Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών

Πήγαινε κάτω 
+6
Ar_lo
thoma.sbees
melicostas
mpampis13
thodoris981
vassilis
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών   Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Icon_minitimeΠαρ Απρ 17, 2015 5:17 pm

Καλησπέρα,
Θάθελα κάποιοι έμπειροι να με βοηθήσετε στο θέμα των αφεσμών που μάζεψα σε πενταράκια.
Ένα μελίσσι μου διώροφο έκανε τον πρώτο αφεσμό 6/4 με τη βασίλισσα του '14 τον οποίο και έκανα νέο μελίσσι.
Μετά από αυτό χώρισα το αρχικό σε τρείς κυψέλες Α, Β, Γ με γόνο με κλειστά βασιλοκελιά και φαγητά το καθένα.
Στις 12/4 (Πάσχα των Ελλήνων Πάσχα), το Α σμηνούργησε και τον αφεσμό τον έκανα κυψέλη Δ με γόνο από άλλο μελίσσι μου κενές κηρήθρες κλπ.
Στις 14/4 το Γ σμηνούργησε και τον αφεσμό τον έκανα κυψέλη Ε με όλα τα κομφόρ. bounce
Μπορείτε να μου πείτε ποιές ημερομηνίες θα πρέπει να κάνω έλεγχο για αυγά στα Α, Β, Γ, Δ, Ε; htipieme
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών   Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Icon_minitimeΠαρ Απρ 17, 2015 5:58 pm

Βασίλη υπολογίζεις...
6 μερες αφου σφραγίστηκε το κελί να βγει η βασιλισσα+7 μερες να γονιμοποιηθει+7 μερες να ξεκινησει την γεννα εγω βαζω και 3 για καβατζα= 23 αφου σφραγιστηκε το κελι.
Τωρα το ποτε σφραγίστηκε εσυ το ξέρεις μόνο.
Επισης αν δεις μεγάλη εισροή γύρης απο τις συλλεκτριες σχεδον σίγουρα οι κυρίες σου γεννούν.
Καλοτάξιδες!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών   Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Icon_minitimeΠαρ Απρ 17, 2015 6:36 pm

Καλησπέρα Θεόδωρε,
Το πρόβλημα μου είναι πότε η Βασίλισσα την κάνει για πρωτοπούλι, όταν σφραγίσει το πρώτο βασιλοκελί;
Στο δευτεροπούλι πότε φεύγει με την παρέα της;
Με το σφράγισμα ή με τη γέννηση νέας Βασίλισσας;
Μόνο έτσι θα μπορέσω νάμαι σίγουρος για το πότε περίπου θα ανοίξω χωρίς να κάνω ζημιά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών   Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Icon_minitimeΠαρ Απρ 17, 2015 9:34 pm

Βασίλη καλησπερα.
Αθτο είναι παράδειγμα η πραγματικα γεγονότα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melicostas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 98

Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών   Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Icon_minitimeΠαρ Απρ 17, 2015 10:21 pm

Κ.Βασιλη παντοτε οι αφεσμοι πρωτοι-δευτεροι και ου το καθε εξης φευγουν σχεδον ταυτοχρονα με την εκκολαψη της νεας βασιλισας.το σφραγισμα του κυταρου δεν παιζει ρολο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών   Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Icon_minitimeΠαρ Απρ 17, 2015 10:26 pm

vassilis έγραψε:
Καλησπέρα Θεόδωρε,
Το πρόβλημα μου είναι πότε η Βασίλισσα την κάνει για πρωτοπούλι, όταν σφραγίσει το πρώτο βασιλοκελί;
Στο δευτεροπούλι πότε φεύγει με την παρέα της;
Με το σφράγισμα ή με τη γέννηση νέας Βασίλισσας;
Μόνο έτσι θα μπορέσω νάμαι σίγουρος για το πότε περίπου θα ανοίξω χωρίς να κάνω ζημιά...

Το προβλημα σου είναι οι βασίλισσες που σμηνουργούν. Αν δεν αλλάκσεις βασίλισσες από μελισσοκόμος σε βλέπω να γίνεασαι κυνηγός (πουλιών) χαχαχαχαχα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ar_lo
Μέλος
Μέλος
Ar_lo


Αριθμός μηνυμάτων : 78

Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών   Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Icon_minitimeΠαρ Απρ 17, 2015 10:34 pm

vassilis έγραψε:
Καλησπέρα Θεόδωρε,
Το πρόβλημα μου είναι πότε η Βασίλισσα την κάνει για πρωτοπούλι, όταν σφραγίσει το πρώτο βασιλοκελί;
Στο δευτεροπούλι πότε φεύγει με την παρέα της;
Με το σφράγισμα ή με τη γέννηση νέας Βασίλισσας;
Μόνο έτσι θα μπορέσω νάμαι σίγουρος για το πότε περίπου θα ανοίξω χωρίς να κάνω ζημιά...

Δεν ειμαι έμπειρος αλλα απο οτι εχω διαβάσει υποτίθεται οτι η μάνα φεύγει οταν σφραγιστεί το βασιλοκελι, όμως αυτο δεν ειναι απόλυτο. πρεπε να έχει και τις ανάλογες καιρικές συνθήκες.
εσυ όμως για να μην κάνεις ζημιά θα θεωρήσεις οτι η παλιά βασίλισσα έφυγε όταν σφραγίστηκε το βασιλοκελι. 19-20 ημέρες μετά κάνεις τον έλεγχο αν αφήσεις και 1-2 μέρες ακόμα σίγουρα θα δεις και αυγό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών   Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Icon_minitimeΠαρ Απρ 17, 2015 10:40 pm

Συμφωνω με τον προλαλησαντα. Υπαρχει γονιδιο με εντονη την ταση για σμηνουργια. Αντικατεστησε τις βασιλισσες με αλλες απο επιλεγμενο αξιοπιστο μελισσι. Αλλιως θα κηνυγας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών   Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Icon_minitimeΠαρ Απρ 17, 2015 10:49 pm

Αυτό κι αν είναι παρηγοριά φίλε μου thomas... parigoria να το ρίξω στο κυνήγι.
Πάντως η βασίλισσα αυτή που την αγόρασα τον Ιούνιο του 2014, μου φέρθηκε καλά, ίσως εγώ δεν έδωσα σημασία στην πληθυσμιακή έκρηξη της...
Φέτος παρά την προσπάθεια μου να αλλάξω βασίλισσες, οι βασιλοτρόφοι δεν είναι σε θέση να παραδώσουν κυρίες από σόϊ...
Αυτό που λες melicostas πρέπει νάχει βάση, αν και ο κανόνας είναι αναχώρηση της παλιάς με το σφράγισμα του πρώτου βασιλοκελιού...
Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις...
και δεν ξαναπαίρνω βασίλισσες από τον φίλο που προμηθεύτηκα πέρσυ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών   Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Icon_minitimeΠαρ Απρ 17, 2015 10:52 pm

Spithoyras, έχεις καμμιά καλή πηγή; Στείλε μου με DM...
Ευχαριστώ.
Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristosalfisti
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 140

Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών   Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Icon_minitimeΠαρ Απρ 17, 2015 10:54 pm

Η μάνα φεύγει στο 99% των περιπτώσεων όταν βγει η νέα και όχι όταν σφραγιστεί το κελί...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών   Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Icon_minitimeΠαρ Απρ 17, 2015 11:41 pm

vassilis έγραψε:
Αυτό κι αν είναι παρηγοριά φίλε μου thomas... parigoria να το ρίξω στο κυνήγι.
Πάντως η βασίλισσα αυτή που την αγόρασα τον Ιούνιο του 2014, μου φέρθηκε καλά, ίσως εγώ δεν έδωσα σημασία στην πληθυσμιακή έκρηξη της...
Φέτος παρά την προσπάθεια μου να αλλάξω βασίλισσες, οι βασιλοτρόφοι δεν είναι σε θέση να παραδώσουν κυρίες από σόϊ...
Αυτό που λες melicostas πρέπει νάχει βάση, αν και ο κανόνας είναι αναχώρηση της παλιάς με το σφράγισμα του πρώτου βασιλοκελιού...
Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις...
και δεν ξαναπαίρνω βασίλισσες από τον φίλο που προμηθεύτηκα πέρσυ...

Βασίλης πέρα από την πλάκα να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά
αν το μελίσσι ξεκινήσει σμηνουργία δεν τουντο βγάζεις από το μυαλό
για αυτό σμηνούργησε το εσύ
σπάστο στα 2 στα 3 ή όσα γίνεται
και φυσικά άλλαξε με την πρώτη ευκαιρία τη μάνα
τη μάνα που σου φέρθηκε καλά αλλά όπως σε όλες ο δεύτερος χρόνος της ζωής της είναι ο αποδοτικότερος
όταν το μελίσσι είναι 6-7 πλαίσια πληθυσμό του αρκεί να του δίνουμε ένα πλαίσιο τη βδομάδα
από κει και μετά θέλει κάθε 5, 4, 3 μέρες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών   Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Icon_minitimeΣαβ Απρ 18, 2015 3:10 pm

vassilis έγραψε:
Καλησπέρα Θεόδωρε,
Το πρόβλημα μου είναι πότε η Βασίλισσα την κάνει για πρωτοπούλι, όταν σφραγίσει το πρώτο βασιλοκελί;
Στο δευτεροπούλι πότε φεύγει με την παρέα της;
Με το σφράγισμα ή με τη γέννηση νέας Βασίλισσας;
Μόνο έτσι θα μπορέσω νάμαι σίγουρος για το πότε περίπου θα ανοίξω χωρίς να κάνω ζημιά...
Το πιο σύνηθες είναι να βλέπεις τις ετοιμασιες της σμηνουργίας (σφραγισμένα κελιά )μαζί με τη βασίλισσα η οποία ούτε καν έχει σταματήσει ακόμα την γέννα.Δεν μου έχει φύγει ποτέ μελίσσι ταυτόχρονα με το σφράγισμα(απ'όσο ξέρω lol! ).
Απο την άλλη για να φύγουν δευτεροπούλια και τριτοπούλια πρέπει να μείνει πολύς πληθυσμος πισω και πολλά βασιλοκέλια.(αμέλεια δικιά μας σα να λέμε).
Αφήνεις 2 καλά βασιλοκέλια πίσω και ανοιγεις μετά απο 22-25 μερες περιπου και δεν έχεις πρόβλημα κατα την άποψή μου.
Ενα προσεκτικο άνοιγμα πάντως χωρις καπνό σε αγονιμοποίητες βασίλισσες δεν είναι δα και έγκλημα.
Αλλα πάντα σε στυλ (μπαίνω σε εκκλησία).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών   Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Icon_minitimeΣαβ Απρ 18, 2015 3:41 pm

"Ενα προσεκτικο άνοιγμα πάντως χωρις καπνό σε αγονιμοποίητες βασίλισσες δεν είναι δα και έγκλημα.
Αλλα πάντα σε στυλ (μπαίνω σε εκκλησία)"

ageloudi kala poli gelio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών   Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Icon_minitimeΤρι Απρ 21, 2015 9:49 pm

xristosalfisti έγραψε:
Η μάνα φεύγει στο 99% των περιπτώσεων όταν βγει η νέα και όχι όταν σφραγιστεί το κελί...


Για δώσε μου φίλε περισσότερες πληροφορίες. Δηλαδή περνάει αρκετή ώρα; Πρέπει δηλαδή να περπατήσουν και οι 2 στα κελιά και να γίνουν αντιληπτές από τον πληθυσμό; Ή σμηνουργεί η παλιά λίγο πριν, καμιά ώρα, εκκολαφθεί η νέα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristosalfisti
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 140

Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών   Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών Icon_minitimeΤρι Απρ 21, 2015 10:12 pm

Δεν είναι στάνταρ....Συνήθως περιμένουν να βγει η νέα και μετά σμηνουργούν.Τη 16η μέρα συνήθως δηλαδή.Όμως σπάνια τυχαίνει να σμηνουργήσει και πριν βγει η νέα βασίλισσα...Μετά την 8η μέρα έως και τη 15 δηλαδή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αφεσμοί και Χρόνοι παραγωγής αυγών
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μεταφορα και αφεσμοι
» Ενημέρωση για την πρόοδο της παραγωγής με SMS
» κόστος παραγωγής/κιλό
» ΚΟΣΤΟΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟΥ
» Ένας ευκολος τροπος παραγωγης παραφυαδων

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: