Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μπλοκάρισμα με γυρη

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Μπλοκάρισμα με γυρη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μπλοκάρισμα με γυρη   Μπλοκάρισμα με γυρη Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 11, 2015 8:31 pm

Καλησπέρα, στις δύο τελευταίες επιθεωρήσεις διαπίστωσα ότι εδώ και καμία δεκάρια μερες έχουν αρχίσει και κουβαλάν αρκετές γυρες διαφόρων χρωμάτων , ενώ πριν και για αρκετό καιρό δεν έφερναν τίποτα ,και αναγκάστηκα να βάλω γυρεοπιτες. Ενώ την προηγούμενη βδομάδα ήταν λίγες και έλεγα καλά παμε ,σήμερα είδα ότι όπου ξεπουπουλιαζει μέλισσα τρέχουν αμέσως να βάλουν γυρες. Σε μερικές μέρες δεν θα έχει μείνει καθόλου χώρος για γέννα.
Τι να κάνω? Το μόνο που σκέφτομαι είναι όταν βρισκω πλαίσια μόνο με γυρες και μελια να τα βγάζω προς αποθήκευση και να συμπλήρωνω με αχτιστα(γιατί χτισμένα δεν εχω). Ούτε πάτωμα μπορώ να δώσω γιατί δεν έχουν τον ανάλογο πληθυσμό.
Please help. Πάνω που άρχισαν οι μάνες να γαζωνουν. skeftome
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μπλοκάρισμα με γυρη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπλοκάρισμα με γυρη   Μπλοκάρισμα με γυρη Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 11, 2015 8:52 pm

Κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα ειδικά σε ένα μελίσσι και ανεβάζω τις γύρες πάνω, είναι διόρωφο. Σκέφτομαι γυρεοπαγίδες. Πόσο πληθυσμό και γόνο έχει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Μπλοκάρισμα με γυρη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπλοκάρισμα με γυρη   Μπλοκάρισμα με γυρη Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 11, 2015 9:09 pm

Η γύρη είναι ευτυχία cheers θα σας έλεγα αν έχετε σκοπό να πάτε στο πεύκο να δώσετε τα πλαίσια τότε αν δεν έχει γύρες. Εναλλακτικά δώστε τα όταν θα κόψετε παραφυάδες την άνοιξη. Θα πρότεινα επίσης στα συγκεκριμένα μελισσάκια του χρόνου να βάλετε οπωσδήποτε γυρεοπαγίδες. Εννοείτε μέχρι τότε αποθήκευση στην κατάψυξη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

Μπλοκάρισμα με γυρη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπλοκάρισμα με γυρη   Μπλοκάρισμα με γυρη Icon_minitimeΔευ Ιουλ 13, 2015 4:28 pm

nikos37,καλησπερα,θελω να σε ρωτησω σε τι καλιεργιεσ εχεισ τοισ μελισσεσ σου σε τετοια εποχη και υπαρχει τοση αφθονια στην γυρη?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Μπλοκάρισμα με γυρη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπλοκάρισμα με γυρη   Μπλοκάρισμα με γυρη Icon_minitimeΔευ Ιουλ 13, 2015 8:51 pm

Καλησπερα dimiliod, δεν έχω ιδέα από που μαζεύουν για εκεί που τις έχω είναι όλο λιοφυτα. Στην αρχή νόμιζα ότι αποθηκεύουν τις γυρεοπιτες αλλά το απέκλεισα γιατί η γύρη είναι διαφόρων χρωματων. Έχει και κάτι πλαγιές και μάλλον εκεί βρίσκουν και μαζεύουν. Τις μέλισσες τις έχω στα Καλεσσα.
Psath τα μελίσσια είναι 6-7 πλαίσια πλυθησμό με γόνο 2,5-3,5. Εκεί που είναι 2,5 έχει προχωρήσει πολύ το μπλοκάρισμα. Δεν θέλω απλά να προσθέσω πλαίσια γιατί δεν θα τα πατανε. Η εικόνα αυτή είναι σε όλα τα μελίσσια(τον τρελλό αριθμό των έξι)εκτός από ένα που κοιμάται τον ύπνο του δικαιου.
Γιωργο εχεις δικιο για τη γυρη και εννοειται πως δεν παραπονιεμαι,τουναντιον, αλλα θελω να δω πως θα γινει να μην σταματησει η αναπτυξη τους. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι ενώ τους έκανα διεγερτική ,ήταν υποτονική ή αναπτυξη και μόλις βρήκαν ανθοφορία γκαζωσαν.

ΥΓ. Θα το πω εδώ να μην ανοίγω άλλο θέμα. Στην αρχική προσθήκη αχτιστων πλαισίων και ενώ από πολλούς είχα ακούσει να προσέχω μην σπασω τον γόνο, έβαλα ένα αχτιστο σφήνα στον γόνο για να δω τι θα γίνει. Το έχτισαν πολύ πιο γρήγορα από τα υπόλοιπα αλλά δεν το γεννούσε ή μάνα και μόλις το μετέφερα στην άκρη του γόνου το γαζωσε απ'ακρη σ'ακρη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μπλοκάρισμα με γυρη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μπλοκάρισμα γόνου
» Τι ειναι ''μπλοκαρισμα'' βασιλισσας?
» Μπλοκάρισμα
» Μπλοκάρισμα
» Μπλοκαρισμα Βασιλισσας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: