Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Κηφήνες σε νεκρό μελίσσι

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Κηφήνες σε νεκρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κηφήνες σε νεκρό μελίσσι   Κηφήνες σε νεκρό μελίσσι Icon_minitimeΣαβ Μάης 10, 2014 9:03 pm

Το μελίσσι ήταν 5++ ορφανό με αρκετούς (αναλογικά) κηφήνες. Βρέθηκε νεκρό όλο μαζεμένο στην μια άκρη της κυψέλης και πάνω στα δύο ακριανά πλαίσια. Το πρωτόγνωρο για μένα... πάρα πολλοί κηφήνες είχαν τα γεννητικά τους όργανα εκτεθειμένα.
Στα πλαίσια δεν υπήρχε στάλα μέλι/νέκταρ, ούτε γύρες. Βρήκα δύο μέλισσες χωμένες σε κελιά. Καταλήγω οτι πήγε απο πείνα. Υπήρχαν και μέλισσες με προβοσκίδα έξω. Έξω απο την κυψέλη τίποτα. Δεν γνωρίζω εάν είναι δολιοφθορά αλλά αυτό με τους κηφήνες τί ειναι πάλι skeftome
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
woolf
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 55

Κηφήνες σε νεκρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κηφήνες σε νεκρό μελίσσι   Κηφήνες σε νεκρό μελίσσι Icon_minitimeΣαβ Μάης 10, 2014 11:03 pm

ποσο καιρό είχες να δεις το μελίσσι?
ήταν ορφανό η "αρενοτοκο"?
γιατί δικαιολογείται μονο αν έχουν συμβεί και τα 2 που γράφω να πεθάνει από πεινα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Κηφήνες σε νεκρό μελίσσι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κηφήνες σε νεκρό μελίσσι   Κηφήνες σε νεκρό μελίσσι Icon_minitimeΚυρ Μάης 11, 2014 10:43 pm

Ορφανό ήταν απο αρχής (μαζεμένο απο τοίχο  fatsoulas ). Και με Βασίλισσα φίλε μου μπορεί να πεθάνει απο πείνα. Εάν δεν υπάρχει  giros  τοτε γιόκ. Εμένα, οι κηφήνες μου έχουν "μπλοκάρει" το μυαλό...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κηφήνες σε νεκρό μελίσσι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» νεκρό μελίσσι
» Νεκρό μικρό μελίσσι
» Κηφήνες στο Γενάρη;
» καθαρτισμος πλαισιων με νεκρο γονο
» Έξω οι κηφήνες!!!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: