Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μπλοκαρισμα Βασιλισσας

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Μπλοκαρισμα Βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μπλοκαρισμα Βασιλισσας   Μπλοκαρισμα Βασιλισσας Icon_minitimeΚυρ Απρ 05, 2015 10:28 pm

Εχω ενα προβληματακι , σε επιθεωρηση που εκανα σημερα παρατηρησα οτι πολλα απο τα μελισσια μου εχουν φτασει τους 6-7 γονους , ομως δεν μπορει να παει παραπανω γιατι η βασιλισσα εχει μπλοκαριστει . Δηλαδη τα υπολοιπα τελαρα εχουν μελια και γυρες . Τα μελια ισως να ειναι και απο την διεγερτικη τροφοδοσια με σιροπι . Επειδη δεν θελω να κοψω με 6-7 γονους αλλα θα ηθελα τουλαχιστον 1 ακομη τελαρο με γονο σκεφτομαι σε αυτα τα μελισσια να αφαιρεσω 1 τελαρο με μελι ( που θα το αποθηκευσω καπου προχειρα ) , και να βαλω 1 χτισμενο ωστε να γεννησει εκει η βασιλισσα . Πιστευω οτι ετσι σε 3-4 μερες θα εχω τους γονους που θελω , και θα μπορω να κοψω με καλυτερες προυποθεσεις .
Η αλλη επιλογη που εχω ειναι να τους κοψω την τροφοδοτηση με σιροπι , να μην τους βαλω και ζαχαροζυμαρο που εχω μεσα αυτη την εποχη , και να περιμενω να καταναλωσουν τροφες ωστε να διμιουργηθει χωρος για γονο . Εσεις τι λετε ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikolasfrag
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 26

Μπλοκαρισμα Βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπλοκαρισμα Βασιλισσας   Μπλοκαρισμα Βασιλισσας Icon_minitimeΚυρ Απρ 05, 2015 11:03 pm

Κατι παρομοιο αντιμετωπιζω κ εγω κ αναγκαστικα ανεβασα μελια κ 1 γονο πανω κ εδωσα χωρο με αχτιστα κ χτισμενα..δε θελω να παρω τα μελια γτ ειναι αγουρα κ φοβαμαι μη ξυνισν. ελπιζω να μην ειναι ακυρος ο χειρισμος κ τα κανω χειροτερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ar_lo
Μέλος
Μέλος
Ar_lo


Αριθμός μηνυμάτων : 78

Μπλοκαρισμα Βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπλοκαρισμα Βασιλισσας   Μπλοκαρισμα Βασιλισσας Icon_minitimeΚυρ Απρ 05, 2015 11:40 pm

προσωπική μου άποψη ειναι να βάλεις προσωρινά όροφο και να ανεβάσεις 2 πλαίσια με ψημένο γόνο επάνω και στο κέντρο του ορόφου ετσι ώστε η θερμοκρασία της γονοφωλιας να τα κρατάει ζεστά. (εγω δεξιά και αριστερά απο τον ψημένο γόνο βάζω και απο ενα άχτιστο σαν μόνωση).
και στην θεση των πλαισίων που ανεβασες βάζεις 2 χτισμένα αν έχεις για να μπορέσει η βασίλισσα να συνεχίσει την γέννα της.
ομως.... αν η εξωτερική θερμοκρασία της περιοχής σου ακόμα ειναι σε χαμηλά επίπεδα (κατω απο 10 την νυχτα) μην το κάνεις.
οι μελισσουλες θα ζοριστούν πολυ να τα ζεστάνουν ολα και πιθανών να αποτύχουν.
τουλάχιστον εγώ δεν το ρισκάρω.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Μπλοκαρισμα Βασιλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπλοκαρισμα Βασιλισσας   Μπλοκαρισμα Βασιλισσας Icon_minitimeΔευ Απρ 06, 2015 10:42 am

nikolasfrag έγραψε:
Κατι παρομοιο αντιμετωπιζω κ εγω κ αναγκαστικα ανεβασα μελια κ 1 γονο πανω κ εδωσα χωρο με αχτιστα κ χτισμενα..δε θελω να παρω τα μελια γτ ειναι αγουρα κ φοβαμαι μη ξυνισν. ελπιζω να μην ειναι ακυρος ο χειρισμος κ τα κανω χειροτερα.

Οταν λεω ναβγαλω μελια , εννοω για μια βδομαδα το πολυ οσπου να εχω αρκετο γονο να κοψω παραφυαδες . Μετα θα μπουν στις παραφυαδες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μπλοκαρισμα Βασιλισσας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Τι ειναι ''μπλοκαρισμα'' βασιλισσας?
» Μπλοκάρισμα
» μπλοκαρισμα
» Μπλοκάρισμα
» Τοποθέτηση Βασίλισσας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: