Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Απο το παρκινγ στο δάσος και η μικρή μου ανησυχία

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
newbees
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Απο το παρκινγ στο δάσος και η μικρή μου ανησυχία  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απο το παρκινγ στο δάσος και η μικρή μου ανησυχία    Απο το παρκινγ στο δάσος και η μικρή μου ανησυχία  Icon_minitimeΤρι Μάης 12, 2015 9:04 pm

Καλησπέρα σας.

Δεν είχα και δεν μπορώ να πω πως έχω κάποια σχέση με την επιστήμη της μελισσοκομίας πέρα απο κάποια βασικά μαθήματα που έκανα στη σχολή της γεωπονίας. Παρ' όλα αυτά όμως ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου συμβεί.

Η ιστορία είναι η εξής:

Το Σάββατο που μας πέρασε στο πάρκινγ ενός πολυκαταστήματος, βρήκα ένα μικρό σμήνος απο μέλισσες ( γύρω στις 30-40 ) να κάθονται σε μια ξύλινη παλέτα και απο δίπλα μια παγίδα για σφήκες γεμάτη με μέλισσες.

Κάθησα και παρατήρησα τις ζωντανές και αντιλήφθηκα πως μεταξύ τους υπήρχε και η βασίλισσα (μια εμφανώς πιο εύσωμη μέλισσα) . Πήγα λοιπόν, και πήρα μια κυψέλη και έβαλα ένα πλαίσιο δίπλα τους για να μεταφερθούν. Περιμένα να ανέβει και η βασίλισσα στο πλαίσιο και τότε το μετέφερα στη κυψέλη. Περίμενα λίγη ώρα και η βασίλισσα ξαναβγήκε. Την ακολούθησαν και οι υπόλοιπες και ξανακάθησαν στη προηγούμενη θέση τους.

Επανέλαβα τη διαδικασία και αυτή τη φορά μόλις τοποθέτησα το πλαίσιο στη κυψέλη, έκλεισα την είσοδο της και τη μετέφερα στο δάσος, σε μια ήσυχη περιοχή.

Τους έβαλα λίγο μέλι (μέλι είχε και ένα απο τα πλαίσια) και νερό σε καπάκια απο μπουκάλια.

Υπάρχουν τώρα κάποια ζητήματα/προτάσεις.

1) Δεν είμαι σίγουρος αν πήρα τη βασίλισσα μαζί μου γιατί μετά απο κάποια φάση (στο πάρκινγκ) σταμάτησα να την ακούω και να την βλέπω να πετάει. Θεώρησα οτι ίσως έχει ανέβει στο πλαίσιο.

2) Οι μέλισσες βρίσκονται ακόμα εκεί (4 μέρες) και ένα μεσημέρι που πήγα είδα κάποιες να μπαινοβγαίνουν. Επειδή όμως πάω τα απογεύματα τις πετυχαίνω μονίμως μέσα.

3) Σήμερα το απόγευμα λοιπόν, είπα να ανοίξω το καπάκι για να δω τι γίνεται. Οι μέλισσες είχαν μαζευτεί όλες σε μια γωνία του πλαισίου και μάλλον τρώγανε απο το μέλι του. Απο τον αρχικό πληθυσμό των 30-40 μελισσών, κατάφερα να μαζεψω απο το πάρκινγκ γύρω στις 20-30.

Υπάρχει πιθανότητα αυτό το μελίσσι να αναπτυχθεί ; Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να το βοηθήσω ;

Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ar_lo
Μέλος
Μέλος
Ar_lo


Αριθμός μηνυμάτων : 78

Απο το παρκινγ στο δάσος και η μικρή μου ανησυχία  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απο το παρκινγ στο δάσος και η μικρή μου ανησυχία    Απο το παρκινγ στο δάσος και η μικρή μου ανησυχία  Icon_minitimeΤρι Μάης 12, 2015 11:12 pm

από πολύ δύσκολο μέχρι ακατόρθωτο να επιβιώσει.
παρ όλα αυτά στην μελισσοκομία και στην παιδιατρική.... όλα είναι πιθανά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Απο το παρκινγ στο δάσος και η μικρή μου ανησυχία  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απο το παρκινγ στο δάσος και η μικρή μου ανησυχία    Απο το παρκινγ στο δάσος και η μικρή μου ανησυχία  Icon_minitimeΤετ Μάης 13, 2015 3:55 pm

.....
Το σμήνος που περιγράφεις δεν έχει καμιά ελπίδα εκτός και άμα γίνει κανένα θαύμα.. ti na po
Θα σε συμβούλευα αν θέλεις πραγματικά να ασχοληθείς με τις μέλισσες, να παρακολουθήσεις κανένα σεμινάριο, να διαβάσεις, να αγοράσεις 2-3 κυψέλες και μια στολή και από την ερχόμενη άνοιξη να πάρεις μερικές παραφυάδες.
Μέχρι τότε αν βιάζεσαι και έχεις και όρεξη μπορείς να ψάξεις να βρεις κάποιον έμπειρο μελισσοκόμο και να μάθεις δίπλα του και γιατί όχι να πάρεις και κανένα μεροκάματο ή κανένα σμήνος κατά το τέλος της σεζόν.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Throubee στις Πεμ Μάης 14, 2015 12:56 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Απο το παρκινγ στο δάσος και η μικρή μου ανησυχία  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απο το παρκινγ στο δάσος και η μικρή μου ανησυχία    Απο το παρκινγ στο δάσος και η μικρή μου ανησυχία  Icon_minitimeΤετ Μάης 13, 2015 4:05 pm

Εύχομαι κάθε επιτυχία με τις μέλισσες και εδω είμαστε 'οπου μπορούμε να βοηθάμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbees
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Απο το παρκινγ στο δάσος και η μικρή μου ανησυχία  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απο το παρκινγ στο δάσος και η μικρή μου ανησυχία    Απο το παρκινγ στο δάσος και η μικρή μου ανησυχία  Icon_minitimeΤετ Μάης 13, 2015 4:40 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Με εκτίμηση,
Νικόλαος, 23 ετών, Φοιτητής γεωπονίας Α.Π.Θ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BillBee
Μέλος
Μέλος
BillBee


Αριθμός μηνυμάτων : 52

Απο το παρκινγ στο δάσος και η μικρή μου ανησυχία  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απο το παρκινγ στο δάσος και η μικρή μου ανησυχία    Απο το παρκινγ στο δάσος και η μικρή μου ανησυχία  Icon_minitimeΠεμ Μάης 14, 2015 10:01 am

αν μπορείς κράτα μας ενήμερους για την πορεία των μελισσών, εγώ σαν νέος μελισσοκόμος θα με ενδιέφερε να δω πως θα συνεχίσει, είναι και καλοκαίρι τώρα και ίσως να υπάρχει κάποια ελπίδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Απο το παρκινγ στο δάσος και η μικρή μου ανησυχία
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μεταφορά μελισσιών σε μικρή απόσταση κάτω του χιλιομέτρου. Προτάσεις - Λύσεις
» χρειαζομαι μια μικρη βοηθεια!
» Μικρη βασιλισσα, ειναι προβλημα ?
» Μικρή Μονάδα Τυποποίησης Μελισσοκομικών Προϊόντων
» Συνένωση μεγάλου ορφανού με μικρή παραφυάδα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: