Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Εργαλείο απολεπισμού

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Εργαλείο απολεπισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Εργαλείο απολεπισμού   Εργαλείο απολεπισμού Icon_minitimeΔευ Οκτ 19, 2015 4:10 pm

Πρόσφατα τρύγησα. Χρησιμοποίησα απλό μαχαίρι απολεπισμού που με δυσκόλεψε. Ποιο κατά τη γνώμη σας είναι το καταλληλότερο εργαλείο απολεπισμού για 15- 20 μελίσσια;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Εργαλείο απολεπισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλείο απολεπισμού   Εργαλείο απολεπισμού Icon_minitimeΔευ Οκτ 19, 2015 7:57 pm

psath έγραψε:
Πρόσφατα τρύγησα. Χρησιμοποίησα απλό μαχαίρι απολεπισμού που με δυσκόλεψε. Ποιο κατά τη γνώμη σας είναι το καταλληλότερο εργαλείο απολεπισμού για 15- 20 μελίσσια;


Χρησιμοποιησες μαχαιρι που το βουτας στο καυτο νερο η ατμου που δουλευει με ρευμα? Εγω φετος τρυγησα με μια καλη πηρουνα απολεπισμου. Υποψιν την αγορασα 35 ευρω και ειναι σαφως καλυτερη απο τις φτηνες. Τις καινουργιες κηρηθρες τις απολεπιζει για πλακα. Το προβλημα ειναι με τα μαυρα παλια κερια, εκει σου βγαινει η πιστη. Γενικα ειναι ολα θεμα συνηθειας και τι υπομονη εχει ο καθενας μας, χρονο κτλπ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Εργαλείο απολεπισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλείο απολεπισμού   Εργαλείο απολεπισμού Icon_minitimeΔευ Οκτ 19, 2015 8:06 pm

Έχω μαχαίρι των 10 ? που το βουτάς σε καυτό νερό.
Για τα ηλεκτρικά τι ξέρεις;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Εργαλείο απολεπισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλείο απολεπισμού   Εργαλείο απολεπισμού Icon_minitimeΔευ Οκτ 19, 2015 8:45 pm

Ηθελα να αγορασω μαχαιρι Ηλεκτρικο Αμερικης. Προσφατα μιλουσα με εναν μελισσοκομο και μου ειπε οτι καηκε η αντισταση του και πηγε χαμενο το μαχαιρι. Τωρα δεν ξερω αν εχουν γενικα προβλημα τα ηλεκτρικα μαχαιρια η αν ηταν ατυχος αυτος. Αλλα λογω του οτι ειχα αγορασει ηλεκτρικη πυροσφραγιδα και ειχα το ιδιο προβλημα δεν παιζει να το αγορασω. Παντως εχω δει φιλο μελισσοκομο να δουλευει πλαισια με το μαχαιρι ατμου και θα το αγορασω και εγω. Για λιγα μελισσια γνωμη μου ειναι οτι η πηρουνα ειναι καλυτερη γιατι δεν χαλαει τα πλαισια οσο τα μαχαιρια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Εργαλείο απολεπισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλείο απολεπισμού   Εργαλείο απολεπισμού Icon_minitimeΤρι Οκτ 20, 2015 1:03 pm

Για λίγα πλαίσια, και το απλό μαχαίρι κάνει τη δουλειά του, πρέπει όμως να είναι συνέχεια και ομοιόμορφα ζεστό για να δουλέψει σωστά.
Ένα φτηνό θερμός που να χωράει όλο το μαχαίρι γεμάτο με βραστό νερό, βοηθάει πολύ στην ομοιόμορφη κατανομή της θερμοκρασίας... Αν το νερό είναι καυτό, μέχρι να ακουμπήσει το μαχαίρι από το θερμός στο πλαίσιο, το νερό επάνω του θα έχει εξατμιστεί ελαχιστοποιώντας την υγρασία που μπορεί να περάσει αλλιώς στο μέλι..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Εργαλείο απολεπισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλείο απολεπισμού   Εργαλείο απολεπισμού Icon_minitimeΤρι Οκτ 20, 2015 2:24 pm

Όπως είπαν τα παιδιά πιο πάνω ένα απλό μαχαίρι το έχεις σε καυτό νερό αλλιώς μια πιρούνα.Μετά πάς σε θερμενόμενα(ηλεκτρικά κτλ)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xarhs
Μέλος
Μέλος
xarhs


Αριθμός μηνυμάτων : 73

Εργαλείο απολεπισμού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εργαλείο απολεπισμού   Εργαλείο απολεπισμού Icon_minitimeΤρι Οκτ 20, 2015 5:03 pm

Το μαχαίρι ατμού είναι το καλύτερο. Εγώ πιστεύω οτι με 15-20 μελίσσια αξίζει να αγοράσεις ένα τέτοιο να κάνεις σωστά και γρήγορα τη δουλειά σου. Εναλλακτικά μπορείς να παρεις ενα απλο μαχαιρι και να το βουτας σε καυτο νερό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Εργαλείο απολεπισμού
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Πηρουνα απολεπισμου
» Μαχαίρι απολεπισμού
» Μαχαιρι απολεπισμου
» Μαχαιρι απολεπισμου (προσοχη)
» Κατασκευη παγκου απολεπισμου

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: