Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πρόληψη σμηνουργίας

Πήγαινε κάτω 
+3
priamos1980
pointerst
psath
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Πρόληψη σμηνουργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πρόληψη σμηνουργίας   Πρόληψη σμηνουργίας Icon_minitimeΚυρ Μάης 25, 2014 3:29 pm

Εκεί που είπα ότι τελειώσαμε με τις σμηνουργίες και τις αντικαταστάσεις βασιλισσών, είδα 3-4 βασιλοκέλια σε ένα 10άρι που καθυστέρησε, λόγω αντικατάστασης, και έχει 5 γόνο! Σκέφτομαι να βάλω τα μισά πλαίσια με τα βασιλοκέλια σε μια νέα κυψέλη και να αφήσω τη βασίλισσα με τα υπόλοιπα στην αρχική κυψέλη. Επίσης να τοποθετήσω τη νέα κυψέλη εφαρμοστά με την αρχική και να τις απομακρύνω 1-2 εκαταστά κάθε μέρα. Οι συλλέκτριες θα μοιραστούν και θεωρητικά θα φτιάξω 2 5άρια αν όλα πάνε καλά.
Η απορία μου όμως είναι γιατί ετοιμάζεται για σμηνουργία αφού έχει νέα βασίλισσα; Πρόβλημα χώρου δε φαίνεται να έχει, μήπως επειδή άργησα να βγάλω το κερόπανο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Πρόληψη σμηνουργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόληψη σμηνουργίας   Πρόληψη σμηνουργίας Icon_minitimeΚυρ Μάης 25, 2014 4:47 pm

H σμηνουργία εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.Ένας είναι η θερμοκρασία,ένας άλλος είναι ο χώρος,ένας άλλος είναι η κληρονομικότητα!Μήπως το 10άρι σου ήταν πολύ σφιχτό και υπήρχε υπερπληθυσμός?Η σμηνουργία δεν εξαρτάται μόνο από την ύπαρξη χώρου για γέννα-μέλια..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Πρόληψη σμηνουργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόληψη σμηνουργίας   Πρόληψη σμηνουργίας Icon_minitimeΚυρ Μάης 25, 2014 6:06 pm

εγω έπαθα χειρότερο εκανα παραφυαδες και 7/05 εκανα εισαγωγη βασίλισσας, ολα καλ μεχρι και χθες, κανω επιθεωρηση και βλέπω σε 5 αρια μελισσια βασιλοκέλια και την βασιλισσα να γυθρναει απο εδω και απο εκει τα χάλασα όλα, αλλα τρελαθηκα τοσο μικρό μελισσι και να θέλει να φύγει;;


η κληρονομικότητα το καταλαβαίνω οτι παίζει ρόλο η θερμοκρασία γιατί;;
μπορει να μου το εξηγησει κάποιος;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Πρόληψη σμηνουργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόληψη σμηνουργίας   Πρόληψη σμηνουργίας Icon_minitimeΚυρ Μάης 25, 2014 7:12 pm

η αυξημένη θερμοκρασία τα ζορίζει και αυτό συντελεί στη σμηνουργία. Για αυτό λέμε πάντα καλό αερισμό!Πιο επιστημονικά μην μου ζητήσει να σου πω...δεν ξέρω..Εμένα,το ένα μου μελίσσι βάλθηκε να σμηνουργήσει λόγω κακού καιρού!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Πρόληψη σμηνουργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόληψη σμηνουργίας   Πρόληψη σμηνουργίας Icon_minitimeΚυρ Μάης 25, 2014 8:50 pm

Ένας μελισσοκόμος-βασιλοτρόφος μου είπε να περιμένω αλλά αν φύγει και το χάσω; Να το κόψω στη μέση γιατί θέλω μερικά μελίσσια παραπάνω; Σκέφτομαι μήπως είναι αντικατάστασης γιατί η νέα δεν τους αρέσει...Πάντως αν ήταν σμηνουργίας δε θα έπρεπε με το που κλείνουν τα βασιλοκέλια να την κάνουν; Ή περιμένουν να κλείσουν τα 1-2 ανοιχτά που έχουν ακόμα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Πρόληψη σμηνουργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόληψη σμηνουργίας   Πρόληψη σμηνουργίας Icon_minitimeΚυρ Μάης 25, 2014 8:57 pm

Ο αφεσμός φεύγει μόλις σφραγιστεί το πρώτο κελί.Κανονικά ο κανόνας αυτό λέει,δεν σημαίνει όμως ότι υπάρχουν εξαιρέσεις...πόσα κελιά έχεις?και σε ποιο μέρος ου πλαισίου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Πρόληψη σμηνουργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόληψη σμηνουργίας   Πρόληψη σμηνουργίας Icon_minitimeΚυρ Μάης 25, 2014 9:36 pm

Έχει σε ένα πλαίσιο 2 σφραγισμένα και άλλα τόσα ασφράγιστα, τα έχει στο πλάι, όχι στο κέντρο που λένε ότι είναι αντικατάστασης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Πρόληψη σμηνουργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόληψη σμηνουργίας   Πρόληψη σμηνουργίας Icon_minitimeΚυρ Μάης 25, 2014 10:10 pm

2+2 δηλαδή 4.Αριθμός που δείχνει σαν αντικατάστασης.Είπες ότι τα χάλασες όλα?Να ρωτήσω τώρα κάτι άλλο.Η υπάρχουσα βασίλισσα σε τι κατάσταση είναι?Την είδες πιο αδύνατη την τελευταία φορά?Ο γόνος της πως ήταν όλο αυτό το διάστημα?Ποιες είναι οι συνθήκες στο μελίσσι και της ανθοφορίας της περιοχής?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Πρόληψη σμηνουργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόληψη σμηνουργίας   Πρόληψη σμηνουργίας Icon_minitimeΚυρ Μάης 25, 2014 10:21 pm

Δεν πείραξα τίποτα, η βασίλισσα εντάξει φαίνεται, οι ανθοφορίες μέτριες. Το μελίσσι είναι 10άρι, ίσως ήθελε πάτωμα. έχει πολλά μέλια και γύρες μέσα, επίσης το τάιζα με σιρόπι γιατί είχα βάλει 2 άχτιστα που τα έχτισε. Λέω να περιμένω και να μην κάνω τίποτα. Σκέφτομαι και την τοποθέτηση παγίδας με μελισσόχορτο, σπρέι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Πρόληψη σμηνουργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόληψη σμηνουργίας   Πρόληψη σμηνουργίας Icon_minitimeΚυρ Μάης 25, 2014 10:33 pm

Πιθανώς να υπάρχει πρόβλημα υπερπληθυσμού ή αλλιώς συνωστισμού όπως είχε πει κάποτε μια αγαπημένη ψυχή!Βάλε την παγίδα που λές,αλλά αν βλέπεις να ξανα πετάει κελιά δώσε όροφο ή πάρε σφραγισμένο γόνο και δώστο σε άλλο μελίσσι ή ακόμα κάνε μια παραφυάδα.Έχεις επιλογές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Πρόληψη σμηνουργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόληψη σμηνουργίας   Πρόληψη σμηνουργίας Icon_minitimeΚυρ Μάης 25, 2014 10:48 pm

Θα το σκεφτώ, σε ευχαριστώ φίλε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Πρόληψη σμηνουργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόληψη σμηνουργίας   Πρόληψη σμηνουργίας Icon_minitimeΔευ Μάης 26, 2014 2:17 am

εγώ θα έλεγα να κάμεις αυτό που είπες στο πρώτο σου μήνυμα κόψιμο... κτλ κτλ

έτσι θα μαζέψεις το κεφάλι σου και δεν θα χρειαστεί να κάμεις ακροβατικά στα δέντρα

άμα του μπει στο μυαλό να σμηνουργίσει δύσκολα του το βγάζεις χωρίς να το κόψεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Πρόληψη σμηνουργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόληψη σμηνουργίας   Πρόληψη σμηνουργίας Icon_minitimeΔευ Μάης 26, 2014 10:29 am

Καλημερα και τα δικα μου φετος 3 μελισσια 20αρια ειχαν σμηνουργιες. Το ενα το χωρισα και εβγαλαν μανες τωρα. Το αλλο προσπαθησα να μην το χαλασω εντελως εκοψα απλως μια παραφυαδα να το ξαλαφρωσω, εγινε και ενα μπερδεμα με τη μανα τελικα και αυτο εβγαλε τωρα καινουργια. Το τριτο τωρα εχει 11 γονους. Ειχα βρει ενα βασιλικο κελι το οποιο και χαλασα και χτες που ξανα πηγα βρηκα παλι ενα ανοιχτο βασιλικο κελι με σκουλικακι και βασιλικο πολτο μεσα. Λετε να σμηνουργησει και αυτο???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Πρόληψη σμηνουργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόληψη σμηνουργίας   Πρόληψη σμηνουργίας Icon_minitimeΔευ Μάης 26, 2014 8:13 pm

Γενικος γινετε ενας μικρος χαμος....μελισσακι μου που πριν απο 1,5 μηνα ορφανεψε ξαφνικα ενω δουλευε φουλ,εβγαλε νεα βασιλισσα η οποια μεχρι και την Δευτερα που περασε γενναγε φουλ.....χτες στην επιθεωρηαη δεν βρηκα ουτε ενα αυγο ημερας....αλλα ουτε και Β.Κ. οπως θα επρεπε μια και πρεπει να εχει σταματησει 3 με 4 μερες.....τι να πω...η 4η φετος.....αντε να δουμε δεν εκανα κατι με χρι το αλλο Σ/κ που θα ξαναπαω...και ανοιγει και το θυμαρι τριγυρω....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Πρόληψη σμηνουργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόληψη σμηνουργίας   Πρόληψη σμηνουργίας Icon_minitimeΔευ Μάης 26, 2014 9:39 pm

Στέλιος1 έγραψε:
εγώ θα έλεγα να κάμεις αυτό που είπες στο πρώτο σου μήνυμα κόψιμο... κτλ κτλ

έτσι θα μαζέψεις το κεφάλι σου και δεν θα χρειαστεί να κάμεις ακροβατικά στα δέντρα

άμα του μπει στο μυαλό να σμηνουργίσει δύσκολα του το βγάζεις χωρίς να το κόψεις

ΧΕ!ΧΕ!ΧΕ! Να υποψιαστώ ότι μιλάς εκ πείρας;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Πρόληψη σμηνουργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόληψη σμηνουργίας   Πρόληψη σμηνουργίας Icon_minitimeΔευ Μάης 26, 2014 10:03 pm

Ο ναι πονεμένη εμπειρία αλλά αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις  lol! 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Πρόληψη σμηνουργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόληψη σμηνουργίας   Πρόληψη σμηνουργίας Icon_minitimeΔευ Μάης 26, 2014 10:27 pm

Το έχω διαβάσει το άρθρο, το χώρισμα σε διπλανή κυψέλη που σταδιακά την απομακρύνεις έπιασε; Έχω έτοιμη παγίδα-κυψέλη με μαντιλάκι για τυχόν αφεσμό. Το μελίσσι έχει νέα βασίλισσα και ίσως να μην τους αρέσει και πάνε για αντικατάσταση, έτσι διστάζω να το κόψω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Πρόληψη σμηνουργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόληψη σμηνουργίας   Πρόληψη σμηνουργίας Icon_minitimeΔευ Μάης 26, 2014 10:31 pm

Ναι σε εμένα τουλάχιστον έπιασε μια χαρά και μάλιστα διαπίστωσα μετά χαράς
ότι η παραφυάδα έχει μάνα που έχει ξεκινήσει να γεννά........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dknate
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

Πρόληψη σμηνουργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόληψη σμηνουργίας   Πρόληψη σμηνουργίας Icon_minitimeΤετ Ιουν 11, 2014 12:48 pm

Δηλαδη αν θελω να κοψω παραφυαδα απο ενα 10αρη με 7 πλαισια γονο χωρις να εχει β.κ. μπορω να βαλω τις κυψελες (νεα χωρις μανα και παλια με μανα) διπλα διπλα και καθε μερα να τις μετακινω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Πρόληψη σμηνουργίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόληψη σμηνουργίας   Πρόληψη σμηνουργίας Icon_minitimeΤετ Ιουν 11, 2014 5:36 pm

χωρίς Β.Κ αν κόψεις παραφυάδα θα πρέπει στο ορφανό τμήμα να δώσεις γόνο ημέρας για να κάνει Β.Κ έτσι καθυστερείς και άλλο καλύτερα να έχεις κάποιο βασιλοκύταρο ή κάποια γονιμοποιημένη μάνα για να μην καθυστερήσεις καθόλου

ωστόσο ναι.... η παραφυάδα μπορεί να μένει με την μάνα δίπλα δίπλα και να απομακρύνεται σιγά σιγά μέχρι να φτάσουν περίπου 40 εκ και να γίνουν δυο κυψέλες χωριστές
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πρόληψη σμηνουργίας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΠΡΟΛΗΨΗ...
» αποφυγη σμηνουργιας
» Περί σμηνουργίας
» Αντιμετώπιση σμηνουργίας
» μέθοδος καταστολή σμηνουργίας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: