Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Κυψέλες Πολυστερίνης

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
demone
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

Κυψέλες Πολυστερίνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κυψέλες Πολυστερίνης   Κυψέλες Πολυστερίνης Icon_minitimeΠεμ Οκτ 30, 2014 10:53 pm

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νεος μελισσοκόμος και ενδιαφέρομαι να αγοράσω καινούριες κυψέλες για παραφυάδες που θα γίνουν τον επόμενο χρόνο. Έχω βρει κυψέλες διογκωμένης πολυστερίνης. Τις έχει δοκιμάσει κανεις; Τι άποψη έχετε για αυτές; Ευχαριστώ εκ'των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Κυψέλες Πολυστερίνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλες Πολυστερίνης   Κυψέλες Πολυστερίνης Icon_minitimeΠαρ Οκτ 31, 2014 1:53 am

Τις δοκιμάζω από το καλοκαίρι.Αυτό που έχω δει μέχερι στιγμής,είναι ότι έχουν καλύτερη συμπεριφορά στη ζέστη και βλέπω ότι έφτιαξαν περισσότερους πληθυσμούς και πιο γρήγορα.Περιμένω να δω πως θα βγάλουν το χειμώνα για να έχω ασφαλή συμπεράσματα σε όλες τις συνθήκες της χρονιάς
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
demone
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

Κυψέλες Πολυστερίνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλες Πολυστερίνης   Κυψέλες Πολυστερίνης Icon_minitimeΠαρ Οκτ 31, 2014 7:58 am

Σε ευχαριστώ πολύ pointerst. Αν βγαλεις κάποια συμπερασματα και απο το ξεχειμώνιασμα και δεν σου είναι κοπος , κάνε ενα ακόμη ποστ να μας πεις τις εμπειρίες σου. Μάλλον απο του χρόνου θα τις δοκιμασω και εγω .Αρχικά 4-5 για να δω την συμπεριφορά τους και απο εκει και περα βλέπουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Κυψέλες Πολυστερίνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλες Πολυστερίνης   Κυψέλες Πολυστερίνης Icon_minitimeΠαρ Οκτ 31, 2014 12:48 pm

Σωστά σκέφτεσαι.Εγώ ότι και να σου πω μπορεί να είναι σωστό ή ακόμα και λάθος.Καλύτερα κάνε την δοκιμή σου για να βγάλεις μόνος σου τα συμπεράσματα σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Κυψέλες Πολυστερίνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλες Πολυστερίνης   Κυψέλες Πολυστερίνης Icon_minitimeΠαρ Φεβ 13, 2015 7:42 pm

Έχουμε κανένα νέο απο τις κυψέλες πολυστερίνης; Πώς τα πάνε στο κρύο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Κυψέλες Πολυστερίνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλες Πολυστερίνης   Κυψέλες Πολυστερίνης Icon_minitimeΠαρ Φεβ 13, 2015 8:40 pm

Μέχρι στιγμής άριστα!Διατηρούν μεγαλύτερους πληθυσμούς σε μελίσσια που ξεκίνησαν ισοδύναμα!Θα δούμε την άνοιξη τι θα γίνει..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
demone
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

Κυψέλες Πολυστερίνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νέες κυψέλες πολυστερίνης   Κυψέλες Πολυστερίνης Icon_minitimeΠαρ Μάης 01, 2015 11:25 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Κυψέλες Πολυστερίνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλες Πολυστερίνης   Κυψέλες Πολυστερίνης Icon_minitimeΣαβ Μάης 02, 2015 2:11 pm

Ωραια κατασκευη.
Φανταζομαι οτι ειναι μονο για σταθερο μελισσοκομειο και οτι ειναι αρκετα ευθραυστες για δεσιματα προς ματαφορα. Επισης εκει που κολλαει το πλαισιο με την κυψελη απο την προπολη η και το καπακι με το πατωμα ποσο αντοχη εχει στον χρονο ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
demone
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

Κυψέλες Πολυστερίνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλες Πολυστερίνης   Κυψέλες Πολυστερίνης Icon_minitimeΣαβ Μάης 02, 2015 3:01 pm

spithoyras έγραψε:
Ωραια κατασκευη.
Φανταζομαι οτι ειναι μονο για σταθερο μελισσοκομειο και οτι ειναι αρκετα ευθραυστες για δεσιματα προς ματαφορα. Επισης εκει που κολλαει το πλαισιο με την κυψελη απο την προπολη η και το καπακι με το πατωμα ποσο αντοχη εχει στον χρονο ?

Φίλε spithoyras στα σημεία στα οποία αναφέρεσαι η κατασκευή είναι καθαρά σκληρό πλαστικό. Όπως επίσης και στα σημεία που μπαίνουν τα κλειδιά. Με την πρώτη ευκαιρία θα τα ποστάρω για να τα δεις. Από το θέμα της αντοχής σε 5 μέρες μπαίνουν παραφυάδες και θα μείνουν εκεί. Θα προσπαθήσω να σας κρατάω ενήμερους όσον αφορά την συμπεριφορά του σμήνους και την αντοχή των κυψελών.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
demone
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

Κυψέλες Πολυστερίνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλες Πολυστερίνης   Κυψέλες Πολυστερίνης Icon_minitimeΣαβ Μάης 09, 2015 12:45 am

Όπως υποσχέθηκα επανέρχομαι με νέες φωτογραφίες.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την demone στις Σαβ Μάης 09, 2015 12:51 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
demone
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

Κυψέλες Πολυστερίνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλες Πολυστερίνης   Κυψέλες Πολυστερίνης Icon_minitimeΣαβ Μάης 09, 2015 12:50 am

Όπως υποσχέθηκα επανέρχομαι με νέες φωτογραφίες.
Το πάτωμα από την εξωτερική πλευρά.
[img][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][/img]
Αντίστοιχα το πάτωμα από την εσωτερική.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Το πάχος της κυψέλης.Είναι σχεδόν διπλάσιο από της δικής μου ξύλινης.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Τέλος το σκληρό πλαστικό που "πατάνε" τα πλαίσια.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Οι παραφυάδες μπήκανε και πάνε πολύ καλά. Δέχτηκαν το νέο σπίτι τους χωρίς καμία δυσκολία.
Θα ενημερώσω το post και για οτιδήποτε χρειαστείτε για τις συγκεκριμένες κυψέλες μπορείτε να με ρωτήσετε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Κυψέλες Πολυστερίνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλες Πολυστερίνης   Κυψέλες Πολυστερίνης Icon_minitimeΚυρ Μάης 10, 2015 5:52 pm

Φιλε demone καταλαβαινω οτι εκει οπου πατανε τα πλαισια στην κυψελη, πηρες γωνιες ειτε πλαστικες ειτε μεταλικες που πουλανε στα μαγαζια και τις κολλησες με ξυλουργικη κολλα πανω στην πολυστερινη. Πως εκανες το ιδιο εκει που ακουμπαει το καπακι με το πατωμα ? Τι υλικο χρησιμοποιησες (πλαστικα πηχακια ?)) και πως το εκοψες στις καταληλες διαστασεις ? Εχεις πριονοκορδελα ? Τα ιδια ερωτηματα ισχυουν και για τα σημεια οπου βιδωνουν τα κλειδια. Πως ενσωματωθηκαν τα πλαστικα που βιδωνουν τα κλειδια στην πολυστερινη ? Παλι δυσκολευομαι να φανταστω οτι θα αντεξει η ολη κατασκευη στο σφιξιμο του ιμαντα απο την καστανια, πανω στο τρειλερ για μεταφορα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Κυψέλες Πολυστερίνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλες Πολυστερίνης   Κυψέλες Πολυστερίνης Icon_minitimeΚυρ Μάης 10, 2015 8:23 pm

Καλησπέρα,φιλέ spithouras έχω πάρει και εγώ τέτοιες κυψέλες,όλα αυτά που σε απασχολούν είναι ενσωματωμένα στην πολυστερίνη απο το καλούπι, και οι κηρυθροφορεις και το πλαστικό μεταξύ πατωμάτων και το πλαστικό στο σημείο που μπαίνουν τα κλειδιά.
Είναι αρκετά στιβαρή κατασκευή,όχι βέβαια όσο μια ξύλινη αλλά πιστεύω οτι με την κατάλληλη προσοχή θα αντέξουν μια χαρά.Ουτως η άλλως απο την στιγμη που περιεχει εναν ζωντανο οργανισμό όλοι νομιζω οτι τις χειριζόμαστε με την δέουσα προσοχή.Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε το καπάκι που αν το φας στο κεφάλι θα σε αφήσει στον τόπο,
Σημείωση είναι πολυστερινη υψηλής πυκνότητας πανω απο 100 κιλών ανα κυβικό ,καμια σχέση με τα φελιζολ συσκευασίας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Κυψέλες Πολυστερίνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλες Πολυστερίνης   Κυψέλες Πολυστερίνης Icon_minitimeΚυρ Μάης 10, 2015 9:42 pm

Φιλε Νικο δεν ετυχε να εχει κανενα μαγαζι εδω πανω τετοιες κυψελες οποτε δεν μπορω να εχω αισθηση για την αντοχη της. Καποια στιγμη νομισα οτι ειναι ιδιοκατασκευη και οχι ετοιμη. Αποτι φαινεται θα κανει μεγαλη δουλεια στην θερμομονωση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Κυψέλες Πολυστερίνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλες Πολυστερίνης   Κυψέλες Πολυστερίνης Icon_minitimeΚυρ Μάης 10, 2015 10:57 pm

Φιλέ spithouras λογικά είναι οτι καλυτερο κυκλοφορεί σε θέμα θερμομόνωσης.Εγώ σαν νεος στον χώρο και επειδή μεσολάβησε αρκετό διαστημα απο όταν πήρα την απόφαση να ασχοληθω μέχρι να πάρω τις μέλισσες (δηλαδή σε τεσσερις μέρες) είχα όλο τον χρονο για έρευνα.
Κυψελες τέτοιες χρησιμοποιουν κατα κόρον στις βόρειες χώρες (Σκανδιναβία, Γερμανία ,πολωνια ακόμα και στην Σιβηρία) σε θερμοκρασίες που ουτε τις φανταζόμαστε αλλά και στην Αυστραλία που το καλοκαίρι λιώνουν και οι πετρες,με πολύ καλά αποτελεσματα, χωρίς αυτό να μειώνει τους χειρισμούς που πρεπει να κάνουμε ,απλα τους προσφέρει μια κατοικία στην οποία μπορούν να ρυθμίσουν πολύ καλυτερα τις παραμέτρους που χρειάζονται για την σωστότερη διαβίωση τους ( με οτι αυτό συνεπάγεται και για εμας).
Άλλο πλεονέκτημα τους είναι το βαρος που για μένα είναι πολύ σημαντικό,λόγω προβληματικής μέσης. Μειονέκτημα είναι οτι δεν βγαζει κανεις οχτάρες και η απίστευτα ψηλή τιμή τους. Οι συγκεκριμένες είναι απο πολωνια (lyson beekeeping) και τις έχει η μελισσοκομική Αθηνών και είναι το πιο φτηνιαρικο μοντελο τους. Αν πας στις *κανονικές* η τιμή είναι απλησίαστη όπως και στις φινλανδικές Beebox.
Εγώ σκέφτομαι ,αν και δεν ξέρω κατα ποσο είναι πραγματοποιήσιμο, να προμηθευτω φελιζολ απο ελληνικό εργοστάσιο (νομιζω ο ριζακος βγάζει μέχρι 80kgr\m3) και σε φιλο μαραγκό να τις φτιαξω όπως φτιάχνονται οι ξυλινες.
Καλό βράδυ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
demone
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

Κυψέλες Πολυστερίνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Συμπεριφορά της κυψέλης   Κυψέλες Πολυστερίνης Icon_minitimeΤετ Μάης 27, 2015 9:44 am

Καλημέρα επανέρχομαι στο θέμα για να αναφέρω την συμπεριφορά των κυψελών.
Σε μεταφορά και λόγο των διάτρητων πάτων τα μελίσσια αναπνέουν πολύ καλύτερα.Το μούσι ήταν πολύ μικρότερο σε σχέση με αυτό των ξύλινων.
Αυτό όμως που παρατήρησα και δεν μου άρεσε είναι ότι οι μέλισσες είναι πολύ πιο ανήσυχες στις κυψέλες πολυστερίνης. Το παρατηρείς ακόμη και από τους φρουρούς της κυψέλης. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά δεν νομίζω καθώς οι ίδιες παραφυάδες μπήκαν σε 3 κυψέλες πολυστερίνης και σε 7 ξύλινες. Οι μέλισσες των παραφυάδων στις ξύλινες είναι πιο ήρεμες.
Ίσως είναι η ιδέα μου αλλά ακόμη και επαγγελματίας μελισσοκόμος που είδε μαζί μου τα μελίσσια το παρατήρησε χωρίς να τον έχω προϊδεάσει για τίποτα εγώ.
Θα επανέλθω και με φωτογραφίες από επιθεώρηση.
Καλά μέλια σε όλους
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Κυψέλες Πολυστερίνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλες Πολυστερίνης   Κυψέλες Πολυστερίνης Icon_minitimeΤετ Μάης 27, 2015 1:16 pm

Φιλε nikos37 και demone καθε πληροφορηση και ιδιως σε καινουργια θεματα μελισσσοκομιας ειναι ακρως ενδιαφεροντα. Να 'σται καλα για την ενημερωση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
demone
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

Κυψέλες Πολυστερίνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κυψέλη πολυστερίνης σε λυγαριά   Κυψέλες Πολυστερίνης Icon_minitimeΔευ Ιουλ 20, 2015 1:07 am

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κυψέλες Πολυστερίνης
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» κυψελες πολυστερινης
» ΑΓΟΡΑ ΚΥΨΕΛΩΝ
» ΠΑΡΑΦΙΝΑΡΙΣΜΕΝΕΣ ΚΥΨΕΛΕΣ
» Κυψέλες Top Bar
» Παραφινιρισμενες κυψελες η οχι?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: