Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μήπως οι μέλισσες βγήκαν για καφέ ???????

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Μήπως οι μέλισσες βγήκαν για καφέ ??????? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μήπως οι μέλισσες βγήκαν για καφέ ???????   Μήπως οι μέλισσες βγήκαν για καφέ ??????? Icon_minitimeΠαρ Οκτ 05, 2012 12:54 pm

Ένα από τα μελισσάκια που έχω, όλα φετεινές παραφυάδες, και το πιο δυνατό έχει μια χούφτα μέλισσες στην εξωτερική και σκιερή πλευρά της κυψέλης . Μήπως ξέρει κανείς γιατί το κάνουν αυτό ??? Μήπως είναι πολλές μέσα και δεν έχουν δουλειά λόγω πληθώρας μελισσών και πρέπει να προσθέσω τελάρο ??? Μήπως ζεσταίνονται ??? Να πω βέβαια ότι και πάρα πολλές πετάνε και φέρνουν πολλές γύρες. Μήπως βγήκαν για καφέ ??????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Μήπως οι μέλισσες βγήκαν για καφέ ??????? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως οι μέλισσες βγήκαν για καφέ ???????   Μήπως οι μέλισσες βγήκαν για καφέ ??????? Icon_minitimeΠαρ Οκτ 05, 2012 8:13 pm

αν εννοείς έχω από την είσοδο πιστεύω ότι μάλλον είναι φρουροί .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Μήπως οι μέλισσες βγήκαν για καφέ ??????? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως οι μέλισσες βγήκαν για καφέ ???????   Μήπως οι μέλισσες βγήκαν για καφέ ??????? Icon_minitimeΠαρ Οκτ 05, 2012 8:28 pm

Φίλε gmakis όπως κοιτάζουμε την κυψέλη και βλέπουμε την είσοδο κάτω δεξιά αυτές είναι λίγο δεξιότερα και πλάγια στην πλευρά που εφάπτεται με την πλευρά της εισόδου. Δηλαδή είναι 15 με 20 πόντους δεξιότερα και πιο πλάγια στην επόμενη πλευρά της κυψέλης. Πάντως ευχαριστώ για την απάντηση σου .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Μήπως οι μέλισσες βγήκαν για καφέ ??????? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως οι μέλισσες βγήκαν για καφέ ???????   Μήπως οι μέλισσες βγήκαν για καφέ ??????? Icon_minitimeΠαρ Οκτ 05, 2012 8:42 pm

Αφότου δεχόντουσαν κάποιες μέρες συνεχόμενα επιθέσεις από μπούμπουρες έχω από τις κυψέλες μου και κάτω από την σανίδα πτήσεις είχα παρατηρήσει αυτά τα σταφύλια στις δυνατές κυψέλες μου . Στην αρχή δεν έδωσα σημασία διότι επιθεωρούσα άλλες κυψέλες όμως κάποια στιγμή έπιασα κίνηση με την άκρη του ματιού μου και είδα ότι όλο αυτό το σταφύλι είχε επιτεθεί σε έναν μπούμπουρα και προσπαθούσε να τον σκοτώσει δεν ξέρω αν συμβαίνει το ίδιο και σε εσένα αλλα είναι μια γνώμη... παραπάνω ίσος μπορεί να μας καλύψει κάποιος πιο έμπειρος από εμενα


παραθέτω μια photo αυτού που είδα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μήπως οι μέλισσες βγήκαν για καφέ ???????
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μήπως η δημιουργία μιας *ΜΕΛΙΣΣΟΦΥΛΑΚΗΣ*
» Μήπως είναι αρρενογόνο;
» Μήπως γνωρίζετε αυτόν τον ανθισμένο θάμνο;
» Μήπως τελικά οι κυψέλες μας είναι "λάθος";
» πεθαμενες μελισσες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: