίτος όροφος.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρίτος όροφος.    Τρίτος όροφος.  Icon_minitimeΤρι Απρ 18, 2017 8:06 am

psath έγραψε:
Κι εγώ έχω μελίσσι διώροφο 17άρι με 6-7 γόνους πάνω και φουλ γύρες και μέλια κάτω. Κατέβασα τους γόνους κάτω κι ανέβασα τις γύρες. Κάτι σαν αναστροφή δηλαδή. Δεν ξέρω αν έκανα καλά. Πιστεύω ότι ήταν πολύ νωρίς για τρίτο όροφο.

Psath καλημερα,

Νομιζω τζαμπα επεμβαινεις. Αυτα τα μελισσια που εχουν φρακαρει απο κατω μολις κοψει η πολυ η γυρη η βρουν αρκετα μελια και αρχισει να μπλοκαρει ο οροφος, η μανα θα θυμηθει και θα κατεβει απο μονη της κατω να γεννησει. Αμα δωσεις ομως τριτο οροφο αυτες οι γυρες θα ξεχαστουν εκει κατω γιατι αυτη θα ανεβενει ολο και προς τα πανω. Σε αυτην την περιπτωση θα τις αξιοποιησουν αργοτερα προς τον ιουλιου αυγουστο που θα κατεβασεις τα πατωματα.

Αυτα εχω παρατηρησει στα δικα μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Τρίτος όροφος.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρίτος όροφος.    Τρίτος όροφος.  Icon_minitimeΤρι Απρ 18, 2017 8:07 am

psath έγραψε:
Κι εγώ έχω μελίσσι διώροφο 17άρι με 6-7 γόνους πάνω και φουλ γύρες και μέλια κάτω. Κατέβασα τους γόνους κάτω κι ανέβασα τις γύρες. Κάτι σαν αναστροφή δηλαδή. Δεν ξέρω αν έκανα καλά. Πιστεύω ότι ήταν πολύ νωρίς για τρίτο όροφο.

καλημερα και χρονια πολλα
οι φουλ γυρες κατω ειναι αποτελεσμα των γονων στον όροφο
δεν ειναι καλο να αφηνουμε τη μαννα να γενναει επανω
την κατεβαζουμε και αν το ξανακανει....δι'αφραγμα
για τριτο οροφο αν χρειαζεται ή οχι θα φανει τωρα που κατεβασες το γονο
αλλα έχεις ακομη χωρο στον όροφο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Τρίτος όροφος.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρίτος όροφος.    Τρίτος όροφος.  Icon_minitimeΤρι Απρ 18, 2017 8:49 am

thoma.sbees έγραψε:
psath έγραψε:
Κι εγώ έχω μελίσσι διώροφο 17άρι με 6-7 γόνους πάνω και φουλ γύρες και μέλια κάτω. Κατέβασα τους γόνους κάτω κι ανέβασα τις γύρες. Κάτι σαν αναστροφή δηλαδή. Δεν ξέρω αν έκανα καλά. Πιστεύω ότι ήταν πολύ νωρίς για τρίτο όροφο.

καλημερα και χρονια πολλα
οι φουλ γυρες κατω ειναι αποτελεσμα των γονων στον όροφο
δεν ειναι καλο να αφηνουμε τη μαννα να γενναει επανω
την κατεβαζουμε και αν το ξανακανει....δι'αφραγμα
για τριτο οροφο αν χρειαζεται ή οχι θα φανει τωρα που κατεβασες το γονο
αλλα έχεις ακομη χωρο στον όροφο


Thoma καλημερα και χρονια πολλα.

Το μπλοκαρισμα της γονοφωλιας δεν εχει καμια σχεση με τους γονους στον οροφο. Οι γονοι στον επανω οροφο αυτην την εποχη ειναι απολυτως φυσιολογικο και το επιδιωκουμε για να αναπτυχθει πληρως το μελισσι.

Σκεψου να μην μπορουσε να γεννησει ουτε πανω και κατω να ηταν μπλοκαρισμενη ολη η γονογωλια.

Το μπλοκαρισμα συμβαινει σε δυνατα μελισσια οταν βρισκουν πολυ γυρη και μελι και νομιζω δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα γ'ιαυτο παρα μονο να χαιρομαστε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Τρίτος όροφος.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρίτος όροφος.    Τρίτος όροφος.  Icon_minitimeΤρι Απρ 18, 2017 9:20 am

Αν έχεις καταψύκτη αποθήκευσέ τα για το πεύκο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τρίτος όροφος.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» τρίτος όροφος
» Αναστροφη πατωματων η τριτος οροφος?
» 2ος όροφος
» Σκέψη: Όροφος από κάτω
» Μισός όροφος

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: