Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μεταφορα και αφεσμοι

Πήγαινε κάτω 
+5
kostas_chania
granazis
TaTaKaS
captain
GREEN
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
GREEN
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
GREEN


Αριθμός μηνυμάτων : 301

Μεταφορα και αφεσμοι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μεταφορα και αφεσμοι   Μεταφορα και αφεσμοι Icon_minitimeΤρι Απρ 26, 2011 1:56 am

Χριστος Ανεστη και χρονια πολλα!
Θελω να ρωτησω αν η μεταφορα των μελισσιων δικαιολογει αρκετες μελισσες νεκρες μπροστα στις κυψελες?
Ακομη αν ξερει καποιος να μουπει σε 2 αφεσμους που επιασα και οι 2 στην ιδια λεμονια με διαφορα 3 μερες ,ο πρωτος ειναι ενταξει στην κυψελη που το εβαλα ,ο δευτερος οταν την επομενη μερα ανοιξα την κυψελη ηταν οι μελισσες μαζεμενες στο καπακι και δεν ειχαν κατεβει στις κερυθρες.Το μονο που εκανα ειναι οτι του αλλαξα το καπακι και περιμενω να ξαναδω τι θα γινει.
Μηπως πρεπει να κανω και κατι αλλο ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Μεταφορα και αφεσμοι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα και αφεσμοι   Μεταφορα και αφεσμοι Icon_minitimeΤετ Απρ 27, 2011 12:07 pm

να τα αφησεις στην ηρεμια τους για καμια δεκαρια μερες .
μονο ταισμα Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TaTaKaS
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 40

Μεταφορα και αφεσμοι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα και αφεσμοι   Μεταφορα και αφεσμοι Icon_minitimeΠεμ Απρ 28, 2011 3:44 pm

Τη μεταφορά πως την έκανες μπορείς να μας πεις;;Συνήθως δεν δικαιολογει η μεταφορά νεκρές μέλισσες αλλά αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως τις έσκασες και πέθαναν κατά τη μεταφορά και μετά τις έβγαλαν έξω!Ας πουν και άλλοι που ξέρουν καλύτερα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GREEN
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
GREEN


Αριθμός μηνυμάτων : 301

Μεταφορα και αφεσμοι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα και αφεσμοι   Μεταφορα και αφεσμοι Icon_minitimeΠεμ Απρ 28, 2011 4:28 pm

Σιγουρα δεν εσκασαν γιατι η μεταφορα ηταν κοντινη(10-15 λεπτα)

Παντως τωρα ειναι ενταξει δουλευουν κανονικα!

Ο δευτερος αφεσμος ομως εξακολουθει να χτιζει επανω και στο νεο καπακι αλλα οπως λεει και ο captain θα το αφησω λιγο ησυχο και θα δω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Μεταφορα και αφεσμοι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα και αφεσμοι   Μεταφορα και αφεσμοι Icon_minitimeΠεμ Απρ 28, 2011 8:28 pm


Ο δευτερος αφεσμος ομως εξακολουθει να χτιζει επανω και στο νεο καπακι αλλα οπως λεει και ο captain θα το αφησω λιγο ησυχο και θα δω!

Μου εχει συμβει σε δυο αφεσμους.....την περασμενη χρονια.
Στον ενα...γεμισα την κυψελη με πλαισια, αλλα δεν του αρεσε και με μουτζωσε και εφιγε...
Στο αλλο ...το αφισα να σφραγισει γονο στα δικα του κερια..και μετα τα κολησα σε πλαισια με σχετο συρμα....
Ακομα το εχω και σημερα του εβαλα τριτο οροφο....
Εσυ διαλεξε..... skeftome skeftome
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostas_chania
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

Μεταφορα και αφεσμοι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα και αφεσμοι   Μεταφορα και αφεσμοι Icon_minitimeΠαρ Απρ 29, 2011 6:21 pm

εκει που καθεται στο καπακι εχει αρχισει και χτιζει.στα 2 η 3 πλαισια που εχεις μεσα στο κουτι βαλε πανω λιγο μελι και θα πανε εκει ολες εγγυημενα. μολις βαλεις λιγο μελι μετα τιναξε το καπακι μεσα στην κυψελη να φυγουν ολες απο κει και οτι εχουν αρχισει και χτιζουν χαλασε το και δεν ξανακαθονται. αρκει να ξεκινησουν να πατησουν στο πλαισιο και μετα οκ... καλη επιτυχια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GREEN
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
GREEN


Αριθμός μηνυμάτων : 301

Μεταφορα και αφεσμοι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα και αφεσμοι   Μεταφορα και αφεσμοι Icon_minitimeΣαβ Απρ 30, 2011 3:36 pm

Δεν θελω να βαλω μελι γιατι φοβαμαι μη γινει καμια λεηλασια απο τα αλλα μελισσια που ειναι πιο δυνατα!
Θα το αφησω να δω τι θα κανει μονο του!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Μεταφορα και αφεσμοι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα και αφεσμοι   Μεταφορα και αφεσμοι Icon_minitimeΚυρ Μάης 01, 2011 7:17 pm

Σε ότι αφορά στον συνδυασμό μεταφορά - νεκρές μέλισσες, το είχα παρατηρήσει και εγώ στις δικές μου. Με το που τις τοποθέτησα στο μελισσοκομίο, την άλλη ημέρα βρήκα καμμιά 30αριά νεκρές μπροστά από τη κάθε κυψέλη. Ενδεικτικά, μετά από σχεδόν 2 μήνες που τις έχω, ο αριθμός νεκρών μελισσών μπροστά από τις κυψέλες είναι ασήμαντος εώς μηδενικός, οπότε η περίπτωση ασθένειας αποκλείεται. Για την ιστορία η μεταφορά διήρκησε μία ώρα +, ωστόσο έγινε με θερμοκρασία κάτω των δέκα βαθμών και με μισάνοιχτα τα παράθυρα στο αυτοκίνητο. Να έσκασαν αυτές αποκλείεται, εγώ τσίμπησα κρυολόγημα πάντως! Εικάζω -χωρίς φυσικά αυτό να αποτελλεί 100% έγγυρη απάντηση- ότι κατα τις μεταφορές ορισμένες ίσως να στρεσάρονται υπερβολικά πολύ και να πεθαίνουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GREEN
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
GREEN


Αριθμός μηνυμάτων : 301

Μεταφορα και αφεσμοι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα και αφεσμοι   Μεταφορα και αφεσμοι Icon_minitimeΚυρ Μάης 01, 2011 9:18 pm

Την πρωτη μερα ηταν πολλες αλλα μετα λιγοστευαν οι νεκρες μελισσες μπροστα στις κυψελες.Μετα απο 5-6 μερες ηταν ολα ο.κ!

Εκεινο που μου εχει κανει εντυπωση φετος ειναι οι πολλοι αφεσμοι!

Μεχρι τωρα και σε διαστημα λιγοτερο απο μηνα εχω πιασει 10!!! αφεσμους και ισως επετε και συνεχεια...!
Δεν τις προλαβαινω...!!!

ΕΧΟΥΝ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΦΕΤΟΣ???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Μεταφορα και αφεσμοι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα και αφεσμοι   Μεταφορα και αφεσμοι Icon_minitimeΚυρ Μάης 01, 2011 9:42 pm

GREEN αν εφερες τα μελισσια απο το χωριο και τα εβαλες εκει που λε***πιπέρι***ε μαλλον ειναι οι δικοι μου αφεσμοι που πιανεις petheno
Προχθες ενω ημουν στο μελισσοκομειο , τελειως ξεδιαντροπα την κοπανησαν 4 μπροστα στα ματια μου. ti na po
Τσακωσα τα 2 ευτυχως. Την μια μερα με απογοητευουν την αλλη ομως με γοητευουν με το παραπανω eklisa
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GREEN
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
GREEN


Αριθμός μηνυμάτων : 301

Μεταφορα και αφεσμοι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα και αφεσμοι   Μεταφορα και αφεσμοι Icon_minitimeΚυρ Μάης 01, 2011 10:39 pm

Δεν τα εφερα εδω!

Αυτα γινονται στην Αμφιλοχια...!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Μεταφορα και αφεσμοι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα και αφεσμοι   Μεταφορα και αφεσμοι Icon_minitimeΔευ Μάης 02, 2011 2:14 am

Εχεις πμ GREEN.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GREEN
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
GREEN


Αριθμός μηνυμάτων : 301

Μεταφορα και αφεσμοι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα και αφεσμοι   Μεταφορα και αφεσμοι Icon_minitimeΔευ Μάης 02, 2011 3:46 pm

O.K!('sostos')
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νίκος Ερύμανθος
Μέλος
Μέλος
Νίκος Ερύμανθος


Αριθμός μηνυμάτων : 118

Μεταφορα και αφεσμοι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα και αφεσμοι   Μεταφορα και αφεσμοι Icon_minitimeΔευ Μάης 02, 2011 4:21 pm

GREEN έγραψε:
Την πρωτη μερα ηταν πολλες αλλα μετα λιγοστευαν οι νεκρες μελισσες μπροστα στις κυψελες.Μετα απο 5-6 μερες ηταν ολα ο.κ!

Εκεινο που μου εχει κανει εντυπωση φετος ειναι οι πολλοι αφεσμοι!

Μεχρι τωρα και σε διαστημα λιγοτερο απο μηνα εχω πιασει 10!!! αφεσμους και ισως επετε και συνεχεια...!
Δεν τις προλαβαινω...!!!

ΕΧΟΥΝ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΦΕΤΟΣ???

Το 2009 είχα 38 αφεσμούς σε διάστημα 30 ημερών
Το 2010 ειχα 9 αφεσμούς συνολικά
Φέτος μέχρι στιγμής έχω μόνο 1 αφεσμό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μαρία
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Μαρία


Αριθμός μηνυμάτων : 14

Μεταφορα και αφεσμοι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα και αφεσμοι   Μεταφορα και αφεσμοι Icon_minitimeΠεμ Μάης 05, 2011 9:28 am

Εμένα από τις 14 κυψέλες που έχω, στις 12 είχα σμηνουργία. Και οι αφεσμοί που έπιασα δεν ήταν οι πρώτοι. Έπιανα κάτι μικρούλια. Φέτος δε θα φάω μελάκι. trizo dontis
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Μεταφορα και αφεσμοι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα και αφεσμοι   Μεταφορα και αφεσμοι Icon_minitimeΠεμ Μάης 05, 2011 10:33 am

τα μικρουλια ομως εχουν τις νεες μανες fatsoulas
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μεταφορα και αφεσμοι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» μεταφορα κυψελων
» Μεταφορά
» Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια
» μεταφορα
» μεταφορα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: