Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα

Πήγαινε κάτω 
+3
Throubee
Themis
kir
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα   Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Icon_minitimeΠαρ Μαρ 11, 2016 2:11 pm

θέλω να κόψω παραφυάδες αλλά μιας και είμαι νέος και τις δυνατές (2οροφες) της έχω για χτίσιμο αφού δεν έχω κεριά δεν θέλω να τις ορφανέψω και να κάθονται 16 ημέρες μέχρι να βγάλουν βασίλισσες.
Οπότε σκέφτομαι αύριο που είναι να βάλω όροφο σε μια να βάλω διάφραγμα να ανεβάσω 2 γόνους και ανάμεσα να εμβολιάσω από την καλύτερη, το θεμα όμως είναι θα πιάσουν τα βασιλοκελιά που θα είναι με προνύμφες άλλου μελισσιού ή θα κάνουν πάνω στα δικά τους πλαίσια που θα βάλω για να προσελκύσω παραμάνες ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα   Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Icon_minitimeΠαρ Μαρ 11, 2016 2:28 pm

Εννοείς να είναι έχεις στη γονοφωλιά βασίλισσα, ενδιάμεσα διάφραγμα και στον όροφο πλαίσιο με βέργες εμβολιασμένες;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα   Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Icon_minitimeΠαρ Μαρ 11, 2016 2:32 pm

Ναι Themi , πιστεύεις ότι δεν θα κάνω δουλεία ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα   Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Icon_minitimeΠαρ Μαρ 11, 2016 2:34 pm

Γιατί να ταίσουν τα βασιλοκέλια; Αφού έχουν βασίλισσα.
Από το διάφραγμα δε νοιώθουν ορφάνια. Η φερομόνη υπάρχει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα   Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Icon_minitimeΠαρ Μαρ 11, 2016 2:43 pm

Το σκέφτηκα λίγο σαν παραλλαγή Ντεμαρί εντωμεταξύ λόγο του ότι στην συγκεκριμένη βλέπω πολλές κούπες και η φύση οργιάζει έξω είπα να δοκιμάσω lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα   Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Icon_minitimeΠαρ Μαρ 11, 2016 2:48 pm

Τεχνητή σμηνουργία δηλαδή.
Δεν ξέρω αν γίνεται. Ίσως κάποιος το έχει δοκιμάσει και μπορεί να σου πει κάτι παραπάνω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα   Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Icon_minitimeΠαρ Μαρ 11, 2016 2:57 pm

Αυτό που σκέφτεσαι είναι σαν μια κυψέλη αποπεράτωσης, όπως σωστά είπε ο θέμης, δε θα τα πιάσει τα κελιά και θα εμβολιάσεις τζάμπα. Το μελίσσι που περιγράφεις θα ταίσει τα κελιά μόνο στην περίπτωση που είναι "αρχινισμένα". Είναι αναπόφευκτο για την δουλειά που θές ένα ορφανό-δυνατό μελίσσι.

.θ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα   Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Icon_minitimeΠαρ Μαρ 11, 2016 3:38 pm

Οπότε θα ορφανέψω ένα μεγάλο και θα κάνω το 10αρακι χτίστη !
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας
Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα   Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Icon_minitimeΠαρ Μαρ 11, 2016 3:48 pm

Επειδή βρίσκομαι στην ίδια θέση θα σου πω τι κάνω εγώ. Αυτή την εποχή χτίζω πλαίσια και περιμένω να δυναμώσουν αρκετά τα μελίσσια.
Επειδή δεν θέλω και εγώ να ανακόψω την πορεία τους, όταν φτιάξω παραφυάδες, θα πάρω γονιμοποιημένες βασίλισσες. Αυτό για φέτος που δεν μπορώ να κάνω βασιλοτροφία αλλά και γιατί θέλω και διαφορετικά γονίδια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα   Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Icon_minitimeΠαρ Μαρ 11, 2016 10:34 pm

Themi μου αρέσει η σκέψη σου, εγώ παρασύρομε από τον ενθουσιασμό του πρωτάρη και θέλω να τα κάνω όλα μαζί, αύριο έχει επιθεώρηση και μάλλον θα κάνω και μερικά τηλεφώνα να δω για βασίλισσες

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα   Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Icon_minitimeΠαρ Μαρ 11, 2016 10:40 pm

kirkinis έγραψε:
Themi μου αρέσει η σκέψη σου, εγώ παρασύρομε από τον ενθουσιασμό του πρωτάρη και θέλω να τα κάνω όλα μαζί, αύριο έχει επιθεώρηση και μάλλον θα κάνω και μερικά τηλεφώνα να δω για βασίλισσες

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου !


το μελίσσι αν ανεβάσεις γόνους και βάλλεις βασιλικό διάφραγμα θα κάνει από μόνο του βασιλοκέλια στον όροφο αν έχει ανοιχτό γόνο
αν του βάλλεις βασιλόβεργα εμβολιασμενη θα πιάσει κάποια κελιά
αν είναι καλά σφιγμένος ο όροφος θα πιάσει περισσότερα ίσως και όλα
δοκίμασε το και θα βγάλεις βασίλισσες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos
Μέλος
Μέλος
stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 126

Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα   Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Icon_minitimeΣαβ Μαρ 12, 2016 4:42 pm

Μπορείς νομίζω να περιορίσεις τη βασίλισσα σε κλουβί τον 3 τελάρων και δίπλα  να τους δώσεις βασιλοκέλια άλλα για να τα δεχτούν εύκολα θέλει μια σταγόνα βασιλικό πολτό και το ιδανικό ορφανό μελισσάκι , α και τάισμα ...
Κοίτα και το βιντεάκι από έναν επαγγελματία .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Arcadian
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Arcadian


Αριθμός μηνυμάτων : 10

Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα   Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Icon_minitimeΣαβ Μαρ 12, 2016 9:23 pm

Ένα πολύ καλό tutorial βρίσκεται στον ιστότοπο της βυσσινί μέλισσας, όσον αφορά στη βασιλισσοτροφία. Το μελίσσι πρέπει να νιώσει ορφάνια για να πιάσει κελιά. Η μερική ορφάνια (β/δ) δεν είναι ικανή να ωθήσει το μελίσσι να πιάσει εμβολιασμένα κελιά, όπως συμβαίνει με την ορφάνια. Όμως αν τα βασιλικά κελιά είναι αρχινισμένα από ένα ορφανό μελίσσι ή ένα μελίσσι που ετοιμάζεται για σμηνουργία, τότε ένα οποιοδήποτε μελίσσι μπορεί να τα συνεχίσει ακόμα και χωρίς διάφραγμα, μόνο που όταν κλείσουν θα τα χαλάσει η βασίλισσα. Οι μελισσοκόμοι εκμεταλλεύονται αυτή την ιδιότητα βάζουν ξεκινημένα κελιά στα μελίσσια αποπεράτωσης για να τα συνεχίσουν και να τα επωάσουν. Το πλεονέκτημα είναι οτι δεν μένει κάποιο μελίσσι πίσω , όπως με την μέθοδο της ορφάνιας, παρά μόνο δύο - τρεις μέρες το μελίσσι έναρξης...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koske
BeeForce
BeeForce
koske


Αριθμός μηνυμάτων : 308

Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα   Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Icon_minitimeΣαβ Μαρ 12, 2016 10:00 pm

Θα βαλεις διαφραγμα κενο πατωμα και στο δευτερο πατωμα την βεργα η το γονο καλη επιτυχια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα   Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα Icon_minitimeΚυρ Μαρ 13, 2016 8:30 pm

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας !
Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Εμβολιασμός από διαφορετική βασίλισσα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Δεν πιάνει ο εμβολιασμός!!!
» Εμβολιασμος σε πευκα εργατης
» πως γινεται ο διπλος εμβολιασμος?
» βασιλισσα
» πεθαινουν οι βασιλισσες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: