Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Κηραλοιφές και Νομοθεσία

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Κηραλοιφές και Νομοθεσία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κηραλοιφές και Νομοθεσία   Κηραλοιφές και Νομοθεσία Icon_minitimeΣαβ Ιαν 21, 2017 12:26 am

Μήπως κάποιος μπορεί να μου πει τί χρειάζεται από νομοθεσία για να πουλάμε κηραλοιφές και σαπούνια από δικά μας προϊόντα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Κηραλοιφές και Νομοθεσία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κηραλοιφές και Νομοθεσία   Κηραλοιφές και Νομοθεσία Icon_minitimeΣαβ Ιαν 21, 2017 1:02 am

vassilis έγραψε:
Μήπως κάποιος μπορεί να μου πει τί χρειάζεται από νομοθεσία για να πουλάμε κηραλοιφές και σαπούνια από δικά μας προϊόντα;
Θα εννοείς βέβαια να τα διαθέσεις σε κατάστημα.

Επειδή πρόκειται για προϊόντα που μπαίνουν πάνω στο ανθρώπινο σώμα, μπαίνει στη μέση ο ΕΟΦ.
Αυτός πρέπει να σου δώσει έγκριση, αλλά η έγκριση αυτή κοστίζει κάποιο 2χίλιαρο άπαξ (για το κάθε προϊόν σου) και κάποιο μικρό ποσοστό επί της πώλησης για πάντα.
Εμένα αυτό το 2χίλιαρο μου θυμίζει κάτι σε νταβατζιλίκι.

Στην πράξη αρκετά καταστήματα πουλάνε τέτοια προϊόντα, αλλά αν ψάξεις πάνω στην ετικέτα δεν βλέπεις αριθμό έγκρισης.
Οπότε καταλαβαίνεις τι γίνεται.

Από την άλλη πάλι, στις Λαϊκές υπάρχουν παραγωγοί που πουλάνε κηραλοιφές που φιάχνουν αυτοί οι ίδιοι. Και εδώ δεν υπάρχει έγκριση.
Οπότε ξανακαταλαβαίνεις τι γίνεται.

Οι υψηλές εισφορές στον ΕΟΦ - όπως και οι υψηλές μαυραγορίτικες φορολογίες - δημιουργούν τέτοια φαινόμενα, μπάχαλου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Κηραλοιφές και Νομοθεσία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κηραλοιφές και Νομοθεσία   Κηραλοιφές και Νομοθεσία Icon_minitimeΣαβ Ιαν 21, 2017 10:05 am

Ευχαριστώ Μίλτο
Efharisto Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κηραλοιφές και Νομοθεσία
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
»  νομοθεσία για τους καλοκαιρινούς καπνισμους
» νομοθεσια
» ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ
» ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΗ ΜΕΛΙΣΣΟΣΜΗΝΩΝ
» Νομοθεσία ετικέτας μελιού

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Η βιβλιοθήκη :: Νομοθεσία - Επιδοτήσεις-
Μετάβαση σε: