Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Καλοκαίρι και μελιτοφορία στην Αττική

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Καλοκαίρι και μελιτοφορία στην Αττική Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Καλοκαίρι και μελιτοφορία στην Αττική   Καλοκαίρι και μελιτοφορία στην Αττική Icon_minitimeΣαβ Ιουν 21, 2014 9:43 am

Καλημέρα,
Επειδή ακούω και διαβάζω πολλά αντικρουόμενα για τη νεκρή περίοδο μελιτοφορίας στην Αττική κατά το καλοκαίρι, μπορεί κάποιος να μου πει ποιό μήνα θέλουν ιδιαίτερη προσοχή για ανάπτυξη τα κορίτσια μου; Έχω φτιάξει 4 κυψέλες από μια 10άρα δυνατή από τον Απρίλιο μέχρι σήμερα και με ενδιαφέρει μόνο η ανάπτυξη τους μέχρι το χειμώνα. Είναι το πρώτο μου καλοκαίρι και φυσικά δεν ενδιαφέρομαι για τρύγους κλπ τουλάχιστον για φέτος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

Καλοκαίρι και μελιτοφορία στην Αττική Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλοκαίρι και μελιτοφορία στην Αττική   Καλοκαίρι και μελιτοφορία στην Αττική Icon_minitimeΣαβ Ιουν 21, 2014 1:13 pm

Από τέλος Ιουλίου μέχρι μέσα Σεπτεμβρίου.
Αλλά εξαρτάται τι έχει από φυτά εκεί που τα έχεις.
Τα σμύρτα ανοίγουν τον Αύγουστο και οι λυγαριές, οι ακονιζιές πιο μετά.Διάβασε πότε ανοίγει το κάθε φυτό της περιοχής σου, παρατήρησε το, και τάισε ανάλογα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lamaki
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

Καλοκαίρι και μελιτοφορία στην Αττική Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλοκαίρι και μελιτοφορία στην Αττική   Καλοκαίρι και μελιτοφορία στην Αττική Icon_minitimeΣαβ Ιουν 21, 2014 5:37 pm

να εχειε υποψιν σου οτι στην Αν.Αττικη υπαρχει ακομα ? προβλημα με τον φοινικα τελους Ιουλιου αρχες Σεπτεμβριου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Καλοκαίρι και μελιτοφορία στην Αττική Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Καλοκαίρι και μελιτοφορία στην Αττική   Καλοκαίρι και μελιτοφορία στην Αττική Icon_minitimeΚυρ Ιουν 22, 2014 7:58 am

Είμαι στην περιοχή Λαυρεωτικής στην Καμάριζα.  flower 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Καλοκαίρι και μελιτοφορία στην Αττική Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλοκαίρι και μελιτοφορία στην Αττική   Καλοκαίρι και μελιτοφορία στην Αττική Icon_minitimeΤετ Ιουλ 02, 2014 5:58 pm

βασιλη μια και ειμαστε...κοντοχωριανοι....θα σου πω οτι με την περσινη εμπειρια μου απο την γενικοτερη περιοχη μεχρι και μεσα οκτωβριου στα βουνα δεν υπαρχει πρασινο τιποτα εκτος των πευκων...
να εισαι καλα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Καλοκαίρι και μελιτοφορία στην Αττική Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλοκαίρι και μελιτοφορία στην Αττική   Καλοκαίρι και μελιτοφορία στην Αττική Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 03, 2014 8:20 am

Ευχαριστώ mpampis13 για την πληροφορία. Πάντως μέχρι στιγμής έχουμε πολύ γύρη από ευκάλυπτο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Καλοκαίρι και μελιτοφορία στην Αττική Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλοκαίρι και μελιτοφορία στην Αττική   Καλοκαίρι και μελιτοφορία στην Αττική Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 03, 2014 8:45 pm

ολοκληρο κατεβατο εγραψα μια που ειμαι στην αττικη και επεσε το ρευμα  αντε παλι αλλα στα πολυ γρηγορα τωρα χα χα

Αμα μενεις στην εξοχη αλλα εχεις σπιτια και περιβολια κοντα μην φοβασε εχεις απο ολα,ενα μικρο χωραφι με καλαμποκι και τιγκαρες απο γυρη,ο ευκαλιπτος που λες θα σου δωσει και γυρες και μελια,και αυτος δινει καθε χρονο και ποσοτητες  δεν περνει χαμπαρι,,μετα μεσα στα σπιτια εχουν ενα καρο λουλουδακια που ανθιζουν ολη την ωρα,εχουν αναρυχομενα στις μαντρες τους και στα καγκελα που μερικα απο αυτα δινουν φουλ μελια και γυρες αυτη την εποχη που δεν εχει πολλα πραγματα,,,,δειτε αν καπου στο εκει αναμεσα απο τα πευκα στο βουνο αν εχει θυμαρι,ακονιζια,την οποια βαλτε και στο καπνιστιρη γιατι βοηθα για την βαρροα,η καποιο αλλο φυτο που αναλογα την εποχη του δινει και στα μελισσια,,αλλα εφου ο φιλος πχ θελει αναπτυξη και οχι μελια μπορει να εχει παντα τροφη μεσα και δεν εχει κανενα προβλημα,οι συλεκτριες θα βγουνε εξω οπως και να εχει και θα φερνουν οτι βρουνε διαθεσιμο,,τα ματια ανοιχτα μονο καλα οταν κοιτατε τον γονο,και τον ανοιχτο και τον κλειστο,διαβαστε καλα πως να δειτε μια αρρωστια,οι πιο πολλες αφορουν τον γονο του μελισσιου σας,και μετα μην φοβαστε τιποτα
μην ανοιγετε τα κουτια και να κοιτατε μονο αν εχουν μελισσες μεσα,και ποσο γονο εχουν,αλλα να κοιτατε και αν αυτο που βλεπετε εχει την σωστη οψη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Καλοκαίρι και μελιτοφορία στην Αττική
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» τοποθεσίεσ στην Αττική
» Ξεχειμώνιασμα στην Αττική
» Άσπρη (κρεμ) γύρη στην Αττική
» Σεμινάρια για αρχάριους στην Ανατολική Αττική
» Μελιτοφορία ελάτου

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Μελισσότοποι...-
Μετάβαση σε: