Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!

Πήγαινε κάτω 
+4
kir
thodoris981
olomelia
mpampis13
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!   ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!! Icon_minitimeΠαρ Σεπ 16, 2016 8:49 pm

Προσοχή σε ολους.

"Σε 10 μήνες φυλάκισης, όπως και πρωτοδίκως, καταδικάστηκε από το Τριμελές Εφετείο Πλημμελημάτων ένας μελισσοκόμος από την Αργολίδα, καθώς κρίθηκε ένοχος ότι από αμέλειά του έχασε τη ζωή της μια 65χρονη γυναίκα στη Λακωνία, όταν της επιτέθηκαν τα μελίσσια του.
Το τραγικό περιστατικό συνέβη τον Απρίλιο του 2009, στη Λάγια του Δήμου Ανατολικής Μάνης, με τη γυναίκα να μην προλαβαίνει να απομακρυνθεί και να καταλήγει στο σημείο που δέχθηκε την επίθεση.Της επιτέθηκαν
Σύμφωνα με το ιστορικό της υπόθεσης, η άτυχη γυναίκα βρισκόταν στο εξοχικό της σπίτι μαζί με την οικογένειά της, όταν το μεσημέρι της 1ης Απριλίου του 2009 αποφάσισε να περπατήσει μέχρι ένα κτήμα ιδιοκτησίας της, προκειμένου να μαζέψει χόρτα.
Περίπου 300 μέτρα, όμως, από τον οικισμό δέχθηκε επίθεση από σμήνος μελισσών, τις οποίες, όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια, εκμεταλλευόταν ο κατηγορούμενος μελισσοκόμος μαζί με συγγενικά του πρόσωπα.
Ειδικότερα, είχε μεταφέρει από την Αργολίδα και είχε εγκαταστήσει σε ιδιόκτητο περιφραγμένο κτήμα 150 κυψέλες.Οδυνηρός θάνατος
Η γυναίκα δέχτηκε χιλιάδες τσιμπήματα σε διάφορα σημεία του σώματός της και, κυρίως, στην τραχηλική χώρα. Μάλιστα, στην αγωνία της να απαλλαγεί από τις μέλισσες είχε βγάλει τα μισά της ρούχα. Δυστυχώς, όμως, δεν μπόρεσε να γλυτώσει, με αποτέλεσμα να βρει οδυνηρό θάνατο.
Η εισαγγελέας Έδρας κα Νικολοπούλου πρότεινε την ενοχή του κατηγορουμένου για ανθρωποκτονία από αμέλεια, τονίζοντας ότι είχε τοποθετήσει παράνομα τα μελίσσια του στο συγκεκριμένο σημείο και χωρίς να τηρήσει τις αποστάσεις που προέβλεπε τότε η νομοθεσία, ενώ βρίσκονταν σε επαφή με κοινόχρηστο αγροτικό δρόμο. Παρατήρησε, επίσης, πως είναι αδιάφορη η αιτία που προκάλεσε την επίθεση των μελισσών, καθώς ο μελισσοκόμος θα έπρεπε να έχει λάβει υπόψη του την απρόβλεπτη συμπεριφορά των μελισσών από 150 κυψέλες.
Πηγή: laconialive.gr/"




[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!   ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!! Icon_minitimeΣαβ Σεπ 17, 2016 6:31 am

Τι έτρεξε εδώ βρε παιδιά;

Γιατί οι μέλισσες "ζουρλάθηκαν" κι αμύνθηκαν μαζικά; study

Για πείτε τη γνώμη σας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!   ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!! Icon_minitimeΣαβ Σεπ 17, 2016 1:55 pm

olomelia έγραψε:
Τι έτρεξε εδώ βρε παιδιά;

Γιατί οι μέλισσες "ζουρλάθηκαν" κι αμύνθηκαν μαζικά;  study

Για πείτε τη γνώμη σας...

Αυτο σκεφτομουν κι εγω....
Χιλιαδες τσιμπηματα νομιζω οτι διαβασα.
Δεν ακουγεται και πολυ λογικο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!   ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!! Icon_minitimeΣαβ Σεπ 17, 2016 5:02 pm

Τέτοια εποχή 150 κυψέλες σε 1 σημείο μάλλον πείνα έπαιξε !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!   ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!! Icon_minitimeΣαβ Σεπ 17, 2016 5:53 pm

Τον απριλη του 2009 έγινε. Ίσως να φορούσε κάποιο έντονο άρωμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!   ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!! Icon_minitimeΚυρ Σεπ 18, 2016 7:30 am

Ίσως κάτι ενόχλησε υπερβολικά τα μελίσσια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!   ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!! Icon_minitimeΚυρ Σεπ 18, 2016 5:19 pm

Το θέμα δεν ειναι το γιατι τσίμπησαν τον άνθρωπο. Άλλωστε δεν μπορεις να το ελέγξεις αυτο.
Το θέμα ειναι οτι καταδικάστηκε για την απόσταση που είχαν οι κυψελες του απο το δρόμο.
Άλλωστε μονο εκει μπορούσαν να πατήσουν για να τον καταδικάσουν.
Οι μελισσες δεν ειναι σκυλιά ωςτε βα εχεις την ευθύνη τους.
Ομως εχεις ευθύνη για το που τις βάζεις. Άρα προσοχη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!   ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!! Icon_minitimeΚυρ Σεπ 18, 2016 7:56 pm

καλησπέρα φίλοι συμφορουμίτες,

Αν το άρθρο περιγράφει τα γεγονότα όπως έγιναν, τότε δεν πρόκειται για "απλό" αλλεργικό σοκ (που μπορεί να προκληθεί και από ένα κ μόνο τσίμπημα). Ο θάνατος της γυναίκας αυτής, προκλήθηκε από τα ιδιαίτερα πολλά τσιμπήματα που δέχτηκε... οποιοσδήποτε στη θέση της, μάλλον θα κατέληγε.

Χάθηκε μια ζωή κ νομίζω ότι το σκεφτικό της απόφασης του δικαστηρίου μας αφορά όλους, γιατί όλοι θα μπορούσαμε να είμαστε στη θέση του συνάδελφου μελισσοκόμου...

Επίσης, αφού το περιστατικό δεν έγινε δίπλα στις κυψέλες, μας αφορά ο λόγος που έκανε τις μέλισσες να αντιδράσουν τόσο έντονα...

Υπάρχει σύλλογος στην Αργολίδα που να έχει καταλάβει τι συνέβη; Η ΟΜΣΕ ενδιαφέρθηκε καθόλου; Άραγε παρακολούθησε την δίκη;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!   ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!! Icon_minitimeΔευ Σεπ 19, 2016 3:38 pm

olomelia έγραψε:
καλησπέρα φίλοι συμφορουμίτες,

Αν το άρθρο περιγράφει τα γεγονότα όπως έγιναν, τότε δεν πρόκειται για "απλό" αλλεργικό σοκ (που μπορεί να προκληθεί και από ένα κ μόνο τσίμπημα). Ο θάνατος της γυναίκας αυτής, προκλήθηκε από τα ιδιαίτερα πολλά τσιμπήματα που δέχτηκε... οποιοσδήποτε στη θέση της, μάλλον θα κατέληγε.

Χάθηκε μια ζωή κ νομίζω ότι το σκεφτικό της απόφασης του δικαστηρίου μας αφορά όλους, γιατί όλοι θα μπορούσαμε να είμαστε στη θέση του συνάδελφου μελισσοκόμου...

Επίσης, αφού το περιστατικό δεν έγινε δίπλα στις κυψέλες, μας αφορά ο λόγος που έκανε τις μέλισσες να αντιδράσουν τόσο έντονα...

Υπάρχει σύλλογος στην Αργολίδα που να έχει καταλάβει τι συνέβη; Η ΟΜΣΕ ενδιαφέρθηκε καθόλου; Άραγε παρακολούθησε την δίκη;

Είμαι βέβαιος ότι ο ντούρας ξημεροβραδιαζότανε δίπλα στο δοκιμαζόμενο μελισσοκόμο...
he he he
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!   ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!! Icon_minitimeΤρι Σεπ 20, 2016 9:45 am

Χτες το μεσημέρι, με πήραν τηλέφωνο από το Δασαρχείο της περιοχής, να μετακινήσω καμμιά δεκαριά μελίσσια που έχω στον επαρχιακό δρόμο Βασιλικών-Λιβαδιού (σουσουροπλαγιές που στην κυριολεξία, γίνονται μωβ κ γεμίζουν κυψέλες αυτή την εποχή - περνάει ένα αυτοκίνητο κάθε πέντε-δέκα λεπτά).
Μου ζήτησε να συμμορφωθώ με τον νόμο (25 μέτρα από το δρόμο) και μου δήλωσε ότι έχει ακόμη να τηλεφωνήσει 27 συναδέλφους... προσωπικά, δεν με απείλησε με μήνυση, αλλά ειπώθηκε σε άλλους...
Αιτιολογία: Πέρυσι, έγινε κάποιο ατύχημα... οδηγός τσιμπήθηκε και κατέληξε σε βράχο.

scratch
Όσο σκέφτομαι το περιστατικό της Αργολίδας, νομίζω ότι:
ένα σμάρι που έφυγε από κάπου (Απρίλιος γαρ), θέλησε να πιαστεί πάνω στην άτυχη γυναίκα (το άρωμα που φορούσε, ίσως; ), αυτή πανικοβλήθηκε και βγήκαν τα μαχαίρια... τι λέτε, στέκει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!   ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!! Icon_minitimeΤρι Σεπ 20, 2016 1:16 pm

Τη να σου πω. Άλλωστε οι πληροφορίες δεν ειναι και σίγουρες. Όπως ξερουμε ο 20 μελισσες φτάνουν για να κανουν την ζημιά. Μετα πέφτει σήμα και......
Όμως το ξαναλέω. Ειναι πολυ βασικό να τηρούμε τις αποστάσεις απο τους δρόμου,που για εμενα ειναι μικρές.
Ειδικά μοτοσυκλετιστες αντιμετωπίζουν τεράστια προβλήματα απο μελισσες που απλα κανουν την δουλεια τους.
Δεν εχει σημασία αν περνάει ενα η δυο αυτοκίνητα και μηχανές τον μήνα.
Ενα μεγάλο μπραβο στο δασαρχείο. Ελπίζω κάποια στιγμή να μπει μια τάξη στους δρόμους. Καμία ανθοφορία και κανένας κόπος δεν μπορει να δικαιολόγηση έστω και ενα πρήξιμο απο τσιμπιά σε οδηγό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!   ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 22, 2016 10:20 pm

olomelia έγραψε:
Χτες το μεσημέρι, με πήραν τηλέφωνο από το Δασαρχείο της περιοχής, να μετακινήσω καμμιά δεκαριά μελίσσια που έχω στον επαρχιακό δρόμο Βασιλικών-Λιβαδιού (σουσουροπλαγιές που στην κυριολεξία, γίνονται μωβ κ γεμίζουν κυψέλες αυτή την εποχή - περνάει ένα αυτοκίνητο κάθε πέντε-δέκα λεπτά).
Μου ζήτησε να συμμορφωθώ με τον νόμο (25 μέτρα από το δρόμο) και μου δήλωσε ότι έχει ακόμη να τηλεφωνήσει 27 συναδέλφους... προσωπικά, δεν με απείλησε με μήνυση, αλλά ειπώθηκε σε άλλους...
Αιτιολογία: Πέρυσι, έγινε κάποιο ατύχημα... οδηγός τσιμπήθηκε και κατέληξε σε βράχο.

scratch
Όσο σκέφτομαι το περιστατικό της Αργολίδας, νομίζω ότι:
ένα σμάρι που έφυγε από κάπου (Απρίλιος γαρ), θέλησε να πιαστεί πάνω στην άτυχη γυναίκα (το άρωμα που φορούσε, ίσως; ), αυτή πανικοβλήθηκε και βγήκαν τα μαχαίρια... τι λέτε, στέκει;

Η αλήθεια είναι ότι μόνο η θανούσα γνώριζε την αλήθεια...
Απρίλιος μήνας τα άνθη στο φόρτε τους και Africanised μέλισσες στην Ελλάδα, δε το χωράει ο νούς...
skeftome
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!   ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!! Icon_minitimeΠαρ Σεπ 23, 2016 3:03 am

olomelia έγραψε:
Χτες το μεσημέρι, με πήραν τηλέφωνο από το Δασαρχείο της περιοχής, να μετακινήσω καμμιά δεκαριά μελίσσια που έχω στον επαρχιακό δρόμο Βασιλικών-Λιβαδιού (σουσουροπλαγιές που στην κυριολεξία, γίνονται μωβ κ γεμίζουν κυψέλες αυτή την εποχή - περνάει ένα αυτοκίνητο κάθε πέντε-δέκα λεπτά).
Μου ζήτησε να συμμορφωθώ με τον νόμο (25 μέτρα από το δρόμο) και μου δήλωσε ότι έχει ακόμη να τηλεφωνήσει 27 συναδέλφους... προσωπικά, δεν με απείλησε με μήνυση, αλλά ειπώθηκε σε άλλους...


Καποιοι δεν τα σηκωσαν, απλα εβαλαν διχτυ lol!


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΔΩΣΤΕ ΠΡΟΣΟΧΗ
» Προσοχή στις τροφοδοσίες
» Προσοχή νέος !!!
» προσοχη κλοπες
» προσοχη στα μελισσια σας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: