Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα   αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα Icon_minitimeΠεμ Μάης 10, 2012 9:48 pm

σημερα συναντησα το εξης παραδοξο ενα μου μελισσι που απο καιρο προσπαθουσε να βγαλει βασιλισσα αλλα ποτε δεν γενησσε στην προχθεσινη μου επιθεωρηση ειδα οτι ειχε απο 3 5 οσα αυγα ηθελε σε καθε κελακι του θεωρησα κι εγω ετσι οτι εγινε αρενοτοκο αν και δεν ειχε προλαβει να σφραγισει κελια ωστε να δω οτι γεμισε κηφηνες.πηρα την αποφαση σημερα να το τιναξω το παω καμια 40 50 μετρα μακρια και το τιναζω περνωντας και την κυψελη του στο τελος.καθησα περιπου μιση ωρα εκει και ειδα οτι οι μελισσες μαζευοντουσαν στην πορτες απο τις διπλανες κυψελες και εφυγα. μετα απο περιπου 2 ωρες που περασα ομως ειδα οτι εκει που το τιναξα διπλα ακριβως σε ενα δεντρο ειχε κανει μπαλα σαν αφεσμος και προβληματιστηκα .δεν το εχω ξαναπαθει αυτο ισως επειδη τωρα τα μελισσια μου τα εχω μεσα σε συκοπεριβολο και το τιναξα μεσα στα δεντρα? οι ψευδομανες εχουν κι αυτες μυρωδια οπως οι κανονικες? παιζει να μην ηταν αρενοτοκο? οποιος εχει συναντηση κατι παρομοιο η εχει γνωση επι του θεματος θα τον εκτιμουσα πολυ αν μου εδεινε μια απαντηση .ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ


Αριθμός μηνυμάτων : 230

αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα   αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα Icon_minitimeΠεμ Μάης 10, 2012 10:05 pm

Λογικά ήταν αρρενοτόκο , 3-5 αβγά σε κάθε κελί ... και μάλιστα σε μελίσσι που δεν είχε βασίλισσα. Φαντάζομαι πως δεν εντόπισες βασίλισσα , τα κελιά μάλλον ήταν <<ξαπλωτά>> και όχι <<καρφωτά>> στο κέντρο στο βάθος του κελιού....
Τώρα όσον αφορά το τίναγμα , καλό είναι να τινάζονται τα αρρενοτόκα πολύ πιο μακρυά ώστε να μην επιστρεφούν οι αρρενοτόκες ψευδομάνες στην αρχική τοποθεσία γιατί συχνά παρατηρείται να εισέρχονται στις διπλανές κυψέλες και να επιφέρουν αναστάτωση.Υποθετικά οι ωφέλιμες μέλισσες , συλλέκτριες, παραμάνες κ.α. ( οι μη ψευδομάνες σηλαδή) επιστρέφουν σε μεγάλο βαθμό και αξιοποιύνται... Οι μέλισσες που παραμένουν στο σημείο τινάγματος είναι ψευδομάνες και οικιακές μέλισσες που έχουν την κοινή μυρωδιά της αποικίας και συσπειρώνονται ώσπου να διαλυθούν...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα   αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα Icon_minitimeΠεμ Μάης 10, 2012 10:23 pm

σε ευχαριστω σπυρο για την απαντηση σου θα ηθελα να μου δωσεις και μια συμβουλη τι να το κανω τωρα αυτο το μελισσι καθως το εχω βαλει σε μια κυψελη και το εχω εγκλειστο. να σου πω ακομα οτι δεν ηταν απλα λιγες μελισσες σε τσαμπι αλλα σχεδον ολο το μελισσι δλδ 3 πλαισια απο 5 ααρι μελισσι που ηταν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ


Αριθμός μηνυμάτων : 230

αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα   αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα Icon_minitimeΠεμ Μάης 10, 2012 10:30 pm

Αφαίρεσε του όλα τα τελάρα και δώσε του ένα τελάρο με ανοιχτό φρέσκο γόνο ( ημέρας αν γίνεται) ώστε να εκθρέψει (μπορεί να πετύχει) βασίλισσα βάλε και δύο άτιστα τελάρα δεξιά και αριστερά στο πλαίσιο του γόνου , ένα σακουλάκι τροφή από πάνω και έλεγξε σε μια εβδομάδα μήπως φτιαχνει β.κ. ή μήπως έχει βασίλισσα (λέςWink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα   αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα Icon_minitimeΠεμ Μάης 10, 2012 10:39 pm

Είχα το ίδιο θέμα πριν μία εβδομάδα

Αυτό που έκανα, ήταν το εξής.

Πήρα την κυψέλη περίπου 20 μ μακριά και τίναξα ένα ένα τα πλαίσια.
Τα άδειασα μάλιστα με την βούρτσα απο όλες τις μέλισσες που είχαν επάνω.

Γύρισα πίσω την κυψέλη στο ίδιο μέρος που ήταν πρίν, ΑΛΛΑ χωρίς τα παλιά πλαίσιά της.
Έβαλα μία τροφή απο άλλη κυψέλη και 3 άχτιστες.

Πρίν καν να προλάβω να τελειώσω με το τίναγμα του τελευταίου πλαισίου, (4 ήταν όλα - όλα) και πάω την κυψέλη πίσω, αυτές ήταν εκεί και περιμένανε.

Την άλλη μέρα έβαλα βασίλισσα σε κλουβάκι. Είχα φροντίσει να προμηθευτώ, με ρίσκο να χαθούν όλα. Και ένα κλειστό γόνο απο άλλο μελίσσι.
Το μαγικό ήταν ότι μετά 1 ώρα το μελίσσι δούλευε.
Σε αντίθεση με τις προηγούμενες μέρες που ήταν ακίνητο, που ούτε μία μέλισσα δεν πέταγε έξω.
Αποδέχθηκαν την βασίλισσα, και θα το ανοίξω σε 2 μέρες να δω σε τι κατάσταση είναι.
Αν και θεωρώ ότι πάει πολύ καλά, γιατί δουλεύει κανονικά και κουβαλάει και γύρη . Το οποίο σημαίνει γόνος.










Έχει επεξεργασθεί από τον/την NINAS στις Πεμ Μάης 10, 2012 10:41 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα   αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα Icon_minitimeΠεμ Μάης 10, 2012 10:40 pm

το ειχα δοκιμασει αυτο πριν μου αποτυχει ξανα . ισως να του δωσω αλλη μια ευκαιρια θα το σκεφτω . ευχαριστω και παλι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα   αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα Icon_minitimeΠεμ Μάης 10, 2012 10:43 pm

Είχα το ίδιο θέμα πριν μία εβδομάδα

Αυτό που έκανα, ήταν το εξής.

Πήρα την κυψέλη περίπου 20 μ μακριά και τίναξα ένα ένα τα πλαίσια.
Τα άδειασα μάλιστα με την βούρτσα απο όλες τις μέλισσες που είχαν επάνω.

Γύρισα πίσω την κυψέλη στο ίδιο μέρος που ήταν πρίν, ΑΛΛΑ χωρίς τα παλιά πλαίσιά της.
Έβαλα μία τροφή απο άλλη κυψέλη και 3 άχτιστες.

Πρίν καν να προλάβω να τελειώσω με το τίναγμα του τελευταίου πλαισίου, (4 ήταν όλα - όλα) και πάω την κυψέλη πίσω, αυτές ήταν εκεί και περιμένανε.

Την άλλη μέρα έβαλα βασίλισσα σε κλουβάκι. Είχα φροντίσει να προμηθευτώ, με ρίσκο να χαθούν όλα.
Το μαγικό ήταν ότι μετά 1 ώρα το μελίσσι δούλευε.
Σε αντίθεση με τις προηγούμενες μέρες που ήταν ακίνητο, που ούτε μία μέλισσα δεν πέταγε έξω.
Αποδέχθηκαν την βασίλισσα, και θα το ανοίξω σε 2 μέρες να δω σε τι κατάσταση είναι.
Αν και θεωρώ ότι πάει πολύ καλά, γιατί δουλεύει κανονικά και κουβαλάει και γύρη . Το οποίο σημαίνει γόνος.








Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα   αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα Icon_minitimeΠεμ Μάης 10, 2012 11:23 pm

Καλύτερα να βάλεις σφραγισμένο βασιλοκέλι παρά βασίλισσα. Κατα κανόνα δεν το κόβουν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα   αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα Icon_minitimeΠαρ Μάης 11, 2012 5:22 am

Κατ'αρχήν το αρρενοτόκο πρέπει να το πάρεις από το μελισσοκομείο σου μακρυά.
Μιά μέθοδος που έχω δοκιμάσει επανηλημένα με ποσοστό επιτυχίας πάνω από 85% είναι η εξής:Αφού πάρουμε το αρρενοτόκο στην νέα θέση τινάζουμε όλα τα πλαίσια μπροστά από την κυψέλη και τα βάζουμε σε μια άδεια σκεπάζοντάς τα για να μην ξαναπάνε οι μέλισσες πάνω στα πλαίσια.
Τοποθετούμε ένα ΑΧΤΙΣΤΟ πλαίσιο και πάνω σε αυτό βάζουμε το κλουβάκι με την βασίλισσα.Το μελίσσι το αφήνουμε ΝΗΣΤΙΚΟ και ξαναπάμε σε 7-8 μέρες για έλεγχο όπου θα δούμε να έχουν ξεκινήσει να χτίζουν το πλαίσιο οι μέλισσες.Αν έχουν αρχίσει να χτίζουν δεν χρειάζεται να ψάξετε για την μάνα γιατί μέσα στον τόσο κόσμο δεν θα την βρείς.Μετά απλά προσθέτης άχτιστα τελάρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
αρενοτοκο μελισσι και τιναγμα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» SOS Αρενοτοκο με Βασιλοκελι ωριμο !!!!
» Βίντεο Τίναγμα αφεσμού από το δέντρο στην κυψέλη.
» ΑΡΕΝΟΤΟΚΟ....S.O.S
» Κουίζ για αρενοτοκο
» αρενοτοκο με μανα....

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: