Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ασφράγιστο ελοτόμελο. Να το τρυγήσω;

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Ασφράγιστο ελοτόμελο. Να το τρυγήσω; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ασφράγιστο ελοτόμελο. Να το τρυγήσω;   Ασφράγιστο ελοτόμελο. Να το τρυγήσω; Icon_minitimeΤετ Ιουλ 08, 2009 1:47 pm

Η μελιτοέκκριση του ελάτου στην περιοχή που έχω τα μελίσσια μου σταμάτησε, μετά από μερικές δυνατές νεροποντές.
Όπως βλέπετε στις παρακάτω φωτογραφίες το ελατόμελο δεν γέμισε όλες τιε κηρήθρες.
Να τις τρυγήσω έτσι μισογεμάτες που είναι, ή να περιμένω την ρίγανη για να γεμίσουν ;

Αν τις τρυγήσω τώρα θα υπάρξει πρόβλημα;

Η ρίγανη δίνει καλό μέλι; ή θα μου χαλάσει το ελατόμελο;

Ασφράγιστο ελοτόμελο. Να το τρυγήσω; P7050039m

Ασφράγιστο ελοτόμελο. Να το τρυγήσω; P7050037
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Ασφράγιστο ελοτόμελο. Να το τρυγήσω; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ασφράγιστο ελοτόμελο. Να το τρυγήσω;   Ασφράγιστο ελοτόμελο. Να το τρυγήσω; Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 09, 2009 2:16 pm

Tρύγησέ το!

(Φαντάζομαι ότι είναι πηχτό έτσι?)

Πάντος οι φωτογραφίες σου είναι σπέσιαλ!! Γιατί δεν βάζεις μερικές στην κατηγορία Φωτογραφίες να τις θαυμάσουμε!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Ασφράγιστο ελοτόμελο. Να το τρυγήσω; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ασφράγιστο ελοτόμελο. Να το τρυγήσω;   Ασφράγιστο ελοτόμελο. Να το τρυγήσω; Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 09, 2009 10:49 pm

lingistis έγραψε:
(Φαντάζομαι ότι είναι πυκτό έτσι?)

Ναι είναι πηχτό.
Σε λίγο φεύγω για διακοπές, cheers
Καλά να περνάτε. Very Happy

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
14 Αυγούστου.....

Τελικά οι μέλισσες έβαλαν και άλλο μέλι μέσα στις κηρήθρες και το σφράγισαν.
Είναι όμως πολύ σκούρο με ιδιαίτερη (ωραία) γεύση και άρωμα, πιο παχύρρευστο και καραμελωμένο.
Υποθέτω ότι είναι μέλι βελανιδιάς ή καστανιάς ή και τα δύο.
Καλό θα ήταν όμως να είχα πριν αφαιρέσει το ελατόμελο γιατί τώρα ανακατεύτηκαν. Όχι ότι είναι άσχημο, το αντίθετο μάλιστα, αλλά τώρα δεν ξέρω πως να το ονομάσω. Μήπως "μέλι ελατοδάσους" ;


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Melissologia στις Παρ Ιουλ 02, 2010 9:09 am, 2 φορές συνολικά (Λόγος της επεξεργασίας : Βελτίωση αναγνωσιμότητας)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pouk
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
pouk


Αριθμός μηνυμάτων : 29

Ασφράγιστο ελοτόμελο. Να το τρυγήσω; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ασφράγιστο ελοτόμελο. Να το τρυγήσω;   Ασφράγιστο ελοτόμελο. Να το τρυγήσω; Icon_minitimeΤρι Σεπ 29, 2009 12:06 pm

Ιχνιλάτη οι κυρήθρες στι φωτογραφία είναι φυσικές?? μου κάνει εντύπωση το εκπληκτικό τους χρωμα!! τόσο λευκό!!!
ή μήπως είναι φρεσκοχτισμένες αφού τα πήγες στο έλατο???
πράγματι σούπερ οι φωτογραφίες να τις αναρτήσεις οπωσδήποτε!!!

Και κάτι ακόμα. Τη ρίγανη μην τη φοβάσαι καθόλου, είναι αρωματική και αντιβακτηριδιακή!! Δίνει εκπληκτικό μέλι αλλά αν σε κάποιους φαίνεται βαρύ σε χαρμάνι θα δώσει χαρακτήρα σε οποιοδήποτε μέλι!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ασφράγιστο ελοτόμελο. Να το τρυγήσω;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ασφράγιστο μέλι
» Έχουν τον ασφράγιστο!
» ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικά προϊόντα-
Μετάβαση σε: