Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία

Πήγαινε κάτω 
+14
av
mikele
psath
nikos37
mpampis13
Themis
thodoris981
BASILISP
BillBee
Ar_lo
ergon
thoma.sbees
monarchis
newbees
18 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
newbees
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία   Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 04, 2015 8:36 pm

Καλησπέρα σας.

Ως χόμπι εδώ και χρόνια γυρνάω και καταγράφω διάφορα είδη φυτών στα βουνά (σπουδάζω και στη γεωπονία). Πήγα σήμερα λοιπόν να παρατηρήσω κάτι φυτά που είχα καταγράψει πριν ενα μήνα. Μόλις έφτασα στο σημείο είδα οτι ένας μελισσοκόμος είχε τοποθετήσει τα μελίσσια του ακριβώς εκεί και σε απόσταση πολύ μικρότερη των 25μ που ορίζει ο νόμος απο χωματόδρομο.

Ε λέω ας τα δω απο μακριά τα φυτά και ενώ η απόστασή μου απο τις κυψέλες ηταν 3-4 μέτρα περίπου, πλησιάζω για να μπορέσω να δω αυτό που ήθελα στα 2-3 μετρα.
Σε κάποια φάση στα μαλλιά μου μέσα έρχονται και ζουζουνίζουν 2-3 μέλισσες.
Ψυχραιμία λεω και απομακρύνομαι χωρίς να τις ακουμπήσω.
Δεν φεύγαν και μπορεί να μαζεύτηκαν και άλλες.
Αρχισα να αγχώνομαι και πήρα ένα κλαδάκι και ακουμπούσα το κεφάλι μου για να φύγουν με πολύ ήρεμες κινήσεις αλλά δεν φεύγαν με τίποτα.
Τελικά μια μπήκε στη μπολούζα μου και με τσίμπησε στον αυχένα. (Το κεντρί έμεινε επάνω μου )
Είχα φτάσει κοντά στον αυτοκίνητο. Το άνοιξα, τύναξα το κεφάλι μου σα σκυλί δυνατά για να φύγουν οι υπόλοιπες και μπήκα γρήγορα στο αμάξι.

Θα πάω ξανά αυριο να βγάλω φωτογραφίες, και να δω αν υπάρχει κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας του μελισσοκόμου.

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά τη Δευτέρα να κάνω καταγγελία.

Τα δάση και τα δημόσια αγαθά θα πρέπει να τα μοιραζόμαστε και να τα απολαμβάνουμε εξίσου. Μου φαίνεται πολύ εγωιστικό να τοποθετούνται οι κυψέλες σε τόσο μικρές αποστάσεις απο τους δρόμους.

Η άποψή σας ; Φταίω εγώ και η περιέργειά μου, φταίει ο μελισσοκόμος ; Φταίμε και οι δυο ; Τι θα κάνατε σε αυτή τη περίπτωση ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία   Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 04, 2015 9:35 pm

Καλησπέρα,

Ας δούμε δύο υποθετικά σενάρια:

Ο μελισσοκόμος είναι κάποιος ο οποίος δεν έχει στον ήλιο μοίρα δηλαδή με λίγες κυψέλες που ίσα ίσα βγάζει τα έξοδα του. Του κάνεις καταγγελία και γειά σας. Αυτό από τη δική σου σκοπιά.

Από τη σκοπιά του Μελισσοκόμου:
Τι γυρεύει κάποιος κοντά στα μελίσσια μου; Μήπως θέλει να μου τα κλέψει; Να μου τα βανδαλίσει; Ή τρελός θα είναι για να βγάζει φωτογραφίες τα μελίσσια μου ή δημοσιογράφος από κάποιο μελισσοκομικό περιοδικό!

Το καλοπροαίρετο:
Η δασική υπηρεσία του κάνει σύσταση...

Το κακοπροαίρετο:
Η υπηρεσία κάνει σε έσενα σύσταση να μην πλησιάζεις μελισσοκομεία.

Αυτό που με μπερδεύει στα λεγόμενα σου είναι το εξής: ο αγροτικός δρόμος δεν έχει καμία συγγένεια με το δασικό. Στο δασικό δρόμο μπαίνουν μελίσσια ακόμα και σε μικρότερη απόσταση των 3 μέτρων (βλ. Έλατο και Πεύκο) δηλαδή ακριβώς δίπλα του. Αν είναι δασική η περιοχή και ο μελισσοκόμος έχει ενημερώσει για την τοποθέτηση τους η δασική υπηρεσία δεν νομίζω να του κάνει ούτε καν επίπληξη.

Υ.Γ.1: Αν βρισκόσουν μπροστά στις εισόδους των κυψελών (στον νοητό διάδρομο προσγείωσης) λογικό είναι να σε φίλησαν τα κορίτσια.

Για να μην μπαίνεις σε όλη αυτή τη διαδικασία επειδή είσαι φοιτητής γεωπονικής θα σου πρότεινα αφού σου αρέσει να φωτογραφίζεις φυτά κλπ πάρε μια καλύτερη φωτογραφική με μεγαλύτερο φακό ζουμαρίσματος σίγουρα θα βοηθήσει και σε κάποια εργασία στη σχολή σου.

Υ.Γ.2: για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω διάθεση να ειρωνευτώ, απλά προτείνω εναλλακτική σκέψη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbees
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία   Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 04, 2015 10:07 pm

Παράθεση :
Ο μελισσοκόμος είναι κάποιος ο οποίος δεν έχει στον ήλιο μοίρα δηλαδή με λίγες κυψέλες που ίσα ίσα βγάζει τα έξοδα του. Του κάνεις καταγγελία και γειά σας. Αυτό από τη δική σου σκοπιά.

Πράγματι οι κυψέλες ήταν λίγες (το πολύ 10). Το οτι ο μελίσσοκόμος μπορεί να μην έχει στον ήλιο μοίρα δεν του δίνει το δικαίωμα να τοποθετεί τις κυψέλες του όπου θέλει.

Παράθεση :
Από τη σκοπιά του Μελισσοκόμου:
Τι γυρεύει κάποιος κοντά στα μελίσσια μου; Μήπως θέλει να μου τα κλέψει; Να μου τα βανδαλίσει; Ή τρελός θα είναι για να βγάζει φωτογραφίες τα μελίσσια μου ή δημοσιογράφος από κάποιο μελισσοκομικό περιοδικό!

Δεν καταλαβαίνω γιατί να σκεφτεί αυτά τα 3 μόνο που αναφέρεις. Απο τη στιγμή που το δάσος και τέτοιοι χώροι δεν ανήκουν σε κανέναν μπορώ θεωρητικά να βρίσκομαι σε όποια γεωγραφική συντεταγμένη επιθυμώ και για όποιον λόγο (θεμιτό) επιθυμώ. Υπάρχει κάποιος νόμος που να λέει μη πλησιάζετε τα μελίσσια σε X αποστάσεις ; Αν υπάρχει δε το γνωρίζω. Επίσης δε θα μπω στη διαδικασία να αποδείξω το οτι βρισκόμουν εκεί γιατί μου αρέσει να παρατηρώ τα φυτά και τον τρόπο που αναπτύσσονται.

Παράθεση :
Το καλοπροαίρετο:
Η δασική υπηρεσία του κάνει σύσταση...

Το κακοπροαίρετο:
Η υπηρεσία κάνει σε έσενα σύσταση να μην πλησιάζεις μελισσοκομεία.

Το καλοπροαίρετο και το κακοπροαίρετο απο τι εξαρτάται; Αν υπάρχει θέμα επιβολής νόμου κρίνεται απο την άποψη του δασάρχη ;

Παράθεση :
Αυτό που με μπερδεύει στα λεγόμενα σου είναι το εξής: ο αγροτικός δρόμος δεν έχει καμία συγγένεια με το δασικό. Στο δασικό δρόμο μπαίνουν μελίσσια ακόμα και σε μικρότερη απόσταση των 3 μέτρων (βλ. Έλατο και Πεύκο) δηλαδή ακριβώς δίπλα του. Αν είναι δασική η περιοχή και ο μελισσοκόμος έχει ενημερώσει για την τοποθέτηση τους η δασική υπηρεσία δεν νομίζω να του κάνει ούτε καν επίπληξη.

Όντως πρόκειται για δάσος αλλά ποια είναι η διαφορά μεταξύ αγροτικού και δασικού. Αγροτικός είναι ο δρόμος που βρίσκεται μονάχα μεταξύ χωραφιών ;
Πεύκα και Έλατα δεν έχει. Έχει οξειές, καστανιές και βελανιδιές.

Παράθεση :
Αν βρισκόσουν μπροστά στις εισόδους των κυψελών (στον νοητό διάδρομο προσγείωσης) λογικό είναι να σε φίλησαν τα κορίτσια.
Δεν γνωρίζω ποιος είναι ο νοητός διάδρομος αλλά θυμάμαι πως οι είσοδοι κοιτούσαν απο άλλη μεριά. Τουλάχιστον της κυψέλης που ήμουν περισσότερο κοντά της.

Παράθεση :
Για να μην μπαίνεις σε όλη αυτή τη διαδικασία επειδή είσαι φοιτητής γεωπονικής θα σου πρότεινα αφού σου αρέσει να φωτογραφίζεις φυτά κλπ πάρε μια καλύτερη φωτογραφική με μεγαλύτερο φακό ζουμαρίσματος σίγουρα θα βοηθήσει και σε κάποια εργασία στη σχολή σου.
Αρκετά ειρωνικό το σχόλιο αλλά δεν πειράζει. Απλά να ενημερώσω πως τη μηχανή την πήρα πριν 2 εβδομάδες. Αν θέλεις μπορώ να σου πω και τα χαρακτηριστικά της ή να βγάλω φωτογραφία την απόδειξη. Τώρα όσον αφορά τη φωτογράφιση φυτών, υπάρχει μια λειτουργία που λέγετε Macro με την οποία για να φωτογραφίσεις το αντικείμενο πρέπει να πας πολύ κοντά 2-3cm απο το φακό (Ανάλογα το φακό). Το ζοομ δεν έχει να κάνει τίποτα με αυτό. Παίρνω πτυχίο τώρα οπότε δε θα μου χρειαστεί σίγουρα για καμία εργασία. Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον.

Υ.Γ Ούτε εγώ θέλω να παρεξηγηθώ και να νομίζετε πως ειρωνεύομαι. Έθιξα ένα ζήτημα και απλά είπα να το συζητήσουμε σαν άνθρωποι. Αν νομίζετε οτι φταίω εγώ καλώς. Να το καταλάβω, αλλά όχι χωρίς λόγο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία   Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 04, 2015 11:51 pm

Παράθεση :
Ο μελισσοκόμος είναι κάποιος ο οποίος δεν έχει στον ήλιο μοίρα δηλαδή με λίγες κυψέλες που ίσα ίσα βγάζει τα έξοδα του. Του κάνεις καταγγελία και γειά σας. Αυτό από τη δική σου σκοπιά.

Πράγματι οι κυψέλες ήταν λίγες (το πολύ 10). Το οτι ο μελίσσοκόμος μπορεί να μην έχει στον ήλιο μοίρα δεν του δίνει το δικαίωμα να τοποθετεί τις κυψέλες του όπου
θέλει.


Του το δίνει ο νόμος:
το άρθρο 22 του νόμου 4856/30 (ΦΕΚ 316/Α.16-9-1930) βάσει του οποίου κανείς δεν μπορεί να εμποδίσει την τοποθέτηση των μελισσιών σε δημόσια, δημοτικά και κοινοτικά δάση και εκτάσεις κατά την άνθηση.


Παράθεση :
Υπάρχει κάποιος νόμος που να λέει μη πλησιάζετε τα μελίσσια σε X αποστάσεις ; Αν υπάρχει δε το γνωρίζω.!


Το λέει ο νόμος της λογικής.


Παράθεση :
Το καλοπροαίρετο:
Η δασική υπηρεσία του κάνει σύσταση...


Το κακοπροαίρετο:
Η υπηρεσία κάνει σε έσενα σύσταση να μην πλησιάζεις μελισσοκομεία.

Το καλοπροαίρετο και το κακοπροαίρετο απο τι εξαρτάται; Αν υπάρχει θέμα επιβολής νόμου κρίνεται απο την άποψη του δασάρχη ;


Ναι βάσει του άρθρου 22 που έγραψα πιο πάνω.


Παράθεση :
Αυτό που με μπερδεύει στα λεγόμενα σου είναι το εξής: ο αγροτικός δρόμος δεν έχει καμία συγγένεια με το δασικό. Στο δασικό δρόμο μπαίνουν μελίσσια ακόμα και σε μικρότερη απόσταση των 3 μέτρων (βλ. Έλατο και Πεύκο) δηλαδή ακριβώς δίπλα του. Αν είναι δασική η περιοχή και ο μελισσοκόμος έχει ενημερώσει για την τοποθέτηση τους η δασική υπηρεσία δεν νομίζω να του κάνει ούτε καν επίπληξη.


Όντως πρόκειται για δάσος αλλά ποια είναι η διαφορά μεταξύ αγροτικού και δασικού. Αγροτικός είναι ο δρόμος που βρίσκεται μονάχα μεταξύ χωραφιών ;
Πεύκα και Έλατα δεν έχει. Έχει οξειές, καστανιές και βελανιδιές.


Εγκύκλιος Β-Μ2/5563/Β6/25.9.84 του ΥΠΕΧΩΔΕ παρ.2
Οι αγροτικοί δρόμοι όμως δεν είναι κοινόχρηστα πράγματα αλλά δημιουργήθηκαν με συνεισφορά των ιδιοκτητών των όμορων ακινήτων για την εξυπηρέτηση τους και η κυριότης παραμένει σε αυτούς . Εφ΄όσον λοιπόν η κυριότητα επί των αγροτικών οδών διατηρείται υπέρ εκείνων οι οποίοι συνεισέφεραν για την δημιουργία τους και αποβλέπει στην εξυπηρέτηση των ιδίων συνεπάγεται ότι οι ίδιοι μπορουν να αποφασίσουν χωρίς δυνατότητα αντιδράσεως από την πολιτεία ή οποιοδήποτε τρίτο για την κατάργησή τους.

Ορισμός: Δασικός δρόμος ή δασόδρομος είναι μια τεχνητή λωρίδα εδάφους, η οποία έχει διαμορφωθεί κατάλληλα από άποψη γεωμετρικών στοιχείων και ποιότητας του καταστρώματος, ώστε να εξυπηρετεί τόσο τις απαιτήσεις των χρηστών (ανθρώπων και οχημάτων) για την εκμετάλλευση, την προστασία, την κάρπωση των οικονομικών και κοινωνικών αποδόσεων του δάσους, όσο και τις απαιτήσεις του φυσικού περιβάλλοντος


Παράθεση :
Αν βρισκόσουν μπροστά στις εισόδους των κυψελών (στον νοητό διάδρομο προσγείωσης) λογικό είναι να σε φίλησαν τα κορίτσια.
Δεν γνωρίζω ποιος είναι ο νοητός διάδρομος αλλά θυμάμαι πως οι είσοδοι κοιτούσαν απο άλλη μεριά. Τουλάχιστον της κυψέλης που ήμουν περισσότερο κοντά της.


Ο νοητός διάδρομος προσγείωσης είναι εκείνος από όπου έρχονται οι μέλισσες κουβαλώντας προϊοντα. Αν καθόσουν σε αυτό το σημείο είναι λογικό να σε κεντρίσουν.


Παράθεση :
Για να μην μπαίνεις σε όλη αυτή τη διαδικασία επειδή είσαι φοιτητής γεωπονικής θα σου πρότεινα αφού σου αρέσει να φωτογραφίζεις φυτά κλπ πάρε μια καλύτερη φωτογραφική με μεγαλύτερο φακό ζουμαρίσματος σίγουρα θα βοηθήσει και σε κάποια εργασία στη σχολή σου.


Αρκετά ειρωνικό το σχόλιο αλλά δεν πειράζει. Απλά να ενημερώσω πως τη μηχανή την πήρα πριν 2 εβδομάδες. Αν θέλεις μπορώ να σου πω και τα χαρακτηριστικά της ή να βγάλω φωτογραφία την απόδειξη. Τώρα όσον αφορά τη φωτογράφιση φυτών, υπάρχει μια λειτουργία που λέγετε Macro με την οποία για να φωτογραφίσεις το αντικείμενο πρέπει να πας πολύ κοντά 2-3cm απο το φακό (Ανάλογα το φακό). Το ζοομ δεν έχει να κάνει τίποτα με αυτό. Παίρνω πτυχίο τώρα οπότε δε θα μου χρειαστεί σίγουρα για καμία εργασία. Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον.


Σωστό όσον αφορά το macro. Είχα την εντύπωση πως φωτογράφιζες από μακριά. Σου έγραψα εκ των προτέρων πως δεν έχω ειρωνική διάθεση.


Παράθεση :
Υ.Γ Ούτε εγώ θέλω να παρεξηγηθώ και να νομίζετε πως ειρωνεύομαι. Έθιξα ένα ζήτημα και απλά είπα να το συζητήσουμε σαν άνθρωποι. Αν νομίζετε οτι φταίω εγώ καλώς. Να το καταλάβω, αλλά όχι χωρίς λόγο.


Φίλε μου εσύ ρωτάς κι εμείς σου απαντάμε. Το αν κάνεις λάθος ή όχι το ξέρεις εσύ. Εμείς σου παραθέτουμε με επιχειρήματα τις απαντήσεις.[/quote]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία   Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 05, 2015 12:11 am

newbees έγραψε:

Ως χόμπι εδώ και χρόνια γυρνάω και καταγράφω διάφορα είδη φυτών στα βουνά (σπουδάζω και στη γεωπονία). Πήγα σήμερα λοιπόν να παρατηρήσω κάτι φυτά που είχα καταγράψει πριν ενα μήνα. Μόλις έφτασα στο σημείο είδα οτι ένας μελισσοκόμος είχε τοποθετήσει τα μελίσσια του ακριβώς εκεί και σε απόσταση πολύ μικρότερη των 25μ που ορίζει ο νόμος απο χωματόδρομο.

Ίσως να το μπερδεύεις με κάτι που διάβασες στο παρελθόν και μάλλον είναι αυτό που αναφέρει το άρθρο 7 το οποίο δεν έχει καμιά σχέση με το δάσος:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αν και ο νόμος είναι σχεδόν 100 ετών ισχύει ακόμα το άρθρο 7

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία   Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 05, 2015 12:41 am

[quote="newbees"]
Παράθεση :

Απο τη στιγμή που το δάσος και τέτοιοι χώροι δεν ανήκουν σε κανέναν μπορώ θεωρητικά να βρίσκομαι σε όποια γεωγραφική συντεταγμένη επιθυμώ και για όποιον λόγο (θεμιτό) επιθυμώ. Υπάρχει κάποιος νόμος που να λέει μη πλησιάζετε τα μελίσσια σε X αποστάσεις ; Αν υπάρχει δε το γνωρίζω. Επίσης δε θα μπω στη διαδικασία να αποδείξω το οτι βρισκόμουν εκεί γιατί μου αρέσει να παρατηρώ τα φυτά και τον τρόπο που αναπτύσσονται.

Πάντα θεμιτά και καλοπροαίρετα και από μέρους μου
Αν στη θέση του μελισοκομείου έβλεπες ένα ζευγάρι αρκούδες θα πλησιαζες ξκαι θα διεκδικούσες το δικαίωμα σου στο δάσος?
Ας μην ψάχνουμε για ανύπαρκτες αιτίες όποιας μορφής αντιπαραθέσεων
Όλοι έχουμε το ίδιο δικαίωμα στις δημόσιες εκτάσεις
Δεν γνωρίζω τη θέση του μελισσοκομείου αλλά υπάρχουν τρόποι για να το νομιμοποιήσει αν δεν το είχε κάνει
Ίσως θα μπορούσες να πας πιο πέρα να αναζητήσεις τα φυτά που σε ενδιαφέρουν
Όσο για την απόσταση ασφαλείας από τα μελίσσια ρώτα τα ίδια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ergon
Μέλος
Μέλος
ergon


Αριθμός μηνυμάτων : 58

Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία   Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 05, 2015 10:06 am

Καλημέρα σε όλους, φίλε monarchis αυτά που γράφεις για τους δρόμους είναι σωστά όσον αφορά την κυριότητα αλλά όχι την χρήση. Οι δρόμοι που περιγράφεις είναι δρόμοι που από την βαρεμάρα της τότε εκάστοτε τοπογραφικής υπηρεσίας δεν χαράχτηκαν ξεχωριστά από τα αγροτεμάχια και γλυτώνοντας έτσι παρά πολύ δουλειά κόψανε απλώς μπακλαβά τα χωράφια και μετά αναφέρουν επί του χάρτη τους δρόμους, το πλάτος τους και ότι χαρασονται εις βάρος των τεμαχίων. Η χρήση τους όμως είναι κοινή δηλαδή κοινόχρηστοι όπως όλοι οι δρόμοι. Τις καλημερες μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ar_lo
Μέλος
Μέλος
Ar_lo


Αριθμός μηνυμάτων : 78

Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία   Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 05, 2015 10:15 am

ίσος το πάθος που έχεις για το χόμπι σου σε έκανε να αμελήσεις κάποιους κανόνες ασφαλείας.
Αν ήταν στην ίδια περιοχή ένα κοπάδι με πρόβατα με τα τσομπανόσκυλα να σε απειλούν δεν θα έβγαινες καν από το αμάξι σου.
Και μην ξεχνάς ότι κάποιος έβαλε τις κυψέλες εκεί για να βγάλει το ψωμί του,εσύ πήγες για το χόμπι σου.
Όσες φορές έχω συναντήσει στο δάσος κυψέλες κοπάδια, κλπ απλά απομακρύνομαι.
Θα μπορούσες να κάνεις μια ερεύνα στην γύρο περιοχή και να βρεις και αλλού τα φυτά που σε ενδιαφέρουν, νομίζω οτι θα τα έβρισκες σίγουρα.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BillBee
Μέλος
Μέλος
BillBee


Αριθμός μηνυμάτων : 52

Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία   Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 05, 2015 7:44 pm

newbees έγραψε:
Καλησπέρα σας.

Ως χόμπι εδώ και χρόνια γυρνάω και καταγράφω διάφορα είδη φυτών στα βουνά (σπουδάζω και στη γεωπονία). Πήγα σήμερα λοιπόν να παρατηρήσω κάτι φυτά που είχα καταγράψει πριν ενα μήνα. Μόλις έφτασα στο σημείο είδα οτι ένας μελισσοκόμος είχε τοποθετήσει τα μελίσσια του ακριβώς εκεί και σε απόσταση πολύ μικρότερη των 25μ που ορίζει ο νόμος απο χωματόδρομο.

Ε λέω ας τα δω απο μακριά τα φυτά και ενώ η απόστασή μου απο τις κυψέλες ηταν 3-4 μέτρα περίπου, πλησιάζω για να μπορέσω να δω αυτό που ήθελα στα 2-3 μετρα.
Σε κάποια φάση στα μαλλιά μου μέσα έρχονται και ζουζουνίζουν 2-3 μέλισσες.
Ψυχραιμία λεω και απομακρύνομαι χωρίς να τις ακουμπήσω.
Δεν φεύγαν και μπορεί να μαζεύτηκαν και άλλες.
Αρχισα να αγχώνομαι και πήρα ένα κλαδάκι και ακουμπούσα το κεφάλι μου για να φύγουν με πολύ ήρεμες κινήσεις αλλά δεν φεύγαν με τίποτα.
Τελικά μια μπήκε στη μπολούζα μου και με τσίμπησε στον αυχένα. (Το κεντρί έμεινε επάνω μου )
Είχα φτάσει κοντά στον αυτοκίνητο. Το άνοιξα, τύναξα το κεφάλι μου σα σκυλί δυνατά για να φύγουν οι υπόλοιπες και μπήκα γρήγορα στο αμάξι.

Θα πάω ξανά αυριο να βγάλω φωτογραφίες, και να δω αν υπάρχει κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας του μελισσοκόμου.

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά τη Δευτέρα να κάνω καταγγελία.

Τα δάση και τα δημόσια αγαθά θα πρέπει να τα μοιραζόμαστε και να τα απολαμβάνουμε εξίσου. Μου φαίνεται πολύ εγωιστικό να τοποθετούνται οι κυψέλες σε τόσο μικρές αποστάσεις απο τους δρόμους.

Η άποψή σας ; Φταίω εγώ και η περιέργειά μου, φταίει ο μελισσοκόμος ; Φταίμε και οι δυο ; Τι θα κάνατε σε αυτή τη περίπτωση ;

έχουν δίκιο τα παιδιά ο άνθρωπος πήγε να βγάλει το ψωμί του με τα 10 μελίσσια (θα είναι 100ρια φαίνεται), που να τρέχεις για καταγγελίες τώρα!

Εγώ στην θέση σου θα άναβα μία λαμπάδα γιατί τσίμπημα στον αυχένα μπορεί να επιφέρει πολύ σοβαρά προβλήματα τα 30 πρώτα λεπτά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία   Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 05, 2015 11:49 pm

Καλησπέρα, εγώ θα έλεγα να προσέχουμε παρα πολύ κοντα σε μελισσια... Από μακριά και φίλοι, οταν δεν πάμε για επιθωρηση και δεν ειμαστε προφυλαγμενοι! flower
Για το δεύτερο σκέλος, θα το άφηνα. Φταίει ο μελισσοκομος, φταις και εσύ λιγακι... Στο τέλος ίσως να μην ασχοληθεί και κανένας. Άποψη μου, μην παρεξηγηθώ fatsoulas
Φιλικά, Βασίλης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία   Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Icon_minitimeΔευ Ιουλ 06, 2015 10:07 am

Αγαπητε φιλε υπάρχουν καποια πραματα που στη φύση φωνάζουν!!
Αν πατησεις την οχια σε δαγκώνει.
Αν ακουμπησεις την σφηκα σε τσιμπάει.
Αν ακουμπησεις τσουκνιδα σε τρωει το χερι σου κτλ.
Ποσο μάλλον αν πας μπροστα απο κυψέλες απροστάτευτος.
Και ενταξει πες οτι σου δινει ο νομος το δικαιωμα να κανεις καταγγελια.
Αν σε τσιμπησει μια σφηκα ποιον καταγγελεις?
Θελω να πω οτι η φυση εχει και τα απροοπτά της.
Οι κυψέλες ειναι εμφανεις και ΄΄προειδοποιουν..
Τωρα αν τα μόνα φυτά που σου δινουν τις πληροφορίες είναι αυτά διπλα στις 10 κυψέλες,αν θεωρεις οτι το δικιο σου στερειται και οτι στερεισαι τα δικαιωματα σου στη φυση λογω του μελισσοκομου, και αν πιστευεις οτι η λυση ειναι η καταγγελια προχωρα.
Η αποψη μου ειναι εντελως αντιθετη.
Γιατι δεν το χαιρεσαι που σε τσιμπησε μια μελισσα με το ευεργετικο της δηλητηριο χωρις μαλιστα να αντιδράσει άσχημα ο οργανισμός σου?
Χωρις την παραμικρή ειρωνία το λεω και μιας και φαίνεται να αγαπάς τη φύση.
Πως να το πω?
Μου φαίνεται ασχημο να ξεκινας για το βουνο και να καταλήγεις στο δικαστήριο.
Αυτά και ελπίζω να μην μπειτε σε περιπέτειες με τον συνάδελφο.
Καλό καλοκαίρι!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία   Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Icon_minitimeΔευ Ιουλ 06, 2015 11:27 am

Μερικά πράγματα στη φύση φωνάζουν, αλλά εδώ υπάρχει η εξής παράμετρος.
Τα μελίσσια δεν πήγαν μόνα τους σε αυτό το σημείο. Πρόκειται για τοποθέτηση.

Στο συγκεκριμένο θέμα δεν έχω ακόμα καταλάβει σε ποιούς δρόμους πρέπει να είμαι μακρυά και μάλλον θα το κάνω σε όλους.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Themis στις Δευ Ιουλ 06, 2015 12:31 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbees
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία   Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Icon_minitimeΔευ Ιουλ 06, 2015 11:44 am

Προσωπικά με κάλυψε πλήρως ο Themis.

Θα ψάξω το δασάρχη (αν υπάρχει) να τον ρωτήσω αν πήρε άδεια ο συγκεκριμένος και ύστερα θα συνεχίσω. Υπάρχουν νόμοι που απο ό,τι φαίνεται δεν είναι και εντελώς ξεκάθαροι με το θέμα και τον τύπο των δρόμων. Οι νόμοι αυτοί και όλοι οι νόμοι θα πρέπει να ισχύουν και για τους φτωχούς και για τους πλούσιους. Μπορεί να βγάζει το ψωμί του όπως λέτε αλλά αυτό δε σημαίνει πως θα το βγάζει όπως θέλει.

Επίσης, ήθελα τα συγκεκριμένα φυτά γιατί απλούστατα πιο πέρα δεν υπήρχαν. Χαρτογραφούσα και κρατούσα σημειώσεις για την εκεί γύρω περιοχή όλο το χρόνο. Είναι συγκεκριμένα φυτά σε συγκεκριμένες θέσεις και δεν είναι κάποιου είδους ραδίκια ή μαργαρίτες για να τα βγάλω φωτογραφίες και να τα δείξω στη μαμά μου.

Το οτι τυχαίνει να είναι συνάδελφός σας και θέλετε να τον υπερασπιστείτε το καταλαβαίνω αλλά τίθεται και ένα θέμα αντικειμενικότητας.

Γιατί δε χαίρομαι που με τσίμπησε μέλισσα ;
Πρώτον με έχει τσιμπήσει πολλές φορές μέλισσα και σφήκα. Δεν περίμενα να καταλάβω τώρα κάτι διαφορετικό και για αυτό δεν άναψα και λαμπάδα (αν και όχι μονο για αυτό). Δεύτερον και κυριώτερον πήγα εκεί με το αυτοκίνητό μου, οδηγώντας οικονομικά και προσεχτηκά για να φτάσω σε ένα σημείο που είναι μισή ώρα μακριά απο το σπίτι μου και να κάνω τη δουλεία μου. Δεν πήγα στο πάρκο δίπλα στο σπίτι μου. Όταν εκεί αντιμετώπισα αυτή τη κατάσταση όχι μόνο δε χάρηκα αλλά εκνευρίστηκα τόσο που ήθελα να του καταστρέψω τα μελίσσια (πάνω στο θυμό μου) αλλά δε φταίνε οι μέλισσες γιατί δεν πήγανε μόνες τους εκεί. Ας μην προτρέχουμε λοιπόν και πιστεύω πως για αυτό βρισκόμαστε σε μια νομοκρατούμενη κοινωνία την οποία θα πρέπει να σεβόμαστε όλοι όπως επίσης και να γνωρίζουμε τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις μας.

Υ.Γ Πήγα ξανά χθες το βράδυ που "κοιμούνται" οι μέλισσες και έκανα αυτό που ήθελα. Έψαξα και τα μελίσσια και δεν είδα κάποιο τηλέφωνο. Μόνο κάτι κωδικούς επάνω στις κυψέλες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία   Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Icon_minitimeΔευ Ιουλ 06, 2015 12:36 pm

Εγώ μελισσακια έχω....αλλα πολλοί μελισσοκόμοι ειναι για πολλά κλωτσιδια και για φουλ καταγγελίες στους δασαρχες.
Βρωμιαρηδες,άθλιοι,ψευτομαγκες....γελιοι.
Κάνουν τα δάση χωματερές με πλαστικά,σπασμένες κυψέλες,και πεταμένα πλαίσια γεμάτα αρρώστιες.βαζουν τα μελισσια όπου θέλουν απλά γιατί έτσι θελουν...ετσι γουστάρουν.
Δεν ξέρω για την συγκεκριμένη περίπτωση,ίσως και ο μελισσοκόμος να έχει απόλυτο δίκιο μια και ειναι μέσα στο δάσος,ίσως και ο φίλος να έπρεπε να ρωτήσει πως να προσεγγίσει τον χωρο.
ΑΛΛΑ επιτέλους πρέπει σε αυτή την χωρα να μπει μια τάξη.ολα αλλάζουν όλα ξηλωνονται καιρός να αλλάξουν κάτι παπουδιστικες μελισσοκομικες συνήθειες του στυλ έχω σημάδια κάτι σάπιες κυψέλες για όλα το χρόνο....και όλα τα χρονια...βαζω τα 500 μελισσια μου στα 500 μέτρα από τον ηλίθιο με τα 30 μελισσια και έλα μωρέ σιγά τον ερασιτέχνη και ποιος ειναι αυτος τώρα....τι ήρθε νωρίτερα από εμένα....πφωφ Ε! Και!
Αν ο μελισσοκόμος έχει άδικο πολύ σωστά θα κάνει ο φίλος και να του κάνει παρατήρηση-καταγγελία.οι νόμοι υπάρχουν για να λειτουργούν.απλα καλύτερα πρώτα να ρωτήσει και τον ιδιο.
Άνθρωποι ειμαστε λάθη κάνουμε...και τα διορθώνουμε.
Ισονομία παντού κύριοι το μόνο φάρμακο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία   Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Icon_minitimeΔευ Ιουλ 06, 2015 2:03 pm

Εγω παλι καταλαβα οτι το ολο ζητημα προκληθηκε απο το τσιμπημα μιας και μονο μελισσας, γιατι απο τη στιγμη που πλησιασες στην αποσταση που ηθελες αν δεν σε τσιμπουσε θα εκανες κανονικα τη δουλεια σου.
Αν τα μελισσια και τα φυτα ηταν στην νομιμη αποσταση απο τον δρομο και παλι σε τσιμπουσε μελισσα ποιος θα εφταιγε?
Αν η μελισσα σε τσιμπουσε στο μπαλκονι σου ποιος θα εφταιγε?
Αν τα μελισια ηταν 100 μετρα μακρυα και παλι σε τσιμπουσε ποιος θα εφταιγε?
Επισης το προβλημα δεν ειναι η αποσταση απο τον δρομο(αφου η μελισσα δε σε τσιμπησε στον δρομο) αφου εσυ πηγες εκει που ηταν τα μελισσια ,οποτε οπου και να ηταν, αν ηταν μαζι με τα φυτα, παλι θα πηγαινες.
Για την τοποθετηση των κυψελων ,αν ειναι παρανομη, ευθυνεται αποκλειστικα ο μελισσοκομος , για το τσιμπημα ευθυνεσαι κυριως εσυ και λιγο η μελισσα που υπακουσε στο αρχεγονο ενστικτο της.

Υ.Γ. Μη γραφεις σε μελισσοκομικο φορουμ οτι σου ηρθε να καταστρεψεις μελισσια. Δεν παει ωραια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbees
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία   Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Icon_minitimeΔευ Ιουλ 06, 2015 2:45 pm

Παράθεση :
Αν τα μελισσια και τα φυτα ηταν στην νομιμη αποσταση απο τον δρομο και παλι σε τσιμπουσε μελισσα ποιος θα εφταιγε?
Αν η μελισσα σε τσιμπουσε στο μπαλκονι σου ποιος θα εφταιγε?
Αν τα μελισια ηταν 100 μετρα μακρυα και παλι σε τσιμπουσε ποιος θα εφταιγε?

Όπως είπα με έχουν τσιμπήσει πολλές φορές μέλισσες. Οπότε το θέμα δεν προκύπτει απο το τσίμπημα της μέλισσας. Ή εγω φταίω ή ο μελισσοκόμος. Η μέλισσα δε φταίει καθόλου. Άρα:

Στο πρώτο σου "Αν" απαντώ: Αν είχα πλησιάσει τα μελίσσια θα έφταιγα εγώ. Αν δεν τα είχα πλησιάσει και ήμουν στην απαραίτητη απόσταση δεν θα έφταιγε κανένας.

Στο δεύτερο σου "Αν" απαντώ : Πολύ απλά κανένας. Και δε θα υπήρχε θέμα συζήτησης και επίσης και στο μπαλκόνι με έχουν τσιμπήσει και στο αυτοκίνητο και ενώ περπατάω.

Στο τρίτο σου "Αν" απαντώ : Δεν βλέπω τη διαφορά με το δεύτερο "Αν" οπότε μια απο τα ίδια.


Παράθεση :
οποτε οπου και να ηταν, αν ηταν μαζι με τα φυτα, παλι θα πηγαινες
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό. Και ακριβώς για αυτό άνοιξα το θέμα. Επειδή είδα πως τα μελίσσα είναι πάνω στο δρόμο απο όπου δεν έτυχε απλά να περάσω εγώ (ένας τρελός που βλέπει φυτά) αλλά και άνθρωποι με παιδιά και ποδηλάτες έκρινα απαραίτητο να το συζητήσω μαζί σας. Έτυχε η μέλισσα που με τσίμπησε να ήταν δίπλα σε δρόμο (η κυψέλη της). Και για αυτό ακριβώς υπάρχει και ο νόμος. Αν με τσιμπούσε μέσα βαθειά στο δάσος δεν θα γινόταν τίποτε απο όλα αυτά και καθαρα θα ευθυνόμουν εγώ για το τσίμπημα.

Το θέμα καθαρά είναι αν έκανε λάθος ο μελισσοκόμος και τα τοποθέτησε εκεί πράγμα το οποίο κατα την άποψή μου πρέπει να διερευνηθεί Ή έκανα εγώ λάθος επειδή δεν ξέρω αν ο άνθρωπος πήρε άδεια όπως λέτε. Πράγμα το οποίο πάλι πρέπει να διερευνυθεί. Υπάρχουν νόμοι ; Ναι ή Οχι ;

Ακόμα κι αν δε με τσιμούσε η μέλισσα θα έπρεπε να διερευνυθεί αν τα μελισσια τοποθετήθηκαν σε σωστή απόσταση ; Αν είναι να μη τηρείται ο νόμος ποιο το νόημα δηλαδή ;

Αν γυρήσω την Ελλάδα και ελέγχω ένα ένα τα μελισσόκομεία δεν θα έπρεπε να είναι όλα στις δεδομένες αποστάσεις ; Με ποια λογική ο κάθε μελισσοκόμος να θεωρεί πως ο χώρος του ανήκει και να κάνει ό,τι θέλει;

Μου αρέσει το μέλι, αγαπώ τις μέλισσες, είχα κάνει μια προσπάθεια να συντηρήσω μερικές (υπάρχει αντίστοιχο post) αλλά αυτό δε σημαίνει πως θα παραβούμε και τη λογική.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία   Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Icon_minitimeΔευ Ιουλ 06, 2015 6:27 pm

Φίλε newbees μπορείς από τον κωδικό να βρεις το μελισσοκόμο και να το συζητήσεις μαζί του πριν κάνεις καταγγελία, γιατί αν έχεις δίκιο ο άνθρωπος θα αναγκαστεί να μετακινήσει τα μελίσσια όχι 10-15 μέτρα μακριά αλλά τουλάχιστον 5χμ. Το γιατί είναι άλλη ιστορία. Αυτό σημαίνει ότι ίσως χάσει την παραγωγή από την περιοχή εκείνη, διότι στα 5χμ. ίσως να μην υπάρχουν δέντρα μελλισσοκομικού ενδιαφέροντος και επομένως πρέπει να αναζητήσει άλλη περιοχή. Συζήτησέ το μαζί του ώστε αν έχει άδικο να μην το ξανακάνει. Καλά έκανες και το έγραψες εδώ για να έχουμε το νου μας εμείς οι άπειροι. Ενημέρωσε μας για τη συνέχεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikele
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία   Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Icon_minitimeΔευ Ιουλ 06, 2015 6:35 pm

εν μερη εχεις δικιο, ουτε εμενα μου αρεσει να βλεπω μελισσια διπλα ακριβως στον δρομο γιατι υπαρχουν και αλλεργικοι ανθρωποι και σαν να λεμε τους κοβεις τον δρομο για μια βολτα, λεμε τωρα bounce
αλλα παλι σε δασος...δεν ξερω αλλα εγω αν θες την γνωμη μου οταν βλεπω μελισσια εστω και διπλα στον δρομο....αλλαζω δρομο lol!
τωρα πριν τις καταγγελιες και τα λοιπα αφου εχει κωδικο πηγαινε ρωτα ποιος ειναι βρες τον μιλα του και αν δεις οτι δεν σε καταλαβαινει τοτε προχωρα παρακατω....
αλλα μην ξαναπεις μου ηρθε να καταστρεψω τα μελισσια του... ειναι κακια αυτο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία   Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Icon_minitimeΔευ Ιουλ 06, 2015 6:40 pm

Φίλε newbees, ευτυχώς και δεν παρασύρθηκες και δεν ανταπέδωσες το τσίμπημα της μέλισσας, γιατί δε θέλω να σκέφτομαι τη συνέχεια. Ελπίζω να καταλαβαίνεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
av
Μέλος
Μέλος
av


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία   Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Icon_minitimeΔευ Ιουλ 06, 2015 9:24 pm

φίλε newbees αλήθεια ποιά είναι αυτά τα φυτά που ήθελες να φωτογραφήσεις?
να σου προτείνω και εγώ κάτι... έλα σε επικοινωνία με τον μελισσοκόμο (άσε πχ το τηλέφωνο σου κάπου εκεί γύρω) και να σε βοηθήσει να κάνεις την δουλειά σου. ας πούμε να σου δώσει την στολή του και να σου πει λίγα πράγματα για το πως να πλησιάσεις πιο κοντά στο σημείο που θέλεις με ασφάλεια
(ίσως βγάλεις και καταπληκτικές φωτογραφίες μελισσών στα φυτά)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία   Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Icon_minitimeΤρι Ιουλ 07, 2015 2:07 pm

av έγραψε:
φίλε newbees αλήθεια ποιά είναι αυτά τα φυτά που ήθελες να φωτογραφήσεις?
να σου προτείνω και εγώ κάτι... έλα σε επικοινωνία με τον μελισσοκόμο (άσε πχ το τηλέφωνο σου κάπου εκεί γύρω) και να σε βοηθήσει να κάνεις την δουλειά σου. ας πούμε να σου δώσει την στολή του και να σου πει λίγα πράγματα για το πως να πλησιάσεις πιο κοντά στο σημείο που θέλεις με ασφάλεια
(ίσως βγάλεις και καταπληκτικές φωτογραφίες μελισσών στα φυτά)

Οχι φίλε av απο αυτο που καταλαβαίνω είναι οτι ο άνθρωπος θέλει νομική κατοχύρωση για να διεκδικήσει το δίκιο του.
Αν ήθελε επικοινωνία θα ηταν εξ αρχης διαφορετική η στάση και το ερώτημα.
Θα ήταν ...μπορώ να βρώ τον μελισσοκόμο ή όχι?(για να συζητήσουμε)
Αλλα εξ αρχης τέθηκε το ερώτημα μπορώ να κάνω καταγγελία?
Ειναι λίγο και σαν στάση ζωής .
Ας πουμε δεν θα περνα την αστυνομία αν μου <<κλείναν>> το αμάξι κάποιος άλλος θα την έπερνε.
Αγαπητέ φίλε λοιπόν μπορείς να βρεις τα στοιχεία του μελισσοκόμου απο τον αριθμό στις κυψέλες.
Καλό δικαστικό αγώνα αν προχωρήσεις και εύχομαι τα προβλήματα της ζωής σου να έχουν αντιστοιχες συνέπεις και αντίστοιχη ένταση σαν το τσίμπημα που βίωσες.
Αν τα φυτά σου την επόμενη φορά βρεθούν <αποκλεισμένα> απο κάποιο άλλο πλάσμα
καταγγελία στον ύψιστο.(κανένας νομος δεν σε κατοχυρώνει)

Υ.Γ.
Θα ήθελα αν έχεις την καλοσύνη να μας αναφέρεις και το όνομα των συγκεκριμένων φυτών.

Ευχαριστώ!




Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbees
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία   Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Icon_minitimeΤρι Ιουλ 07, 2015 5:13 pm

Παράθεση :
Οχι φίλε av απο αυτο που καταλαβαίνω είναι οτι ο άνθρωπος θέλει νομική κατοχύρωση για να διεκδικήσει το δίκιο του.
Αν ήθελε επικοινωνία θα ηταν εξ αρχης διαφορετική η στάση και το ερώτημα.
Θα ήταν ...μπορώ να βρώ τον μελισσοκόμο ή όχι?(για να συζητήσουμε)
Αλλα εξ αρχης τέθηκε το ερώτημα μπορώ να κάνω καταγγελία?
Ειναι λίγο και σαν στάση ζωής .

Με πρόλαβες φίλε thodoris981. Έτσι θα απαντούσα!!
Και φυσικά είναι στάση ζωής.

Παράθεση :
Ας πουμε δεν θα περνα την αστυνομία αν μου <<κλείναν>> το αμάξι κάποιος άλλος θα την έπερνε.
Θα συνφωνήσω και σε αυτό επίσης. Και για το λόγο ακριβώς αυτόν η οδική συμπεριφορά των ελλήνων (το ε απο τους έλληνες όσο μικρότερο γίνεται) οδηγών είναι απο τις χειρότερες στην Ευρώπη αν όχι παγκοσμίως. Με τη συμπεριφορά αυτή ο κάθε ένας παρκάρει όπου να'ναι χωρίς να ενδιαφέρεται για το αν εμποδίζει τους άλλους και δεν μπαίνει καν στον κόπο να θυμηθεί τι "έμαθε" στη σχολή οδηγών. Ας μη ξεχνάμε σε αυτό το σημείο πως μερικοί έχουν λαδώσει για να πάρουν δίπλωμα. Τι πετυχαίνεις λοιπόν έτσι ; Δεν κατηγορώ κανέναν, δε συγκρούομαι με κανέναν άρα κανένας λοιπόν δεν μπορεί να κατηγορήσει εμένα ή να με κρίνει. Με λίγα λόγια ; Κοιτάω τον εαυτούλη μου και ταυτόχρονα μπορώ να πιστεύω πόσο ωραίος και "ευρωπαίος" είμαι.

Αυτό ακριβώς που είπες. Στάση ζωής.

Παράθεση :
Αγαπητέ φίλε λοιπόν μπορείς να βρεις τα στοιχεία του μελισσοκόμου απο τον αριθμό στις κυψέλες.
Οκ. τα πήρα τα στοιχεία. Υπάρχει κάποια online βάση δεδομένων που σας έχουν καταχωρημένους για να βρώ τα στοιχεία του ;

Παράθεση :
Καλό δικαστικό αγώνα αν προχωρήσεις και εύχομαι τα προβλήματα της ζωής σου να έχουν αντιστοιχες συνέπεις και αντίστοιχη ένταση σαν το τσίμπημα που βίωσες.
Αν τα φυτά σου την επόμενη φορά βρεθούν <αποκλεισμένα> απο κάποιο άλλο πλάσμα
καταγγελία στον ύψιστο.(κανένας νομος δεν σε κατοχυρώνει)

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου. Αν και τα ειρωνικά σχόλια γυρνάνε πίσω σε εσένα, γιατί ενώ στην αρχή του ποστ δείχνεις να κατάλαβες τι ζητάω (δηλαδή μια νομική εξακρίβωση των όσων γίνονται),  μετά με το σχόλιο για τα άλλα πλάσματα δείχνεις ακριβώς το αντίθετο. Τελευταία φορά το λέω. Τα πλάσματα του "θεού" δεν τα πήγε εκεί κάποιος προκειμένουν να "βγάλει το ψωμί" του, αλλά βρέθηκαν μόνα τους. Κάνε εσύ καταγγελία στον "ύψιστο" αν θέλεις για το οτι υπάρχουν άνθρωποι με διαφορετική στάση ζωής απο τη δική σου.


Κώδικας:
Θα ήθελα αν έχεις την καλοσύνη να μας αναφέρεις και το όνομα των συγκεκριμένων φυτών.
Φυσικά και θα σου απαντήσω φίλτατε!
Πρόκειται για κάτι σπάνιες στη περιοχή ορχιδέες του γένους Serapias και Anacamptis. Τις έχεις ακουστά ; Μήπως είναι μελισσοκομικά φυτά και δεν πρέπει να τα ακουμπάω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία   Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Icon_minitimeΤρι Ιουλ 07, 2015 5:51 pm

Κατα βάθος, όσο το σκέφτομαι ο φιλος έχει ενα δικιο όσο και αν δεν αρέσει σε κάποιους. Εφόσον υπάρχει ενας νομος, πρέπει και να τηρείται. Δεν θα εκανα καταγγελία, αλλα μαλλον αν θες έχεις το δικαιωμα. Καλή συνέχεια.
Φιλικα, Βασίλης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία   Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Icon_minitimeΤρι Ιουλ 07, 2015 6:57 pm

Καλη καρδια!!
Τα στοιχεία τα βρίσκεις απο την ανάλογη περιφέρεια (διεύθυνση γεωργίας).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία   Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία Icon_minitimeΤρι Ιουλ 07, 2015 10:17 pm

Άμα ήταν 20 μέτρα πιο πέρα (σύμφωνα με το νόμο) δεν θα σε ενοχλούσαν τα μελίσσια?




Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Συμπεριφορά μελισσοκόμου και καταγγελία
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Κυψέλες Πολυστερίνης
» Συμπεριφορά παραφυάδων
» Περιεργη συμπεριφορα μελισσων
» Περίεργη συμπεριφορά μελισσιού .
» Απελευθερώνεται το επάγγελμα του Μελισσοκόμου

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Η βιβλιοθήκη :: Νομοθεσία - Επιδοτήσεις-
Μετάβαση σε: