Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μήπως είναι αρρενογόνο;

Πήγαινε κάτω 
+3
KENTRI
pointerst
psath
7 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 16, 2014 10:43 pm

Εντάξει του έχω βάλει 1 κιλό. Σε μια βδομάδα θα ξέρω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 22, 2014 11:03 pm

Παιδιά σήμερα έκανα επιθεώρηση και παρατήρησα αυτά που βλέπετε στις παρακάτω φωτό. Βασίλισσα δεν είδα είδα όμως γόνο περισσότερο από την προηγούμενη φορά. Αναμένω σχόλια.

Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Ml5gs2


Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 33p9hk9
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 22, 2014 11:39 pm

Ολα καλα είναι εχει βασίλισσα και γεναει , αν και δεν μου πολυαρσει ο γονος , αλλα μαλλον οφείλεται στο οτι ειναι καινουρια η βασιλισσα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 23, 2014 2:00 pm

Όταν λες δε σου αρέσει τι εννοείς; Ότι είναι διάσπαρτος; Ή μήπως τα κηφηνοκέλια στην α΄ φωτό;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 23, 2014 6:27 pm

Το οτι ειναι διάσπαρτος, αλλα δεν ειναι απαραίτητα κακό , ας το σχολιασει και καποιος αλλος. Κατατ αλλα μια χαρα εινια το μελισακι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 29, 2014 11:55 pm

Σήμερα έκανα επιθεώρηση, το μελίσσι είναι 10άρι και σε 5 πλαίσια έχει γόνο. Μάλιστα εντόπισα και τη βασίλισσα να κόβει βόλτες βιαστική και να "κορνάρει". Παρακάτω βλέπετε και μερικά κηφηνοκέλια που υποψιάζομαι ότι μπορεί να είναι σμηνουργίας. Πάντως χώρος υπάρχει για να γεννήσει η βασίλισσα και τις επόμενες ημέρες θα τοποθετήσω όροφο, όπως και σε ένα άλλο που έχει 7 πλαίσια γόνο. Πιστεύω ότι οι συνθήκες που σας ανέφερα επιτρέπουν τέτοια κίνηση.


Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Fdyjxv


Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 2dufbc4
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 30, 2014 12:05 am

εννοεις Βασσιλοκελια και οχι κηφηνοκελια που εγραψες σωστα??
ΑΝ δεν κανω τεραστιο λαθος Β.Κ. στο κεντρο των πλαισιων ειναι αντικαταστασης και οχι σμηνουργιας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 30, 2014 3:07 pm

Ναι, αυτό εννοώ.  sostos Αλλά έλα που υπάρχει φρέσκος γόνος και μάλιστα αυξάνεται μέρα με τη μέρα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 30, 2014 11:12 pm

δεν εχει σχεση αυτο ...σε μελισσακι μου 8πλαισιων που ειχε βασιλισσα και γενναγε κανονικα και σωστα ξαφνικα και επειδη ετσι γουσταραν βρηκα κελια αντικαταστασης και σμηνουργιας...τα κατεστρεψα μια και ειχα δει αυγο ημερας...την επομενη βδομαδα ξανα βρηκα κελια αντικαταστασης και σμηνυργια και αφαντη την βασιλισσα..κομμενη 4 μερες....
οποτε??? αν γουσταρουν να την κοψουν θα την κοψουν...αρα ισως να σου ετοιμαζουν ΕΚΛΠΗΞΗΗΗΗΗΗ!!!! cheers cheers 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 30, 2014 11:19 pm

Λες να μην τους αρέσει η νέα βασίλισσα;  queen Χμ... skeftome 
Πολύ στο τραγούδι το έχει ρίξει η κυρά δεν πρόλαβε να βγει καλά καλά από το αυγό...
Αν είναι έτσι συμφωνώ κι εγώ. Ό,τι θέλει ο λαός.  sevasmos

Χε!Χε!Χε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 30, 2014 11:23 pm

χαχαχαχ τι να σου πω εγω σου εγραψα τι μου εκαναν οι δικες μου κυριες...επισης μου φανηκε περιεργο που εγραψες οτι την ειδες την  queen  να τρεχει και να ``κορναρει`` αν εννοεις οτι ετρεχε σαν τρελη πανω στο πλαισιο δεν ειναι καλο σημαδι αυτο...μαλον την κυνηγανε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 30, 2014 11:46 pm

Όχι στο ξύλο, έτρεχε ανάμεσα στις μέλισσες οι οποίες μάλλον της άνοιγαν χώρο... Έτσι μου φάνηκε. Έχω και βίντεο αλλά πρέπει να βρω πως θα το αναρτήσω... scratch 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 30, 2014 11:48 pm

τι εννοεις στο ξυλο...στο πλαισιο εξω απο τα κερια?
αλλωστε απο τα λιγα που ξερω η σστη βασιλισσα που δεν εχει προβλημα δεν τρεχει απλα κινητε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 30, 2014 11:52 pm

Εννοώ ότι έτρεχε, όχι στο ξύλο αλλά ανάμεσα στις μέλισσες πάνω στα κελιά...Ξέρω ότι η νέα βασίλισσα που δεν έχει ζευγαρώσει τρέχει έτσι. Τώρα για το "κορνάρισμα" δεν ξέρω τι σημαίνει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 31, 2014 12:02 am

Βρήκα αυτό το βίντεο που ταιριάζει με τη δική μου περίπτωση...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 31, 2014 12:13 am

psath έγραψε:
Σήμερα έκανα επιθεώρηση, το μελίσσι είναι 10άρι και σε 5 πλαίσια έχει γόνο. Μάλιστα εντόπισα και τη βασίλισσα να κόβει βόλτες βιαστική και να "κορνάρει".

το κορναρει εσυ το εγραψες...δες το παραπανω δικο σου ειναι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 31, 2014 12:15 am

αυτο που ειδα στο βιντεο ειναι επικυνδινο να το κανουμε...ειναι γνωστο οτι οταν τρεχει ετσι η βασιλισσα ειναι πολυ πιθανον να την σκοτωσουν οι μελισσες,ειδες και μια σχετικα μικρη επιθεση που δεχτηκε προς το τελος του βιντεο.
Στα σεμιναρια μας ειχαν πει οτι οταν εχουμε παρθενα βασιλισσα ΔΕΝ κανουμε επιθεωριση η την κανουμε ΠΟΛΥ συντομη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήπως είναι αρρενογόνο;    Μήπως είναι αρρενογόνο;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 31, 2014 12:35 am

Το ξέρω φίλε, γι αυτό δεν ασχολήθηκα άλλο, όταν την είδα να κινείται έτσι σταμάτησα. Βέβαια το βιντεάκι 10'' περίπου έμεινε. Βασικά την πάτησα γιατί είδα γόνο και θεώρησα ότι η νέα βασίλισσα γεννάει κανονικά. Φαίνεται και σε προηγούμενες φωτό ότι γεννάει. Την επόμενη φορά δε θα το επιθεωρήσω, ίσως βάλω φαγητό αν ο καιρός χαλάσει. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μήπως είναι αρρενογόνο;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» μηπως ξερετε ποιο φυτο ειναι?
» Μήπως τελικά οι κυψέλες μας είναι "λάθος";
» Αεριζομενος πατος,μήπως τελικά είναι μια μόδα που απλά πουλάει.
» Τι να είναι?
» Μήπως οι μέλισσες βγήκαν για καφέ ???????

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: