Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

  νομοθεσία για τους καλοκαιρινούς καπνισμους

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

 νομοθεσία για τους καλοκαιρινούς καπνισμους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: νομοθεσία για τους καλοκαιρινούς καπνισμους    νομοθεσία για τους καλοκαιρινούς καπνισμους Icon_minitimeΤρι Σεπ 08, 2015 11:28 am

Εχω τα μελισσια μου στο πευκοδασος του σειχ σου για πευκομελο. Τις προαλλες πηγα για επιθεωρηση οπου ηρθε ενα πυροσβεστικο και μου ειπε οτι απαγορευεται η χρηση καπνιστηριου απο Μαιο ως οκτωμβρη σε δασικη εκταση. Εκανε λογω για ενα κανονισμο δασοπροστασιας αν θυμαμαι καλα νουμερο 9. Επισης μου ειπε οτι οσο διαρκει ο κανονισμος δλδ Μαιο-Οκτωμβριο δεν επιτρεπονται τα λαστιχα αυτοκινητου για βασεις. Οταν του ζητησα τον κανονισμο για να ενημερωθω μου ειπε να τον ψαξω στο ιντερνετ αλλα δυστυχως δεν τον βρηκα. Μηπως γνωριζετε κατι παραπανω για το θεμα ? Αφαιρεσα τα λαστιχα αλλα χωρις καπνιστηρι ουτε να τα παρω απο εκει δεν μπορω. Εχω εγκλωβιστει. Ηρθε ομως και ενα μηνυμα απο τον μελισσοκομικο συλλογο που λεει οτι στις 6/9/15 απαγορευεται το καπνιστηρι σε θεσσαλονικη και γυρω νομους αλλα στις 7/9/15 απαγορευεται μονο στην χαλκιδικη. Αρα καποιες μερες επιτρεπεται και αλλες οχι το καπνιστηρι. Τι παιζει ? Τα φωτα σας παρακαλω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

 νομοθεσία για τους καλοκαιρινούς καπνισμους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νομοθεσία για τους καλοκαιρινούς καπνισμους    νομοθεσία για τους καλοκαιρινούς καπνισμους Icon_minitimeΤρι Σεπ 08, 2015 11:55 am

Ψάχνοντας λίγο βρήκα αυτό:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και αυτό:

Άρθρο 9
Κάπνισμα μελισσών

1. Το κάπνισμα κυψελών που είναι μέσα σε δάση και δασικές εκτάσεις και σε απόσταση
μικρότερη των 300 μέτρων από τις παρυφές των δασών επιτρέπεται μόνον εφόσον :
α.- Γίνει αποψίλωση της βλάστησης του χώρου εγκατάστασης των κυψελών και σε απόσταση τουλάχιστον 5 μέτρων γύρω από τις κυψέλες.
β.- Η ελάχιστη απόσταση του χώρου εγκατάστασης των κυψελών από τα δένδρα και θάμνους είναι τουλάχιστον 10 μέτρων.
γ.- Στον χώρο των κυψελών διατηρείται ικανή ποσότητα νερού (τουλάχιστον 200 λίτρα νερού).
δ.- Στις κυψέλες και σε εμφανή σημείο αναγράφεται το ονοματεπώνυμο, η διεύθυνση και το τηλέφωνο του ιδιοκτήτη.
Ειδικά κατά την αντιπυρική περίοδο επιτρέπεται το κάπνισμα κυψελών μόνο μέχρι τη 12η μεσημβρινή και εφόσον ο δείκτης επικινδυνότητας της περιοχής είναι 1 (μικρή) ή 2 (μέση).

2. Το κάπνισμα μελισσών που είναι σε κορμούς δένδρων επιτρέπεται εκτός αντιπυρικής
περιόδου, μόνον εφόσον επικρατούν κατάλληλες καιρικές συνθήκες, έχουν ληφθεί τα προληπτικά μέτρα της προηγουμένης παραγράφου και έχει ενημερωθεί η αρμόδια Πυροσβεστική Υπηρεσία για το χρόνο της ενέργειας του καπνίσματος.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

 νομοθεσία για τους καλοκαιρινούς καπνισμους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νομοθεσία για τους καλοκαιρινούς καπνισμους    νομοθεσία για τους καλοκαιρινούς καπνισμους Icon_minitimeΤρι Σεπ 08, 2015 12:18 pm

Σωστός ο Θέμης με πρόλαβε.
Αν είχες κάνει τα παραπανω,αποψίλωση,νερο και κανένα πυροσβεστήρα δεν θα μπορουσαν ούσα σου πουν τίποτα μια και θα ησουν νόμιμος.
Πάλι όμως σε ημέρες με πολύ δυνατό αερα που βγάζουν ανακοίνωση για κίνδυνο πυρκαγιάς ακομα και αυτά να εχεισ κάνει απαγορεύετε για αυτές τις μέρες το κάπνισμα.
Αυτό που σου είπε ο σύλλογος ειναι λάθος....αν δεν εχεις κάνει τα παραπανω και σε δουν και πάλι θα σε διώξουν...κανενας δεν βγάζει ανακοίνωση που επιτρέπονται και που όχι ..καπνιστηρια..σε περίοδο αντιπυρικής ισχύει το άρθρο 9.
Υ.γ. Δυστυχώς λόγο διαφόρων υποχρεώσεων δεν κατάφερα να ανεβάσω ένα κείμενο που θα έγραφα για αυτο το θέμα..ειχα συννενοηθει και με το φόρουμ αλλά.....δεν...
Ελπίζω να τα καταφέρω ώστε τουλάχιστον το άλλο καλοκαίρι να υπαρχει.
Παιδιά λιγη προσοχη....το μια σπίθα αρκεί να φερει την καταστροφή ειναι πέρα για πέρα αληθινό.φανταστητε την ψυχολογία σας και τον εαυτό σας αν προκαλέσετε μια τεράστια πυρκαγιά,με όλες τις δραματικές συνέπειες.
Εμείς που ζούμε από την φύση,εμείς που χωρίς αυτή απλά δεν υπάρχουμε ας ειμαστε οι πρώτοι που θα την προστατεύουμε .
Ένας καθαρισμός ξερών χόρτων με μια μισινεζα ειναι 30' δουλεια όση και αν ειναι η έκταση...αντε με το ντανιασμα να κάνουμε 1,5 ώρα...ενας σιδερένιος κουβάς να ακουμπάμε μέσα στο καπνιστηρι οταν δεν το κρατάμε και νερο σε βαρελακι...η τουλάχιστον ένα μεγάλο πυροσβεστήρα.
Να κάνουμε την δουλεια μας προς θεου δεν λέω το αντίθετο αλλά όπως λέει και ο ένας και μοναδικός Μπομπ Σφουγγαρακης...πρωτα η αφαλεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

 νομοθεσία για τους καλοκαιρινούς καπνισμους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νομοθεσία για τους καλοκαιρινούς καπνισμους    νομοθεσία για τους καλοκαιρινούς καπνισμους Icon_minitimeΤρι Σεπ 08, 2015 1:24 pm

Ήθελα να ανεβάσω κάποια επικαιροποιημένα αρχεία νομοθεσίας που έχω μαζέψει, προς το παρόν για το θέμα, η συγκεκριμένη πυροσβεστική διάταξη είναι το αρχείο 32 στο παρακάτω λινκ:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

 νομοθεσία για τους καλοκαιρινούς καπνισμους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νομοθεσία για τους καλοκαιρινούς καπνισμους    νομοθεσία για τους καλοκαιρινούς καπνισμους Icon_minitimeΤετ Σεπ 09, 2015 3:01 am

Πολύ καλή ανάρτηση. Σκέφτομαι από τον εαυτό μου βέβαια... Φαντάζομαι πως οποιοσδήποτε σοβαρός άνθρωπος τα έχει σκεφτεί αυτά πριν την νομοθεσία. Αλλά είναι καλό που υπάρχει.

Αποψίλωση, κάψιμο χόρτο και καθαρισμός τον χειμώνα. ΝΕΡΟ πάντα σε δεξαμενές.

Εγώ είχα βρει 2 παλιές δεξαμενές και έφερα εκσκαφέα και μου τις έθαψε κάτω από τα μελίσσια 3000 λίτρα. Σκεφτόμουν τώρα τελευταία να έβαζα και μια πυροσβεστική αντλία...
Αλλά πολλά τα χρήματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

 νομοθεσία για τους καλοκαιρινούς καπνισμους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νομοθεσία για τους καλοκαιρινούς καπνισμους    νομοθεσία για τους καλοκαιρινούς καπνισμους Icon_minitimeΤετ Σεπ 09, 2015 11:28 am

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας. Δεν εχω καμια ορεξη να ξεκινησω καποια φωτια. Οποτε θα παρω και ολα τα προληπτικα μετρα. Μου κανει εντυπωση ομως που τοσο καιρο ψαχνομαι και δεν επεσα ποτε πανω σε καποιο αρθρο δασοπροστασιας και ιδιαιτερα στο αρθρο 9. Προσοχη χρειαζεται και στον καταλυτη του αυτοκινητου οταν παρκαρουμε πανω σε ξερα χορτα. Καποιες φορες ειναι τοσο καυτος που μπορει να παρουν φωτια τα ξερα χορτα. Να στε καλα που δωσατε την αρχη για ενα καλο ψαξιμο σε μενα αλλα και σε αλλους νεους μελισσοκομους. Οποιαδηποτε αλλη πληροφορια στο πολυ σοβαρο αυτο θεμα θα ηταν πολυτιμη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
νομοθεσία για τους καλοκαιρινούς καπνισμους
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΗ ΜΕΛΙΣΣΟΣΜΗΝΩΝ
» νομοθεσια
» ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ
» Κηραλοιφές και Νομοθεσία
» Νομοθεσία ετικέτας μελιού

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Η βιβλιοθήκη :: Νομοθεσία - Επιδοτήσεις-
Μετάβαση σε: