Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μετα την καταψυξη...τι ?

Πήγαινε κάτω 
+17
cyber2li
nikos37
spithoyras
Pater_Familias
matteus
parosbees
psath
thoma.sbees
priamos1980
BASILISP
vassilis
ethnic69
pnikolas
monarchis
odistil
mpampis13
NikTheGreek
21 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετα την καταψυξη...τι ?   Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 06, 2015 4:32 pm

Πάντως υπάρχει διαφωνία μεταξύ των επιστημόνων σε πόσους βαθμούς και πόσο χρόνο καταστρέφονται τα σπόρια του κηρόσκωρου. Στη σελίδα 154 της Πρακτικής Μελισσοκομίας του Θρασυβούλου ο πίνακας 10, αναφέρει ότι όλα τα στάδια του κηρόσκωρου καταστρέφονται σε -7 βαθμούς C, σε 4,5 ώρες. Ο Χαριζάνης στο βιβλίο του μιλά για μια βδομάδα στους -20...
htipieme
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετα την καταψυξη...τι ?   Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 06, 2015 6:01 pm

Παιδια ας δωσουμε ενα τελος στις θερμοκρασιες καταστροφης του κηροσκωρου. Το ΑΠΘ δινει συγκεκριμενες ωρες και θερμοκρασιες (από -5 έως -20 βαθμούς Κέλσιου) για την θανατωση ολων των μορφων του κηροσκωρου δλδ αυγων,προνυμφων,ενηλικων, με βαση και των αλλων ερευνων εκτος ΑΠΘ. Την μελετη λοιπον του ΑΠΘ που δημοσιευτηκε προσκαιρα, την πηραν διαφοροι και την δημοσιοποιησαν με την σειρα τους σε διαφορα μεσσα. Ομως αναφερει στο βιβλιο του ο καθ. παν. ΑΠΘ θρασυβουλου οτι απο εμπειρια συνιστα 3-4 μερες. στους -20 αν θυμαμαι καλα, γιατι κατι δεν πηγαινε καλα στην μελετη. Νεες ομως μελετες που εγιναν αναφερουν επιβιωση των αυγων στους -20 για 8,5 ημερες αν θυμαμαι καλα. Οποτε για να εισται 100 τοις 100 σιγουροι πως δεν επιβιωσε τιποτα απο κηροσκορο πρεπει να βαλετε τις κηρηθρες-πλαισια σας στην καταψυξη για 9 μερες ωστε μην ζει τιποτα και να αποθηκευτουν χωρις κανενα φοβο. Μετα να φροντισετε να μην τα ξαναπιασει κηροσκωρος ειτε απο νεα προσβολη ξαναγενωντας αμεσα τις κηρηθρες, ειτε απο τις κυψελες - κουτια αποθηκευσης που μπορει να ειναι μολυσμενα με αυγα.
Τι κανω εγω ? Βαζω τις κηρηθρες-πλαισια στην καταψυξη για εννεα μερες - τα αφηνω να ξεπαγωσουν-στεγνωσουν σε ασφαλες μερος χωρις κηροσκορο κι αφου ξεπαγωσουν-στεγνωσουν ωστε να μην μουχλισουν απο την υγρασια, τα βαζω σε αεροστεγεις σακουλες απροσβλητες απο κηροσκορο. Επειτα ντανιαζονται στους οροφους και αφηνονται εκτεθειμενα στο κρυο του χειμωνα ωστε κι αν ξεφυγε καποιο αυγο να μην βρει καλες συνθηκες εκκολαψης. Ελπιζω να ξεμπερδεψα και να βοηθησα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετα την καταψυξη...τι ?   Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 06, 2015 10:05 pm

Spithouras Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετα την καταψυξη...τι ?   Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 06, 2015 10:20 pm

Εγώ έβαλα δοκιμαστικά στην κατάψυξη για 1 μέρα καμιά δεκαριά κηρήθρες. τις παρακολουθώ πολύ συχνά και θα ενημερώνω σχετικά. Είχα εντοπίσει κηρόσκωρο σε 3 από αυτές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετα την καταψυξη...τι ?   Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 07, 2015 12:03 am

psath έγραψε:
Εγώ  έβαλα δοκιμαστικά στην κατάψυξη για 1 μέρα καμιά δεκαριά κηρήθρες. τις παρακολουθώ πολύ συχνά και θα ενημερώνω σχετικά. Είχα εντοπίσει κηρόσκωρο σε 3 από αυτές.

τι εβαλες στην καταψυξη αλλα μετα ? τι εκανες ?
για να ξερουμε αν καναμε περιπου τα ιδια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετα την καταψυξη...τι ?   Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 07, 2015 12:07 am

Μετά τις αποθήκευσα σε κυψέλη κλειστή με ταινία στα ανοίγματα. Σε εξωτερικό χώρο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετα την καταψυξη...τι ?   Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 07, 2015 3:22 pm

Ρε παιδιά τον βακιλο δεν τον εχει χρησιμοποιήσει κανένας;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετα την καταψυξη...τι ?   Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 07, 2015 4:42 pm

Το βάκιλο δεν τον έχω δοκιμάσει ,αλλά από ότι θυμάμαι είναι για πρόληψη και όχι καταπολεμηση. Αν δλδ έχει αυγό (που δεν το ξέρεις) δεν κάνει δουλειά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετα την καταψυξη...τι ?   Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 07, 2015 5:50 pm

Φέτος έβαλα το Β-401 Certan. Είναι για πρόληψη κ καταπολέμηση. Εξηγούμαι nikos37. Αφού γλύψουν οι μέλισσες τα τρυγημένα πλαίσια, ψεκάζουμε. Ο Βάκιλλος παραμένει πάνω στο κερί , ενσωματώνεται. Πείτε οτι υπάρχουν αυγά Κηρόσκορου και εκκολάπτονται. Με την έναρξη της τροφοδοσίας τους (σαν προνύμφες) με κερί , πεθαίνουν. Δεν υπήρξε εμφάνιση μέχρι στιγμής Κηρόσκορου στα πλαισιά μου.

Μετά απο ερωτησή μου στο ΑΠΘ:
1) Δεν ψεκάζουμε τα τρυγημένα πλαίσια με τον Βάκιλο και μετά τα δίνουμε στα μελίσσια για γλύψιμο. Εκεί είναι όντως άσκοπο. ΠΡΕΠΕΙ τα πλαίσια να είναι στεγνά.
2) Δεν ψεκάζουμε πλαίσια με γόνο, γιατί τον σκοτώνει και δημιουργεί προβλήματα.
3) Δεν ψεκάζουμε πλαίσια είτε γόνου, είτε μελιού σε ενεργή κυψέλη. Οι μέλισσες θα καθαρίσουν τα πλαίσια και πάλι θα είναι άσκοπο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετα την καταψυξη...τι ?   Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 07, 2015 6:19 pm

Cyber συμφωνώ 100% σε όσα γράφεις έτσι ακριβώς ειναι... Του χρόνου μόνο βακιλο,το ίδιο μου είπε και βιολογικός μελισσοκόμος...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετα την καταψυξη...τι ?   Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 07, 2015 6:57 pm

Δυστυχως βακιλος ειναι καλη λυση αλλα κοστιζει ακριβα για πολλα πλαισια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετα την καταψυξη...τι ?   Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 07, 2015 10:23 pm

Πόσο κοστίζει ο βάκιλος για ας πούμε 100 πλαίσια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετα την καταψυξη...τι ?   Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 07, 2015 11:13 pm

Ποσό διάστημα διαρκεί η αποτελεσματικότητα του βακιλου από όταν ραντισουμε τα πλαίσια και σε τι συνθήκες αποθηκεύονται αυτά έπειτα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετα την καταψυξη...τι ?   Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 08, 2015 1:30 am

Αν θυμάμαι καλά μου είχε πει οτι με 30 ευρώ που κανει κάποια συσκευασία του έφταναν για 100 πλαίσια.....
Αλλα βάλτε,σακούλες,κατάψυξη,ρεύμα που καεί ο καταψύκτης,κεριά που σπάνε στο βγάλε απο λαθος πιάσιμο η κόλλημα μεταξύ τους,βάλτε ώρες που χρειαζόμαστε στο βάλε βγάλε και συσκεύασε και εισαι η μια η άλλη για μένα.
Προσοχή δεν υπάρχει κάποια διάρκεια.  
Ο βακιλος δουλεύει ως εξής,με το που βγάζεις τα πλαίσια απο το γλύψιμο μετά το τρύγο το ψεκάζετε βγάζοντας το απο την Κυψέλη το βάζεις σε όροφο που θα μείνει εκει το χειμώνα αυτά τα πλαίσια δεν έχουν κηροσκόρο αλλα ενδέχεται να έχουν αυγά που ο βακιλος σκοτώνει. Τ αφήνεις για λιγο αραιά ωςτε να σταγνωςουν και άμεσα βάζεις τους ορόφους  τον ένα πάνω στον άλλον στο χώρο που θα μείνουν για το χειμώνα διασφαλίζοντας οτι δεν μπορούν να μπουν μέσα πέταλουδες για νέα γεννά.
Άρα ο βακιλος δεν εχει κάποια διάρκεια δρα ακαριαία στα αυγά που κατα την διάρκεια που ψεκάζουμε υπαρχουν,μετά εμείς φροντίζουμε να μην ξαναγεννησουν πάνω τους οι πεταλούδες. Τέλος αποθηκεύονται όπως πάντα έως τωρα μόλις στεγνώσουν που και αυτο γίνετε σχεδόν αμεσα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετα την καταψυξη...τι ?   Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 08, 2015 7:22 am

Καλημέρα σας. mpampis13 θα σχολιάσω λίγο τα λεγόμενά σου σαν βάση συζήτησης. Μην με παρεξηγήσεις... kalo pedi

mpampis13 έγραψε:
Αν θυμάμαι καλά μου είχε πει οτι με 30 ευρώ που κανει κάποια συσκευασία του έφταναν για 100 πλαίσια.....
Κάπου εκεί είναι. 25-30? για περίπου 120 πλαίσια

mpampis13 έγραψε:
Προσοχή δεν υπάρχει κάποια διάρκεια.
Όντως, σε απόλυτο χρονικό διάστημα δεν υπάρχουν όρια. Εάν υπάρξει όμως έντονη εμφάνιση προνυμφών (θα πεθάνουν) καλό θα είναι να ξαναγίνει μια μελλοντική εφαρμογή
 
mpampis13 έγραψε:
αλλα ενδέχεται να έχουν αυγά που ο βακιλος σκοτώνει.
mpampis13 έγραψε:
...Άρα ο βακιλος δεν εχει κάποια διάρκεια δρα ακαριαία στα αυγά που κατα την διάρκεια που ψεκάζουμε υπαρχουν,
ΔΕΝ σκοτώνει τα αυγά του Κηρόσκορου. Την προνύμφη (σκουλικάκι.λάρβα) σκοτώνει μέσω τοξικότητας που τρέφεται με κερί

mpampis13 έγραψε:
μετά εμείς φροντίζουμε να μην ξαναγεννησουν πάνω τους οι πεταλούδες. Τέλος αποθηκεύονται όπως πάντα έως τωρα μόλις στεγνώσουν που και αυτο γίνετε σχεδόν αμεσα
Έτσι κάνω κ εγώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετα την καταψυξη...τι ?   Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 08, 2015 9:43 am

Ωραίος!!!! Οι διορθώσεις σου ολοκλήρωσαν τα γραφόμενα μου.
Μια ερώτηση εσυ απο που το αγοράζεις. Οτι κάπως δύσκολα το βρίσκεις ειναι αληθεια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετα την καταψυξη...τι ?   Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 09, 2015 9:07 am

Άσε, τράβηξα κ εγώ ζόρι να το βρώ...έχεις p.m.
Φαντάσου οτι το Certan Β-401 είναι της Vita. Ο επίσημος αντιπρόσωπος, δεν το έχει γιατί ανήκει στην κατηγορία φαρμάκων. Πρέπει να είναι γεωπόνος με άδεια κ.α.

Παιδιά υπάρχουν και άλλα σκευάσματα που περιέχουν τον βάκιλο Θουριγγίας κ μπορείτε να τα βρείτε σε καταστήματα με γεωπονικά είδη. Είναι σκευάσματα που χρησιμοποιούνται και απο γεωργούς. Εγώ επέλεξα να αποκτήσω το συγκεκριμένο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasilis-m
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 99

Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετα την καταψυξη...τι ?   Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 09, 2015 1:18 pm

Είχα αγοράσει πέρυσι το βάκιλο 26 ευρώ από μελισσοκομικό κατάστημα.
Αραιώνουμε 1:19 και ψεκάζουμε τα πλαίσια και από τις δύο πλευρές καλά δηλαδή μέχρι να αρχίσουν να στάζουν.
Όταν εκεί που θα αποθηκεύσουμε τα πλαίσια είναι ζεστό μέρος χρειάζεται έλεγχος στους 2 μήνες και επαναλαμβάνουμε αν χρειαστεί. Το μπουκαλάκι φτάνει περίπου για 100 πλαίσια.
Επίσης αν χρειαστεί να δώσουμε πλαίσια στα μελίσσια ψεκασμένα με βάκιλο σε σύντομο χρονικό διάστημα δεν υπάρχει πρόβλημα.
Αυτές είναι οι οδηγίες που μου έδωσαν τότε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
babis_
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετα την καταψυξη...τι ?   Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 09, 2015 1:32 pm

Εδω λεει οτι επαρκεί αυτή η ποσότητα για 100 lt νερό, οπότε δεν ειναι μονο για 100 πλαίσια αλλα για πολλά περισσότερα και με 11 ευρω.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετα την καταψυξη...τι ?   Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 09, 2015 2:30 pm

babis_ έγραψε:
Εδω λεει οτι επαρκεί αυτή η ποσότητα για 100 lt νερό, οπότε δεν ειναι μονο για 100 πλαίσια αλλα για πολλά περισσότερα και με 11 ευρω.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Οντως....ειναι για πολυ περισσοτερα απο 100 πλαισια..
εκτος αν θελουμε να μαθουμε στον κηροσκορο...ψαροντουφεκο !!!
lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετα την καταψυξη...τι ?   Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 09, 2015 3:38 pm

Να συμπληρώσω οτι εκτός της κατάψυξης ειναι ο μόνος τρόπος αντιμετώπισης του κηροσκορου στην βιολογική μελοσσοκομια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετα την καταψυξη...τι ?   Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 10, 2015 4:41 pm

Σκεφτείτε κάθε 4 μέρες 15 τουλάχιστον κηρήθρες σε ένα μικρό καταψύκτη 100 lt σε 4 βδομάδες έχεις καθαρίσει με τον κηρόσκωρο (κυκλική είσοδο) και σου μένει κι ένας καταψύκτης για 11 μήνες να γεμίζεις με χταπόδια και λαχανικά που καλλιεργείς. Εξ άλλου γειώνεις τα δηλητήρια που εκτός από κάμπια κηρόσκωρου σκοτώνουν και τη marchalina hellenica...
cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετα την καταψυξη...τι ?   Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 10, 2015 5:08 pm

Βασίλη μου αυτά ειναι 100 πλαίσια που γράφεις..... σκέψου 200 και 300.
Εγώ με 130 πλαισια και ακομα καλα καλα δεν εχω τελειωσει bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετα την καταψυξη...τι ?   Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 11, 2015 12:26 pm

καλημέρα παίδες,

υπάρχει και η δυνατότητα να διατηρηθούν τα πλαίσια, χωρίς ενδιάμεση κατάψυξη ή βακκίλους, σε βιομηχανικά ψυγεία (φρούτων, λαχανικών, άλευρα, κτλ) που έχουν ιδιώτες παραγωγοί και συνεταιρισμοί. Ίσως υπάρχει ένα τέτοιο στην περιοχή σας, που να βολεύει.

Η θερμοκρασία τους είναι συνήθως 3-5 βαθμοί C και το ενοίκιο 0.5-1 ευρώ ανά πάτωμα, για την σαιζόν που χρειάζεται να προστατευτούν. Τα αποθηκεύεις μετά τον τρύγο του φθινοπώρου (και το γλύψιμο) και την άνοιξη τα βγάζεις ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Εγώ λχ. τα συντηρώ σ'ένα ψυγείο φρούτων στο Αγγελοχώρι, καμμιά 20αριά χλμ. μακρυά.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την olomelia στις Κυρ Οκτ 11, 2015 8:36 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετα την καταψυξη...τι ?   Μετα την καταψυξη...τι ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 11, 2015 1:55 pm

Εγω χρησιμοποιω 2 καταψυκτες. Τον εναν 500λτ τον εχω μεσα στο σπιτι στον οποιο αποθηκευω αργοτερα και πραγματα απο τον κηπο μου. Ο αλλος λιγο μεγαλυτερος ειναι τοποθετημενος εξω απο το σπιτι, ειναι μεταχειρισμενος παλιος καταψυκτης για παγωτα. Φετος ειχαν 600 πλαισια, ολα τα λευκα καινουργια πλαισια τα περασα μια φορα απο την ψυξη και τα αποθηκευσα εξω στον κηπο χωρις να τα κλεισω καν μεσα σε σακουλες. Τα υπολοιπα σκουρα με λιγα μελια γυρες τα εχω μονιμος μεσα στους καταψυκτες μεχρι να πιασουν τα κρυα η να τα δωσω στα μελισσια μου. Βεβαια εμενα ολος ο κηροσκορος πηγε αλλου ο ατιμος ... ειχα μια μεγαλη σακουλα με απολεπισματα αρκετους μηνες αφημενη εξω. Οταν την ανοιξα προχτες ειχε μεσα ολα τα σταδια του, ενα μεγαλο σιχαμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μετα την καταψυξη...τι ?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Κηροσκορος-καταψυξη
» Πεύκο μετά το θυμάρι
» Μετά το χειμώνα...
» Δραστηριότητα μετά από μεταφορά
» Πρήξιμο μετά 6-7 ώρες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: