Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ*

Πήγαινε κάτω 
+10
MILIBEE
GREEN
IxNiLaTiS
LOBE
dimitrios
melinioxori
captain
Maikpigasos
lingistis
granazis
14 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ*   Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Icon_minitimeΠεμ Μάης 20, 2010 11:43 pm

Έκανα μια βόλτα σε όσα μελισσομπλοκ μπόρεσα και με αφορμή την κλεψιά έψαξα να βρω παρόμοιες περιπτώσεις. ΔΕΝ βρήκα ούτε ένα που να μην αναφέρεται κάτι σχετικό!!!!!

Η σκέψη μου λοιπόν είναι απλή!!! Αφού οι κυνηγοί, θέλοντας να προστατέψουν το κυνήγι και τους κυνηγούς κατάφεραν να γίνει η θηροφυλακή!!!! ΓΙΑΤΙ......?????? Εμείς και περισσότερο οι φορείς μας ( συνεταιρισμοί, ομοσπονδίες, υπουργεία κλπ) ΔΕΝ ζητάμε κάτι ανάλογο??????? ΜΗΠΩΣ η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* θα ξεβόλευε κάποιους???? ΜΗΠΩΣ επειδή μέχρι τώρα έκλεβαν τον άλλο!!!!!!???? ΜΗΠΩΣ κάποιοι βολεύονται με την ασυλία του κλέφτη?????? ΟΣΟΙ και να είναι αυτοί οι ΚΑΠΟΙΟΙ είναι λίγοι.............. και μικροί....

Καλός ο θυμός και η αγανάκτηση αλλά δεν φτάνουν. Χρειάζονται έργα. Ένα τζιπ θηροφυλακης κάνει κουμάντο σε ολόκληρο βουνό!!! Μα θα μου πείτε, "υπάρχουν" λαθροθήρες!!! ΝΑΙ!!! Αλλά σκέψου τι παθαίνουν όταν τους πιάσουν????!!!!!! ΕΣΤΩ έχουν το φόβο όταν παρανομούν ότι κάποιος κυκλοφορεί και τους ψάχνει!!!!!!! ΑΛΛΑ όλα αυτά δεν είναι δουλειές του καναπέ!!!!!!!! χρειαζεται πίεση προς όλες τις πλευρές. Το όνειρο μπορεί να είναι μακρινό, αλλά όχι καλοκαιρινό!!!!! ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Melissologia στις Παρ Μάης 21, 2010 10:07 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Βελτίωση αναγνωσιμότητας)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ*   Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Icon_minitimeΚυρ Μάης 23, 2010 7:30 pm

Παιδια μεγαλη μουγκαμαρα αισθανομαι !!!!!!!!!!! Μηπως!!!!!!!!!! να υποθεσω οτι υπαρχουν και πολλες λερωμενες φωλιες??????
Σιγουρα στο φορουμ υπαρχουν πρωην αστυνομικοι και νυν συναδελφοι. Αλλα και εν ενεργεια αστυνομικοι που εχουν μελισσια!!! ΤΙ???? Γινεται να εχουν και αυτοι τη χωροφυλακιστηκη αποψη του "ΣΚΑΣΕ ΚΑΙ ΜΗ ΜΙΛΑΣ"!!!!!!!!!?????????
Στο κατω κατω την αποψη τους θελω για ενα θεμα που ειναι η ηταν η δουλεια τους.
Απο τους υπολοιπους μελισσοκομους....??????? Δεν εχουν καμια αποψη για το θεμα.....??????
Τελικα πολυ δυσκολο οταν ελθουν τα ζορια............μαλον απο κατι τετοια βγηκε το λουφα και παραλαγη Sleep Sleep Sleep Sleep Sleep

Υ.Γ. Κοιμηθητε ησυχα................οι κλεφτες αγρυπνουν Rolling Eyes Embarassed Razz Sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ*   Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Icon_minitimeΔευ Μάης 24, 2010 12:02 am

granazis με έβαλε σε σκέψεις η πρόταση σου…

Για να μην τα πολυλογώ θα ήθελα να μας πει κάποιος εάν γνωρίζει:

1. πως «λειτουργεί» η θυροφυλακή και ποιοι την πληρώνουν.

2. η αγροφυλακή έχει κάποιο «ρόλο» στην προστασία των μελισσών και εάν μπορούν οι αγροφύλακες να εργαστούν «ύποπτες» ώρες… π.χ. το σούρουπο που γίνεται και το ριφιφι.

3. στο πρόγραμμα για την μελισσοκομία μπορεί να μπει ως μέτρο και η δράση της Μελισσοφυλακής?? Μήπως στα πλαίσια της λειτουργία των μελισσοκομικών κέντρων?

Να παραθέσω και ένα περιστατικό… πριν κάποια χρόνια είχα την υποψία πως κάποιος μου πείραζε μελίσσια (μετατοπισμένα τελάρα, όχι σωστά κλειστά μελίσσια κλπ) που είχα κοντά σε επαρχιακό δρόμο (άσφαλτο). Ζήτησα από την αστυνομία κατά τα βραδινά τους δρομολόγια να περνάνε από εκεί. Προς έκπληξη μου όχι μόνο το έκαναν αλλά σταματούσαν και 5 με 10 λεπτά μέσα στη νύχτα για «διάλειμμα» εκεί κοντά. Δεν ξαναπαρουσιάστηκε κρούσμα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ*   Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Icon_minitimeΔευ Μάης 24, 2010 12:08 am

Φίλε Κώστα.. κεγώ (αν και νυν αστ.....κος ) είμαι με το άγχος κάθε φορά που πάω στα κορίτσια μου αν είναι εκεί και δεν μου τα έχει κλέψει κάποιον ανίδεος..
Τί να κάνω..???? τί μέτρα μπορώ να πάρω...? ΤΙΠΟΤΑ
Εδώ πιάνουμε κλεφτρόνια και επείδη ο παθών δεν κάνει μήνυση (διότι φοβάτε..) τους αφήνουμε ελεύθερους..
Πες μου πόσοι απο εμάς έχουν πάντα μαζί τους το μελισσοκομικό βιβλιάριο τους και αν έχουν όλες τους τις κυψέλες πυροσφραγισμένες να μπορεί κάποιος π.χ. μελισσοφύλακας ή δασοφύλακας ή ακόμη και τροχονόμος.. να ελέγξει αν αυτά που μεταφέρει είναι δικά του? afro afro afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ*   Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Icon_minitimeΔευ Μάης 24, 2010 12:13 am

granazi για μενα η λυση ειναι πιο απλη,και υπαρχει η τεχνολογια.φτανει να πιστουν οι φορεις μας για την αναγκαιοτητα
μια τετοιας εφαρμογης.νομιζω το ειχε αναφερει ο ixnilatis κατι μικρες συσκευες εντοπισμου .

τι να το κανω που επιχορηγουν φαρμακα και οχι ενα πανεπιστημιο να φτιαξει κατι τετοιο.
και μετα αν τολμας κλεψε.και πιστεψε θα πουλησει τρελα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melinioxori
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 102

Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ*   Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Icon_minitimeΔευ Μάης 24, 2010 6:38 pm

Η μελισσοφυλακή είναι μια καλή ιδέα αλλά γνωρίζοντας από πρώτο χέρι το πώς δουλεύει η θηροφυλακή, σας λέω ότι το κόστος είναι τεράστιο και δεν νομίζω ότι οι μελισσοκομικοί σύλλογοι και συνεταιρισμοί μπορούν να αντέξουν το κόστος.

Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να απευθυνθούμε στους κατά τόπους κυνηγητικούς συλλόγους και θηροφύλακες και να τους πούμε τα προβλήματα μας και είμαι σίγουρος ότι θα βοηθήσουν.

Ακόμα και σε επίπεδο προσωπικό η συλλογικό, μπορούμε να τους δώσουμε καταστάσεις με τα ονόματα μας και τους αριθμούς του μελισσοκομικού βιβλιαρίου ώστε αν πέσουν πάνω σε μια μεταφορά επιτόπου να μπορούν να κάνουν επαλήθευση. Εφόσον πέσει κάτι στην αντίληψη τους έχουν δικαίωμα να κάνουν αμέσως έλεγχο στον οποιοδήποτε .

Οι θηροφύλακες πληρώνονται από τις κυνηγητικές ομοσπονδίες που η κάθε μια έχει αρκετές χιλιάδες μέλη. Για παράδειγμα στην Ελλάδα τώρα βγάζουν αδεία περίπου 250000 κυνηγοί οι οποίοι βγάζοντας άδεια πληρώνουν και μια εισφορά 10 ευρώ για την θηροφυλακή καντετο επί 250000 να δείτε το κόστος για περίπου 300 θηροφύλακες ανά την Ελλάδα.

Η αγροφυλακή είναι το αρμόδιο όργανο για τις ζωοκλοπές και την ύπαιθρο αλλά δεν υφίσταται τουλάχιστον όχι στο μεγαλύτερο μέρος της Ελλάδας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dimitrios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ*   Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Icon_minitimeΤρι Μάης 25, 2010 12:39 am

καλο το θεμα οπως το θεσατε αλλα κατα τη γνωμη μου ο καθε τοπικος συλλογος θα επρεπε να εχει εναν δικηγορο εμισθο και να ανταποκρινεται σε οποιο μελος εχει προβλημα. νομοι υπαρχουν και ειδικα για κλοπη μελισσοσμηνων ειναι πολυ αυστηροι .και εδω συμβαινουν δυο τινα . ή ο μελισσοκομος απειλειται διοτι ο κλεφτης εχει ΄΄μεσο΄΄ ή με τις γνωστες αναβολες αγανακτεις .ας πεφταν οι ποινες φυλακισης και τα προστιμα να πληρωνοταν μαζι με τις προσαυξησεις + τα διαφυγοντα κερδη και να δω ποιος θα ειχε τα κοτσια να κλεψει οταν θα κοστιζε η κυψελη πανω απο 2.000 ευρω (κοστος κυψελης ,σμηνους χ 10 + τα διαφυγοντα κερδη + κεφαλαιο για να ξαναδημιουργεισεις παλι.
οσο για την μελισσοφυλακη ειναι δυσκολο να γινει με την συνδρομη του κρατους (εδω δεν περνουν σημαντικα μετρα για τη μελισσοκομια).
το μονο που μπορει να γινει ειναι εθελοντικα και μεσα απο τους συλλογους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ*   Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Icon_minitimeΤρι Μάης 25, 2010 2:16 pm

Κατ`αρχην να ζητησω συγνωμη για το υφος της προηγουμενης αναρτισης. Το εκανα για λογους αφυπνισης. Απο οτι ειδα ομως ιδεες υπαρχουν . Ισως να μην "βγενουμε" να πληρωσουμε δικους μας φυλακες ,σιγουρα ομως μπορουμε να επιδοτισουμε θηροφυλακες η` αγροφυλακες που θα τους επιτραπει απο την υπηρεσια τους να εποπτευουν και μελισσοκομια. Ο μεγαλος μπελας για εμας ειναι οι ανθοφορειες.Τοτε πεφτει το μεγαλο πλιατσικο.ΑΝ ο καθενας μας ξερει οτι θα φαει την ταλεπορεια της ζωης του και πιθανον και προστιμο , να δουμε αν θα εχει μαζι του μελισσοκομικο βηβληαριο ,δελτιο αποστολης , αν πυροσφραγιζει ολες τις κυψελες, η` αν μπορει να μεταφερει !!!!!! και καλλα του φιλου του!!!!!!!!! Εγω δεν λεω οτι ολλα αυτα δεν θα δυσκολεψουν ολους μας . Απλα το βλεπω περοσσοτερο σαν νοικοκιρεμα και κατι που θα βαλει τον κλεφτη σε μια δευτερη σκεψη γιατι θα πρεπει να δικαιολογισει πολα οταν τον σταματισουν εστω για ελεγχο.!!! Μια σκεψη μου ειναι η επιδοτηση να ειναι καπως χαμηλη αλλα οχι αμελιτεα, ενω το μπονους σε περιπτωση που πιασουν κλεφτη να ειναι 4000 η` 5000 χιλ΄ευρω και σε περιπτωση που ο μελισσοκομος δεν θελει να κανει αγωγη να το επιβαρινεται αυτος. Λυσεις θα βρεθουν πολες, αρκει να υπαρξει θεληση. Σαν πρωτο βημα καλο θα ηταν να μαζευτουμε οσοι πιο πολοι γινεται και να δημοσιευσουμε τις αποψεις μας σε ολα τα μελισσοκομικα φορουμ , στη σελιδα της αστυνομιας ,θηροφυλακης,υπουργειου προστασιας ,αγροτικης αναπτυξης, ομοσπονδιες μελισσοκομικων συλογων και συνεταιρισμων και οπου μπορουμε στο εξωτερικο να μαθουμε πως αυτοι το αντιμετωπιζουν..!!!! Τις κοινοποιησεις αυτες δεν εχω τις απαρετητες γνωσεις για να τις κανω εγω !!! Προτεινω να τις κανει η "μελισσολογια" και ειμαι διατεθημενος να δοσω οποιαδηποτε ενυπογραφη δηλωση αν χριαστει να γινει για λογαριασμο μου No Question Neutral alien
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ*   Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Icon_minitimeΤρι Μάης 25, 2010 2:43 pm

captain έγραψε:
granazi για μενα η λυση ειναι πιο απλη,και υπαρχει η τεχνολογια.φτανει να πιστουν οι φορεις μας για την αναγκαιοτητα
μια τετοιας εφαρμογης.νομιζω το ειχε αναφερει ο ixnilatis κατι μικρες συσκευες εντοπισμου .

τι να το κανω που επιχορηγουν φαρμακα και οχι ενα πανεπιστημιο να φτιαξει κατι τετοιο.
και μετα αν τολμας κλεψε.και πιστεψε θα πουλησει τρελα

Δεν ξερω τι ακριβως συσκευη ξερει ο φιλος ixnilatis Εγω το εψαξα μεχρι και σε ιστοσελιδα στη αμερικη που πουλα υλικα για κατασκοπους!!!!!! Το προβλημα τους ειναι οτι επιδη εκπεμπουν σημα εχουν μεγαλο μεγεθος και εντοπιζονται ευκολα. Ητε με σκανερ ητε με το ματι. Σου πετα τη συσκευη καπου και αντε βρες τον. υπαρχουν καποια τσιπ στο μεγεθος φακης και μικροτερα αλλα αυτα πρεπει να τα σκαναρεις για να τα βρεις . Εχουμε αναθεσει σε ηλεκτρονικο να μας φτιαξει συναγερμο με ιμομπιλαιζερ που θα αναγκαζει τα μελισσια να βγενουν στον αερα οταν χτυπησει . Αυτος λει οτι γινεται. Θελει ομως δοκιμες μιπως φευγει και η βασηλησα και χανεται το μελισσι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LOBE
Μέλος
Μέλος
LOBE


Αριθμός μηνυμάτων : 133

Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ*   Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Icon_minitimeΤρι Μάης 25, 2010 6:04 pm

Σκορδοκα'ι'λα του καθε θηροφυλακα και αγροφυλακα για τα μελισσια τα δικα μας.Ποιος απο αυτους εχει τα κοτσια να κανει ελεγχο στους υποπτους μες τα αγρια μεσανυχτα στα βουνα και στα λαγκαδια,και καλα κανουν δηλαδη και απολαμβανουν τις ωρες αυτες τα τσιπουρακια τους στα καφενεδακια των χωριων τους.
Προσφατα πιαστηκε ενας κλεφτης (οχι επαφτοφωρο) σε μια κωμοπολη να πουλαει μελι σε λαικη ενω δεν ειχε ποτε μελισσια.Ομολογησε οτι τα εκλεβε τα πηγαινε στο κτημα του τα τρυγουσε και κατοπιν τα εκαιγε.
Το καθαρμα αυτο σημερα απολαμβανει τα προνομια που του δινει η δημοκρατια μας.ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ.
Γιατι να μην ενθαρυνθει και ο επομενος;Δημοκρατια εχουμε.Δημοκρατια για του αννομους!Για τους εννομους επικρατει αναρχια.Το δικιο τους δεν το βρισκουν πουθενα.
Οι αρχαιοι μας παπουδες ελεγαν <<Σε κατασταση αναρχιας μετρο δικαιου η ισχυς>>Για ερμηνευστετο μηπως εχουν δικιο;Μηπως μας δειχνουν το δρομο;
Δεν ξερω ερωτηση κανω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ*   Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Icon_minitimeΤετ Ιαν 26, 2011 10:22 pm

Μηπως ειναι ευκαιρια να το ξανακουβεντιασουμε....στη νεα ιστοσελιδα του ixnilati ???
Στους καιρους της κρIσης που περναμε δεν νομιζω οτι 4.000-5.000 χιλ ειναι ασχημη αμοιβη ως μπονους σε ενα θηροφυλακα.... Rolling Eyes Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ*   Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Icon_minitimeΠεμ Ιαν 27, 2011 10:41 am



Κάποτε στην είσοδο της Αττικής οδού με σταμάτησαν με το κλειστό φορτηγάκι μου για έλεγχο.
- Άδεια - δίπλωμα - ταυτότητα.
- ορίστε παιδιά κοιτάξτε τα.
- Οκ, να πάτε στο καλό κύριε!
- Μια στιγμή ρε παιδιά (τους λέω) να σας ρωτήσω κάτι ... Αφού με σταματήσατε που με σταματήσατε, γιατί δεν κάνετε έναν έλεγχο τι κουβαλάω; Εγώ μπορεί στο φορτηγάκι μου να κουβαλάω ναρκωτικά, όπλα, λαθρομετανάστες, κλοπιμαία ή ακόμα και να έχω απαγάγει ένα παιδάκι και το πάω να του βγάλω τα νεφρά για να τα πουλήσω ως ανταλλακτικά. Γιατί κοιτάτε μόνο την άδεια και το δίπλωμα; Γιατί δεν κοιτάτε τι έχω μέσα;
- Σωστά τα λέτε κύριε, αλλά εμείς δεν έχουμε τέτοια εντολή!

Τρελάθηκα! Δηλαδή θα πρέπει το αστυνομικό όργανο να έχει εντολή για να πράξει τα αυτονόητα; Και αν ναί, τότε γιατί δεν του την δίνουν οι προϊστάμενοί του; Ίσως διότι οι προϊστάμενοι των προϊσταμένων έχουν αφήσει λάσκα τα πράγματα για να γίνει η κατάσταση αφόρητη, να φτάσει η βρωμιά μέχρι τον ουρανό, και μετά να μας που: Παιδιά κοιτάξτε ... η παρανομία δεν πάει άλλο, θα βάλουμε ηλεκτρονικά μέσα παρακολούθησης ... big Brother. Εκεί δεν το πάνε σιγά σιγά;

Αλλά για να σου επιβάλλουν κάτι υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος: Πρώτα δημιουργούν ένα πρόβλημα και μετά σου παρουσιάζουν αυτό που θέλουν να σου επιβάλουν ως την λύση του προβλήματος. Ποιού προβλήματος; Εκείνου που οι ίδιοι είχαν δημιουργήσει.

Λογική λύση λοιπόν σε αυτό το πρόβλημα (πρίν φτάσουμε στον big brother) πιστεύω πως είναι η ΟΜΣΕ να ζητήσει από τα ανάλογα υπουργεία να δοθεί εντολή στα αστυνομικά όργανα να κάνουν ελέγχους στα μελισσοκομικά αυτοκίνητα που βλέπουν την νύκτα να κουβαλάνε κυψέλες. Η αστυνομία να δίνει κάθε μήνα κατάσταση πόσα μελισσοκομικά αυτοκίνητα σταμάτησε, ποιά και τι συνέβη. Πχ που βρέθηκε, πόσα μελίσσια κουβάλαγε, τί πυροσφραγίδα είχαν κλπ.

Από την στιγμή που το κράτος δεν ελέγχεται, έχει γίνει ο παράδεισος των παρανόμων και ο εφιάλτης των νομίμων πολιτών.



Εχω την εντυπωση οτι πρεπει να γινεσαι πολυ ενοχλητικος για πολλους Wink
και ισως αυτη ειναι μια αρχη για να γινουν καποτε μερικα πραγματα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GREEN
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
GREEN


Αριθμός μηνυμάτων : 301

Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ*   Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Icon_minitimeΠαρ Ιαν 28, 2011 12:05 am

Oπως εχω πει ειμαι νεος στο χωρο της μελισσοκομιας και ξεκινησα καθαρα με ενδιαφερον και αγαπη για τις μελισσες.Σκεφτομουν μαλιστα περα απο τα μελισσακια που εχω στο χωριο να αγοραζα και εδω δυο-τρια να τα εχω κοντα και να ασχολουμε.
Διαβαζοντας και μαθαινοντας βλεπω οτι ειναι "λαχειο" τελικα να μη σου τα κλεψει καποιος επιτηδειος και εκει που θα τα εχεις ομορφα και ωραια να πας μια ωραια πρωια και...!!!Στην Παρνηθα ελεγα να τα βαλω αλλα δεν εχω πυροσφραγισμα και αδεια οποτε αν τα κλεψουν ...κλαφτα Χαραλαμπε!
Οσο για τη "μελισσοφυλακη" οπως λεει και το τραγουδι "Μ' ενα ονειρο τρελλο...".
Δεν βλεπω να προχωραει.
ΙΣΩΣ με καποια πιεση απο την ομοσπονδια να εμπαινε στη δικαιωδοσια της αγροφυλακης αλλα και παλι...



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ*   Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Icon_minitimeΠαρ Ιαν 28, 2011 8:31 am

GREEN πουθενα και σε τιποτα δεν ειμαστε σιγουροι.
Ποιος ειναι σιγουρος οτι θα βρει το αυτοκινητο του εκει που το αφησε? ή οπως το αφησε? Η ιδανικη λυση για μενα θα ηταν ενα κτημα , να εχω μεσα τα κοριτσια μου και το σπιτι μου , αλλα .................θα βολευτουμε με οτι εχουμε.
Θεωρω οτι μια λυση ειναι να τα εχεις καπου κοντα, αν ειναι δυνατον να μην τα εχεις μονος σου ωστε να κανει βολτα και καποιος αλλος σε διαφορετικη χρονικη στιγμη απο εσενα . Η πυροσφραγιση δεν μας εξασφαλιζει σε τιποτα.
Στην Παρνηθα τα εχω και εγω τα κοριτσια μου και χωρις ταυτοτητα που διαρκως αναβαλλω , δεν ξερω για ποιο λογο, μαλλον σκεφτομαι την διαδικασια, την εκδοση μελ. βιβλιαριου.

Δεν κανεις και μια τσαρκα απο την ημεριδα στις 5 Φεβρουαριου ,να γνωρισεις και μερικους απο το φορουμ μας? Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GREEN
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
GREEN


Αριθμός μηνυμάτων : 301

Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ*   Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Icon_minitimeΠαρ Ιαν 28, 2011 11:50 am

Θελω να ερθω και θα προσπαθησω να ειμαι εκει,αλλα θα το ξερω σε 1-2 μερες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ*   Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Icon_minitimeΠαρ Ιαν 28, 2011 3:58 pm

Οταν υπαρχει μια καυτη πατατα ...κανεις δεν θελει να την πιασει....
Οταν ομως μας τη βαλουν στο πιατο με λεμονακι για μεζε.......τα πιρουνια παιρνουν φωτια και τα τσιπουρα πανε συνεφο.....!!!
Κανεις μας νομιζω δεν πιστευει οτι με μια αιτηση και ενα χαρτοσημο....θα εχουμε αποτελεσμα......!!!
Αυτο που "ζηταμε" αν θες....απο τα συλλογικα μας οργανα.. ειναι να κανουν προσπαθειες μηπως και καταφερουμε να ενταξουμε και τη προστασια της μελισσοκομιας στις δρασεις της θηροφυλακης η της δασοφυλακης η της αγροφυλακης κλπ.
Ξερουμε εκ των προτερων οτι το να εγκριθουν επιπλεον κονδυλια για τους μελισσοκομους στη παρουσα οικονομικη κριση ενα μαλλον αδυνατον.......!!!!
Αρα........Δυο .....βασικα πραγματα ειναι σαν αρχη.......
1ον Να πεισουμε τα συλογικα μας οργανα να πιεσουν την πολιτεια οστε να επιτρεψει σε δασοφυλακες κλπ να εχουν και αυτη τη δραση και πολυ περισσοτερο να δικαιουνται να εισπραξουν το "πριμ"........???? !!!!!!
2ον ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ καποια στιγμη να συνεννοηθουμε μεταξυ μας και να αποφασισουμε οτι το κοστος ειναι μικροτερο σε σχεση με την προστασια που ενδεχομενως θα εχουμε...
Μεχρι σημερα απο ολους τους [φυλακες] που προανεφερα...μονο για απαγορευσεις ...μυνησεις και προστιμα ακουμε.......μην τα βαλεις εδω....απαγορευεται........παρτα απο εδω ...θα σου κανω μυνηση.......μην μπολιαζεις πευκα...θα φας προστιμο.........κλπ
Και κανω καποιες, εστω και "αφελεις" ερωτησεις........
Μηπως ηλθε η ωρα της συνθηκολογησης..????? Μηπως να μαζευτουμε και εμεις λιγο....... Μηπως να τους κανουμε συμμαχους αντι να τους εχουμε απεναντι...(χαραγμενους) εχθρους???? Μηπως αν τους διναμε πληρη στοιχεια .... κωδικο, μελισσια κλπ μπορουσαμε εχοντας την "ευθυνη" εμεις να μπουμε σε περιοχες που σημερα απαγορευετε......??????
Ενα ειναι σιγουρο παντως........αν δεν μπουμε σε ενα δρομο .........δεν θα μαθουμε ποτε μεχρι που μας βγαζει....!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissonas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
melissonas


Αριθμός μηνυμάτων : 42

Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ*   Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Icon_minitimeΠαρ Φεβ 03, 2012 5:29 pm

Maikpigasos έγραψε:
Φίλε Κώστα.. κεγώ (αν και νυν αστ.....κος ) είμαι με το άγχος κάθε φορά που πάω στα κορίτσια μου αν είναι εκεί και δεν μου τα έχει κλέψει κάποιον ανίδεος..
Τί να κάνω..???? τί μέτρα μπορώ να πάρω...? ΤΙΠΟΤΑ
Εδώ πιάνουμε κλεφτρόνια και επείδη ο παθών δεν κάνει μήνυση (διότι φοβάτε..) τους αφήνουμε ελεύθερους..
Πες μου πόσοι απο εμάς έχουν πάντα μαζί τους το μελισσοκομικό βιβλιάριο τους και αν έχουν όλες τους τις κυψέλες πυροσφραγισμένες να μπορεί κάποιος π.χ. μελισσοφύλακας ή δασοφύλακας ή ακόμη και τροχονόμος.. να ελέγξει αν αυτά που μεταφέρει είναι δικά του? afro afro afro




Φιλε maik μονο ανιδεοι δεν ειναι αυτοι που μας κλεβουν....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: μηπως η δημιουργια μιας    Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Icon_minitimeΠαρ Φεβ 03, 2012 7:44 pm

Η δεν το πληροφορηθηκατε η το ξεχασατε
σε προσφατο δηκαστηριο στη Λαρισα μελισσοκλεφτης αφεθη
ελευθερος !!!!!!! ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ αντε και τον επιασε η μελισσοφυλακη η η αστυνομια η ο αγροφυλακας Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* 1129019797
τι θα τον κανει ?? θα τον παει στο δικαστηριο μηπως Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* 143102944
κατα την αποψη μου η μονη λυση ειναι να τον πιασεις μονος σου
και να τον <φυτεψεις > επιτοπου γινετε???
Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* 1772372065
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dimitris22950
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
dimitris22950


Αριθμός μηνυμάτων : 14

Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αντιπρόταση   Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Icon_minitimeΠαρ Φεβ 03, 2012 8:22 pm

Επειδή τυγχάνω κυνηγός θα παραθέσω ότι η θηροφυλακή πρόσθετη επιπλέον έξοδο στον κυνηγό και τα αποτελέσματα είναι μεν αρκετά καλά αλλα παρόλα αυτά λύνει μέρος του προβλήματος.
Θα παραθέσω το δικό μου σκεπτικό πάνω στο θέμα!

Ας δούμε ποιος κερδίζει από τις κλοπές για αρχή!
Έμποροι κυψελών
Έμποροι μελισσών
Εταιρίες ειδών παρακολούθησης
( κάμερες συστήματα εντοπισμού )
Μελισσοκόμοι ( ο θεός να τους κάνει )
Για πόλους και διαφορους λόγους ζήλια , επειδή έτσι έχουν μάθει , και για χίλιους ακόμα λόγους Aσχετοι επειδή έτσι τους ήρθε!
Nομίζω πως έχω πιάσει όλο το φάσμα αν νομίζετε ότι πρέπει να μπει στη λίστα κάποια κατηγορια ακόμα την βάζο άμεσος στη σειρά!

Τώρα ας περάσουμε στην λύση του προβλήματος!
Με μια μονο λέξη θα πω




ΑΛΛΗΛΕΓΓΎΗ


Ο κάθε ένας μπορεί να βοηθήσει απλά είτε με κυψέλες που του περισσεύουν η αντικαθιστά και μπορούν να φιλοξενήσουν σμήνη για ένα τουλάχιστον χρόνο.
Όπως επίσης και με παραφυάδες
( εκεί που είναι να κόψεις x παραφυάδες κόψε και 2-3 ακόμα )


Ακόμα και με απευθείας 10aria αν έχεις 100 και μετά έχεις 98 δεν θα πεθάνεις και οικονομικά!

Το να βοηθάς το συνάδελφο πρέπει να το δούμε σαν καθήκον αύριο μπορεί να είσαι στην ίδια μοίρα!!!!!

Δεν θα λύση το πρόβλημα τις κλεψιάς βεβαια αυτό αλλα σίγουρα
θα βοηθήσει το συνάδελφο να ορθοποδήσει γρηγορότερα ( αυτόν που αντιμετωπίζει μετά την κλεψιά σοβαρό οικονομικό πρόβλημα )

και εννοείτε ότι θα πρέπει να αλλάξουν νοοτροπία οι σύλλογοι μας και με την σειρά τους θα αλλάξουν και τον τρόπο που μας βλέπει και το ανώτατο αρμόδιο όργανο και πάει γαϊτανάκι!!!

Tέλος θα κλείσω λέγοντας το εξής
εμείς πρέπει να διασφαλίσουμε την βιωσιμότητα μας και μονο εμείς και μην ξεχνάτε ότι θαύματα κάνει μονο ο θεός και οι υπόλοιποι
είναι ταχυδακτυλουργοί και από οφθαλμαπάτες χορτάσαμε! sostos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koske
BeeForce
BeeForce
koske


Αριθμός μηνυμάτων : 308

Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ*   Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Icon_minitimeΠαρ Φεβ 03, 2012 8:46 pm

αυτα θα επρεπε να ειναι αυτονοητα!Αλλα οι συλλογοι-συνεταιρισμοι-κοινοπραξιες και οτι αλλο θες ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΑΝ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΠΟΤΕ οπως θα επρεπε και οχι μονο στην μελισσοκομια
γενικα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissonas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
melissonas


Αριθμός μηνυμάτων : 42

Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ*   Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ* Icon_minitimeΚυρ Φεβ 05, 2012 10:07 am

Νόμοι υπάρχουν, οι μελισσοκλοπές συνεχίζονται, ΝΑΙ είναι κακούργημα και διώκεται από τον νόμο, άλλα ναι άλλα, άλλα ναι αφού άλλα ζούμε στην Ελλάδα φίλε Χρήστο άλλα τι να πει κανείς για το ......... θέμα της αλληνής.
Βαλε εσύ να δούμε πώς δουλεύει το εργαλείο , τι πουλιά θα πιάσει και μετά βλέπουμε πως θα λειτουργήσουμε…

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ*
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» το εσωτερικο μιας κυψελης
» Η ταινία μιας μέλισσας
» Μήπως είναι αρρενογόνο;
» Το χρονικό μιας διαφήμισης - Χωρίς περιτύλιγμα.
» Μήπως οι μέλισσες βγήκαν για καφέ ???????

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Ειδικά θέματα :: Κάτω οι κλέφτες!!!-
Μετάβαση σε: