Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Προσοχή στις τροφοδοσίες

Πήγαινε κάτω 
+5
psath
monarchis
Milve
nikos37
pnikolas
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Προσοχή στις τροφοδοσίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Προσοχή στις τροφοδοσίες   Προσοχή στις τροφοδοσίες Icon_minitimeΤρι Φεβ 16, 2016 5:25 pm

Παιδιά θερμή παράκληση να προσέχετε πως τροφοδοτείτε καθώς μπορεί να προκληθούν προβλήματα σε παρακείμενα μελίσσια άλλου μελισσοκόμου... Αν δεν γνωρίζετε ρωτήστε. Κανείς δεν θα σας κακολογήσει. Όλοι εδώ είναι πρόθυμοι να πουν πράγματα. Κακό είναι να μην ξέρουμε τι κάνουμε και να παίρνουμε σβάρνα στο λαιμό μας και άλλους μελισσοκόμους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Προσοχή στις τροφοδοσίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχή στις τροφοδοσίες   Προσοχή στις τροφοδοσίες Icon_minitimeΤρι Φεβ 16, 2016 8:11 pm

Τι εννοεις? scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

Προσοχή στις τροφοδοσίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχή στις τροφοδοσίες   Προσοχή στις τροφοδοσίες Icon_minitimeΤρι Φεβ 16, 2016 8:24 pm

Να προσέχουμε, αλλά τι? Αν αρχίσουμε να πετάμε τα σιρόπια, δική μας θα είναι η λεηλασία... lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Προσοχή στις τροφοδοσίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχή στις τροφοδοσίες   Προσοχή στις τροφοδοσίες Icon_minitimeΤρι Φεβ 16, 2016 9:10 pm

Νικόλα κι εγώ προτείνω να μας πει τι έχεις κατα νου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Προσοχή στις τροφοδοσίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχή στις τροφοδοσίες   Προσοχή στις τροφοδοσίες Icon_minitimeΤετ Φεβ 17, 2016 5:12 pm

Πέστο Νικόλα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Προσοχή στις τροφοδοσίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχή στις τροφοδοσίες   Προσοχή στις τροφοδοσίες Icon_minitimeΠεμ Φεβ 18, 2016 8:00 am

Ηλι..εε Νικόλα Ρίχτο!





καλημέρα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Προσοχή στις τροφοδοσίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχή στις τροφοδοσίες   Προσοχή στις τροφοδοσίες Icon_minitimeΠεμ Φεβ 18, 2016 9:08 am

Χαχαχα
Την ημέρα που το έγραψα με πήρε γείτονας και μου είπε πως στα μελίσσια υπάρχει υπερβολικά μεγάλη κίνηση. Εκ πρώτης χάρηκα γιατί είχα να πάω και καιρό και λέω οκ ανάπτυξη θα είναι... Είχε και ζέστη. Μετά από κάνα μισάωρο με παίρνει και μου λέει πως ξαναπέρασε και δεν υπήρχε τίποτα, λες και έφυγαν. Ε όταν πήγα συνειδητοποίησα πως οι μέλισσες βρίσκονταν κατά χιλιάδες νεκρές στους πάτους και έξω. Πολλά από τα αποθηκευμένα μέλια είχαν λεηλατηθεί (σε διάστημα μισαώρου τώρα έτσι...). Εν τέλει μίλησα με έναν μελισσοκόμο που είχε φέρει μελίσσια πρόσφατα κοντά μου και ήταν αρκετά δυνατά.

Όταν πήγαμε να δουμε μαζί τι συμβαίνει. Διαπιστώσαμε πως τα δικά του δεν είχαν ούτε ένα πλαίσιο μέλι και οι τροφές είχαν τελειώσει.

Η υποψία είναι πως τελειώσαν οι τροφές, τελείωσε και το μέλι (γιατί σε 10ρι μελίσσι είχε μισό πλαίσιο λέει και ήταν αρκετό), και κινήθηκαν προς την κοντινότερη πηγή. Τα δικά μου είχαν μέσα από 4-5 πλαίσια μέλι ανοιχτό και κλειστό... πολύ πιθανόν να τους μύρισε.

Δεν μου έχει ξανασυμβεί ποτέ ειδικά τέτοια εποχή, αλλά φαίνεται πιθανό. Η παρατήρηση για την τροφοδοσία πάει στο ότι ίσως αν δεν τροφοδοτούσε φευβρουάριο με τον τρόπο που το έκανε να μην είχαν συμβεί όλα αυτά. Όπως και να έχει -20 και αυτό έχει σημασία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Προσοχή στις τροφοδοσίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχή στις τροφοδοσίες   Προσοχή στις τροφοδοσίες Icon_minitimeΠεμ Φεβ 18, 2016 9:31 am

τι εννοεις -20? και με τι τροπο τροφοδοτουσε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Προσοχή στις τροφοδοσίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχή στις τροφοδοσίες   Προσοχή στις τροφοδοσίες Icon_minitimeΠεμ Φεβ 18, 2016 10:34 am

είναι ασυνήθιστο τέτοια εποχή λεηλασίες
εκείνο όμως που τις προκαλει οι μεγάλες και παρατεταμένες θερμοκρασίες που έχουν ξεγελάσει τις μέλισσες και νομίζουν ότι είναι άνοιξη και τους έχει δώσει μεγάλη κινητικότητα
δεν είναι τυχαίο ότι οι βασίλισσες γεννάνε σαν τρελές και τους γόνους που έχουμε τώρα δεν είχαμε άλλη χρονιά στην περιοχή μου τουλάχιστον
βρήκα σε μελίσσια μέχρι 5 γόνους σχεδόν γεμάτα τα πλαίσια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Προσοχή στις τροφοδοσίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχή στις τροφοδοσίες   Προσοχή στις τροφοδοσίες Icon_minitimeΠεμ Φεβ 18, 2016 11:51 am

thoma.sbees έγραψε:
είναι ασυνήθιστο τέτοια εποχή λεηλασίες

Τουναντίον! Για φέτος μιλώντας πάντα (το ίδιο ισχύει και για τους γόνους).
Παρόμοια κατάσταση, δηλαδή εύκολα η λεηλασία, παρατήρησα και εγώ στα δικά μου. Σε μελίσσια πολύ αδύναμα την πέσανε κανονικότατα (τόσα τρίμματα κεριού στην είσοδο δεν έχω ξαναδεί), δεν μπορείς να αφήσεις πλαίσιο ούτε λεπτό εκτεθειμένο...πολύ έκρυθμη η κατάσταση. Πολύ προσοχή!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Προσοχή στις τροφοδοσίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχή στις τροφοδοσίες   Προσοχή στις τροφοδοσίες Icon_minitimeΠεμ Φεβ 18, 2016 1:53 pm

-20 μελίσσια, από τα οποία τελικά σήμερα με συνενώσεις πολλές έβγαλα 4 8ρια. Η λεηλασία αυτή την εποχή ισχύει δεν είναι καθόλου συνηθισμένη και κανενός δεν πάει το μυαλό πως θα συμβεί κάτι τέτοιο αρχή μελισσοκομικής περιόδου. Ήμουν κάπως υποψιασμένος και είχα πάρει κάποια μέτρα γιατί όπως σωστά γράφεται και όπως βλέπω οι ανθοφορίες δεν δίνουν πάντα λόγω καιρού (1) και οι μέλισσες νομίζουν ότι είναι άνοιξη αλλά τελικά δεν συλλέγουν πολύ συχνά... Το άλλο μεγάλο θέμα στο οποίο εφιστώ την προσοχή καθενός εδώ μέσα είναι οι γόνοι. Όλοι όσοι έχετε πάει για επιθεωρήσεις βλέπετε 4-5 πλαίσια. Τι??? Μάλιστα! Κι εγώ το ίδιο βλέπω. Υπάρχει τεράστιος κίνδυνος στην αναμενόμενη πτώση του πληθυσμού του Φεβρουαρίου αν τα μελίσσια δεν είναι ασφυκτικά σφικτά να πεθάνει τόσος πληθυσμός που να μην φτάνει να καλύψει τους γόνους αυτούς με αποτέλεσμα, ω ναι. Προβλήματα στον γόνο, προβλήματα με ασθένειες, εξαφάνιση μελισσιών. Η τροφοδοσία του άλλου μελισσοκόμου ήταν μπουκαλάκια και εξωτερική μεγάλη ταΐστρα. Αυτά τα ολίγα.

Υπομονή, επιμονή και δουλειά .&-
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Προσοχή στις τροφοδοσίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχή στις τροφοδοσίες   Προσοχή στις τροφοδοσίες Icon_minitimeΠεμ Φεβ 18, 2016 2:12 pm

ρε φιλε ,εσυ επαθες μεγαλη ζημια. πως τη παλεψες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Προσοχή στις τροφοδοσίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχή στις τροφοδοσίες   Προσοχή στις τροφοδοσίες Icon_minitimeΠεμ Φεβ 18, 2016 2:21 pm

Δεν είναι όλα τα μελίσσια μου σε μια περιοχή. Έχω και αλλού. Απλά σε εκείνη την περιοχή οκ έγινε μεγάλη ζημιά. Στραβές συμβαίνουν. Η κάθεσαι και κλαις η δουλεύεις και τα ξανφτιάχνεις. Ο Λεπίδας που έχασε τόσα στην πλημμύρα τι να πει? Δουλειά, δουλειά, δουλειά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Προσοχή στις τροφοδοσίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχή στις τροφοδοσίες   Προσοχή στις τροφοδοσίες Icon_minitimeΠεμ Φεβ 18, 2016 2:53 pm

pnikolas έγραψε:
 εξωτερική μεγάλη ταΐστρα.

τι εννοείς? scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Προσοχή στις τροφοδοσίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχή στις τροφοδοσίες   Προσοχή στις τροφοδοσίες Icon_minitimeΠεμ Φεβ 18, 2016 3:06 pm

Ήταν σαν κουβάς με προεξοχές για μαζική τροφοδοσία. Δεν είναι λάθος σαν τεχνική αν θυμάμαι το χρησιμοποιούσαν πολύ συχνά παλιότερα. Η εποχή είναι λάθος!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Προσοχή στις τροφοδοσίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχή στις τροφοδοσίες   Προσοχή στις τροφοδοσίες Icon_minitimeΠεμ Φεβ 18, 2016 3:08 pm

εγω παντως το ακουω σαν προσκληση-προκληση για λεηλασιες !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

Προσοχή στις τροφοδοσίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχή στις τροφοδοσίες   Προσοχή στις τροφοδοσίες Icon_minitimeΠεμ Φεβ 18, 2016 6:20 pm

Όχι ρε φίλε. Τελικά έκανα λάθος. Μπορεί να την πληρώσεις για την μλκ@#$α του άλλου. Πάντως χαίρομαι για το σκεπτικό σου. Πολύ ορθό και καθόλου εγωιστικό! Μπράβο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Προσοχή στις τροφοδοσίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχή στις τροφοδοσίες   Προσοχή στις τροφοδοσίες Icon_minitimeΠεμ Φεβ 18, 2016 7:46 pm

Ναι ρε συ. Μίλησα με το παιδί οκ έκανε βλακεία μου το είπε, είδε την βλακεία είμαι σίγουρος ότι δεν θα ξαναγίνει. Περνάμε όλοι πολύ δύσκολη φάση και θα πρέπει όσο σοβαρή και αν είναι η κατάσταση να διατηρούμε την ψυχραιμία μας και να αντιμετωπίζουμε τα πάντα με ανθρωπισμό και υπευθυνότητα. Το μόνο πράγμα που δεν διορθώνεται είναι ο θάνατος... Όλα τα άλλα με υπομονή, επιμονή και δουλειά φτιάχνονται...

Από την άλλη δεν μπορώ να σου πω ότι δεν σπάστηκα και ότι δεν εκνευρίστηκα. Έχω βρεθεί υπόλογος σε ανθρώπους που μου είχαν δώσει παραγγελία για παραφυάδες για φέτος και η χρονιά ξεκίνησε... άστα.

Ένιγουει
we are moving on
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Προσοχή στις τροφοδοσίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχή στις τροφοδοσίες   Προσοχή στις τροφοδοσίες Icon_minitimeΠεμ Φεβ 18, 2016 9:41 pm

pnikolas έγραψε:
Ναι ρε συ. Μίλησα με το παιδί οκ έκανε βλακεία μου το είπε, είδε την βλακεία είμαι σίγουρος ότι δεν θα ξαναγίνει. Περνάμε όλοι πολύ δύσκολη φάση και θα πρέπει όσο σοβαρή και αν είναι η κατάσταση να διατηρούμε την ψυχραιμία μας και να αντιμετωπίζουμε τα πάντα με ανθρωπισμό και υπευθυνότητα. Το μόνο πράγμα που δεν διορθώνεται είναι ο θάνατος... Όλα τα άλλα με υπομονή, επιμονή και δουλειά φτιάχνονται...

Από την άλλη δεν μπορώ να σου πω ότι δεν σπάστηκα και ότι δεν εκνευρίστηκα. Έχω βρεθεί υπόλογος σε ανθρώπους που μου είχαν δώσει παραγγελία για παραφυάδες για φέτος και η χρονιά ξεκίνησε... άστα.

Ένιγουει
we are moving on

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Προσοχή στις τροφοδοσίες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Όμορφες κυψέλες
» ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!
» ΔΩΣΤΕ ΠΡΟΣΟΧΗ
» Προσοχή νέος !!!
» προσοχη κλοπες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: