Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 παιδια sos εκανα κατα λαθος χαζομαρα..

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

παιδια sos εκανα κατα λαθος χαζομαρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: παιδια sos εκανα κατα λαθος χαζομαρα..   παιδια sos εκανα κατα λαθος χαζομαρα.. Icon_minitimeΤρι Απρ 29, 2014 9:44 pm

καλησπερα κατ αρχας... το θεμα εχει ως εξης...

πατατα καπως χοντρη νουμερο 1...

χθες εγραψα εδω πως καποια μελισσια μου ειναι φουλ στο κηφηνοκελι... ε ηταν φουλ κ στο β/κ... πηρα τηλ ενα θειο μου κ μου ειπε πως ο φιλος (που τυχαινει να ειναι εκτος απο συναδελφοι κ φιλοι) μας αυτος οταν εκοψε τις παραφυαδες ειτε αντι να προσθεσει βασιλισσα αφησε τις παραφυαδες να τις φτιαξουν ειτε προσθεσε εκεινος τα τελαρα με τα β/κ... εμενα ομως δε μου ειπε κανενας τπτ κ απο ενδιαφερον κ μονο τις ανοιξα κ τις κοιταξα... αποτελεσμα?? να ξεσηκωθει ολο το μελισσοκομειο μου κ να φαω 1 κεντρι που δεν καταφερα να το αφαιρεσω επιτοπου με αποτελεσμα να παει ολο το δηλητηριο στο σημειο που με βρηκε... πρηστηκε καπως κ οσο περναει η ωρα ποναει περισσοτερο εν τω μεταξυ... ειναι ενδειξη αλλεργιας αυτο η ειναι νορμαλ?? οσο για τα μελισσια ησυχασαν μετα απο λιγη ωρα...

πατατα χοοοντρη νουμερο 2...

σημερα σε ενα μελισσι που ειχε δυναμωσει κ ειχε ξεκινησει να ψαχνει χωρο να χτισει σηκωσα οροφο... αυτο το μελισσακι μαλλον ορφανο θα ηταν γτ την κυρια δεν την ειχα δει εως προτινος καθολου... κ τι ειδα?? 2 βασιλισσες να γεννανε η μια απεναντι απ την αλλη κ το μελισσι ησυχο εως εκει που δεν παει... ουτε μια κινηση επιθετικη η μια στην αλλη... πως γινεται αυτο??? 2 βασιλισσες να "κυβερνανε" 1 μελισσι μονιασμενες?? το αφησα να κανει εκεινο οτι πρεπει κ να μην το ενοχλησω... ελα ομως που στο σηκωμα του οροφου μου πεφτουν λογω βαρους (μ επιασε λουμπαγκο ετσι οπως καθομουν κ τα εφτιαχνα) 2 τελαρα με μελι κ γονο επανω με αποτελεσμα να τις φρικαρω... τις κυριες δεν τις βρηκα πουθενα κατω κ καταχλωμιασα... πιθανον να ηταν στα κατω πλαισια... τις φρικαρα... ολες μαζευτηκαν σ ενα σημειο κατω κ καθομουν κ τις εψαχνα μην ηταν καμια μανα εκει σακατεμενη... μετα απο λιγη ωρα αυτες που δεν πετουσαν ανεβαιναν προς την εισοδο κ εκεινες που μπορουσαν μπηκαν αφου πρωτα προσανατολισαν τις μικρουλες...

συνολο 2 χοντροπατατες μεσα σε μια μερα... δε μου χει ξανατυχει εως τωρα κατι τοσο χοντρο κ νιωθω απιστευτες ενοχες...

κ μια φωτο με τα κοριτσακια μου (αυτο το ασημι κατω αριστερα ειναι το καπνιστηρι που συνεχως μου σπαει τα νευρα για να παρει μπρος...)

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

την επομενη φορα που θα παω ελπιζω να μην ειναι ακομα φρικαρισμενα γτ εχω ακουσει πως αν φρικαρουν παρα πολυ ενδεχεται να φυγουν... η θα το χουν ξεχασει??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TaTaKaS
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 40

παιδια sos εκανα κατα λαθος χαζομαρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παιδια sos εκανα κατα λαθος χαζομαρα..   παιδια sos εκανα κατα λαθος χαζομαρα.. Icon_minitimeΤετ Απρ 30, 2014 1:51 pm

Αλλεργική αντίδραση μάλλον λίγο δύσκολο να ήταν...Αλλά δεν είμαι γιατρός!Πήγαινε σε έναν για τις απαραίτητες εξετάσεις!

Στην πατάτα 2...Από αυτά που έχω διαβάσει εγώ,μία κια μόνο περίπτωση υπάρχει να γεννάν 2 βασίλισσες ταυτόχρονα...Η μία να είναι παλιά και γερασμένη και η άλλη να είναι η αντικαταστάτριά της...Την παλιά λόγω μειωμένης έκκρισης φερομονών δεν την σκοτώνουν αμέσως...Πες το αν θέλεις,ο τρόπος της φύσης να αποδίδει φόρο τιμής!!!Αν δεν είναι αυτό,δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι!!

Παρατήρηση για τα μελίσσια σου...Από την κατεύθυνση που χτυπάει ο ήλιος να υποθέσω ότι τα μελίσσια σου κοιτάζουν βόρεια;;;Εάν ναι,να μην ξεχειμωνιάζεις εκεί,δεν είναι το ιδανικό...Γνώμη μου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

παιδια sos εκανα κατα λαθος χαζομαρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παιδια sos εκανα κατα λαθος χαζομαρα..   παιδια sos εκανα κατα λαθος χαζομαρα.. Icon_minitimeΤετ Απρ 30, 2014 5:22 pm

TaTaKaS έγραψε:
Στην πατάτα 2...Από αυτά που έχω διαβάσει εγώ,μία κια μόνο περίπτωση υπάρχει να γεννάν 2 βασίλισσες ταυτόχρονα...Η μία να είναι παλιά και γερασμένη και η άλλη να είναι η αντικαταστάτριά της...Την παλιά λόγω μειωμένης έκκρισης φερομονών δεν την σκοτώνουν αμέσως...Πες το αν θέλεις,ο τρόπος της φύσης να αποδίδει φόρο τιμής!!!Αν δεν είναι αυτό,δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι!!

Παρατήρηση για τα μελίσσια σου...Από την κατεύθυνση που χτυπάει ο ήλιος να υποθέσω ότι τα μελίσσια σου κοιτάζουν βόρεια;;;Εάν ναι,να μην ξεχειμωνιάζεις εκεί,δεν είναι το ιδανικό...Γνώμη μου!

οχι δεν ηταν γερασμενη ολοκαινουρια κ απριλιατικη ειναι... προφανως γεννησε κ δεν το πηρα ειδηση... κ οι 2 καταξανθες ειναι κ η μια γενναει απεναντι απ την αλλη... υγιεστατες κ οι 2 αφου δεν εχουν αφησει κελι για κελι που να μην το εχουν φερει βολτα...

οχι δυτικα ανατολικα κοιταζουν οι εισοδοι... ο ηλιος στη φωτο δυει... ειχα παει για το τελευταιο ταισμα κ πηγα απογευμα προς αποφυγη λεηλασιων... εχω ενα απο χθες που το νευριασα κ ειπα να το ταισω το απογευμα γτ οτι κινιοταν κ εκτος κυψελης μπροστα στην εισοδο ηταν καταδικασμενο... ειπα να μην το ρισκαρω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikmak
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
nikmak


Αριθμός μηνυμάτων : 41

παιδια sos εκανα κατα λαθος χαζομαρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παιδια sos εκανα κατα λαθος χαζομαρα..   παιδια sos εκανα κατα λαθος χαζομαρα.. Icon_minitimeΤετ Απρ 30, 2014 5:31 pm

1) ... αν είχες αλλεργία θα το ξέραμε από την απουσία σου... σε 10 λεπτά παθαίνεις αλλεργικό σοκ και σε λίγο σου κόβεται η ανάσα από το πρήξιμο στο λάρυγγα και αποχαιρετάς μελίσσια και το μάταιο τούτο κόσμο... Καλό είναι πάντως να έχουμε όλοι μια ένεση αδρεναλίνης πρόχειρη στο αυτοκίνητο γιατί δύσκολο να προλάβεις να φτάσεις φαρμακείο. Υπάρχουν ενέσεις αδρεναλίνης, έτοιμες που απλά τις χτυπάς στο πόδι, ακόμη και πάνω από το παντελόνι, με μια κίνηση. Διατηρούνται και εκτός ψυγείου αλλά είναι λίγο ακριβές (40-50 ευρώ). Σώζουν ζωές όμως!

2) ... αυτό με τις δύο βασίλισσες πρώτη φορά το ακούω, δεν ξέρω τι να πω.

3) ... ωραίες οι κυψέλες σου αλλά βάλε και καμιά πινελιά πάνω να ξεχωρίζουν μεταξύ τους. Πολλή ασπρίλα!

και 4) συμβουλή από εμένα είναι να μειώσεις τις επεμβάσεις και τις επιθεωρήσεις μέχρι να αισθανθείς κι εσύ πιο έτοιμη και πιο άνετη. Τώρα κι εσύ πανικοβάλλεσαι και τα μελισσάκια σου ενοχλούνται.

Καλή συνέχεια!
Φιλικά
Νίκος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

παιδια sos εκανα κατα λαθος χαζομαρα.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παιδια sos εκανα κατα λαθος χαζομαρα..   παιδια sos εκανα κατα λαθος χαζομαρα.. Icon_minitimeΤετ Απρ 30, 2014 6:09 pm

nikmak έγραψε:
1) ... Καλό είναι πάντως να έχουμε όλοι μια ένεση αδρεναλίνης πρόχειρη στο αυτοκίνητο ...

2) ... αυτό με τις δύο βασίλισσες πρώτη φορά το ακούω, δεν ξέρω τι να πω.

3) ... ωραίες οι κυψέλες σου αλλά βάλε και καμιά πινελιά πάνω να ξεχωρίζουν μεταξύ τους. Πολλή ασπρίλα!

και 4) συμβουλή από εμένα είναι να μειώσεις τις επεμβάσεις και τις επιθεωρήσεις μέχρι να αισθανθείς κι εσύ πιο έτοιμη και πιο άνετη. Τώρα κι εσύ πανικοβάλλεσαι και τα μελισσάκια σου ενοχλούνται.

1) αν ημουν αλλεργικη κ ειχα κατι τετοιο στο αμαξι κ εως να παω... στανταρ θα "την ειχα κανει" για "αλλου"... το αμαξι ειναι αρκετα μακρια απ το μελισσοκομειο κ αυτο λογω δρομου που μονο με τα ποδια πηγαινεις... απ οτι φαινεται τελικα δεν ειμαι γτ οσες φορες εχω τσιμπηθει απο μελισσα ουτε τουμπανιασε η περιοχη ουτε εμφανισα τπτ... στη χθεσινη περιπτωση ομως δε γινοταν να βγαλω επιτοπου το κεντρι κ πηγε ολο το δηλητηριο μεσα... ποναω ακομα κ εχω φρικαρει απ τη φαγουρα οσο περναει η επιδραση του δηλητηριου... δεν το αγγιζω ομως γτ ποναει...


2) εγω απ οσα μου ειπαν γι αυτο το περιεργο εμπειρους ανθρωπους κατι τετοια κουφα μπορουν να γινουν για ενα χ διαστημα αλλα οχι κ για παντα... δλδ θα συνεργαστουν αλλα μετα απο λιγο καιρο θα μεινει μονο η μια... εκτος κ αν αυτο που ειδα ειναι τπτ απ τα κουφα της φυσης...

3) στην επομενη επιθεωρηση θα αλλαξουν χρωμα μπροστα ωστε να μην παραπλανιουνται κ θα μπουν κ νουμερακια...

4) εγω εκανα τις επιθεωρησεις οπως μου ειχαν πει δλδ καθε 3 μερες που ηταν το ταισμα... το λαθος μου το μεγα ηταν που ημουν πολυ ωρα με τα πλαισια ανα χειρας κ τα ψαχουλευα.. αυτο τις τσαντιζει... πλεον θα κανω επιθεωρησεις καθε 5 η 6 ημερες... ελπιζω να το ξεχασουν γτ στεναχωρηθηκα παρα πολυ... καθομουν κ τις μαζευα απο κατω μια μια κ τις εβαζα στην κυψελη γτ καποιες ηταν μικρες κ δε μπορουσαν να πεταξουν.. σημερα ηταν πολυ θυμωμενες... κ λογικο... με πολυ κοπο αφαιρεσα τον εξτρα οροφο λογω του οτι εδω που μενω τετοια εποχη η ανθοφορια λιγοστευει αρα κ το χτισιμο... βιαστηκα πολυ μου ειπαν...

μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε ποτε ανεβαζουμε οροφο ωστε την επομενη φορα να ειναι σωστος χειρισμος?? κ τι κανω οταν θα βαλω οροφο?? τι πλαισια βαζω (πχ. γονο "ψημενο"?) κ ποσα?? μετα λογικα θα τα ταιζω?? δεν παω φετος για μελι..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
παιδια sos εκανα κατα λαθος χαζομαρα..
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Γεια σας παιδιά
» Πως το κάνετε ρε παιδιά;
» Σωστο η λαθος?
» Γεια σας Παιδια
» Καλήσπερα σε όλους παιδιά!!!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: