Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 μέθοδος καταστολή σμηνουργίας

Πήγαινε κάτω 
+6
Sakis G
Johnniebee
vedouzoskoni
pointerst
Αγγελής60
panos3e
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
panos3e
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

μέθοδος καταστολή σμηνουργίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: μέθοδος καταστολή σμηνουργίας    μέθοδος καταστολή σμηνουργίας  Icon_minitimeΣαβ Δεκ 14, 2013 11:47 am

Αυτή την μέθοδο την   ξεκίνησα πριν  από μερικά χρόνια διαβάζοντας ένα βιβλίο μελισσοκομίας που έλεγε ότι οι μέλισσες  στην φύση τους αναπτύσσονται  ( κτίζουν τα κεριά ) από πάνω  προς τα κάτω και γνωρίζοντας  ότι ο ζεστός  αέρας είναι  πιο ελαφρύς  από τον κρύο επομένως η ζέστη ανεβαίνει ψηλά.  Όλοι ξέρουμε ότι ο κύριος λόγος που σμηνουργεί ένα μελίσσι είναι ο συνωστισμός………………………..  Ίσως είναι  ο πιο εύκολος τρόπος  καταστολής  σμηνουργίας ακόμα και για αρχάριους μελισσοκόμους. Την  περίοδο  που ξεκινάν να αναπτύσσονται  τα μελίσσια  και όταν  φτάνουν περίπου στα 8 πλαίσια πληθυσμό όχι πιο πολλά γιατί τότε ίσως να έχει ξεκινήσει η διαδικασία της σμηνουργίας μιας και αυτή ξεκινάει πολλή πριν τον αφεσμό, παράδειγμα αν σε μια περιοχή  οι σμηνουργίες  ξεκινούν τον  Απρίλη   η  διαδικασία  της σμηνουργίας μπορεί να έχει ξεκινήσει  και αρχές  Μάρτη,  γιʼαυτό  καλό  είναι  να  προλάβουμε πριν  χτυπήσει το  καμπανάκι  στις μέλισσες και το   καλό  με  αυτή τη μέθοδο  είναι  ότι  μπορούμε  να την  εφαρμόσουμε όσο  νωρίς  θέλουμε ( έχω αφήσει μελίσσια 8-10 πλαισίων σε διώροφη κυψέλη  με  τον  τρόπο  που  αναφέρω  πιο κάτω όλο τον χειμώνα  χωρίς  πρόβλημα.  Ας δούμε  πως  μπορούμε  να εφαρμόσουμε  αυτήν την μέθοδο ……..
Περίπου στις στο πρώτο με δεύτερο δεκαήμερο του Φλεβάρη αρκετά  πριν αναπτυχθούν  τα μελίσσια και  να έχουν πρόβλημα χώρου περίπου στα 8 πλαίσια πληθυσμό  ή και λιγότερα όμως σε καμία περίπτωση περισσότερα, παίρνουμε  την  γονοφωλιά ( όλο τον εμβρυοθάλαμο με όλα τα πλαίσια χωρίς να αλλάξουμε τη σειρά των πλαισίων)  τα βάζουμε σε  ένα πάτωμα (όροφο) και στην θέση τους στον εμβρυοθάλαμο συμπληρώνουμε κτισμένα πλαίσια (καλό θα είναι να βάλουμε στην μέση καθαρά και όχι μαύρα για να γεννήσει εκεί η μάνα) μετά τοποθετούμε το πάτωμα με τις μέλισσες πάνω από την αρχική κυψέλη και το κάνουμε διώροφο, με αυτόν  τον  τρόπο   όλες οι μέλισσες  είναι στο πάνω μέρος  και κρατιέται ζεστός ο γόνος,  γιατί  όπως προανέφερα  η ζέστη  πάει  πάνω. Με λίγα  λόγια μεγαλώσαμε  τον χώρο  του μελισσιού  προς τα κάτω και όταν  το μελίσσι  θέλει να αναπτυχθεί  θα  έχει άφθονο χώρο να το κάνει και χωρίς να κινδυνεύει να παγώσει …….

Το  ποσοστό  επιτυχίας  μπορεί να είναι και  100% αν  εξαιρέσουμε  γριές μάνες  και κληρονομικότητα

Προσοχή δεν πρέπει να φοβηθούμε το κρύο και να αφήσουμε το μελίσσι να μεγαλώσει αρκετά γιατί τότε ίσως να είναι αργά και ας εφαρμόσουμε την μέθοδο.

Το όνομά μου είναι  Πάνος  Κοντογιώργος  και για όποια απορία καλέστε με στο 6 9 7 2 - 7 7 2 4 3 6
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

μέθοδος καταστολή σμηνουργίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μέθοδος καταστολή σμηνουργίας    μέθοδος καταστολή σμηνουργίας  Icon_minitimeΣαβ Δεκ 14, 2013 2:08 pm

Κατά κάποιον τρόπο είναι μια παραλλαγή της μεθόδου Ντεμαρί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

μέθοδος καταστολή σμηνουργίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μέθοδος καταστολή σμηνουργίας    μέθοδος καταστολή σμηνουργίας  Icon_minitimeΣαβ Δεκ 14, 2013 3:33 pm

Αυτά θα έλεγα και εγώ.Βέβαια έχω να πω ποιος ο λόγος να βάλουμε όροφο και πάνω το μελίσσι αφου σε μονο μελίσσι η ζέστη παραμένει ως έχει,είτε με τον όροφο είτε χωρίς.Δεν ξέρω αν με καταλαβες τι θέλω να πω...Ταβάνι βλέπουν σε κάθε περίπτωση.Και επίσης έχω την εντύπωση ότι οι μάνες προτιμάνε τις σκουρόχρωμες κηρήθρες..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vedouzoskoni
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

μέθοδος καταστολή σμηνουργίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μέθοδος καταστολή σμηνουργίας    μέθοδος καταστολή σμηνουργίας  Icon_minitimeΣαβ Δεκ 14, 2013 8:01 pm

κ. Κοντογιώργο αυτή τη μέθοδο που αναφέρετε είναι για κυψέλη (έχω με ένα κουτί δηλαδή);
Και ύστερα βάζω άλλο ένα κουτί από πάνω και κάνω την κυψέλη μου δυόροφη;

οι κηρήθρες που βάζουμε στη θέση αυτών που παίρνουμε είναι από παλιά ή τις αγοράζουμε από κάπου;

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panos3e
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

μέθοδος καταστολή σμηνουργίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μέθοδος καταστολή σμηνουργίας    μέθοδος καταστολή σμηνουργίας  Icon_minitimeΣαβ Δεκ 14, 2013 11:59 pm

vedouzoskoni .....έχουμε μία κυψέλη και της βάζουμε όροφο στον όροφο ανεβάζουμε απο πλαίσια ότι έχει η κυψέλη ( εμβρυοθάλαμος ) και στην κυψέλη το κάτω μέρος δηλαδή συμπληρώνουμε κτισμένα πλαίσια ...........χωρίς διάφραγμα βασίλισσας ένα κανονικό διώροφο μελίσσι μόνο που οι μέλισσες θα κατοικούν στον επάνω όροφο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

μέθοδος καταστολή σμηνουργίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μέθοδος καταστολή σμηνουργίας    μέθοδος καταστολή σμηνουργίας  Icon_minitimeΚυρ Δεκ 15, 2013 12:15 am

Εγώ προσωπικά θα φοβόμουνα λίγο τον τρόπο αυτό επειδή αν οι μέλισσές μας έχουν εχθρούς στην γύρω περιοχή δεν θα μπορούν να προστετέψουν τοοοοόσο μεγάλο χώρο αφού θα είναι και τόοοοοσο μακριά από την είσοδό τους. Θεωρώ πολύ πιθανό το κάτω πάτωμα να γίνει φωλιά για ποντίκια ή άλλα μικρόσωμα ζώα και έντομα.

vedouzoskoni η κυψέλη αποτελείται από τον πάτο, το κουτι με τα πλαίσια και το καπάκι. Μπορείς να έχεις έναν πάτο, ένα καπάκι όμως ένα, δύο, τρία ή και περισσότερα κουτιά με πλαίσια. Δεν έχει σχεδόν καμία σημασία αν τα κουτιά είναι παλιά ή αν τα αγόρασες πρόσφατα ή και αν τα έφτιαξες μόνος σου. Αρκεί να έχουν τις σωστές διαστάσεις.

Η μέθοδος που περιγράφεται εδώ λεέι να μεταφέρεις το κουτί στο οποίο ξεχειμώνιασε το σμήνος μια θέση ψηλότερο βάζοντας ενα κουτί με πλαίσια με χτισμένα κεριά κάτω από αυτό. Δηλαδή να έχεις τον πάτο, πάνω του το κουτί με τα χτισμένα κεριά, πάνω σε αυτό το κουτί με τις μέλισσες και τα πλαίσια τους κανονικά και πάνω πάνω το καπάκι! Έτσι λέει δείνεις χώρο στο σμήνος να μεγαλώσει χωρίς να σκεφτεί να σμηνουργήσει λόγο έλλειψης χώρου και ταυτόχρονα δεν κινδυνεύει το σμήνος από το κρύο γιατί είναι στο ψηλότερο μέροσ της κυψέλης.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

μέθοδος καταστολή σμηνουργίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μέθοδος καταστολή σμηνουργίας    μέθοδος καταστολή σμηνουργίας  Icon_minitimeΚυρ Δεκ 15, 2013 9:36 pm

Ενα πραγμα με προβληματιζει στην ολη περιγραφη της μεθοδου.Ως γνωστον ,οι βασιλισσες των διοροφων μελισσιων , προτιμουν να ωοτοκουν στον δευτερο οροφο και συνηθως παραμελουν τον πρωτο, ο οποιος πολυ συχνα μπλοκαρει με γυρες.Αν δεν λαβουμε μετρα (π.χ. αναστροφη των οροφων, μεταφορα πλαισιων ή περιορισμο της βασιλισσας με διαφραγμα στον κατω οροφο) συχνα αδυνατουμε να αποτρεψουμε το μπλοκαρισμα στη γονοφωλια.Ποσο ευκολο ειναι, με δεδομενη την εμπειρια σου, να αποτραπουν τετοιες δυσαρεστες καταστασεις και τι μετρα απαιτουνται για αυτο το σκοπο ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yiorgos
Μέλος
Μέλος
yiorgos


Αριθμός μηνυμάτων : 204

μέθοδος καταστολή σμηνουργίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μέθοδος καταστολή σμηνουργίας    μέθοδος καταστολή σμηνουργίας  Icon_minitimeΔευ Δεκ 16, 2013 2:56 pm

Μαλών η μέθοδος που περιγράφεται αφορά την περίοδο σμηνουργίας. Προσομοιωνη την φυσική φωλιά κατά κάποιο τρόπο, κάπως έτσι νομίζω εξελίσσετε το σμήνος και στα κοφίνια.
Και πιθανολογώ ότι μετά την περίοδο σμηνουργίας ξανά ανακατάτασης τα πλαίσια και γενικά την φωλιά και κατεβάζεις το το σμήνος κάτω, με βασιλικό ενδιάμεσα κλπ. Προσωπικά μια τέτοια αναδιανομή θα την έκανα όπως περιγράφεται στη μέθοδο Ντεμαρι, εκεί που λέει για το πως χωρίζετε ο γόνος σε σφραγισμένο και ασφράγιστο.
Και φυσικά όλα αυτά με πορτάκια για τους απρόσκλητους επισκέπτες!!
Αλλά καλό θα ήταν ο Πάνος να μας φώτιση λίγο περισσότερο άμα παρακολουθεί την συζήτηση.
Έχει ενδιαφέρων!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vedouzoskoni
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

μέθοδος καταστολή σμηνουργίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μέθοδος καταστολή σμηνουργίας    μέθοδος καταστολή σμηνουργίας  Icon_minitimeΤρι Δεκ 17, 2013 1:03 pm

ευχαριστώ για τις επεξηγήσεις που μου δώσατε κύριοι!  Efharisto 

αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι τελικά τις κηρήθρες που βάζουμε στο κάτω κουτί πρέπει να τις έχουμε από παλιά ή υπάρχουν στο εμπόριο;
αν δεν υπάρχουν πρέπει να βάζω τις μελισσούλες να φτιάξουν και μετά να τις παίρνω και να τις αποθηκεύσω κάπου μέχρι να τις χρειαστώ να κάνω αυτή την μέθοδο για την οποία λέμε;

περιμένω και εγώ να μάθω τις απαντήσεις στις ερωτήσεις στις οποίες έκαναν και οι κύριοι πιο πάνω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikesideris
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 87

μέθοδος καταστολή σμηνουργίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μέθοδος καταστολή σμηνουργίας    μέθοδος καταστολή σμηνουργίας  Icon_minitimeΤρι Δεκ 17, 2013 1:44 pm

Φίλε vedouzoskoni τις κηρήθρες πρέπει να τις κτίσουν τα μελισσάκια σου την Άνοιξη (υπάρχουν πολλές τεχνικές ψάξε λίγο στο forum) .Αυτή η τεχνική δεν θα σε απασχόληση για φέτος αν πάρεις παραφυάδες φυσικά, Αναφέρετε σε δυνατά μελίσσια τουλάχιστον 7 πλαισίων που κατά την περίοδο κυρίως της Άνοιξης υπάρχει ο κίνδυνος να σμηνουργίσουν .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreaspap78
Μέλος
Μέλος
andreaspap78


Αριθμός μηνυμάτων : 95

μέθοδος καταστολή σμηνουργίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μέθοδος καταστολή σμηνουργίας    μέθοδος καταστολή σμηνουργίας  Icon_minitimeΤρι Δεκ 17, 2013 5:16 pm

Κάθε νέα τεχνική είναι καλοδεχούμενη, και δεν χάνουμε τίποτα να την δοκιμάσουμε σε μικρή κλίμακα, όμως οι τεχνικές για την πρόσληψη της σμηνουργίας είναι γνωστές και είναι γραμμένες στα μελισσοκομικά βιβλία όπου εκεί είναι δοκιμασμένες και επιστημονικά τεκμηριωμένες, αυτές οι τεχνικές είναι οι πιο αποτελεσματικές.....παιδιά μην χάνουμε χρόνο δοκιμάζοντας πράγματα(αναφέρομαι σε αυτούς που θέλουν να ζήσουν απο την μελισσοκομία) η γνώση στην μελισσοκομία είναι δεδομένη και αυτό είναι ένα απο τα παράπονα του Νικολαίδη στο βιβλίο του όπου έλεγε πως στην εποχή του ήταν αναγκασμένοι να πειραματίζονται γιατί δεν υπήρχε δεδομένη γνώση με αποτέλεσμα να περνάνε τα χρόνια στους πειραματισμούς......βέβαια καλό είναι να συζητάμε και διαφορετικά  πράγματα απλά αναφέρω τα προηγούμενα για να μην μπερδευόμαστε οι νεώτεροι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

μέθοδος καταστολή σμηνουργίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μέθοδος καταστολή σμηνουργίας    μέθοδος καταστολή σμηνουργίας  Icon_minitimeΤετ Δεκ 18, 2013 10:52 am

Παιδιά Καλημέρα. Εδώ τελικά προκύπτει και το ζήτημα του χτισίματος νέων τελάρων που αποτελεί μαζί με την σμηνουργία ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα ενός νέου μελισσοκόμου αν φυσικά σκοπεύει να πάρει και λίγο μέλι . Όπως και να έχει όμως τα τελάρα χρειάζονται έστω και αν δεν πάρεις μέλι την ίδια χρονιά. Για αυτό τα δεδομένα των βιβλίων καλά είναι αλλά  προτείνουν κάποια βασικά πράγματα για κάποιον Χ πληθυσμό που υπάρχει σε ένα μελίσσι ή έναν Χ αριθμό τελάρων μέσα, έτσι αν δεν πειραματιστείς και μόνος σου με τις ανθοφορίες και τις ιδιαίτερες συνθήκες του τόπου σου δεν νομίζω ότι θα έχεις καλό αποτέλεσμα. Εδώ διαφωνώ με τον andreaspap78 για το ζήτημα των πειραματισμών. Πρέπει να δοκιμάζεις πράγματα για να προχωρήσεις μπροστά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikesideris
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 87

μέθοδος καταστολή σμηνουργίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μέθοδος καταστολή σμηνουργίας    μέθοδος καταστολή σμηνουργίας  Icon_minitimeΤετ Δεκ 18, 2013 12:00 pm

Και εγώ είμαι αναγκασμένος να διαφωνήσω με τον φίλο andreaspap78 τα πάντα ρει λένε οι πρόγονοι μας (Ηράκλειτος) , οι συνθήκες αλλάζουν ( κλιματολογικές και άλλες) τα μέσα αλλάζουν μακάρι να είχε ο αείμνηστος Νικολαΐδης τα μέσα που διαθέτουμε σήμερα (κυρίως για καταγραφή επεξεργασία και παρατήρηση) η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι θα έκανε ακόμη περισσότερα από τα ήδη πολλά που έχει κάνει για εμάς, Ακόμη δεν μπορώ να μην συγχαρώ την γενναιοδωρία κάποιου (οι πιο πολλοί από εμάς θα το κράταγαν μυστικό, ψέματα?) να μοιραστή μαζί μας μία τεχνική που την έχει δοκιμάσει στο δικό του περιβάλλον με τα όποια αποτελέσματα. Αλώστε δεν μας ανάγκασε να την εφαρμόσουμε το αφήνει στην κρίση μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

μέθοδος καταστολή σμηνουργίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μέθοδος καταστολή σμηνουργίας    μέθοδος καταστολή σμηνουργίας  Icon_minitimeΤετ Δεκ 18, 2013 4:58 pm

Την τοποθετηση του 2ου οροφου απο κατω, την αναφερει στο βιβλιο του και ο Prost. Οχι ομως σαν μεθοδο καταστολη σμηνουργιας αλλα σαν θεωρια για το αν ειναι σωστο ή οχι να μπαινει πανω ο οροφος εφοσων ειναι γνωστο οτι η μελισσα αναπτυσεται αναποδα.
Προσωπικα ειχα σκοπο να το δοκιμασω σε 5-10 μελισσια φετος, ωστε να ελεγξω ποια αναπτυσονται πιο γρηγορα, θα εχω το νου μου και θα ενημερωσω και εγω με τη σειρα μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
μέθοδος καταστολή σμηνουργίας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μέθοδος καταπολέμησης σμηνουργίας
» αποφυγή σμηνουργίας
» Περί σμηνουργίας
» ΜΕΘΟΔΟΣ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΕΚΑ ΓΕΩΠΟΝΟΥ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΟΥ
» Αντιμετώπιση σμηνουργίας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: