Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ

Πήγαινε κάτω 
+2
karnet
beesbikos
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
beesbikos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 95

ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ   ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 05, 2014 11:06 pm

Παιδιά θέλω βοήθεια εδω και 3 χρόνια έχω 3 μελισσάκια και μέλι δεν έχω φάει πιστός στο ρητό που λέει πως όταν αφήνει κάποιος μέλι μέσα για τιος μέλισσες ένας μελισσοκόμος γεννιέται αφου οι ποσότητες ήταν μικρές και ήθελα και την εμπειρία.Φέτος όμως αποφάσισα να δοκιμάσω έστω και λίγο, έτσι πήγα στα θυμάρια αφου ποτίστικαν αρκετα και έβαλα τα βασιλικα διαφράγματα και κάνοντας τις απαραίτητες ενεργειες.Τώρα που σταματαει το θυμαρι ειμαι με κανα 5-4 πλαισια με μέλι στο κάθε μελίσσι όμως δεν τα σφραγίζουν ωστε να τα πάρω.Τι προτεινετε εχω δοκιμάσει τα πάντα μέχρι κάποια πλάίσια με τα λιγοτερα μέλια έβγαλά εκτος μελισσιου ωστε να τα βρουν οι συλλεκτριες και να τα τρυγισουν.Τι λέτε εσεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ   ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 06, 2014 12:46 am

Τι δύναμη έχουν αυτά τα μελίσσια ? , το κυριότερο.

Αν ήταν να γεννηθεί ο μελισσοκόμος, θα είχε γεννηθεί την πρώτη χρονιά που άφησες μέλι. Κάτι άλλο φταίει και νομίζω ότι πρέπει να κάνεις του κεφαλιού σου, όχι να ακούς τα ρητά! Η περιοχή σου έχει ιδιαιτερότητες όπως η δική μου και η κάθε περιοχή. Μόνο αυτό παίζει ρόλο, τίποτα άλλο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beesbikos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 95

ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ   ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 06, 2014 10:47 am

Τα μελίσσια είχαν γύρω στα 7-8 πλαίσια γόνο δεν περίμενα και καμια τρελή ποσότητα μελιού αλλά επειδή όπως είπα ήθελα έστω και για την γεύση έκανα ότι προτείνουν σε αυτή τη περίπτωση δηλαδή μπλοκάρισμα του γόνου ,βασιλικό διάφραγμα,ανέβασμα σφραγισμένου γόνου κτλ.Τώρα έχεις να προτείνεις κατι ή γράφεις μονο και μόνο για να κριτικάρεις και να πείς οτι κάνω του κεφαλιού μου. Περιμένω προτάσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ   ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 06, 2014 12:35 pm

Πω!πω! στην τσιτα εισαι φιλε μου!
Αλλο σου λεει , εντελως το αντιθετο καταλαβες!
Σου γραφει οτι ΠΡΕΠΕΙ να κανεις του κεφαλιου σου (αναλογα με τις συνθηκες της περιοχης σου) και να να μην ακολουθεις ακριτα κποιους <<κανονες>>.Εσυ το πηρες σαν απαξιωτικη κριτικη ,οτι δηθεν δεν ξερεις, και κανεις του κεφαλιου σου.
Διαβασε ξανα προσεκτικα !
Ειτε συμφωνεις ειτε διαφωνεις με την θεση του,ειτε σε καλυπτει ειτε οχι η απαντηση του,δεν εγραψε κατι απαξιωτικο για το ατομο σου ,ωστε να αντιδρας ετσι.
Δεν ειναι καθολου ωραιο να αντιμετωπιζεται επιθετικα χωρις λογο ,καποιος που ειχε την ευγενεια να ενδιαφερθει και να απαντηση στην ερωτηση σου.
Συγνωμη που επεμβαινω αλλα η συζητηση ειναι δημοσια και μας αφορα ολους.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ   ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 06, 2014 1:12 pm

Και επειδη ξεχασα να σου πω και μια γνωμη για την ερωτηση σου,επανορθωνω. Προσωπικα πιστευω οτι στο θυμαρι πηγαινουμε με μελισσια σφικτά .Δηλαδη χωρις υπερβολικα μεγαλο αριθμο κενων κηρηθρων.Αν η μελιτοφορια δεν ειναι εντατικη ,οι μελισσες δεν αισθανονται την αναγκη της εξοικονομησης χωρου και δεν σφραγιζουν γρηγορα το μελι.Αρα αφηνουμε τοσα πλαισια οσα πατανε καλα οι μελισσες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ   ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 06, 2014 2:52 pm

Αφου θες ετσι μονο λιγο μελι για δοκιμη τραβα ενα πλαισιο με ασφραγιστο μελι,τιναξετο να δεις αν πεφτει το μελι,και αν δεν πεφτει παρτο και καλοφαγωτο
το υφος τις απαντησης που εδωσες στον φιλο παρασπανω που προσπαθησε να σε βοηθηση μου εκοψε καθε διαθεση που μπορη να ειχα για να σε βοηθησω,το μονο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι οτι κατι κανεις λαθος,για αυτο και δεν εχεις παρη ακομα μελι στα τρια χρονια,ευχομαι να το παρης φετος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beesbikos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 95

ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ   ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 06, 2014 10:56 pm

Αγαπητέ βελούχι το οτι κάτι κάνω λάθος το ξέρω και για αυτό ζήτησα απόψεις απο άλλους εξάλλου δεν έχω και την πρέπουσα εμπειρία, τώρα αν δεν θες να βοηθήσεις λόγω του ύφους μου όπως αναφέρεις δεν πειράζει θα προσπαθήσω να ζήσω και χωρίς αυτή. Ισως να παρεξήγησα την απάντηση του φιλου carnet αν ναι ζητώ συγνώμη βέβαια απαντήσατε ολοι οι άλλοι πριν προλάβει να απαντήσει ο ίδιος οπότε δεν ξέρω ποιος ακριβώς έχει κάνει την παρανόηση,επαναλαμβάνω οτι ίσως να είναι δική μου.Τέλος πάντων ευχαριστώ για τις απαντήσεις και κρατώ ασφαλώς το δικαίωμα να αμύνομαι όταν θεωρώ πως κατακρίνομαι όπως και να ζητώ συγνώμη όταν αδικώ κάποιους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ   ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 06, 2014 11:58 pm

Καλησπέρα σε όλους,
Φυσικά η διάθεσή μου είναι καλή προς όλους. Αυτό που ήθελα να πω πιο πολύ είναι πως :
Δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανένας ( μάλλον ) γιατί δεν γνωρίζουμε την κατάσταση των μελισσιών σου. Πως να σου πει κάποιος να βάλεις ή όχι διάφραγμα χωρίς να ξέρει αν έχεις ανθοφορίες μπροστά ? Πιθανότατα είναι ήδη αργά, αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα.

Στο πρακτικό μέρος, η γνώμη μου είναι πως μόνο με 3οροφα μπορείς να περιμένεις κάτι καλό. Εσύ πόσα 3όροφα έχεις με 30 χτισμένα πλαίσια ? Τα 2όροφα είναι δυσκολότερα στον χειρισμό και για να πάρεις μέλι πρέπει να κάνεις χειρισμούς νωρίς, δεν νομίζω πως προλαβαίνεις τώρα, σφίγγουν οι ζέστες. Η γνώμη που ακούστηκε δεν είναι κακή, αν στο τίναγμα δεν στάζει πάρε το πλαίσιο. Γιατί όχι και 3 ή 4 ( να γίνει ομάδα για τον μελιτοεξαγωγέα - 1 από κάθε μελίσσι είναι πολύ εφικτός στόχος, τα πιο ώριμα ) ώστε να πάρεις μέλι για δική σου χρήση. Εγώ πέραν του τινάγματος, χρησιμοποιώ και ένα ρεφρακτόμετρο - υγρασιόμετρο και βλέπω αν το ασφράγιστο έχει ωριμάσει ή πόσο πλησιάζει. Σε ένα πείραμα που έκανα πριν 3-4 μέρες για να δω πως πάνε τα πράγματα διαπίστωσα το εξής :
Δείγμα από σφραγισμένο είχε , 15,5%
Ασφράγιστο δίπλα από σφραγισμένο , 16,5%
Ασφράγιστο στην άκρη του πλαισίου , 17,5%
Ακόμη και το ασφράγιστο μέλι είχε καλή υγρασία. Σε άλλα πλαίσια όμως βρήκα 18%, που σημαίνει πως χρειάζεται δουλειά ακόμη, για να είμαι 100% σίγουρος. Ευτυχώς όμως ο καιρός είναι ευνοικός, τις τελευταίες μέρες η υγρασία περιβάλλοντος τα μεσημέρια είναι κάτω από 20% και βλέπω πως οι μέλισσες αερίζουν συνέχεια μέχρι το βράδυ. Για να παρακολουθώ αυτά τα στοιχεία έστησα έναν [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]. Μπορεί να είναι υπερβολικό, όμως ήδη έχω στοιχεία για το κλίμα της περιοχής μου και όσο περνά ο καιρός θα έχω πολύ περισσότερα.

Η αλήθεια είναι πως δεν άκουσα πολλούς ευχαριστημένους από νότιες περιοχές. Ψηλά ίσως ήταν καλύτερα φέτος.

Φίλε beesbikos, αν διαβάζεις Αγγλικά έχω να σου προτείνω πολύ καλά αναγνώσματα, που ίσως σε βοηθήσουν στην διαχείριση του μελιού. Από εμένα η συμβουλή μου είναι να δεις πως τα μελίσσια σου θα είναι 3οροφα, χωρίς να ξέρω καν πως είναι η περιοχή σου και τι φυτά έχει.

Με εκτίμηση, Θωμάς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
περης
Μέλος
Μέλος
περης


Αριθμός μηνυμάτων : 131

ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ   ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ Icon_minitimeΔευ Ιουλ 07, 2014 12:23 am

Σφιχτά μελίσσια είναι το σωστό, και τρυγάμε 1 βδομάδα περίπου αφού σβίσει το θυμάρι, για να προλάβουν να σφραγίσουν. αν το μελίσσι ήταν αδύνατο και τα μέλια που έβαλε λιγοστά (τα πλαίσια όχι ΓΕΜΑΤΑ με μέλι ασφράγηστο) δεν πρόκειτε να σφραγίσουν ποτέ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giorikas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ   ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ Icon_minitimeΔευ Ιουλ 07, 2014 4:32 am

οπως επισης να προσεξεις και τισ ηλικιες των  queen γιατι αν ειναι τριων ετων αρχισανε να πεφτουνε κιολας προφανως.!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ   ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ Icon_minitimeΔευ Ιουλ 07, 2014 8:44 am

beesbikos έγραψε:
Αγαπητέ βελούχι το οτι κάτι κάνω λάθος το ξέρω και για αυτό ζήτησα απόψεις απο άλλους εξάλλου δεν έχω και την πρέπουσα εμπειρία, τώρα αν δεν θες να βοηθήσεις λόγω του ύφους μου όπως αναφέρεις δεν πειράζει θα προσπαθήσω να ζήσω και χωρίς αυτή. Ισως να παρεξήγησα την απάντηση του φιλου carnet αν ναι ζητώ συγνώμη βέβαια απαντήσατε ολοι οι άλλοι πριν προλάβει να απαντήσει ο ίδιος οπότε δεν ξέρω ποιος ακριβώς έχει κάνει την παρανόηση,επαναλαμβάνω οτι ίσως να είναι δική μου.Τέλος πάντων ευχαριστώ για τις απαντήσεις και κρατώ ασφαλώς το δικαίωμα να αμύνομαι όταν θεωρώ πως κατακρίνομαι όπως και να ζητώ συγνώμη όταν αδικώ κάποιους.

Φιλε μου οσο και να θελει καποιος να σε βοηθηση να ξερεις οτι απο μακρια και χωρις να εχει σαφη εικονα των μελισσιων σου δεν μπορη να το κανη,,μελι σου ειπα πως να παρης,αν καταλαβα καλα αυτο ζητησες,οποτε καντο και θα δεις οτι παρολο που ειναι σφραγιστο αμα δεν τρεχει κατω μπορεις να το παρης,,και θα φας και απο τα καλητερα μελια,γιατι ειναι θυμαρι,και γιατι ειναι το δικο σου μελι,,αμα οι κυριες ειναι 3 χρονον θελουν αλλαγη,γιατι του χρονου πριν βαλεις ακομα οροφο θα σου σμηνουργισουν τα μελισσια,και γιατι οι 3 χρονες δεν δουλεουν καλα οι πιο πολλες απο αυτες,και αν δουλεψουν του χρονου ειναι για φευγιο γιατι το μελισσι θα τις κανει αλλαγη,κοιτα του χρονου εστω και δυο απο αυτα να τα κανεις 3οροφα για να παρης πιο ευκολα μελια,,γιατι θα εχεις πιο πολυ πληθησμο,,αρα πιο πολλες συλεκτριες[αυτες φερνουν το μελι στο μελισσι] και αρα θα περνεις πιο πολλα μελια,και πιο ευκολα,ειναι κριμα 3 χρονια να μην εχεις παρη μελι,,αλλα αφου επιμενεις παει να πει οτι  αγαπας το αθλημα και τις μελισσες σου,,οποτε θα παρης και μελι μην φοβασε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beesbikos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 95

ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ   ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ Icon_minitimeΔευ Ιουλ 07, 2014 10:57 am

Παιδιά ευχαριστώ απο καρδιάς πραγματικα πολύ κατατοπιστικά τα όσα μου απαντήσατε.Το ξ'ερω πως με τριόροφα θα είχα μεγαλύτερες πιθανότητες αλλά λίγο ο καιρός λίγο η έλλειψη χρόνου με πήγαν πίσω και έτσι είπα να τα σφίξω όσο περισσότερο και με τη χρήση β.διαφράγματος μπας και καταφέρω να πάρω έστω ενα πλαίσιο για τη γεύση.Ευχαριστώ και πάλι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Έχουν τον ασφράγιστο!
» Ασφράγιστο μέλι
» Ασφράγιστο ελοτόμελο. Να το τρυγήσω;
» για οσουσ τα εχουν στην ευβοια κ ξερουν
»  1΄ΔΩΡΕΑΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΑ 4 ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: