Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Περι σημαδεματος.

Πήγαινε κάτω 
+6
Στέλιος1
psath
matteus
ethnic69
spithoyras
thodoris981
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Περι σημαδεματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Περι σημαδεματος.   Περι σημαδεματος. Icon_minitimeΤετ Ιουν 11, 2014 9:56 pm

Καλησπέρα σας.
Ο τροπος που χρησημοποιω μέχρι τωρα στο σημάδεμα γινεται ως εξης..
Βρισκω την βασίλισσα δινω το πλαίσιο σε ένα άτομο και το κρατάει και με τον μαρκαδόρο περιμένω την κατάληλη ευκαιρία και την σημαδεύω επι τόπου πάνω στο πλαίσιο.
Μέχρι πριν λίγες μέρες η επιτυχία σε 30 σημαδέματα ήταν 100%.
Πριν λίγες μέρες λοιπον πήγα και σημάδεψα 4 νέες βασίλισσες μολις σφράγισαν τον πρώτο γόνο τους.
Απο τις 4 τις 2 προφανώς τις έκοψαν.
Τι πιστεύετε οτι φταίει? 
Οτι ήταν τόσο νέες ή ο τροπος που σημαδεύω? scratch 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Περι σημαδεματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι σημαδεματος.   Περι σημαδεματος. Icon_minitimeΠεμ Ιουν 12, 2014 11:58 am

Με αυτον τον τροπο σημαδεψα 6 βασιλισσες. Επιτυχια 100%. Απλα τις δικες μου τις αφησα καμμια 15αρια μερες πρωτα να γεννανε. Γενικα εχω ακουσει οτι το σημαδεμα εχει καποιο ρισκο ειτε τις πιασεις ειτε οχι. Τι να πω, ας πει και κανενας εμπειροτερος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Περι σημαδεματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι σημαδεματος.   Περι σημαδεματος. Icon_minitimeΠεμ Ιουν 12, 2014 5:20 pm

Εγω εχω χασει μια δυο μετα το σημαδεμα . Ο τροπος που τις σημαδευω ειναι ο εξης : Τις εγκλοβιζω στο πλαισιο με ενα πλαστικο που απο πανω ειναι σαν διχτυ , το πιεζω λιγο για να μην κινουνται , και οταν εχω καλη ορατοτιτα τις σημαδευω. Παλια τις εβαζα μεσα σε ενα πραγμα σαν συριγγα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Περι σημαδεματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι σημαδεματος.   Περι σημαδεματος. Icon_minitimeΠεμ Ιουν 12, 2014 6:22 pm

ethnic69 έγραψε:
Εγω εχω χασει μια δυο μετα το σημαδεμα . Ο τροπος που τις σημαδευω ειναι ο εξης : Τις εγκλοβιζω στο πλαισιο με ενα πλαστικο που απο πανω ειναι σαν διχτυ , το πιεζω λιγο για να μην κινουνται , και οταν εχω καλη ορατοτιτα τις σημαδευω. Παλια τις εβαζα μεσα σε ενα πραγμα σαν συριγγα....


Και εγω αυτη την συριγγα με το σφουγκαρακι πηρα. Και σκεφτομαι να κατσω να τις σημαδεψω ολες αυτες τις μερες. Γιατι χανοντε ? απο στρες η τι αλλο ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Περι σημαδεματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι σημαδεματος.   Περι σημαδεματος. Icon_minitimeΠεμ Ιουν 12, 2014 9:59 pm

ethnic69 έγραψε:
Εγω εχω χασει μια δυο μετα το σημαδεμα . Ο τροπος που τις σημαδευω ειναι ο εξης : Τις εγκλοβιζω στο πλαισιο με ενα πλαστικο που απο πανω ειναι σαν διχτυ , το πιεζω λιγο για να μην κινουνται , και οταν εχω καλη ορατοτιτα τις σημαδευω. Παλια τις εβαζα μεσα σε ενα πραγμα σαν συριγγα....


Αυτό με το δίχτυ μου φαίνεται καλό γιατί δεν πιάνεις τη βασίλισσα, δεν την απομακρύνεις από το χώρο της και λογικά δεν την πανικοβάλλεις όσο στις άλλες περιπτώσεις. Εγώ σκεφτόμουν με το μαρκαδοράκι να τις "ρίξω" μια καθώς κινείται, αλλά δεν είμαι έμπειρος και διστάζω. Ίσως δοκιμάσω πρώτα σε κανέναν κηφήνα!!! oraia 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Περι σημαδεματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι σημαδεματος.   Περι σημαδεματος. Icon_minitimeΠεμ Ιουν 12, 2014 10:13 pm

σε κηφήνα έχω δοκιμάσει και εγώ αλλά γιοκ
δεν έχουν τόσο ανεπτυγμένο θώρακα όσο οι  queen 
και έχουν και πιο πολύ τρίχα στον θώρακα

η καλύτερη προπόνηση μου φαίνεται είναι σε παλιές  queen που πάνε για απόσυρση

να και κάποια βίντεο ωραία βίντεο που βρήκα





Έχει επεξεργασθεί από τον/την Στέλιος1 στις Πεμ Ιουν 12, 2014 10:36 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος-Κόρινθος
Μέλος
Μέλος
Γιώργος-Κόρινθος


Αριθμός μηνυμάτων : 107

Περι σημαδεματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι σημαδεματος.   Περι σημαδεματος. Icon_minitimeΠεμ Ιουν 12, 2014 10:21 pm

Σε κηφήνες έκανε πρακτική και τα πήγα καλά.Φυσικά μετά το σημάδεμα πήγαιναν στα "θυμαράκια"...

Την Κυριακή,πρώτα ο Θεός, θα κάνω τα πρώτα μου σημαδέματα. melissologia H.B.F. 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Περι σημαδεματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι σημαδεματος.   Περι σημαδεματος. Icon_minitimeΠεμ Ιουν 12, 2014 10:46 pm

να κανω μια ερωτηση....απο τη ν στιγμη που ξερουμε την ηλικια της βασιλισσας(εννοω εχουμε καποια σημειωση σε καθε μελισσι ποσο χρονων ειναι η βασιλισσα η εχουμε βαλει την αντιστοιχη πινεζα) και απο την στιγμη που βλεποντας αυγο ημερας ξερουμε οτι ειναι υγιεις και γενναει κανονικα....γι ποιο λογο να την σημαδεψουμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Περι σημαδεματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι σημαδεματος.   Περι σημαδεματος. Icon_minitimeΠεμ Ιουν 12, 2014 10:54 pm

γιατί πολλοί χειρισμοί απαιτούν να την βρούμε
τοποθέτηση διαφράγματος κόψιμο παραφυάδων κτλ

συν ότι όταν ξέρουμε που είναι είμαστε πιο προσεκτικοί με το πλαίσιο που βολοδέρνει η κυρία

σήμερα πχ εγώ είχα την κυψέλη ανοιχτή για κανένα τέταρτο ψάχνοντας την κυρία για να την βάλω σε άλλη κυψέλη αλλά μάταια ............
άρχισε να αγριεύει το μελίσσι έπεφτε και σκοτάδι σιγά σιγά και έτσι τα παράτησα
ενώ αν ήταν μαρκαρισμένη θα είχα τελειώσει την δουλειά μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Περι σημαδεματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι σημαδεματος.   Περι σημαδεματος. Icon_minitimeΠεμ Ιουν 12, 2014 11:08 pm

Επίσης βλέπεις αν το μελίσσι έχει κάνει αντικατάσταση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Περι σημαδεματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι σημαδεματος.   Περι σημαδεματος. Icon_minitimeΠαρ Ιουν 13, 2014 2:59 am

Επισης βλεπεις αν ο αφεσμος σε μια παγιδα είναι δικος σου..
Επισης γνωρίζεις την ηλικια της βασίλισσας,,,
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Περι σημαδεματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι σημαδεματος.   Περι σημαδεματος. Icon_minitimeΠαρ Ιουν 13, 2014 10:04 am

matteus έγραψε:
Και εγω αυτη την συριγγα με το σφουγκαρακι πηρα. Και σκεφτομαι να κατσω να τις σημαδεψω ολες αυτες τις μερες. Γιατι χανοντε ? απο στρες η τι αλλο ?
Λεγεται οτι αν πιασεις βασσιλισα στα χερια, απο το στρεσαρισμα βγαζει φερομονες κινδυνου και αυτο κανει το μελισσι επιθετικο απεναντι της. Επισης λεγεται οτι αφηνει ο μελισσοκομος ξενη μυρωδια πανω της με το ιδιο αποτελεσμα. Εχω βαλει σκοπο καποια στιγμη να τις σημαδευω πιανοντας τες, αλλα πρωτα θα πασαλειυω τα δαχτυλα μου με κηροπροπολη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giorikas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Περι σημαδεματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι σημαδεματος.   Περι σημαδεματος. Icon_minitimeΤρι Ιουν 17, 2014 11:17 am

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΤΙΣ ΠΙΑΝΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΜΜΑΔΕΥΩ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΑΠΩΛΕΙΑ!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Περι σημαδεματος. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι σημαδεματος.   Περι σημαδεματος. Icon_minitimeΤρι Ιουν 17, 2014 3:58 pm

Μετά το πέρας του σημαδέματος θα πρέπει να περιμένουμε λίγα λεπτά (2-3) για να στεγνώσει ο μαρκαδόρου αλλά και να εξατμιστούν οι μυρωδιές του. Υπάρχουν φορές λόγω του stress αλλά και των ξένων ομώνυμο οι μέλισσες να κουλουριάζουν τη βασίλισσα και να τη θανατώνουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Περι σημαδεματος.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» χρωμα σημαδεματος βασιλισσας 2013
» Περί σμηνουργίας
» Περι σφραγισματων
» Περι τρυγου
» Περί βασιλοτροφίας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: