Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αναστάτωση μετά από τη βροχή - αγορά γύρης για μελίσσια

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Λινα
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Λινα


Αριθμός μηνυμάτων : 8

Αναστάτωση μετά από τη βροχή - αγορά γύρης για μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αναστάτωση μετά από τη βροχή - αγορά γύρης για μελίσσια   Αναστάτωση μετά από τη βροχή - αγορά γύρης για μελίσσια Icon_minitimeΠαρ Οκτ 16, 2009 3:28 pm

Καλησπερα Πηρα τα πρωτα μου μελισσακια 5 τον αριθμο απο το Μαη Πριν ειχα παρακολουθησει σεμιναρια στο κτημα Συγγρου και απο το Μαρτη μεχρι τον Ιουνη "βοηθουσα" εναν παλιο μελισσοκομο Τρυγησα το μελι απο τους οροφους πριν κανα μηνα και δεν πηρα τιποτα απο τους εμβρυοθαλαμους Τα μελισσια ειναι στη Σαλαμινα και ο στοχος μου για εφετος ειναι να βγαλουν το Χειμωνα
Απο εχθες το πρωι εβρεχε και σημερα 15 λεπτα μετα το σταματημα της βροχης πηγα λιγο να τα δω (απ εξω βεβαια) Εξω απο το πρωτο μελλισι γινοταν ενας χαμος απο μελισσες Πολλες απο αυτες μπαινανε στους αεραγωγους του καπακιου Ενας μικροτερος χαμος γινοταν και στο 3ο μελισσι
Μετα απο κανα τεταρτο η αναστατωση καταλαγιασε απο το πρωτο και μεταφερθηκε στο δευτερο Στο τεταρτο και το πεμπτο δεν παρατηρησα καμια αναστατωση
Φοβαμαι μην πανε για εγκαταληψη ..μηπως αυτο που βλεπω ειναι λεηλασια..αλλα δεν εχω ξαναδει για να μπορω να κρινω
Μια ακομα ερωτηση..Εχω μειωσει τις εισοδους με τις πορτες εδω και πολλες μερες τοποθετωντας τες στο μισο των εισοδων Μηπως πρεπει να τις κλεισω κανονικα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Αναστάτωση μετά από τη βροχή - αγορά γύρης για μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναστάτωση μετά από τη βροχή - αγορά γύρης για μελίσσια   Αναστάτωση μετά από τη βροχή - αγορά γύρης για μελίσσια Icon_minitimeΠαρ Οκτ 16, 2009 4:49 pm

Γεια σου Λινα,
βασικα καλη αρχη και κουραγιο.<Μετα απο κανα τεταρτο η αναστατωση καταλαγιασε απο το πρωτο και μεταφερθηκε στο δευτερο Στο τεταρτο και το πεμπτο δεν παρατηρησα καμια αναστατωση> Οταν λες μεταφερθηκε ,εννοεις οσες ηταν στο πρωτο μεταφερθηκαν στο δευτερο ή αναστατωθηκε και το δευτερο με δικο του πληθυσμο?

Ηλιος ειχε βγει, πιο ειναι το δυνατοτερο, τροφη εχουν, τα ταιζεις,τι ωρα ηταν, μετα τι εγινε απο αυτα που εγραψες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λινα
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Λινα


Αριθμός μηνυμάτων : 8

Αναστάτωση μετά από τη βροχή - αγορά γύρης για μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναστάτωση μετά από τη βροχή - αγορά γύρης για μελίσσια   Αναστάτωση μετά από τη βροχή - αγορά γύρης για μελίσσια Icon_minitimeΠαρ Οκτ 16, 2009 9:36 pm

Τελικα κατα τις 4 περιπου που πηγα να τα ξαναδω ειχαν ηρεμησει

Το πρωτο ειναι απο τα δυνατα μελισσια .Το πιο δυνατο απ ολα ειναι το δευτερο Το τριτο ξεκινησε τηνΑνοιξη απο παραφυαδα και τον Ιουλιο ειχε γινει αρκετα δυνατο (και γενικα θεωρω οτι ειναι και το πιο τσαμπουκαλεμενο απο την αρχη)
Τροφη δεν τους δινω πριν 15 μερες ειχαν μελι και γυρη
Οταν τα τρυγησα πηρα μονο οτι ειχαν στους οροφους δεν πηρα μελι απο τους εμβρυοθαλαμους
Απο τον Σεπτεμβρη που ειχαν αρχισει κατι βροχες σταματησα να τα τροφοδοτω γιατι σκεφτηκα οτι με την υρασια του σιροπιου μπορει να παθουν νοσεμιαση..αλλα μηπως αυτο ειναι αυθερετο;
Οταν πηγα και ειδα την αναστατωση ειχε βγει ο ηλιος 10 λεπτα πριν..ηταν κατα τις 2.30 με 3παρα
Την Κυριακη που θα κανει λιακαδα θα τα ανοιξω Τι να παρατηρησω;
Α και κατι αλλο ..Εχω βαλει δεματια ακονιζιας για βαρρωα.(απο αρχες Σεπτεμβρη).προληπτικα (σιγουρα εχω βαρρωα αλλα δεν την ειδα λογω απειριας) Τωρα εχουν ξεραθει να τα ανανεωσω;
Και κατι αλλο ..οι κυψελες μου ειναι ωχταρες
Για καποιον σαν εμενα που δεν θελει να εκμετταλευτει το πευκο αυτη την εποχη τι χειρισμοι πρεπει να γινουν ;
Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση να εισαι καλα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Αναστάτωση μετά από τη βροχή - αγορά γύρης για μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναστάτωση μετά από τη βροχή - αγορά γύρης για μελίσσια   Αναστάτωση μετά από τη βροχή - αγορά γύρης για μελίσσια Icon_minitimeΠαρ Οκτ 16, 2009 10:35 pm

Της στιγμης πρεπει να ηταν.Αν λες οτι ειναι δυνατα γενικα τα μελισσια σου, δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα.
Τσεκαρισε ποσο τελαρα γονο εχεις και αμα ειναι ομοιογενεις σφραγισμενα τα κελια. Αν εχει ενα σφραγισμενο εδω,ενα αδειο πιο περα και παει λεγοντας, την ανοιξη καλα ειναι να αλλαξεις βασιλισσα.Γενικα, να βλεπεις ο πλυθησμος να ειναι ενεργητικος, οχι αδυναμος και νωχελικος. Να πηγαινεις απο το μεσημερι και μετα να τα βλεπεις,αν ο καιρος παει καλα, ταισε τα με σιροπι 1:1.Ο τοπος τωρα τι δινει?
Για την ακονιζια,εχω ακουσει, οτι το ξεραινεις και το καις με τις πευκοβελονες,θελω να το τσεκαρω και εγω φετος στα δικα μου.
Στην επιθεωρηση, να παρατηρησεις τις μελισσες πανω στην πλατη γαι μια κοκκινη κουκιδα,αυτη ειναι βαρρωα.Οσα ποιο πολλα τοσο χειροτερα.Το χειροτερο, αν δεις νεαρες μελισσες με σακατεμενα φτερα, κλαψε. Δυσκολο να το σωσεις.
Το πευκο που να το βρεις?εχει στην περιοχη σου,δινει εκει?Αν και λιγο αργα, καλυτερα να βρεις ρεικι αναζωογωνει το μελισσι και το βοηθαει στο ξεχειμωνιασμα.Αυτα . . .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λινα
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Λινα


Αριθμός μηνυμάτων : 8

Αναστάτωση μετά από τη βροχή - αγορά γύρης για μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναστάτωση μετά από τη βροχή - αγορά γύρης για μελίσσια   Αναστάτωση μετά από τη βροχή - αγορά γύρης για μελίσσια Icon_minitimeΠαρ Οκτ 16, 2009 11:07 pm

Νωχελικα δεν μου φαινονται παντως..τωρα ποσο δυνατα δεν μπορω να ειμαι σιγουρη..
Ρεικι εδω δεν εχουμε δυστυχως Αλλα επειδη θελω να αγορασω γυρη απο ρεικι τι πρεπει να προσεξω (παιζει να ειναι ακαταλληλη και να κανει κακο στο μελισσι);
Να εχω εμπιστοσυνη σε οτι κυκλοφορει στο εμποριο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Αναστάτωση μετά από τη βροχή - αγορά γύρης για μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναστάτωση μετά από τη βροχή - αγορά γύρης για μελίσσια   Αναστάτωση μετά από τη βροχή - αγορά γύρης για μελίσσια Icon_minitimeΣαβ Οκτ 17, 2009 2:28 pm

Οσο καιρο ασχολουμαι με τα μελισσια,οι συμβουλες που μου εχει δωσει φιλος και μεντορας μπορω να πω,εχουν βγει σωστες. Σχετικα με αυτο που ρωτας, το προτιμοτερο ειναι να γινεται ανακυκλωση απο δικα σου προιοντα,δλδ η γυρη να ειναι δικια σου. Ακομη και αν θες να φτιαξεις τροφη, το μελι παλι δικο σου πρεπει να ειναι . . .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Αναστάτωση μετά από τη βροχή - αγορά γύρης για μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναστάτωση μετά από τη βροχή - αγορά γύρης για μελίσσια   Αναστάτωση μετά από τη βροχή - αγορά γύρης για μελίσσια Icon_minitimeΔευ Οκτ 19, 2009 9:57 am

Απότι διάβασα μια χαρά τα πας ως τώρα Very Happy
Η αντίδραση των μελισσιών σου μετά την βροχή ήταν φυσιολογική. Αν τα ταϊσεις να είναι σούροπο και τόσο όσο μπορεί να καταναλώσει κάθε μελίσσι έως το πρωί.

Λινα έγραψε:
... θελω να αγορασω γυρη απο ρεικι τι πρεπει να προσεξω (παιζει να ειναι ακαταλληλη και να κανει κακο στο μελισσι);
Να εχω εμπιστοσυνη σε οτι κυκλοφορει στο εμποριο;

Δεν χρειάζεται... σύγουρα έχουν αρκετή γύρη τα μελίσσια σου. Αν όμως πάρεις ας είναι η πιο φτηνή Wink


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Melissologia στις Παρ Ιαν 27, 2012 1:59 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Edit αρχείο)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αναστάτωση μετά από τη βροχή - αγορά γύρης για μελίσσια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Τρεΐλερ πριν και μετα
» μεταφορά με βροχή
» Μετα την καταψυξη...τι ?
» Μετά το χειμώνα...
» επιθετικότητα και μετά κάλμα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: