Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο

Πήγαινε κάτω 
+2
κώστας μελισσοκόμος
mpampis13
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο   συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο Icon_minitimeΠεμ Ιουν 05, 2014 3:06 am

φιλοι μου καλησπερα.
στην τελευταια επιθεωρηση ειδα οτι κατα πασα πιθανοτητα εχω ενα αρρενοτοκο μελισσακι.λεω κατα πασα μια και μια βδομαδα πριν που ειχα κανει επιθεωρηση δεν ειχα βρει αυγο ημερας αλλα γονο3-4 ημερων.χωρις κανενα βασιλοκελι.
το αφησα και ειπα να ξανατσεκαρω στην επομενη.αυτο το μελισσακι ειναι παραφυαδα 5 πλαισιων με βασιλισσα που εβγαλα μονα τους.
στην τελευταια επιθεωρηση λοιπον βρηκα,αναλογικα παντα,αυγα ημερας αλλα στα 10 κελια τα 6 ηταν σωστα το αυγο ορθιο και στο κεντρο του κελιου τα 2 ηταν το αυγο στο πλαι γεννημενο και στα αλλα 2 εβρισκες 2-3 αυγα μεσα.
ειπα να τα αφησω μια βδομαδα ακομα η οποια και σχεδον περασε.εχω ενα μελισσακι 6-7 πλαισιων με βασιλισσα που αναπτυσετε σωστα και ειπα να τα ενωσω.
ερωτηση....πια η διαδικασια με αρρενοτοκο...το τιναζω και μετα κανω την συνενωση με την εφημεριδα η την κανω κατευθειαν;
τα φωτα σας παρακαλω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
κώστας μελισσοκόμος
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο   συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο Icon_minitimeΠεμ Ιουν 05, 2014 11:43 am

Άμα πάρεις από ένα δυνατό μελίσσι πλαίσιο με γόνο ημέρας και το βάλεις στο αρενοτόκο οι μέλισσες δεν θα βγάλουν βασίλισσα; 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dimtsam
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο   συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο Icon_minitimeΠεμ Ιουν 05, 2014 1:49 pm

Μπαμπη σε ποια περιοχη βρισκεσαι; Πως ηταν ο καιρος αυτες τις μερες; Μου συνεβη και μενα να κοψει η βασιλισσα την γεννα της, νομιζω λογω κακοκαιριας.
Εψαξες για βασιλισσα και δεν βρηκες;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο   συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο Icon_minitimeΠεμ Ιουν 05, 2014 3:15 pm

Μήπως έκαναν αντικατάσταση στη βασίλισσα που είχαν βγάλει μόνα τους; Μήπως υπήρχε βασιλοκέλι που δεν το είδες; Βάλε γόνο ημέρας κι αν δε σηκώσουν βασιλοκέλι σημαίνει ότι υπάρχει βασίλισσα.
Συνολικά πόσος χρόνος πέρασε από τη μέρα που είδες γόνο 3-4 ημερών; Για να γίνει αρρενοτόκο πρέπει να περάσει περίπου ένας μήνας.
Πέρα από αυτά επειδή ο καιρός ευνοεί, μπορεί να βάλεις γόνο σφραγισμένο έτοιμο να σκάσει για 1-2 ημέρες και μετά να εισάγεις βασίλισσα σε κουτάκι. Όπως μου είπε ο βασιλοτρόφος ο σφραγισμένος γόνος που ανοίγει, βγάζει πολλές παραμάνες οι οποίες αποτελούν την ακολουθία της βασίλισσας, όταν βγει από το κουτάκι. Οι αρρενοτόκες δεν πλησιάζουν και σιγά σιγά "συμμορφώνονται" και γίνονται καλές παραμάνες. Σε μεγάλα μελίσσια είναι πιο δύσκολα τα πράγματα από ό,τι σε μικρά. Το σφραγισμένο γόνο τον έβαλα μαζί με τις μέλισσες που εκκολάπτονταν αφού ράντισα με διάλυμα ξιδιού σε νερό. Ούτε τίναγμα ούτε αφαίρεση πλαισίων.

Το έκανα εγώ σε 10άρι που δεν επέστρεψε η βασίλισσα, κατάντησε 4άρι λόγω ορφάνιας,  και έγινε αρρενοτόκο μετά από ένα μήνα. Σήμερα ο κηφηνογόνος των αρρενοτόκων υπάρχει αλλά η βασίλισσα σφράγισε γύρω στο 1 πλαίσιο εργατικό.
Τονίζω όμως ότι πρώτα πρέπει να διαπιστώσεις αν υπάρχει βασίλισσα, γιατί λένε ότι οι νέες γεννάνε και λάθος όντας άπειρες στην αρχή.
Στη θέση σου θα περίμενα λίγο ακόμα να σφραγίσουν το γόνο.
Ξέρω σε ζάλισα αλλά άπειρος είμαι κι εγώ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΛΟΥΚΑΣ
Μέλος
Μέλος
ΛΟΥΚΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 66

συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο   συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο Icon_minitimeΠεμ Ιουν 05, 2014 4:28 pm

1ον Βεβαιώσου 100% ότι είναι αρενοτόκο.
2ον Ποτέ δεν συνενώνουμε με άλλο με τις ψευδομανής μέσα διότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κόψουν την βασίλισσα του άλλου μελισσιού.
3ον Εάν απλός το τινάξεις με την λογική οι μέλισσες να μπουν στις κοντινές κυψέλες θα γίνει σφαγή.
4ον Ένας τρόπος είναι αυτός [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
5ον. Άλλος τρόπος(λίγο δύσκολος). Τίναξε το (για να μην ξαναγυρίσουν οι ψευδομανες) και μετά αφαίρεσε όλο το υπάρχοντα γόνο ή πλαίσια με τον υπάρχοντα γόνο χωρις πληθυσμό και τα βάζεις σε άλλες κυψέλες και στις συνεχεία βγάλε ένα ή περισσότερα πλαίσιο με γόνο ημέρας (όχι Μονό με αυγό) λίγο σιρόπι και ζυμάρι και περίμενε.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
6ον. Άλλος ένας τρόπος (αρκετά δύσκολος αλλά θα αποκτήσεις και πείρα αν πετύχει) είναι: Με το βελονάκι εμβολιασμού αφαιρείς γόνο ημέρας (1-2 ημερών όχι μεγαλύτερο) από δυο τρία κελιά από ένα πλαίσιο του αρενοτοκου και στη ίδια θέση βάζεις (με το βελονάκι) γόνο ημέρας από ένα άλλο μελίσσι και περιμένεις να δεις εάν το πιάσουν και το κάνουν βασιλικελι.
Προσοχή Α.εάν χρησιμοποιήσεις αυτόν το τρόπο σημάδεψε με κάποιο τρόπο σε ποιο κελί έχεις κάνει τον εμβολιασμό για να δεις εάν θα το χτίσουν σε βασιλικελι.
Β. Πρόσεξε ακόμη την θερμοκρασία σε αυτή την διαδικασία και μην αφήσεις πολύ ώρα εκτεθειμένο τον γόνο εκτός κυψέλης γιατί είναι πολύ ευαίσθητος.
Αυτά από μένα Good Luck !!![Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Μπορεις ακομη να διαβασεις
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ΛΟΥΚΑΣ στις Πεμ Ιουν 05, 2014 5:17 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΛΟΥΚΑΣ
Μέλος
Μέλος
ΛΟΥΚΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 66

συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο   συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο Icon_minitimeΠεμ Ιουν 05, 2014 4:45 pm

psath έγραψε:

Συνολικά πόσος χρόνος πέρασε από τη μέρα που είδες γόνο 3-4 ημερών; Για να γίνει αρρενοτόκο πρέπει να περάσει περίπου ένας μήνας.
Ερεθισμός οβαριολων της μέλισσας αρχίζει μετά από 12-15 ημέρες από την απώλεια ή αφαίρεση της βασίλισσας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο   συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο Icon_minitimeΠεμ Ιουν 05, 2014 11:24 pm

πρωτα απο ολα κυριοι ευχαριστω για τις προτασεις σας.
Τωρα ενα ενα....
δεν βρηκα αυγο ημερας το Σαββατο 24/5 τα αλλα που σας περιεγραψα οτι ειδα τα ειδα μια βδομαδα μετα το Σαββατο 31/5.
Β.Κ. δεν ειχαν σιγουρα...αλλωστε κανω επιθεωρηση καθε βδομαδα αυτο τον καιρο.
Πριν απο το Σαββατο 24/5 ειχα βρει αυγο ημερας σε καλη ποσοτητα...οχι ομως σε αυτη την ποσοτητα που περιμενα.....
Δεν εβαλα πλαισιο με γονους μια και αν ηθελαν ειχε γονο ικανο ωστε να τον κανουν Β.Κ. απλα δεν ηθελαν...γενικος το μελισσακι ειχε περιεργη εικονα για αυτο και το αφησα στην ησυχια του ωστε να σιγουρευτω το Σαββατο που θα ξαναπαω.
Αλλωστε για αυτο και κανω αυτη την κουβεντα ωστε να εχω καποιες σκεψεις δικες σας μαζι με τις δικες μου και να αποφασισω...
Επισης ο καιρος εκει(νοτια Αττικη) ηταν σχετικα καλος προς περιεργος....λασποβροχες και λιγη ψυχρα αλλα το ατυχημα εγινε πριν χαλασει ο καιρος.
Την συνενωση θελω να την κανω αντι ολων των αλλων διαδικασιων(εισαγωγη Βασιλισσας,εισαγωγν γονου κλπ) μια και η περιοχη εχει ανοιγμενο κατα το ημιση θυμαρι και ηθελα να κανω ενα καλο εννιαρακι-δεκαρακι ωστε να δουλεψουν το θυμαρι καλυτερα απο τα 2 6αρο πενταρακια.
λουκα σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου αν παω και δω οτι ειναι τελικα αρρενοτοκο θα το τιναξω και μετα θα κανω την συνενωση (με την εφημεριδα ομως) οπως περιγραφη το λινκ που μου εδωσες.
οποιες αλλες ιδεες-παρατηρησεις δεκτες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο   συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο Icon_minitimeΠαρ Ιουν 06, 2014 8:44 pm

Γεια σου φιλε μπαμπη. Θα σου πω εγω τι εκανα με ενα αρρενοτοκο που ειχα στο χωριο. Λογο ελειψης ιντερνετ εκανα του κεφαλιου μου.'''

Καταρχην αν ειναι οντως αρρενοτοκο η δικια μου γνωμη ειναι οτι ειναι χαμενη υποθεση για εισαγωγη βασιλισσας η να θυσιασεις γονο απο αλλο μελισσι. Το δικο μου αρρενοτοκο ηταν 8 πλαισια πλυθησμος διπλα ακριβως υπηρχε παραφυαδα 5 πλαισιων καλη. Πηγα και τιναξα το αρρενοτοκο αρκετα μετρα μακρια. Οταν γυρισα να δω τι γινεται με την παραφυαδα δεν το πιστευα ποσες εργατριες μαζευτηκαν πανω στην παραφυαδα εγινε μαυρη στην κυριολεξια. Η μονη λυση εκεινη την στιγμη ηταν να ψεκασω με τσιπουρο καλα τις μελισσες μεσα και τις μελισσες εξω που προσπαθουσαν να μπουνε. Το μελισσι τωρα εγινε 10αρι με απωλειες 20-30 νεκρες μελισσες. Υπηρχαν πολλα τελαρα με ανοιχτο και κλειστο κηφηνογονο και για να μην τους τα δωσω και τα ταιζουν τζαμπα τα εβαλα στην καταψυξη και καθαρισα με το χερι οσα μπορουσα να πεσει η βαροα. Αυριο μεθαυριο θα παω να τους τα δωσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο   συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο Icon_minitimeΚυρ Ιουν 08, 2014 1:47 am

Φιλοι μου ευχαριστω για τις απαντησεις.τελικα τσαμπα τα σχεδια που καναμε,ευτυχως βεβαια.
Σε επιθεωρηση που εκανα σημερα βρηκα αυγο ημερα και ειχαν κλεισει κ τον γονο που επρεπε χωρις κανενα σημαδι αρρενοτοκου.
Βεβαια βρηκα και καμια δεκαρια κελια με δυο αυγα μεσα αλλα ολα τα αλλα ηταν κανονικα γεννημενα στο κεντρο των κελιων και μαλιστα υπηρχε καλη γεννα....τωρα τι ναπω....πραγματικα εχω μεινει με την απορια τι τελικα εγινε σε αυτο το μελισσακι....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο   συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο Icon_minitimeΚυρ Ιουν 08, 2014 9:26 am

Καλημερα, υπαρχει περιπτωση να γυρισουν οι ψευδομανες πισω και να μπουνε σε αλλη κυψελη και να αρχισουν να γεννανε ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο   συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο Icon_minitimeΚυρ Ιουν 08, 2014 9:33 am

mpampis13 έγραψε:
Φιλοι μου ευχαριστω για τις απαντησεις.τελικα τσαμπα τα σχεδια που καναμε,ευτυχως βεβαια.
Σε επιθεωρηση που εκανα σημερα βρηκα αυγο ημερα και ειχαν κλεισει κ τον γονο που επρεπε χωρις κανενα σημαδι αρρενοτοκου.
Βεβαια βρηκα και καμια δεκαρια κελια με δυο αυγα μεσα αλλα ολα τα αλλα ηταν κανονικα γεννημενα στο κεντρο των κελιων και μαλιστα υπηρχε καλη γεννα....τωρα τι ναπω....πραγματικα εχω μεινει με την απορια τι τελικα εγινε σε αυτο το μελισσακι....

Πολύ ωραία! Χαίρομαι, γιατί κι εγώ είχα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα. ήμουν έτοιμος για εισαγωγή βασίλισσας αλλά την τελευταία στιγμή την εντόπισα. Επιμένω ότι έκανε αντικατάσταση, κάποιοι βασιλοκέλι υπήρχε και δεν το είδες ή η βασίλισσα (τέτοια εποχή); για άγνωστο λόγο διέκοψε για λίγο τη γέννα. Τέλος καλό όλα καλά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
συνενωση αρενοτοκου με φυσιολογικο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Συνένωση αρενοτοκου
» είναι φυσιολογικό?
» Συνένωση. Εφημερίδα; ή Σίτα;
» Απουσία γόνου. Είναι φυσιολογικό τέτοια εποχή;
» Συνενωση

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: