Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

  περι ΕΜα

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

 περι ΕΜα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: περι ΕΜα    περι ΕΜα Icon_minitimeΤετ Ιουλ 18, 2012 3:27 pm

Στο τελευταιο μελισσοκομικο βημα ειχε ενα ενδιαφερον αρθρο μεσα για τη χρηση των ενργων μικροοργανισμων στην μελισσοκομια . Και πιο συγκεκριμενα ο αρθρογραφος γραφει ο χρησιμοποιει το ΕΜα στα μελισσακια απο το 2010 και παρατηρησε ο μειωθηκα οι απωλιες απο το ξεχυμωνιασμα αναφερει οτι το μερος ειχε υψηλη υγρασια και ειχε απωλειες μολις 10% , επισης δεν εχει χρησιμοποιησει ποτε αντιβιοτικα και μεχρι στιγμης δεν ειχε προβλημα με αμερικανικη σηψηγονια και nosema ceranae ,. Διαβαζοντας ολα τα παραπανω με εβαλε σε σκεψεις να το χρησιμοποιησω και εγω στα δικα μου υπαρχει κανεις αλλος που να το χρησιμοποιει εδω στο φορουμ , ωστε να μου πει και τις δικες του παρατηρησεις και αποψεις ????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

 περι ΕΜα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: περι ΕΜα    περι ΕΜα Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 19, 2012 1:15 am

Δεν έχει αναφέρει κάποιος ότι το έχει κάνει χρήση. Οι απώλειες στο 10% είναι όσο θα είχε έτσι και αλλιώς, εάν ήταν πιο κάτω θα είχε ενδιαφέρον. Όσο για την αμερικανικη σηψηγονια και nosema ceranae έστειλε δείγματα σε εργαστήριο και του απάντησαν ότι δεν είχε;

Το θέμα έχει συζητηθεί

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αν αποφασίσεις να το κάνεις χρήση θα περιμένουμε να μας πεις τις εντυπώσεις σου.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
περι ΕΜα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Περι βανιλιας
» Περι τρυγου
» Περι σφραγισματων
» Περί βασιλοτροφίας
» Περι ορεξεως ....

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: