Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 μεταφορά με βροχή

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

μεταφορά με βροχή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: μεταφορά με βροχή   μεταφορά με βροχή Icon_minitimeΤετ Απρ 02, 2014 7:48 pm

Καλησπέρα. Σαν νέος και άπυρος μελισσοκόμος έχω βρεθεί σε ένα δίλημμα  scratch  και θα ήθελα την βοήθειά σας.
Το Κυριακή που μας έρχεται έχω κανονίσει με έναν γνωστό, ο οποίος έχει πορτοκαλιές να πάω τα μελισσάκια μου στο κτήμα του. Εκείνος μπορεί μόνο την Κυριακή, ενώ εμένα μου είναι αδύνατων να κάνω την μεταφορά καθημερινή. Έλα όμως που την Κυριακή μάλλον θα βρέχει...
Και εδώ είναι το θέμα μου  confused ... Θα έχω πρόβλημα αν κάνω την μεταφορά με βροχή ή οι μελισσούλες θα είναι εντάξει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΛΟΥΚΑΣ
Μέλος
Μέλος
ΛΟΥΚΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 66

μεταφορά με βροχή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μεταφορά με βροχή   μεταφορά με βροχή Icon_minitimeΤετ Απρ 02, 2014 8:21 pm

Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα παρα μόνο ότι ίσος βραχείς εσύ.
Τα κλείνεις το βράδυ ή πολύ νωρίς το πρωί (πριν την ανατολή) και τα ανοίγεις όταν τα τοποθετήσεις και τα αφήσεις να ηρεμήσουν 15-20 λεπτά πρώτα.
Έχε μόνο υπ όψιν σου ότι με συννεφιά και βροχή είναι λίγο νευρικά.
Τίποτε άλλο νομίζω εγώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

μεταφορά με βροχή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μεταφορά με βροχή   μεταφορά με βροχή Icon_minitimeΤετ Απρ 02, 2014 9:56 pm

κανενα προβλημα δεν θα εχεις και αν το δεις λογικα σε βοηθαει κιολας.
αν δεν σε πειραζει που θα βραχεις λιγο,στο ανοιγμα των κυψελων μετα την εγκατασταση δεν θα βγουν ευκολα να σου την πεσουν μια και θα ακουν βροχη....αλλωστε πολλοι ειναι αυτοι που ριχνουν νερο πανω απο την κυψελη πριν τις ανοιξουν για να ειναι πιο ηρεμες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

μεταφορά με βροχή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μεταφορά με βροχή   μεταφορά με βροχή Icon_minitimeΠεμ Απρ 03, 2014 12:28 am

Εγώ ανησυχώ μήπως μετά την μεταφορά, έτσι ταραγμένα όπως θα είναι, τους ανοίξω και πεταχτεί το τσούρμο στη βροχή. Αλλά μάλλον τα μελισσάκια μου είναι πιο ευφυή... htipieme
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
μεταφορά με βροχή
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Επιτέλους βροχή!!!
» Αναστάτωση μετά από τη βροχή - αγορά γύρης για μελίσσια
» μεταφορα
» Μεταφορά
» μεταφορα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: