Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ορφανό μελίσσι

Πήγαινε κάτω 
+4
Ar_lo
psath
matteus
d_pantaz
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
d_pantaz
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 13

Ορφανό μελίσσι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ορφανό μελίσσι    Ορφανό μελίσσι  Icon_minitimeΤετ Μαρ 23, 2016 2:34 pm

Καλησπέρα στην παρέα..Πριν δυο μέρες έκανα επιθεώρηση κ είδα δυο κυψέλες χωρίς βασίλισσα κ με μικρό πληθυσμό (4 άρια).πηρα λοιπόν γόνο ημέρας απο ένα δυνατό διώροφο κ τους τον έβαλα..Καλα έκανα???Θα ανταπεξέλθουν κ θα βγάλουν βασίλισσα??Τι πιστεύετε ότι θα γίνει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Ορφανό μελίσσι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ορφανό μελίσσι    Ορφανό μελίσσι  Icon_minitimeΤετ Μαρ 23, 2016 3:18 pm

d_pantaz έγραψε:
Καλησπέρα στην παρέα..Πριν δυο μέρες έκανα επιθεώρηση κ είδα δυο κυψέλες χωρίς βασίλισσα κ με μικρό πληθυσμό (4 άρια).πηρα λοιπόν γόνο ημέρας απο ένα δυνατό διώροφο κ τους τον έβαλα..Καλα έκανα???Θα ανταπεξέλθουν κ θα βγάλουν βασίλισσα??Τι πιστεύετε ότι θα γίνει?

Καλα εκανες, να πας σε μερικες μερες να δεις αν ξεκινησαν η σφραγισαν τα βασιλικα κελια. Αν ολα πηγαν καλα να κρατησεις 1-2 μεγαλα καλοσχηματισμενα βκ και να μην τα ξανα ενοχλησεις για τις επομενες 20-25 ημερες. Βαλτους και απο μια βανιλια να εχουν φαγητο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
d_pantaz
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 13

Ορφανό μελίσσι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ορφανό μελίσσι    Ορφανό μελίσσι  Icon_minitimeΤετ Μαρ 23, 2016 5:11 pm

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!αν αντί για βανίλια βάλω σιρόπι θα έχει θέμα κ την κυριακη θα παω για επιθεωρηση..ΘΑ ενημέρωσω για την εξέλιξη κ ελπίζω να πάνε όλα καλά!θα σκασω αν τα χάσω!ΤΟ χειμώνα έχασα 4 κυψέλες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Ορφανό μελίσσι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ορφανό μελίσσι    Ορφανό μελίσσι  Icon_minitimeΤετ Μαρ 23, 2016 6:05 pm

Νομίζω ότι η βανίλια είναι πιο θρεπτική. Επίσης δεν θα κινδυνέψει το 4άρι μελίσσι απο λεηλασία κάτι που είναι πολύ επικίνδυνο να συμβεί με το σιρόπι. Χρειάζονται καλό τάισμα για να φτιάξουν βασιλικό πολτό ώστε να αναπτυχθεί καλή βασίλισσα. Προσοχή! Αν δε δείς βασιλοκέλια αυτό θα σημαίνει ότι έχουν βασίλισσα αφού κατά πάσα πιθανότητα έκαναν αντικατάσταση. Εύχομαι όλα να πάνε καλά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
d_pantaz
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 13

Ορφανό μελίσσι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ορφανό μελίσσι    Ορφανό μελίσσι  Icon_minitimeΠεμ Μαρ 24, 2016 12:29 pm

Ελπιζω την κυριακη να έχει καλό καιρό για επιθεώρηση κ ευχομαι να πάνε όλα καλά!θα έχω νέα λοιπόν τότε!Ευχαριστώ κ πάλι για τις συμβουλές σας!Αναμένεται ενημέρωση.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
d_pantaz
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 13

Ορφανό μελίσσι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ορφανό μελίσσι    Ορφανό μελίσσι  Icon_minitimeΔευ Απρ 04, 2016 4:52 pm

Μετά την επιθεώρηση που έκανα ΕΙΔΑ πως πάνε καλά τα μέλισσακια εκτός από τα δύο εκείνα.δεν είδα β/Κ πουθενά κ φοβάμαι μη τα χάσω...καθώς δεν έχουν ούτε γονο ημέρας.
Σκέφτομαι λοιπόν την εισαγωγή ετοιμης βασιλισσας.. Ε τι λέτε?Διαβαζοντας είδα πως δεν είναι κ ΤΟΣΟ εύκολο να την δεχτούν..Κ από που να τις παρω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Ορφανό μελίσσι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ορφανό μελίσσι    Ορφανό μελίσσι  Icon_minitimeΔευ Απρ 04, 2016 8:39 pm

Αν είχες βάλει γόνο ημέρας και ήταν ορφανά έπρεπε να σηκώσουν βασιλοκέλια. Κοίταξε καλά μήπως υπάρχει βασίλισσα που για κάποιο λόγο δε γεννάει. Ίσως είναι νέα και αγονιμοποίητη. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να είναι μικρή και να μην διακρίνεται εύκολα. Κάνε επιθεώρηση το μεσημέρι (12.00 - 13.00 περίπου) που οι συλλέκτριες λείπουν. Αφού δεν είδες γόνο λογικά δεν είναι αρρενοτόκο. Αυτά από μένα ας απαντήσει και κανένας πιο έμπειρος. Πάντως μερικές φωτό με κινητό θα ήταν κατατοπιστικές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ar_lo
Μέλος
Μέλος
Ar_lo


Αριθμός μηνυμάτων : 78

Ορφανό μελίσσι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ορφανό μελίσσι    Ορφανό μελίσσι  Icon_minitimeΤρι Απρ 19, 2016 4:27 pm

για να μην ανοίξω καινούργιο θεμα θα σας περιγράψω εδω το δίλημμα που εχω και θα παρακαλούσα να μου πείτε την άποψή σας.

πριν 20 μέρες έκοψα 2 παραφυάδες 5 πλαίσια η καθε μια.
αγόρασα βασίλισσες και τις έβαλα με το κλουβάκι τους μέσα για δυο μέρες.
την τρίτη τις άνοιξα και οι δυο έτρεξαν να κρυφτούν στα πλαίσια.
μια εβδομάδα μετα παω να κανω τον έλεγχο αλλα στην μια παραφυάδα δεν υπήρχε βασίλισσα.
κατάλαβα οτι δεν την δέχτηκαν (για τους δικούς τους λόγους) και του έβαλα ενα πλαίσιο με γόνο και αυγό <<ημέρας>>
αποτέλεσμα κατέβασαν 3 βασιλοκελια.
το δίλημμα μου ειναι το εξής.
να τα αφήσω ολα?
η να αφήσω ενα και να κόψω άλλες δυο παραφυάδες και να βάλω τα βασιλοκελια μέσα?
το περιθώριο που εχω για να κάνω αυτη την κίνηση είναι μέχρι την παρασκευή.

να προσθέσω ότι όλες μου τις κυψέλες, 6 στο σύνολο τις τροφοδοτώ με μέλι δικό τους από την περσινή χρονιά (αν χρειαστεί).

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

Ορφανό μελίσσι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ορφανό μελίσσι    Ορφανό μελίσσι  Icon_minitimeΤρι Απρ 19, 2016 5:25 pm

Αυτό που θα γράψω, το έμαθα εδώ μέσα από άλλους.
Τα βασιλοκέλια τα έφτιαξαν αδύναμα μελίσσια. Πιθανόν οι βασίλισσες να μην είναι καλές γιατί ένα μικρό μελίσσι δε μπορεί να ταίσει την προνύμφη καλά.

Αντί να ξανακόψεις γιατί δε το συνενώνεις με το μητρικό ξανά;

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristosalfisti
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 140

Ορφανό μελίσσι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ορφανό μελίσσι    Ορφανό μελίσσι  Icon_minitimeΤρι Απρ 19, 2016 5:38 pm

Δυστυχώς οι βασίλισσες που θα προκύψουν θα είναι χαμηλής ποιότητας. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι ή συννένωση με το μητρικό όπως αναφέρθηκε πιο πάνω ή να ξοδέψεις 10-15 ευρώ για μια νέα μάνα σε κλουβάκι, την οποία θα τοποθετήσεις, αφού πρώτα χαλάσεις τα βασιλοκελιά και θα επιθεωρήσεις μετά από 5 μέρες(όχι νωρίτερα).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos
Μέλος
Μέλος
stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 126

Ορφανό μελίσσι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ορφανό μελίσσι    Ορφανό μελίσσι  Icon_minitimeΤρι Απρ 19, 2016 8:39 pm

Άσε την φύση να μιλήσει ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

Ορφανό μελίσσι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ορφανό μελίσσι    Ορφανό μελίσσι  Icon_minitimeΤετ Απρ 20, 2016 4:40 am

εισαι τυχερος που πεσε το συμβαν σε ανοιξη... εγω δλδ που χα ενα 4αρι και μου μεινε χωρις μανα μεσα στο καταχειμωνο... και μου κατεβασε κελια αντικαταστασης τι να πω?? ευτυχως που χα γονο κ του βαλα... οταν αρχισε να ανοιγει ο κερος και πηγα να δω... ναι μεν ειχε κηφηνες.. ναι μεν η μανα ειχε ξεκινησεις τη γεννα κανονικα... και το μελισσι αυτο πηρε πατωμα πριν απο τα αλλα... οποτε θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα.. μην τα πειραξεις... ασε τα κοριτσα σου να κρατησουν την καλυτερη μανα... βρισκομαστε μες την καρδια της ανοιξης... ξες ποσο ευκολο θα ναι να παρει μπροστα?? καντου διεγερτικη με μελι... κ βαλτο σχετικα μακρυα απο τα αλλα... ωστε να μην εχεις θεμα με λεηλασιες... και θα δεις για ποτε απο 5αρι θα σου χει γινει 10αρι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ar_lo
Μέλος
Μέλος
Ar_lo


Αριθμός μηνυμάτων : 78

Ορφανό μελίσσι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ορφανό μελίσσι    Ορφανό μελίσσι  Icon_minitimeΤετ Απρ 20, 2016 9:20 pm

ευχαριστώ για τις απόψεις σας . είμαι και εγώ τις γνώμης να αφήσω την φύση να αποφασίσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ορφανό μελίσσι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αφενός σε ορφανό μελίσσι;
» Είναι ορφανό το μελίσσι ??
» Ορφανο μελισσι
» Ορφανό μελίσσι -μεταφορά
» Ορφανό μελίσσι

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: