Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 νεκρό μελίσσι

Πήγαινε κάτω 
+7
agglos
Melissokomis
stakriv
Φωκης
nikmak
Στέλιος1
tony11020
11 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
tony11020
Μέλος
Μέλος
tony11020


Αριθμός μηνυμάτων : 56

νεκρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: νεκρό μελίσσι   νεκρό μελίσσι Icon_minitimeΔευ Μαρ 17, 2014 11:28 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Είχαν κηροσκορο τα καθάριζα με φλογέρα όλα κ μετα όμως την βρήκα όπως στην φωτογραφία.  Α κάποιο μου δίνει ενα σχόλιο παρακαλώ.  Είμαι αρχάριος κ ήξερα να ξέρω τι πήγε στραβά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

νεκρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεκρό μελίσσι   νεκρό μελίσσι Icon_minitimeΔευ Μαρ 17, 2014 11:54 pm

εγώ ο έρμος που δεν μπορώ να καταλάβω τι είδες και σε ανησυχεί;;; scratch 

το μόνο που μπορώ να δω είναι γόνος και μάλιστα διαδοχικός
πιο φρέσκος, πιο ψημένος , ακάλυπτος και ξεγονεμένο που το προετοιμάζουν για
να ξαναγεννήσει η κυρία  scratch  scratch 


κανείς πιο έμπειρος  study 

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tony11020
Μέλος
Μέλος
tony11020


Αριθμός μηνυμάτων : 56

νεκρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεκρό μελίσσι   νεκρό μελίσσι Icon_minitimeΤρι Μαρ 18, 2014 12:02 am

Είναι ολα νεκρά. Αυτο που με παραξενεύει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikmak
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
nikmak


Αριθμός μηνυμάτων : 41

νεκρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεκρό μελίσσι   νεκρό μελίσσι Icon_minitimeΤρι Μαρ 18, 2014 12:10 am

Από πείνα πήγαν.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φωκης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

νεκρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεκρό μελίσσι   νεκρό μελίσσι Icon_minitimeΤρι Μαρ 18, 2014 12:30 am

Ενοεις ο γόνος-νύμφες-προνύμφες ειναι πεθαμένος;; Γιατί η φωτογραφία δεν ειναι ξεκάθαρη..εμένα μου φενεται ότι ο γόνος ειναι πεθαμένος .. Αν όντως ειναι έτσι, μάλλον επειδή το μελίσσι ήταν αδύνατο και δεν παταγε αρκετός πληθυσμός πάνω στον γονο να τον ζεστανει και πέθανε και λόγω αδυναμίας δεν καταφέραν οι εργάτριες να πετάξουν τον πεθαμένο γονο; Μήπως είχες κάνει ενίσχυση αδύνατου Μελισσιου με πλαίσιο γονο από πιο δυνατό;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

νεκρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεκρό μελίσσι   νεκρό μελίσσι Icon_minitimeΤρι Μαρ 18, 2014 12:47 am

άρα δεν το προετοίμαζαν οι κακόμοιρες .......... την τελευταία τους βουτιά έκαναν  klama 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stakriv
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
stakriv


Αριθμός μηνυμάτων : 34

νεκρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεκρό μελίσσι   νεκρό μελίσσι Icon_minitimeΤρι Μαρ 18, 2014 1:42 am

Στην δεύτερη photo δείχνει ότι έχει ασκοσφαίρωση-κιμωλίαση (μουμιοποιημένων με μορφή κιμωλίας προνυφών) .. Δηλαδή έλλειψη τροφής - αδύναμο μελίσσι (δεν μπορεί να ζεστάνει και να ταίση το γόνο). Συμβαίνει την άνοιξη συνήθως. Αυξάνεται ραγδαία ο γόνος και το πλήθος των εργατριών δεν επαρκεί να τον καλύψει. Τάισμα καλό με σιρόπι, αντικατέστησε παλιές μαύρες κερήθρες, κάλο αερισμό, απολύμανση κυψέλης και εξοπλισμό όπως και αντικατάστηση την βασίλισσα σου με την πρώτη ευκαιρία(συμβουλή βασίλισσα από γόνο μελισσιού που δεν έχει συμπτώματα αυτής ή κάποιας άλλης αρρώστιας).. Αν και βλέπω είσαι αρχάριος άρα θα χρειαστείς κάποιον παλιό και έμπειρο να σου δείξει.  sostos 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Melissokomis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 2

νεκρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεκρό μελίσσι   νεκρό μελίσσι Icon_minitimeΤρι Μαρ 18, 2014 2:12 am

Παιδια καλησπερα, ο Τονυ που έχει βάλει τη φωτογραφία απ'το νεκρό μελίσσι είναι γαμπρός μου και τα μελίσσια τα έχουμε μαζί. Το μελίσσι ήταν νεκρό γιατί δεν μπορούσαν να βγούν οι νύμφες από τα κελιά τους. Έχω την εντύπωση ότι είναι κηρόσκοσκορος γιατί μέσα στα πλαίσια με το γόνο (που ήταν μασιφ) είχε και μέλια και γύρες. Άρα δεν πήγαν από πείνα.. lol!  Έχει κανείς καμιά άλλη άποψη για το τί θα μπορούσε να έχει ίδια συμπτώματα με αυτά που περιγράφω αν δεν είναι κηρόσκορος; Επίσης οι μέλισσες που βλέπετε επάνω έχουν πεθάνει γιατί πήγαιναν να μπουν με το κεφάλι μέσα και έμεναν εκεί.. Επίσης μέσα βρήκα ψαλίδες και αράχνες. Κάτω, στον πάτο δε, του μελισσιού, βουνά από νεκρές μέλισσες! Σπάω το κεφάλι μου  htipieme γιατί δεν είχα πάει νωρίτερα να τα δω.. γιατί ίσως και να το προλαβαίναμε! Και είχαμε κάνει τόσο κόπο από πέρυσι γι'αυτό το μελισσάκι!  klama 
*Δεν είναι πιστεύω, όμως, ασκοσφαίρωση γιατί οι νύμφες παρ'ότι νεκρες είχαν κανόνικό-μαλακό σώμα και αν τις ζουλίξουμε πολύ ανοίγει το σώμα τους και μέσα είναι υγρό σαν γάλα..
Καμιά ιδέα..?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tony11020
Μέλος
Μέλος
tony11020


Αριθμός μηνυμάτων : 56

νεκρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεκρό μελίσσι   νεκρό μελίσσι Icon_minitimeΤρι Μαρ 18, 2014 8:47 am

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
agglos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

νεκρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεκρό μελίσσι   νεκρό μελίσσι Icon_minitimeΤρι Μαρ 18, 2014 9:47 am

πεινα!!!!!!! ατελειωτη.  mam προσεχε ολα σου τα μελισσια μπορεις να παθεις μεγαλη ζημια να κοιτας σε καθε επιθεωρηση να υπαρχουν αποθεματα τροφης τωρα που ειναι περιοδος αναπτυξης ........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
agglos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

νεκρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεκρό μελίσσι   νεκρό μελίσσι Icon_minitimeΤρι Μαρ 18, 2014 9:53 am

οι καρφωμενες μελισσες στα κελια αποδεικνυουν σιγουρα πεινα δεν υπαρχει αμφιβολια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tony11020
Μέλος
Μέλος
tony11020


Αριθμός μηνυμάτων : 56

νεκρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεκρό μελίσσι   νεκρό μελίσσι Icon_minitimeΤρι Μαρ 18, 2014 10:06 am

Συμφωνώ μαζί σάς. Έχασα το μελίσσι λόγο πείνα. Αυτή την Πέμπτη θα δω τα άλλα 3. Τι τροφή με συμβουλευετε. Σιρόπι η ζυμωτή? Έχω άλλο αδύναμο. Κ πρέπει να δρασω άμεσα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μίμης
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 113

νεκρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεκρό μελίσσι   νεκρό μελίσσι Icon_minitimeΤρι Μαρ 18, 2014 10:53 am

Εγώ θα έβαζα σιρόπι και βανίλια που την παίρνουν και ευκολότερα,επίσης το πρώτο που θα έκανα εάν υπήρχε αμέσως κίνδυνος θα πήγαινα απογευματάκι σήμερα , δεν ξέρω βέβαια που είναι τα μελίσσια σου και θα τα ψέκαζα με αραιό σιρόπι λαμβάνοντας τα απαραίτητα μέτρα για αποφυγή λεηλασίας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stakriv
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
stakriv


Αριθμός μηνυμάτων : 34

νεκρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεκρό μελίσσι   νεκρό μελίσσι Icon_minitimeΤρι Μαρ 18, 2014 1:17 pm

Μέλισσες με το κεφάλι μέσα δηλώνη πείνα(και εδω δημιουργήτε η κιμωλίαση που έλεγα).. Τροφόδοτισε με σιρόπι και όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω ψέκασέ τις λίγο με σιρόπι.. Κάνε και θεραπεία για την βαρρόα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

νεκρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεκρό μελίσσι   νεκρό μελίσσι Icon_minitimeΤρι Μαρ 18, 2014 1:25 pm

Ασχετο , πατησα το λινκ να δω τη φωτο , και απο κατω εχει μια φωτο με εναν που τον παιζει..... i kilia mou i kilia mou i kilia mou i kilia mou i kilia mou i kilia mou 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Melissokomis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 2

νεκρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεκρό μελίσσι   νεκρό μελίσσι Icon_minitimeΤετ Μαρ 19, 2014 3:29 pm

Γκαλερίαση

Δεν την είχα ξανακούσει αυτή την ασθένεια μελισσών. Στην πραγματικότητα δεν πρόκειται περί ασθενείας αλλά περί προβλήματος. Η κάμπια του μικρού κηρόσκορου πλέκει νήματα στα κελιά, οι μέλισσες δεν μπορούν να βγουν από το κελί τους και πεθαίνουν.
Τουλάχιστον αυτό λέει ο κ. Θρασυβούλου στο βιβλίο του.
Τώρα δεν μπορώ να καταλάβω πως μπόρεσε ο Μικρός Κηρόσκορος να κάνει κάτι τέτοιο σε ένα δυνατό μελίσσι.

Ισως να είναι πείνα σε συνδυασμό με κηρόσκορο! (Αν και είχε μέσα λίγες γύρες και μέλια)

Δείτε μερικές φωτογραφίες.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
(Κατεβείτε λίγο, είναι περίπου στο μέσο της σελίδας!)

Νεκρές μέλισσες.
Δεν κατάφεραν να βγούν από τα κελιά τους και πέθαναν.



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

νεκρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεκρό μελίσσι   νεκρό μελίσσι Icon_minitimeΤετ Μαρ 19, 2014 9:11 pm

ΛΥΜΟΚΤΟΝΙΑ (ΠΕΙΝΑ) .... οι μελισσες χωμενες μεσα στα κελια ειναι απο πεινα , ξεκαθαρο.
Τωρα ενα μελισι που πειναει και φτανει σε τετοιο σημειο λογικο ειναι να εμφανιστουν και αλλα προβληματα οπως κυροσκορος, ή και ασκοσφαιρωση.
Κρίμα , λυπαμαι πραγματικα σαν να ηταν δικο μου το μελισι .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

νεκρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεκρό μελίσσι   νεκρό μελίσσι Icon_minitimeΠαρ Μαρ 21, 2014 2:20 pm

Οι τρυπες που εχουν τα κλειστα κελια ρε φιλε δεν ειναι καλο σημαδι, εμπειρος δεν ειμαι αλλα μηπως εχει σηψηγονια ? τσεκαρε με ενα ξυλακι σε ενα τετοιο κλειστο κελι και αν βγαινει τσιμπλα απο μεσα, μπορει να χρειαστει να παρεις αλλα μετρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tony11020
Μέλος
Μέλος
tony11020


Αριθμός μηνυμάτων : 56

νεκρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: νεκρό μελίσσι   νεκρό μελίσσι Icon_minitimeΠαρ Μαρ 21, 2014 2:49 pm

Γειά σας. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κ το ενδιαφέρον. Είδα το γονο αλλά ήταν εντάξει. Κοίταξα οι άλλες κυψέλες όλα καλά. Πρώτο θεός να είναι πάντα έτσι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
νεκρό μελίσσι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Κηφήνες σε νεκρό μελίσσι
» Νεκρό μικρό μελίσσι
» Μπλοκαρισμένο μελίσσι
» Νέο μελίσσι
» Μελίσσι CSI...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: