Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Σιρόπι με βότανα και γύρη

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Giannos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 11

Σιρόπι με βότανα και γύρη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σιρόπι με βότανα και γύρη   Σιρόπι με βότανα και γύρη Icon_minitimeΔευ Ιουν 24, 2013 3:47 am

Είμαι ερασιτέχνης μελισσοκόμος και "κατά του κεφαλιού μου" εφαρμόζω τα εξής στο σιρόπι μου. (εμπνευσμένος απ το Protofil)
Βράζω βότανα, φασκόμηλα/θυμάρια/χαμομήλια και ρίχνω μέσα και την ζάχαρη, ανακατεύω, και συμπληρώνω γύρη που την έχω χτυπήσει πριν λίγο στο μπλέντερ με λίγο σιρόπι ή νερό. Καμιά φορά ρίχνω και λίγη αλόη βέρα.
Όμως δεν γνωρίζω κατά πόσο όλο αυτό αποδίδει διότι έχω μόνο 2 μελίσσια και δεν μπορώ να κρίνω καθώς είμαι αρχάριος. Οτι το τρων το τρων.

ta xapia mouΣκέφτηκα να μοιραστώ την ιδέα μου καθώς και να ανοίξει το θέμα και να συζητηθεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Σιρόπι με βότανα και γύρη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σιρόπι με βότανα και γύρη   Σιρόπι με βότανα και γύρη Icon_minitimeΔευ Ιουν 24, 2013 10:53 am

Το μίγμα που ετοιμάζεις το παίρνουν οι μέλισσες επειδή βάζεις τη ζάχαρη. Δεν τους προσφέρεις κάτι άλλο πέρα από μία τροφή για ενέργεια και αυτή μάλιστα επιβαρημένη με πρόσθετα υλικά από τα βότανα κλπ. Οι μέλισσες θα πάρουν στην ανάγκη ότι περιέχει σάκχαρα… και γκαζόζα να τους δώσεις θα την πάρουν!! Οπότε το σωστό είναι όταν θέλεις να ταΐσεις τα μελίσσια σου να τους προσφέρεις απλό σιρόπι.

Έχουν δοκιμαστεί πάρα πολλά ʽʽυλικάʽʽ για το εάν ωφελούν τα μελίσσια και εάν ʽʽκάτιʽʽ όντως κάνει θα υπήρχε η δραστική του ουσία στην αγορά.

Σαν γενική παρατήρηση, όχι προσωπικά προς τον φίλο Giannos αλλά προς όλους μας, είναι να μην πειραματιζόμαστε με διάφορα για τα μελίσσια μας, τα κοινός ʽʽμαντζούνιαʽʽ. Υπάρχουν εγκεκριμένα σκευάσματα και υλικά για την μελισσοκομία που βοηθούν τις μέλισσες και δεν επιβαρύνουν τα προϊόντα που παράγουμε.

Επίσης προσοχή στους κομπογιαννίτες που προσπαθούν να πουλήσουν μαντζούνια σε αρχάριους… και τους ακόμα πιο επικίνδυνους ʽʽμελισσάδεςʽʽ που έχουν εμφανιστεί τα τελευταία χρόνια που ξεπουλάνε άρρωστα μελίσσια και ότι παλιό υλικό έχουν στους ανυποψίαστους νέους ερασιτέχνες και τους φλομώνουν με ιστορίες για θαυματουργά μαντζούνια και πρακτικές, τα δήθεν μυστικά που τα λένε μόνο αυτοί (που τα ξέρουν όλα) και οι υπόλοιποι μελισσοκόμοι κρατάνε για τον εαυτό τους.

Δεν υπάρχουν μυστικά. Όλα είναι γραμμένα στα βιβλία… και εννοείτε ότι το εδώ φόρουμ Melissologia H.B.F. αποτελεί ένα άριστο χώρο για να συζητάμε αυτά που διαβάζουμε και μας συμβαίνουν καθώς και διάφορα επίκαιρα. Να θυμίσω με την ευκαιρία και αυτό [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Φίλε Giannos συγνώμη αν σου χάλασα λίγο το θέμα ageludi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 11

Σιρόπι με βότανα και γύρη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σιρόπι με βότανα και γύρη   Σιρόπι με βότανα και γύρη Icon_minitimeΤρι Ιουν 25, 2013 1:43 am

Φίλε lingistis, διάβασα το μύνημα σου και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Δυστυχώς όμως μου αφήνεις κενά. Ξεκινώντας απ την αγωρά, πάρε παράδειγμα το protofil το οποίο και ανέφερα, δεν ξέρω αν το έχεις χρησιμοποιήσει εγώ όμως έχω δει πολύ καλά αποτελέσματα και μάλιστα μιλάνε και άλλοι για αυτό. Στην ίδια φιλοσοφία χρησιμοποίησα και εγώ το σιροπότσαο. Αφού το protofil είναι βιταμινούχο από βάμα βοτάνων. Που είναι το κακό στα βιταμινούχα σιρόπια;
Πηγαίνωντας τώρα στο άλλο θέμα, την γύρη, άποψη μου είναι πως αυτό ενισχύει κατά πολύ την ενέργεια της μέλισσας και την δυναμώνει. Απ την άλλη ποια διαφορά υπάρχει όταν την βάζουμε σε ζυμάρια απ ότι σε σιρόπι;;; Και στις 2 περιπτώσεις πρωτείνες δεν τις δείνουμε; Η πρώτη αιτία προβλημάτων στα μελίσσια είναι η βασίλισσα, η δεύτερη είναι η γύρη, αυτό το έχω διαβάσει.
Επίσης, πάλι έχω την εντύπωση πως η μυρωδιά απ το σιροπότσαο τα διεγείρει και το τρώνε πιο γρήγορα και με μεγαλύτερη όρεξη.
Αν και συμφωνώ με την γνώση που προσφέρουν τα βιβλία διαφωνώ όμως με το να παραμένεις μόνο εκεί, φυσικά και χρειάζονται πειράματα με μελέτη και καταγραφή των αποτελεσμάτων σου. Λόγο του ότι είμαι νέος μελισσοκόμος και έχω 2 μόνο μελίσσια δεν μπορώ να πειραματιστώ και να μιλήσω σίγουρα για αυτό, δεν θα βγάλω έγγυρα αποτελέσματα, κάποιος μεγαλύτερος όμως αν θέλει μπορεί να δοκιμάσει και να μας πει. Ή κάποιος που το κάνει ή το δοκίμασε!
Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Σιρόπι με βότανα και γύρη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σιρόπι με βότανα και γύρη   Σιρόπι με βότανα και γύρη Icon_minitimeΤρι Ιουν 25, 2013 4:18 am

Το protofil είναι εκχύλισμα, οπότε δεν μπορεί να γίνει όπως το τσάι. Με το εκχύλισμα παίρνουμε ακριβώς αυτό που θέλουμε από το φυτό, δηλαδή την δραστική ουσία που από έρευνα υπάρχουν στατιστικά βάσιμα αποτελέσματα ότι κάτι κάνουν. Με το βράσιμο τα παίρνουμε όλα, όπως π.χ. διάφορες τανίνες που μπορεί να είναι τοξικές για τις μέλισσες, αλλά και ουσίες που δεν ξέρουμε πως θα αλληλεπιδράσουν.
Δεν το έχω κάνει χρήση αλλά και δεν γνωρίζω κανέναν μελισσοκόμο με πολλά μελίσσια που να το έχει κάνει χρήση, εάν υπάρχει κάποιος φίλος ας μας πει. Θα έχει ενδιαφέρον να ακούσουμε την άποψη του. Πάντως σε λίγα μελίσσια δεν μπορείς να πεις ότι κάνει καλό, αντίθετα μπορείς να πεις ότι κάνει κακό... αλλά το κάνει καλό δεν φέρει βαρύτητα ακριβώς λόγο του μικρού αριθμού μελισσιών και ότι δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Το έθεσες και εσύ αυτό.

Βασικά είμαι της θέσης πως δεν είναι σωστό να λέμε γενικά ότι το τάδε κάνει καλό... για το σκοπό αυτό υπάρχουν οι επιστημονικές εργασίες σε έγκριτα περιοδικά με κριτές. Εκεί κάτι δεν μπορεί να το εκφράσει κάποιος από σκοπιμότητα. Για μένα πάνω σε θέματα που έχουν να κάνουν με σκευάσματα που χορηγούνται στα μελίσσια όταν συζητάμε για αυτά πρέπει να τεκμηριώνουμε τα όσα λέμε με αναφορά σε δημοσιευμένη έρευνα, π.χ. στην τάδε δημοσίευση ερεύνησαν και βρήκαν ότι το σκεύασμα βοηθάει περίπου 70%. Τα υπόλοιπα είναι απόψεις και εκτιμήσεις… εμείς θα παίρναμε φάρμακα για την καρδιά από εκτίμηση ή επειδή μας το είπε ο γείτονας;

Δυστυχώς δεν λειτουργούν κάποια πράγματα στην χώρα μας όπου να υπάρχει ειδικός που να κατευθύνει επίσημα και υπεύθυνα τους μελισσάδες (αφού ελέγξει τα μελίσσια) στο τι να πάρουν και πως και γιαυτό επικρατεί αυτό το αλαλούμ και οι παραλλαγές και ανιχνεύσεις φτηνών υποκατάστατων. Στους μελισσοκομικούς χειρισμούς διαφέρουν τα πράγματα και η ιδία πρακτική μπορεί να αποτελέσει πρωτογενή γνώση προς τους άλλους.

Ερωτάω εγώ … γιατί να δώσεις βιταμίνες στα μελίσσια σου; Η γύρη που υπάρχει στην φύση δεν επαρκεί; Γιατί να ντοπάρεις τα μελίσσια σου; Τι ακριβώς προσφέρουν στις μέλισσες τα βιταμινούχα σιρόπια που δεν υπάρχει στην φύση;

Η γύρη είναι πηγή πρωτεΐνης. Είναι δηλαδή δομικό υλικό που θέλει το μελίσσι για να δομήσει το πληθυσμό του, να θρέψει δηλαδή το γόνο. Για ενέργεια το μελίσσι καταναλώνει σάκχαρα, δηλαδή το μέλι. Στην φυσιολογία της μέλισσας υπάρχει όργανο που ʽʽφιλτράρειʽʽ τη γύρη… ποιος σου λέει ότι δεν την ʽʽφτύνειʽʽ τη γύρη από το σιρόπι; Αν το μελίσσι έχει ανάγκη από πρωτεΐνες η πιο σωστή μέθοδος είναι με γυρεόπιτα… ελεγμένη ποσότητα και σωστή ποιότητα.

Η πρώτη αιτία προβλημάτων είναι ο άνθρωπος… το μελίσσι αργά ή γρήγορα θα βρει το δρόμο του. Οι χειρισμοί μας εάν δεν είναι ακριβείς θα δημιουργήσουν μεγαλύτερο πρόβλημα… η βασίλισσα ανταποκρίνεται στην κάθε περίπτωση… γεννάει όταν υπάρχει επάρκεια τροφών και σταματάει όταν αυτά εκλείψουν.  Η ανάπτυξη του γόνου τεχνικά (αλλαγή βασίλισσα & διεγερτική τροφοδοσία) πρέπει να αποτελεί τμήμα ενός ολοκληρωμένου σχεδιασμού ενεργειών για όλο το έτος.

Για το τσάι μπορείς να κάνει το εξής πείραμα… φτιάξε 5 τσάι, Α τσάι χωρίς ζάχαρη, Β τσάι με λίγη ζάχαρη, Γ τσάι με κανονική ζάχαρη, Δ κανονική ζάχαρη χωρίς τσάι και Ε σκέτο νερό. Ταΐζεις για 3 μέρες από το καθένα την ίδια ώρα και κρατάς χρόνο κάθε φορά… βάζε λίγη αλλά ίδια ποσότητα για να μην περιμένεις ώρες. Αθροίζεις το χρόνο για κάθε τύπου τσάι και συγκρίνεις τα αποτελέσματα και βγάζει συμπεράσματα εάν το τσάι βοηθάει στην απορρόφηση του σιροπιού από το μελίσσι.  Εάν θες μας τα ανακοινώνεις.

Τα βιβλία δεν είναι στάσιμα… είναι δυναμικά. Επικαιροποιούνται με κάθε νέα έκδοση του ίδιου ή νέου βιβλίου του κλάδου. Τα σημερινά βιβλία, ακόμα και τα ελληνικά, περιέχουν πολύ περισσότερες πληροφορίες και γνώσεις απότι πριν 30 χρόνια. Βέβαια υπάρχουν κλασικά θέματα όπως π.χ. η μορφολογία, φυσιολογία και βιολογία της μέλισσας που αλλάζουν λίγο, αλλά ακόμα και σε αυτά προστίθεται νέα γνώση από νέες έρευνες. Η νέα γνώση είναι αυτή που όπως έγραψα στην αρχή δημοσιεύετε σε έγκριτα διεθνή επιστημονικά περιοδικά. Από εκεί οι επιστήμονες την διοχετεύουν σε εμάς με διάφορες μορφές όπως εκλαϊκευμένα κείμενα σε κλαδικά περιοδικά, σε συνέδρια, ημερίδες, σεμινάρια κλπ. ακόμα και εδώ στο φόρουμ μέλη του έχουν μεταφέρει γνώσεις από τέτοια αρθρογραφία. Οπότε ναι, δεν μένουμε στα βιβλία… βασιζόμαστε όμως σε αυτά ιδίως εάν είμαστε νέοι στο αντικείμενο.

Αγαπητέ Giannos, με το θέμα που άνοιξες μου έδωσες την ευκαιρία να γράψω για κάτι που ήθελα από καιρό και δεν έβρισκα χρόνο ή δεν τύχαινε… έτυχε η συγκυρία με το δικό σου θέμα… και τα έγραψα τόσο για να τα ξαναθυμηθώ εγώ όσο και για να διαβαστούν και από άλλους.

Να είσαι καλά και είμαι σίγουρος ότι θα τα πας καλά με τα μελίσσια σου, να σου προοδεύσουν και να τα πολλαπλασιάσεις!!! Και για ότι χρειαστείς μην διστάσεις να ρωτήσεις, όλο και κάποιος φίλος θα σου δώσει μια λύση εδώ στο φόρουμ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 11

Σιρόπι με βότανα και γύρη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σιρόπι με βότανα και γύρη   Σιρόπι με βότανα και γύρη Icon_minitimeΤετ Ιουν 26, 2013 5:02 pm

Αγαπητέ φίλε Lingistis, σε ευχαριστώ για τις ευχές σου. Τώρα μπορώ να πω πως έχεις πιο ολοκληρωμένη συγκρότηση του θέματος και με κάλυψες ως προς το κομμάτι των τοξινών, έτσι λοιπόν θα αναθεωρήσω αυτό το τάισμα ως προς την ποσότητα τουλάχιστον. Έψαξα και άλλο το κομμάτι για αυτό αναπέμπω σε πηγές χειρισμών και απόψεων άλλων μελισσοκόμων:

ΘΕΡΑΠΙΑ ΝΟΖΕΜΙΑΣΗΣ από Γιάννης Ζαχαρίου - Εκπαιδευτής Μελισσοκιμίας ΚΕΓΕ Σάμου (Η αναφορά γίνεται προς το τέλος, δυστυχώς δεν μπορούσα να κάνω αντιγραφή του κειμένου για να σας το φέρω) | [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Εναλλακτικές μορφές αντιμετώπισης της Βαρρόα από Δασκαλάκης Γεώργιος στο 3ο Πανελλήνιο Επιστημονικό ΣυνέδριοΜελισσοκομίας- Σηροτροφίας

Παράγραφος 5, 2. Τροφοδοσία
Η καλύτερη τροφοδοσία είναι η μεταφορά σε ανθοφορία. Το φθινόπωρο όμως όταν δεν υπάρχει ανθοφορία χρησιμοποιώ χυμό από βιολογικά σταφύλια. Βράζομε το φρέσκο μούστο πριν γίνει ζύμωση για να σκοτωθούν οι ζυμομύκητες και προσθέτουμε βιολογική ζάχαρη για να ανέβουν τα ζάχαρα στα 66prix kαι δεν γίνεται ζύμωση . Όταν η μέγιστη θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι μικρότερη από 22-24C τότε στο σιρόπι προσθέτω 10% από τον συμπηκνομένο χυμό και τροφοδοτώ . Για διεγερτική τροφοδοσία στο σιρόπι προσθέτω τσάι από βότανα φασκόμηλο μαλοτήρα, δενδρολίβανο, χαμομήλι ,ευκάλυπτο. | [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Και όσο προχωράω...
Βαρρόα Χυμός λεμονιού για τον έλεγχό της Από το Πανεπιστήμιο Assiut τής Αιγύπτου και τον καθηγητή M.F.Abdel-Rahman | [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Τώρα για την γύρη, ξέρουμε ότι η μέλισσα τρέφεται και με γύρη και με μέλι, θαρώ πως θα την δέχεται όσο την δέχεται και απ το ζαχαροζύμαρο με γύρη!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σιρόπι με βότανα και γύρη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη;
» τροφοδοσια με γυρη
» καθολου γυρη
» τροφοδοσια με γυρη
» Γύρη και Θυροειδής

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: