Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ποτε σταματαμε το ταισμα?

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

ποτε σταματαμε το ταισμα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ποτε σταματαμε το ταισμα?   ποτε σταματαμε το ταισμα? Icon_minitimeΣαβ Απρ 26, 2014 7:05 pm

καλησπερα σε ολους!! νεα συναδελφος απο δω και χρειαζομαι καποιες συμβουλες περι ταισματος... εχω 10 μελισσακια αποκτημενα προσφατα κ θα ηθελα να μαθω ποτε να σταματησω το ταισμα.. εχω ακουσει απο γυρω οτι αρχες μαη σταματαει η τροφοδοσια.. τους βαζω σιροπι 1:2 λογω του οτι καποια εχουν λιγο πληθυσμο οντας παραφυαδες κ σε καποια προσφατα τους "σηκωσα" οροφο... ποτε ειναι καταλληλη εποχη να διακοψω κ ποτε να ξαναξεκινησω?? υπαρχει περιπτωση για φετος (αν κ χλωμο) να τρυγησω??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

ποτε σταματαμε το ταισμα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποτε σταματαμε το ταισμα?   ποτε σταματαμε το ταισμα? Icon_minitimeΣαβ Απρ 26, 2014 7:18 pm

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στον υπέροχο κόσμο των μελισσών!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ρίξε μια ματιά θα σε βοηθήσει πολύ.Επίσης καλό είναι να ρωτήσεις για τις ανθοφορίες της περιοχής σου ώστε να πιάσουν τόπο τα θεωρητικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

ποτε σταματαμε το ταισμα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποτε σταματαμε το ταισμα?   ποτε σταματαμε το ταισμα? Icon_minitimeΣαβ Απρ 26, 2014 7:20 pm

Επίσης να συμπληρώσω ότι σε κάθε μελίσσι ενεργούμε διαφορετικά. Δηλαδή στα μικρά(παραφυάδες κτλ) ταίζουμε ακόμα και σε ανθοφορία για να γίνουν γρήγορα δυνατά. Τα δυνατά(όπως τα δυόροφα που έχεις) δεν έχουν ανάγκη ταίσματος καθώς συλλέγουν μόνα τους την τροφή και είναι παραγωγικά μελίσσια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

ποτε σταματαμε το ταισμα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποτε σταματαμε το ταισμα?   ποτε σταματαμε το ταισμα? Icon_minitimeΣαβ Απρ 26, 2014 7:49 pm

ακριβώς αυτό που λέει ο φίλος από επάνω

δώσε περισσότερες πληροφορίες για να μπορέσουν να καταλάβουν οι παλαιότεροι εδώ
1)τί δυναμικότητας είναι πλυθησμό -γόνο
2) τι επάρκεια έχουν από τροφές μέσα στην κυψέλη π.χ πόσα πλαίσια μέλι -γύρη
ή μέλι μόνον στα στεφανώματα (γύρο από τον γόνο ) ή ούτε εκεί έχουν
3) μπορείς να επισκέπτεσαι το μελισσοκομείο συχνά ?........ αν όχι το ζυμάρι είναι μονόδρομος
4) δουλεύουν γερά ? κουβαλούν πράμα από έξω ;

βοήθα να σε βοηθήσουμε φίλε μου  sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

ποτε σταματαμε το ταισμα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποτε σταματαμε το ταισμα?   ποτε σταματαμε το ταισμα? Icon_minitimeΣαβ Απρ 26, 2014 8:03 pm

Στέλιος1 έγραψε:

1)τί δυναμικότητας είναι πλυθησμό -γόνο

σ αυτα που ειδα τις προαλλες γτ τα αλλα θα τα κοιταξω αυριο (αλλη περιοχη)
στο 2οροφο: 9 πληθυσμος κ 7.5 γονος
στο μονο: 6 πληθυσμος κ 4 γονος


2) τι επάρκεια έχουν από τροφές μέσα στην κυψέλη π.χ πόσα πλαίσια μέλι -γύρη
ή μέλι μόνον στα στεφανώματα (γύρο από τον γόνο )

στο 2οροφο: στα 7.5 γονο εχει κ γυρη κ μελι (σε καποια εχουν ξεκινησει κ το σφραγισμα) κ εχει κ 3 πλαισια κ απ τα 2 μπρος - πισω

στο μονο: φαι εχει στο γονο κ σε 1 πλαισιο


3) μπορείς να επισκέπτεσαι το μελισσοκομείο συχνά ?........ αν όχι το ζυμάρι είναι μονόδρομος

εχω βαλει κ ζυμαρι αλλα κ σιροπι επειδη ο καιρος τη μια ειναι ενταξει κ την αλλη κρινεται ακαταλληλος (αερας η βροχη)

πηγαινω καθε 3 - 4 μερες


4) δουλεύουν γερά ? κουβαλούν πράμα από έξω ;

κ τα 2 (ειδικα το 2οροφο) δε σταματουν να κουβαλανε γυρη

βοήθα να σε βοηθήσουμε φίλε μου  sostos

κοιτα ξανα στο προφιλ μου...  Embarassed 

γενικα εχει φαι εξω αν κ στα μεσα μαη θα ξεκινησουν να ξεραινονται κ να ανοιγουν τα καλοκαιρινα (θυμαρι κ καποια δεντρα εποχης πχ ευκαλυπτος)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

ποτε σταματαμε το ταισμα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποτε σταματαμε το ταισμα?   ποτε σταματαμε το ταισμα? Icon_minitimeΣαβ Απρ 26, 2014 8:41 pm

[quote="queen"]
Στέλιος1 έγραψε:


βοήθα να σε βοηθήσουμε φίλε μου  sostos

κοιτα ξανα στο προφιλ μου...  Embarassed 

χαχαχαχα!! lol! lol! lol!  ρε Στέλιο έχουμε κοριτσάκι στη παρέα!χαχαχαχα!!!
Το 2όροφο δεν θέλει βοήθεια..Τα άλλα άν τα βοηθήσεις σωστά μπορεί να κάνουν δουλίτσα στα θυμάρια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

ποτε σταματαμε το ταισμα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποτε σταματαμε το ταισμα?   ποτε σταματαμε το ταισμα? Icon_minitimeΣαβ Απρ 26, 2014 9:46 pm

βοήθα να σε βοηθήσουμε φίλε μου  sostos

κοιτα ξανα στο προφιλ μου...  Embarassed [/quote]

γενικα εχει φαι εξω αν κ στα μεσα μαη θα ξεκινησουν να ξεραινονται κ να ανοιγουν τα καλοκαιρινα (θυμαρι κ καποια δεντρα εποχης πχ ευκαλυπτος)[/quote]

ζητώ ταπεινά συγνώμη κυρία μου  flower 

είσαστε τόσες λίγες εδώ μέσα που πρέπει να σας αναγνωρίζουμε κατευθείαν και να σας φερόμαστε με την ίδια προσοχή που φερόμαστε στις βασίλισσες μας  queen 



έτσι όπως μου τα λες δεν θέλουν σκάλισμα ειδικά τα μεγάλα ......
ίσως σε παρατεταμένη κακοκαιρία να θέλουν κανένα ζυμαράκι ...


αυτά θα έκανα εγώ ...........
αλλά ας απαντήσουν οι παλαιότεροι για πιο σίγουρα γιατί εγώ είμαι και νέοπας       htipieme
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

ποτε σταματαμε το ταισμα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποτε σταματαμε το ταισμα?   ποτε σταματαμε το ταισμα? Icon_minitimeΚυρ Απρ 27, 2014 9:52 pm

@ στελιος1 : αληθεια ειμαστε τοσο λιγες εδω μεσα???

καποιοι παντως μου λενε πως τωρα εχει γυρη κ δν κανει να τα ταιζω γτ θα τους δημιουργηθει δυσεντερια.. αλλοι μου λενε να τα ταιζω κανονικα για να δυναμωσουν που ειναι νεα.. ρωταω κ εγω εσας που εχετε (καποιοι) μεγαλυτερη πειρα για να πραξω σωστα κ να μην τα "βαραινω" με διαφορους χειρισμους που μπορει να τους αποβει κ επικινδυνη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

ποτε σταματαμε το ταισμα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποτε σταματαμε το ταισμα?   ποτε σταματαμε το ταισμα? Icon_minitimeΚυρ Απρ 27, 2014 10:22 pm

queen έγραψε:
@ στελιος1 : αληθεια ειμαστε τοσο λιγες εδω μεσα???

καποιοι παντως μου λενε πως τωρα εχει γυρη κ δν κανει να τα ταιζω γτ θα τους δημιουργηθει δυσεντερια.. αλλοι μου λενε να τα ταιζω κανονικα για να δυναμωσουν που ειναι νεα.. ρωταω κ εγω εσας που εχετε (καποιοι) μεγαλυτερη πειρα για να πραξω σωστα κ να μην τα "βαραινω" με διαφορους χειρισμους που μπορει να τους αποβει κ επικινδυνη...

 htipieme htipieme htipieme htipieme htipieme  δυσεντερία με ένα απλό τάισμα???Τελικά υπάρχουν πολλά τσακάλια!Δυσεντερία δημιουργείς με κακές τροφές και ξινισμένες.
Οι επιλογές που έχεις είναι 2!
ή ταίζεις ή δεν ταίζεις!(τι είπα τώρα εεεε???)

ή ταίζεις τα αδύναμα για να δυναμώσουν πιο γρήγορα

ή δεν ταίζεις καθόλου και τα αφήνεις με ότι μπορούν να κάνουν απ'έξω,με ότι αυτό συνεπάγετε.

Γενικά σε ότι κάνεις,θα έχεις και το ανάλογο αντίκτυπο(καλό ή κακό)..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dunba
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

ποτε σταματαμε το ταισμα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποτε σταματαμε το ταισμα?   ποτε σταματαμε το ταισμα? Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 10, 2014 8:10 am

Λογικά απο το τέλος Φεβρουαρίου πρέπει να ταϊζεις με σιρόπι 1:2, γιατί έτσι ξεγελάμε την βασίλισσα που νομίζει ότι έξω έχει ανθοφορία και γεννάει τακτικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

ποτε σταματαμε το ταισμα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποτε σταματαμε το ταισμα?   ποτε σταματαμε το ταισμα? Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 10, 2014 10:31 am

dunba έγραψε:
Λογικά απο το τέλος Φεβρουαρίου πρέπει να ταϊζεις με σιρόπι 1:2, γιατί έτσι ξεγελάμε την βασίλισσα που νομίζει ότι έξω έχει ανθοφορία και γεννάει τακτικά.

τύποτα δεν είναι λογικό και τίποτα δεν πάει βάση ημερολογίου σε όλους. Και εξηγούμαι: στην κρήτη τον ιανουάριο έχουν 10 ρώσει τα μελίσσια,στη μακεδονία τον ιανουάριο έχει ακόμα χιόνια και τα μελίσσια είναι μπάλες.Οπότε ο καθένας κανονίζει τους χειρισμούς του ανάλογα με την τοποθεσία των μελισσιών.Το λέω αυτό για να μην πάει κανένας αρχάριος και ταίζει σιρόπια όταν έξω έχει χιόνια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dunba
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

ποτε σταματαμε το ταισμα? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποτε σταματαμε το ταισμα?   ποτε σταματαμε το ταισμα? Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 10, 2014 10:29 pm

Φίλε Pontest έχεις απόλυτο δίκιο. Εγώ μίλησα με βάση την περιοχή. Στα δωδεκάνησα που είμαι εγώ, το πολύ τέλος Φεβρουαρίου, αρχές Μαρτίου πρέπει να αρχίσει το τάϊσμα, φυσικά γιατί το κλίμα είναι ήπιο και οι καιροί συνήθως καλοί
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ποτε σταματαμε το ταισμα?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Τάισμα , πότε, πόσο, τι , για πόσο....
» Ποτε σφιγγουμε?Ποτε τεντονουμε?και γιατι?
»  ταϊσμα
» ερωτηση για το τάισμα
» τάισμα τον Αύγουστο ;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: