Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Το άγριο μέλι της Ρωσίας

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Το άγριο μέλι της Ρωσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Το άγριο μέλι της Ρωσίας   Το άγριο μέλι της Ρωσίας Icon_minitimeΣαβ Αυγ 17, 2013 9:00 pm

Στη Ρωσία υπάρχουν ακόμα στις μέρες μας παραδοσιακοί κυνηγοί μελιού, μελισσοκόμοι δηλαδή που ψάχνουν να εντοπίσουν και να τρυγήσουν άγρια μελίσσια που κατοικούν σε κουφάλες δέντρων. Το μέλι αυτό μπορεί να πιάσει στην αγορά της Μόσχας και τα ..200 ευρώ το κιλό!
Περισσότερο στο πολύ ενδιαφέρον άρθρο του λινκ:
Παράθεση :

Μαζεύοντας άγριο μέλι

Στη Μπασκιρία, στους πρόποδες των Ουραλίων συναντά κανείς ακόμα και σήμερα άγριες μέλισσες που μέσα στις κουφάλες δέντρων δημιουργούν το πιο καθαρό και πολύτιμο μέλι στον κόσμο. Ενα μέλι με γεύση ελευθερίας...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Το άγριο μέλι της Ρωσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το άγριο μέλι της Ρωσίας   Το άγριο μέλι της Ρωσίας Icon_minitimeΣαβ Αυγ 17, 2013 9:44 pm

Καλό το άρθρο . Το μόνο που δεν μας είπαν είναι με τι τρόπο παίρνουν το μέλι . Μήπως καταστρέφοντας τη φωλιά ???? Μας παρουσιάζονται ως αγνοί μελισσοκόμοι του παρελθόντος αλλά αυτοί κατέστρεφαν τη φωλιά για να πάρουν το μέλι , κάπως όπως οι αρκούδες δηλαδή .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Το άγριο μέλι της Ρωσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το άγριο μέλι της Ρωσίας   Το άγριο μέλι της Ρωσίας Icon_minitimeΚυρ Αυγ 18, 2013 10:48 pm

Το μέλι είναι μέλι ανεξάρτητα αν το παρασκευάζουν "οικόσιτες" (όπως λανθασμένα αναφέρεται) μέλισσες η "άγριες" μέλισσες... τι διαχωρισμός είναι αυτός; Άγριες και ελεύθερες είναι όλες οι μέλισσες, δεν έχουν εξημερωθεί ως είδος. Αν ο μελισσοκόμος ακολουθεί ορθές πρακτικές και δεν αρχίσει τις μπαμπεσιές, το ίδιο αγνό είναι το μέλι, είτε οι μέλισσες ζουν σε κουφάλες δέντρων, είτε σε κυψέλες...

Το μόνο δυσάρεστο ως γεγονός είναι ότι σπάνια και σε πολύ λίγες περιοχές στην Ελλάδα συναντάει κανείς μελίσσια που ζουν εκτός κυψελών στα δάση και στη φύση γενικότερα. Στην περιοχή μου είχε ένα τεράστιο κοίλωμα βράχου στο οποίο παραδοσιακά υπήρχαν αποικίες μελισσών, πήγα να το τσεκάρω και δεν βρήκα ούτε μια. Βαρόα και υποβάθμιση του φυσικού περιβάλλοντος τις είχαν αποδεκατίσει και αυτό μου το επιβεβαίωσε και καθηγητής με τον οποίο είχα σχετική κουβέντα. Δυστυχώς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Το άγριο μέλι της Ρωσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το άγριο μέλι της Ρωσίας   Το άγριο μέλι της Ρωσίας Icon_minitimeΚυρ Αυγ 18, 2013 11:44 pm

Το αρθρο μας κουφανε,δηλαδη αν εγω ειχα μια κυψελη στο ιδιο δασος που ειναι
και τα αγρια μελισσια τι διαφορα θα ειχε το μελι μου απο του αγριου μελισσιου
μας δουλευουν τωρα οι ρωσοι,αμα βοσκανε τα ιδια φυτα το ιδιο μελι θα κανουν
ητε ειναι αγρια ητε ειναι σε κουτια,λεει πολλες χαζομερες το αρθρο που δεν στεκουν
οπως και οτι το μελι το περνουν οταν ειναι πραγματικα ετοιμο,δηλαδη το σεπτεβρη
αμα βαλουν δηλαδη την ανοιξη μελι και ειναι ετοιμο δεν το σφραγιζουν
το αφηνουν μεχρι το σεπτεβρη για να ωριμαζει καλητερα htipieme 
ενω αυτο που σφραγιζουν στα κουτια δεν ειναι ετοιμο αλλα το σφραγιζουν ετσι
γιατι τους καπνισε

αυτο που ξερω εγω ειναι οτι στην ρωσια που πηγε φιλος ειδε μελι δασους στο ραφι
που εκανε 20 ευρο το κιλο,πηρε ενα κιλο να δει τι μελι ηταν και μου λεει το εξης
ηλια εμεις αυτο το μελι ουτε στους λουκουμαδες δεν το βαζουμε φιλε
και ειχε 20 ευρω το κιλο,,αυτο να το βλεπουμε εμεις μπας και κανουμε κανα συνεταιρισμο
τις προκοπης και εξαγουμε το μελι μας εξω,,μιας που για μενα εχουμε το καλητερο
μελι στον κοσμο,γιατι τα κοριτσια μας βοσκουνε στο καλητερο οικοπεδο του πλανητη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Το άγριο μέλι της Ρωσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το άγριο μέλι της Ρωσίας   Το άγριο μέλι της Ρωσίας Icon_minitimeΔευ Αυγ 19, 2013 10:45 am

βελουχι έγραψε:
Το αρθρο μας κουφανε,δηλαδη αν εγω ειχα μια κυψελη στο ιδιο δασος που ειναι
και τα αγρια μελισσια τι διαφορα θα ειχε το μελι μου απο του αγριου μελισσιου
μας δουλευουν τωρα οι ρωσοι,αμα βοσκανε τα ιδια φυτα το ιδιο μελι θα κανουν
ητε ειναι αγρια ητε ειναι σε κουτια,λεει πολλες χαζομερες το αρθρο που δεν στεκουν
οπως και οτι το μελι το περνουν οταν ειναι πραγματικα ετοιμο,δηλαδη το σεπτεβρη
αμα βαλουν δηλαδη την ανοιξη μελι και ειναι ετοιμο δεν το σφραγιζουν
το αφηνουν μεχρι το σεπτεβρη για να ωριμαζει καλητερα htipieme 
ενω αυτο που σφραγιζουν στα κουτια δεν ειναι ετοιμο αλλα το σφραγιζουν ετσι
γιατι τους καπνισε

αυτο που ξερω εγω ειναι οτι στην ρωσια που πηγε φιλος ειδε μελι δασους στο ραφι
που εκανε 20 ευρο το κιλο,πηρε ενα κιλο να δει τι μελι ηταν και μου λεει το εξης
ηλια εμεις αυτο το μελι ουτε στους λουκουμαδες δεν το βαζουμε φιλε
και ειχε 20 ευρω το κιλο,,αυτο να το βλεπουμε εμεις μπας και κανουμε κανα συνεταιρισμο
τις προκοπης και εξαγουμε το μελι μας εξω,,μιας που για μενα εχουμε το καλητερο
μελι στον κοσμο,γιατι τα κοριτσια μας βοσκουνε στο καλητερο οικοπεδο του πλανητη

Α γεια σου! Όσα ευρωπαϊκά μέλια έχω δοκιμάσει (από σοβαρούς παραγωγούς) ήταν αυτό ακριβώς που λες... για τηγανίτες και πάλι δύσκολα θα τα έβαζα εγώ προσωπικά. Άγευστα εντελώς. Οι Νεοζηλανδοί πουλάνε χρυσάφι το Manuka και εμείς έχουμε ένα καρό μέλια με ταυτότητα και προσωπικότητα που όμοια τους δεν υπάρχει πουθενά αλλού στον κόσμο, τα δίνουμε μπιρ παρά και μα την λένε και από πάνω ότι πουλάμε ακριβά!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Το άγριο μέλι της Ρωσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το άγριο μέλι της Ρωσίας   Το άγριο μέλι της Ρωσίας Icon_minitimeΔευ Αυγ 19, 2013 12:23 pm

Το έχουμε ξαναπει νομιζω πολλές φορές, μέλια με μέλια έχουν μεγάλη διαφορά..
Και η γεύση και η προτίμηση του καθενός είναι προσωπική επιλογή που αποκτάται και με τη συνήθεια.. Φυσικό είναι λοιπόν να μας αρέσουν τα δικά μας μέλια μια και σε αυτά συνηθίσαμε εφόσον έχουμε ευκολότερη πρόσβαση, όπως φυσικό είναι και στους βορειότερους να προτιμούν τα δασόμελα μια και αυτά έχουν συνηθίσει. Ακριβώς όπως συνηθίζει κανείς στην κουζίνα του σπιτιού του και θεωρεί το ίδιο φαγητό όταν το φτιάχνει κάποιος άλλος ότι δεν είναι του γούστου του..
Γι αυτόν ακριβώς το λόγο, στο ότι δηλαδή η γεύση του μελιού αλλάζει κάπως από τόπο σε τόπο, δόθηκε τόσο μεγάλο βάρος στο μάρκετιγκ ώστε να βοηθηθούν οι εξαγωγές και κατά συνέπεια οι παραγωγοί..
Αυτός είναι κυρίως ο λόγος που έγιναν διάσημα κάποια μέλια όπως της Μανούκα της Νέας Ζηλανδίας ή του Τούπελο στην Αμερική. Γι αυτό λέμε ότι στη σημερινή εποχή ο παραγωγός πρέπει να ξέρει και από πωλήσεις..
Ο ίδιος ακριβώς λόγος είναι που πουλιέται τόσο ακριβό το μέλι αυτό στη Ρωσία, αν διαβάσατε το άρθρο, διοργανώνονται ακόμα και εκδρομές όπου μπορεί κανείς να πάει συνοδεία με τους κυνηγούς- μελισσοκόμους να δει πώς ακριβώς γίνεται η διαδικασία. Και αν λάβει κανείς υπόψη του ότι η Μόσχα είναι από τις ακριβότερες πόλεις στον κόσμο και ο αστικός της πληθυσμός ιδιαίτερα ευαίσθητος σε τέτοια περίεργα -εφόσον πλασαριστούν σωστά- προϊόντα, δε βλέπω το λόγο γιατί να μην τους το πουλάνε εκεί με τριακόσια τοις εκατό κέρδος.. Αν και υποψιάζομαι ότι πρόκειται για καλά και έξυπνη στημένη δουλειά που μελισσοκόμοι τοποθετούν και φροντίζουν οι ίδιοι κάποια μελίσσια στις κουφάλες αντί σε κυψέλες ώστε να τα επισκέπτεται ο κόσμος..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Το άγριο μέλι της Ρωσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το άγριο μέλι της Ρωσίας   Το άγριο μέλι της Ρωσίας Icon_minitimeΔευ Αυγ 19, 2013 1:20 pm

To καλητερο μαρκετιγκ μπορει να το κανει ο ελληνας πουλωντας το ελληνικο μελι
αφου πισο απο σχεδον καθε φυτο και απο τις ιδιες τις μελισσες υπαρχη
και ενας αρχαιοελληνικος μυθος, μπορεις να κανεις διαφημιση στο προιον σου με τετοιο τροπο
που να χασει την μπαλα ο ξενος αγοραστης,αφου οταν εμεις ειχαμε σε κυψελες
τις μελισσες αλλοι λαοι τρωγανε βελανιδια ακομα,και ενω εχουμε τα παντα
και μπορουμε να παμε πολυ μροστα αρκη να κανουνε παιχνιδι με το εξωτερικο
αυτοι που βγαζουνε πολυ μελι το δινουν 2 ευρω και 3 στον κυριο [χαρο]
και πουλανε το προιον τους τζαμπα,ασχετα αν θα το δουν μετα στο σουπερ μαρκετ
με 10 και 12 ευρω το κιλο,αμα δεν οργανωθουμε μεσα απο συνετερισμους
για να μπορεις να εξαγεις την ποσοτητα που σου ζητανε  δεν γινετε τιποτα

Για δειτε ενα μαγκα ελληνα που εβαλε το ελληνικο λαδι σε ενα ντιζαινατο μπουκαλι
με την ονομασια Λ λαμδα και το πουλαει στο εξωτερικο 80 ευρω το κιλο
αυτος ηταν εξυπνος ηξερε απο μαρκετινγ,ειχε και καλο προιον και αυτο ηταν
ολα θελουν τροπο,,αμα εχεις καλο προιον παντα μπορεις να κανεις δουλεια
αρκη  να υπαρχη θεληση για συνεργασια και οχι διχασμος και ο καθενας για την παρτη του
και φυσικα οχι κωλαρακια κολλημενα στους καναπεδες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreaspap78
Μέλος
Μέλος
andreaspap78


Αριθμός μηνυμάτων : 95

Το άγριο μέλι της Ρωσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το άγριο μέλι της Ρωσίας   Το άγριο μέλι της Ρωσίας Icon_minitimeΤρι Αυγ 20, 2013 7:36 pm

Ωραία ιδέα, πάντως απο συνθήκες υγιεινής άστα να πάνε στο διάολο....ιδίως εκεί που δείχνει το πιατάκι με τις κηρύθες και τα νύχια γεμάτα βρώμα ήταν όλα τα λεφτά...επίσης ο μελιτοεξαγωγέας μέσα στο σχολείο δεν μου φαίνεται για ανοξείδωτος.....επίσης επειδή είπε ένας φίλος για το μέλια των ξένων πρέπει να πω ότι έχουν καταπληκτικά μέλια έχω δοκιμάσει το Manuka και είναι τέλειο, αλλά το καλύτερο είναι αυτό: Himalaya Herbal Healthcare Soliga Forest Honey
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Το άγριο μέλι της Ρωσίας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αγριο μελισσι.
» Sos πολύ άγριο μελισσι
» Μέλι από ... Σκ@τ@ !
» Ασφράγιστο μέλι
» ΜΕΛΙ ΑΠΟ ΒΑΜΒΑΚΙ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Ειδικά θέματα :: Μελισσοκομική Ιστορία και Λαογραφία-
Μετάβαση σε: