Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 SOS Αρενοτοκο με Βασιλοκελι ωριμο !!!!

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

SOS Αρενοτοκο με Βασιλοκελι ωριμο !!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: SOS Αρενοτοκο με Βασιλοκελι ωριμο !!!!   SOS Αρενοτοκο με Βασιλοκελι ωριμο !!!! Icon_minitimeΔευ Αυγ 19, 2013 12:01 am

Γεια σας , σημερα πηγα να τιναξω ενα μελισσι που απο απροσεξια ( ελειπα διακοπες ) μου εγεινε αρενοτοκο . Κατ αρχην επειδη ειναι η πρωτη φορα (νεος ) που μου συμβαινει δεν ξερω αν το εκανα σωστα. Η διαδικασια που εκανα ειναι η εξης . Εβαλα ολα τα πλαισια απο το αρενοτοκο σε ενα αδειο οροφο και αυτον τον οροφο τον πηγα 50 μετρα ποιο περα και τιναξα ολα τα πλαισια ενα ενα , και μετα τα ξαναεβαλα στην κυψελη αδεια . Μετα απο 3 μερες θα ελεγξω αν εχει αυγα . Τωρα , μεσα στην κυψελη οταν εβγαλα τα πλαισια , ειχαν μεινει αρκετες μελισσες , μηπως επρεπε να παρω μακρια και την κυψελη και να την τιναξω ωστε να αδειασει καλα καλα;
Η δευτερη απορια που εχω ειναι η εξης : Σε ενα απο τα πλαισια που τιναξα βρηκα ενα ωριμο Β.Κ. Αυτο δεν το χαλασα , αλλα δεν ξερω τι να κανω ....
Υπαρχει περιπτωση να το χαλασουν οι αρενοτοκες εργατριες αν εχουν μεινει ; Ακομη και αν δεν το χαλασουν , τετοια εποχη δεν ειναι ρισκο να κανω παραφυαδα ; Βεβαια συντομα θα παω τα μελισσια στο ρεικι , οποτε εκει λογικα (και αν δωσει ) θα δυναμωσουν . Αν δεν υπηρχε αυτο το Β.Κ. , μετα απο 3 μερες αν δεν εβρισκα αυγα στη κυψελη , θα την ενωνα με καποιο αλλο ποιο δυνατο μελισσι ωστε να το κανω παραγωγικο , αλλα τωρα πραγματικα δεν ξερω τι να κανω , και γιαυτο ζηταω την συνδρομη και την βοηθεια σας .
Thanks
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fidemporas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 104

SOS Αρενοτοκο με Βασιλοκελι ωριμο !!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS Αρενοτοκο με Βασιλοκελι ωριμο !!!!   SOS Αρενοτοκο με Βασιλοκελι ωριμο !!!! Icon_minitimeΔευ Αυγ 19, 2013 2:17 am

Τα περισσότερα τα έκανες καλά. Στο αρενοτόκο όμως εγώ θα έδινα αμέσως γόνο για να φτιάξει Q ή μετά το τίναγμα θα το ένωνα.
Με το τίναγμα που έκανες είναι πιθανό να χάλασες την εκολαπτόμενη βασίλισσα στο ΒΚ.
Για πόσο πλυθησμό μιλάμε; Αν είναι 5-6 πλαισίων μπορεί και να αξίζει να δοκιμάσεις να κάνεις καινούργια μάνα. Αλλά αν μιλάμε για 2-3 πλαίσια είναι μάταιο. Το ενώνεις και τελειώνεις.
Επίσης δεν χρειάζεται να περιμένεις 3 μέρες για να δεις για γόνο. Από την στιγμή που δεν υπάρχει μάνα, πάλι αρρενοτόκο θα γίνει.

βαγγ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

SOS Αρενοτοκο με Βασιλοκελι ωριμο !!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS Αρενοτοκο με Βασιλοκελι ωριμο !!!!   SOS Αρενοτοκο με Βασιλοκελι ωριμο !!!! Icon_minitimeΔευ Αυγ 19, 2013 9:29 am

Ο λόγος που περιμένω 3 μέρες είναι για να δω αν έχουν μείνει αρενοτοκες παραμανες. Γιατί αμ το ενώσω τότε μπορεί να μου σκοτώσουν την Βασίλισσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

SOS Αρενοτοκο με Βασιλοκελι ωριμο !!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS Αρενοτοκο με Βασιλοκελι ωριμο !!!!   SOS Αρενοτοκο με Βασιλοκελι ωριμο !!!! Icon_minitimeΔευ Αυγ 19, 2013 9:32 am

Το πλαίσιο με το Β. Κ. Δεν το τιναξα, το σκούπισμα προσεχτικά, αλλά πως και δεν το χάλασαν οι αρενοτοκες;;!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KENTRI
Μέλος
Μέλος
KENTRI


Αριθμός μηνυμάτων : 291

SOS Αρενοτοκο με Βασιλοκελι ωριμο !!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS Αρενοτοκο με Βασιλοκελι ωριμο !!!!   SOS Αρενοτοκο με Βασιλοκελι ωριμο !!!! Icon_minitimeΔευ Αυγ 19, 2013 10:11 am

Τα αρενοτοκα φτιαχνουν βασιλοκελια με κυφηνογονο τα οποια δεν εχουν καμια τυχη.
Ετσι φαινεται να ειναι στην πρωτη φωτογραφια που εδωσες..
Για μενα ειναι χασιμο χρονου το αρενοτοκο μελισι, και δεν αξιζει να ασχοληθεις ειδικά αν ειναι μικρο μελισι.
Ολοι οι μελισοκομοι εχουν κατα καιρους αρενοτοκο στο μελισοκομειο τους.
Εγω περυσι σε ενα που ειχα τιναξα τα πλαισια μακρυα και τα εδωσα σε δυνατα μελισσια για να τα καθαρισουν απο τους κυφηνες.
Υπαρχει και ενα αρθρο για αρενοτοκα [url=http://www.melissocosmos.com/2013/08/blog-post_11.html]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

SOS Αρενοτοκο με Βασιλοκελι ωριμο !!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS Αρενοτοκο με Βασιλοκελι ωριμο !!!!   SOS Αρενοτοκο με Βασιλοκελι ωριμο !!!! Icon_minitimeΔευ Αυγ 19, 2013 2:51 pm

Μα και εγω σκεφτομαι να το ενωσω με καποιο αλλο ποιο δυνατο , ωστε να το κανω παραγωγικο , και να το στειλω μαζι με αλλα στον πευκο
Ευχαριστω παντως
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

SOS Αρενοτοκο με Βασιλοκελι ωριμο !!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS Αρενοτοκο με Βασιλοκελι ωριμο !!!!   SOS Αρενοτοκο με Βασιλοκελι ωριμο !!!! Icon_minitimeΔευ Αυγ 19, 2013 3:08 pm

Δεν χρειαζεται να συνενωσεις με αλλο μελισι το αρενοτοκο και να  εχεις τον κινδηνο
να σου κοψουν οι παραμανες την βασιλισσα.απλα το πας λιγα μετρα πιο περα
το τιναζεις καλα και παει στο καλο,περνεις και το κουτι σπιτι σου
και δινεις τα πλαισια σε αλλα μελισσια,ετσι οι  συλεκτριες θα μπουνε ολες  σε αλλο μελισσι
[η μελισσια] που εχεις εκει κοντα και τελος
οι κυφηνες και παραμανες θα πανε για τσαι και θα σου μεινουν  οι συλεκτριες

το κελι που ειδες ειναι ιμιτασιον που λεμε,ειναι αυτο που λεει και ο φιλος παραπανω
εγω με αρενοτοκο μια φορα ασχοληθηκα μπας και το σωσω αλλα τιποτα
και να σου πω την αληθεια δεν αξιζει τον κοπο,ειδικα αμα ειναι μικρο
το τιναξα και τελος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

SOS Αρενοτοκο με Βασιλοκελι ωριμο !!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS Αρενοτοκο με Βασιλοκελι ωριμο !!!!   SOS Αρενοτοκο με Βασιλοκελι ωριμο !!!! Icon_minitimeΔευ Αυγ 19, 2013 5:38 pm

Οι περισσότεροι θα σου πουν να το πετάξεις (τινάξεις το "αρενοτοκο") όμως δεν είναι η μονη λύση.

Πάρε μια "γονοποιιμενι" η παρθένα βασίλισσα (κατά προτίμηση γονιμοποιημένη)και bale thn με κλουβάκι ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ Αφήσει πρόσβαση στις μέλισσες να τις ανοίξουν. Αστήν μέσα 3 μέρες όταν anixeis κυψέλη μετά από 3 μέρες θα παρατηρήσεις ότι οι εργάτριες θα έχουν καθαρίσει τα αυγά τις παρθενογονίας .. τότε βάζεις ζυμάρι στο κλουβί και κανεις εισαγωγή κανονικά. Το έχω δοκιμάσει και λειτουργεί αν και δεν νομίζω να αναγράφεται σε κάποιο βιβλίο αυτή η μέθοδος ακόμα και αν σκοτώσουν αυτήν την βασίλισσα η μυρωδιά έχει μπει και δέχονται την επομενη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
SOS Αρενοτοκο με Βασιλοκελι ωριμο !!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» "Τραυμα" στο βασιλοκελι
» βασιλοκελι
» αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα
» Κουίζ για αρενοτοκο
» αρενοτοκο με μανα....

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: