Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ορφανό μελίσσι 3/10/15

Πήγαινε κάτω 
+4
psath
pointerst
xristosalfisti
ergon
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ergon
Μέλος
Μέλος
ergon


Αριθμός μηνυμάτων : 58

Ορφανό μελίσσι 3/10/15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ορφανό μελίσσι 3/10/15   Ορφανό μελίσσι 3/10/15 Icon_minitimeΔευ Οκτ 05, 2015 12:30 pm

καλημέρα σε όλους, θα ήθελα την άποψη σας επί του παρακάτω θέματος:

Το Σάββατο 3/10/15 σε επιθεώρηση που έκανα στο μελισσοκομείο μου, βρήκα ένα μελισσάκι χωρίς μάνα..., το εν λόγω μελίσσι έχει 8 με 9 πλαίσια πληθυσμό, 3 με 4 γόνους κλειστούς και λίγο ανοιχτό και τα υπολοιπα τροφές μελια και γύρες. Στην επιθεώρηση λοιπόν αντί για αυγά βρήκα κλειστά κελιά διάσωσης ή/και αντικατάστασης. Η ερώτηση μου είναι τί κάνω απο εδώ και πέρα:
1) το κρατάω και περιμένω να βγεί η καινούρια βασίλισσα με ότι αυτό συνεπάγεται για την αναπτυξη του εν όψει χειμώνα, κυριώς φοβάμαι μήπως η νέα βασίλισσα δεν βρεί κηφήνες για να συζευκτεί εγκαίρως ή χαθεί κατα την πτήση σύζευξης.
2) το σπάω και μοιράζω τις τροφές και του γόνους ενισχύωντας τα πιό αδύναμα μελισσια-παραφυάδες που είχα κάνει το καλοκαίρι και τον πλυθυσμό τον δίνω σε ένα μίκρό μαζί με κανενα γόνο με την μέθοδο της εφημερίδας.

Εσείς τί θα κάνατε δεδομένου ότι στην επαρχία Καβάλας η θερμοκρασία το βράδυ πέφτει στους 14ο βαθμούς και όπως φαίνεται
"the winter is coming"...?

ΥΓ. το μελισσοκομείο μου είναι σταθερό και μέχρι στιγμής πάει καλά η περιοχή απο ανθοφορείες, κηφήνες δεν βλέπω πολλους και με ανησυχεί... Ολα τα μελίσσια κουβαλάν γύρες και βάζουν μέλια ικανοποιήτικά, απο θεραπείες για την βαρόα κάνω μόνο ξαλάφρωμα με ζάχαρη άχνη και περιμένω τέλη Νοέμβρη με αρχές Δεκέμβρη για να κάνω οξαλικό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristosalfisti
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 140

Ορφανό μελίσσι 3/10/15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ορφανό μελίσσι 3/10/15   Ορφανό μελίσσι 3/10/15 Icon_minitimeΔευ Οκτ 05, 2015 2:22 pm

Βάζεις αγοραστή γονιμοποιημένη βασίλισσα σε κλουβάκι και είσαι οκ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Ορφανό μελίσσι 3/10/15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ορφανό μελίσσι 3/10/15   Ορφανό μελίσσι 3/10/15 Icon_minitimeΔευ Οκτ 05, 2015 2:22 pm

αγοράζεις έτοιμη μάνα και εισάγεις ή κάνεις ένωση!Δεν το συζητάω για να περιμένεις τα κελιά...σε 2 βδομάδες μπορεί να χιονίζει στη καβάλα και να μην έχεις ούτε ένα κηφήνα.Αυτά αν θέλεις να σώσεις το μελίσσι σου.Αλλιώς μπορείς να πειραματιστείς και να κάνεις ότι θέλεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Ορφανό μελίσσι 3/10/15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ορφανό μελίσσι 3/10/15   Ορφανό μελίσσι 3/10/15 Icon_minitimeΔευ Οκτ 05, 2015 3:18 pm

Το μελίσσι είναι καλό και δεν αξίζει να το σπάσεις. Ακόμα κι αν έχεις κηφήνες θα έχει το μεσημέρι 25C για να πετάξει η βασίλισσα; Κι αν δε γυρίσει; Όπως λένε τα παιδιά βάλε έτοιμη. Με 15? σώζεις το μελίσσι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Ορφανό μελίσσι 3/10/15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ορφανό μελίσσι 3/10/15   Ορφανό μελίσσι 3/10/15 Icon_minitimeΤρι Οκτ 06, 2015 12:17 am

Νομίζω ότι ένας από τους λόγους που μας αρέσει η μελισσοκομία είναι αυτός ακριβώς:

τίποτα δεν είναι δεδομένο... οι εκδοχές είναι πάντα περισσότερες της μιάς.

αν έχεις κάποια μελισσάκια που κρίνεις ότι θα ζοριστούν να βγάλουν τον χειμώνα και θέλουν ενίσχυση, τότε σπάσε το και βοήθησέ τα...

αν πάλι θέλεις να το κρατήσεις, αγόρασε μάνα. Είναι κάπως αργά. Δεν νομίζω ότι μπορείς πιά να βασιστείς στην φυσική γονιμοποίηση.

άρα, συμφωνώ με την εκδοχή έδωσαν οι σύντροφοι παραπάνω, όπως και με την περίπτωση να το διαμοιράσεις - εσύ ξέρεις καλύτερα!

Evlogies
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Ορφανό μελίσσι 3/10/15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ορφανό μελίσσι 3/10/15   Ορφανό μελίσσι 3/10/15 Icon_minitimeΤρι Οκτ 06, 2015 8:15 am

το μελισσι σου ειναι 9 πλαισιων, με 4 γονους καλο ειναι να βαλεις ετοιμη μανα ειναι πολυ καλο για να το χαλασεις βαλε βασιλισσα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ergon
Μέλος
Μέλος
ergon


Αριθμός μηνυμάτων : 58

Ορφανό μελίσσι 3/10/15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ορφανό μελίσσι 3/10/15   Ορφανό μελίσσι 3/10/15 Icon_minitimeΤρι Οκτ 06, 2015 9:18 am

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστω για τις άμεσες απαντησεις σας. Το πιο μικρό μελλισάκι που έχω είναι 5 πλαισίων πληθυσμό με 2 γόνους και όπως πάει μπορεί να βγάλει το χειμώνα άνετα, οπότε μάλλον θα ψάξω πρώτα στην περιοχή μου αν διαθέτει κάποιος βασίλισσες Μακεδονική φυλής και άν δεν βρώ τότε θα το σπάσω. Πάντως ο καιρος δεν δείχνει να καλυτερευει απο άποψη θερμοκρασιών...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Ορφανό μελίσσι 3/10/15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ορφανό μελίσσι 3/10/15   Ορφανό μελίσσι 3/10/15 Icon_minitimeΤρι Οκτ 06, 2015 10:01 am

Ακόμα κι αν δεν πουλά κανείς βασίλισσες, πάρε μια από ένα μικρό και σπάσε το μικρό (πενταράκι)...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Ορφανό μελίσσι 3/10/15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ορφανό μελίσσι 3/10/15   Ορφανό μελίσσι 3/10/15 Icon_minitimeΤρι Οκτ 06, 2015 10:53 am

ergon η άποψή μου κατ' αρχάς είναι πως αν βρεις βασίλισσα, αγοράζεις και βάζεις...
αλλά επειδή είμαι αρκετά σίγουρος ότι τέτοια εποχή κανείς δεν πουλά τίποτα... χίλιες φορές μια συνένωση από το να το χάσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ορφανό μελίσσι 3/10/15
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» νεα βασιλισσα σε ορφανο μελισσι
» Ορφανό μελίσσι
» Ορφανο μελισσι
» Ορφανό μελίσσι
» Ορφανο μελισσι με 4-5 βασιλικα κελια

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: