Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη;

Πήγαινε κάτω 
+2
parosbees
gillas
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
gillas
Μέλος
Μέλος
gillas


Αριθμός μηνυμάτων : 51

τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη;   τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Icon_minitimeΔευ Ιαν 18, 2010 8:10 pm

Γεια σας φίλοι.¨Εχω μερικές απορίες.Τί πρέπει να κάνω τον Φεβρουάριο στα μελίσσια (5-7 πλαίσια), όσο αφορά την τροφοδοσία , ώστε να μπορέσω να φτιάξω δυνατά μελίσσια;Τα μελίσσια μου είναι στην Πάτρα κοντά σε θάλασσα, με θερμοκασίες που δεν είναι χαμηλότερες από 10 βαθμούς. Στα μέσα περίπου του Φεβρουαρίου έχουμε και μια ανφοφορία στο ρείκι, αλλα τί τροφοδοσία πρεπει να κάνω με σιρόπι τί ποσότητα; και από γύρη τί να κάνω πρέπει να βάλω γυρηόπιττες; Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη;   τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Icon_minitimeΤρι Ιαν 19, 2010 8:14 am

ΠΟΤΕ τέτοια εποχή δεν τροφοδοτούμε τα μελίσσια με σιρόπι. Mόνο ζαχαροζύμαρο και αν θέλεις γυρεόπιτα.
Το ζαχαροζύμαρο όπως και ότι τροφοδοτούμε τα μελίσσια μας πρέπει να το φτιάχνουμε μόνοι μας με υλικά από τα δικά μας μελίσσια που ξέρουμε οτι δεν είναι άρρωστα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη;   τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Icon_minitimeΤρι Ιαν 19, 2010 8:29 pm

Αυτο που σου γραφω φιλε μου δεν ειναι συμβουλη, αλλα ενας δικος μου χειρισμος και εσυ αποφασησε!!!!!!. Αν ο καιρος το επιτρεπει απο 15 φεβρ. και για 15-20 μερες 200γρ σιροπι 1/1 και σε καθε κιλο σιροπι θα ριχνεις και το ασπραδι ενος αβγου. Το κανω ομως μονο αν εχω σκοπο να τα κοψω στο τελος Μαρτιου, αλιως δεν θα προλαβενεις σμηνουργιες και βασηλοκελια τον απριλιο!!! alien
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη;   τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Icon_minitimeΤρι Ιαν 19, 2010 9:55 pm

Παιζει κατι με το λευκωμα του ασπραδιου? διαλυετε μεσα στο σιροπι? και με την υγρασια τι γινετε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη;   τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2010 9:13 pm

Το ασπραδι ειναι συνταγη "ΠΑΛΙΟΥ". Ισως βοηθαει στη γενα το ασβεστιο. Δεν ξερω περισσοτερα. Οταν το βαζεις, το σιροπι πρεπει να ειναι κρυο. Αναδευοντας διαλυεται και οι μελισσες το παιρνουν ολο. Αν θελεις μπορεις να προσθεσεις θυμολη και σκορδο σε σκονη η σε ζωμο.Εγω ειχα πολλυ καλλο αποτελεσμα. Δεν ειχα ομως μαρτυρα για να δω αν το ασπραδι εκανε τη διαφορα!!!! Φετος θα το ξαναδοκιμασω με μαρτυρα και τα ξαναλεμε!!!.
alien
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη;   τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2010 10:39 pm

granazis έγραψε:
Αυτο που σου γραφω φιλε μου δεν ειναι συμβουλη, αλλα ενας δικος μου χειρισμος και εσυ αποφασησε!!!!!!. Αν ο καιρος το επιτρεπει απο 15 φεβρ. και για 15-20 μερες 200γρ σιροπι 1/1 και σε καθε κιλο σιροπι θα ριχνεις και το ασπραδι ενος αβγου. Το κανω ομως μονο αν εχω σκοπο να τα κοψω στο τελος Μαρτιου, αλιως δεν θα προλαβενεις σμηνουργιες και βασηλοκελια τον απριλιο!!! alien

Τι βομβα συνταγη ειναι αυτη ρε granazis Question Exclamation scratch scratch scratch
Με κουφανες με το αυγο Shocked
Τι μαθαινει ο ανθρωπος? Να σε ρωτησω τωρα μιας και με γαργαλας με αυτα που εγραψες?
1. Αν ο καιρος δεν το επιτρεπει, βαζεις αργοτερα?Τι καιρο πρεπει δηλαδη?
Επειδη τον παρατηρω,εαν εχεις ενημερωθει γενικα για τις κακοκαιριες,θα κρατησουν και μετα τις 15 φεβ.
Επισης, αν δεν μυρισει ανοιξη,θα βαλεις σοροπ ? Θα διεγειρεις τα μελισσια πριν την ωρα τους. Δεν με καθεται καλα αυτο . . .
2. Το αυγο γιατι το βαζεις? Αν δεν εχεις σκοπο να κοψεις δεν βαζεις τελικα?
3.αυτο που λες, οτι δεν θα προλαβαινεις τις σμηνουργιες, ειναι αποτελεσμα της συνταγης σου ή φυσικο επακολουθο του κυκλου του μελισσιου και σε περιπτωση που εχεις πολλα θα χασεις την μπαλα?

Παντα φιλικα Smile
Σπυρος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη;   τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Icon_minitimeΠεμ Ιαν 21, 2010 2:49 pm

Oταν λεμε καλο καιρο,ενοουμε! Να μην βρεχει ολη μερα,να μην εχει θερμοκρασιες κατω απο αυτες που πετανε οι μελισσες και τουλαχιστον 2-3 ωρες μετα το μεσημερι, την ωρα της τροφοδοσιας ας εχει και ηλιο. Το αυγο και μαλιστα ολοκληρο το αναφερει και ο ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ στο βιβλιο του,σαν προσθετο σε μελισσοτροφη.! Αν δεν θελεις να τα κοψεις και εγω δεν βλεπω το λογο να τα διεγειρεις απο τοσο νωρις!!!! Αν ομως το κανεις και δεν τους κανεις εστω τεχικο αφεσμο,ρωταμε να σου πω πως κανεις τη μαϊμου στο δενδρο μαζευοντας αφεσμους!!!!!!.Την πρωτη μου φορα δεν ηξερα καμια τεχνικη!!.Να με εβλεπες απο μια μερια τον Απριλη να χωρταινες γελια!!!!!! alien alien

Υ.Γ. Οι 15-20 μερες δεν ειναι ημερολογιακες. alien
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissaris
Μέλος
Μέλος
melissaris


Αριθμός μηνυμάτων : 147

τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη;   τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Icon_minitimeΠαρ Ιαν 22, 2010 6:36 pm

gillas έγραψε:
Γεια σας φίλοι.¨Εχω μερικές απορίες.Τί πρέπει να κάνω τον Φεβρουάριο στα μελίσσια (5-7 πλαίσια), όσο αφορά την τροφοδοσία , ώστε να μπορέσω να φτιάξω δυνατά μελίσσια;Τα μελίσσια μου είναι στην Πάτρα κοντά σε θάλασσα, με θερμοκασίες που δεν είναι χαμηλότερες από 10 βαθμούς. Στα μέσα περίπου του Φεβρουαρίου έχουμε και μια ανφοφορία στο ρείκι, αλλα τί τροφοδοσία πρεπει να κάνω με σιρόπι τί ποσότητα; και από γύρη τί να κάνω πρέπει να βάλω γυρηόπιττες; Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Φίλε gillas, είμαι και εγώ στην Πάτρα, με τις συνθήκες που επικρατούν εδώ, τα μελίσσια ήδη δουλεύουν, τις προηγούμενες ημέρες που είχε λιγότερο κρύο, δούλευαν φουλ σε μολόχα και πρόωρα ανθισμένες νερατζιές (περιοχή Έξω Αγιάς).
Η τροφοδοσία με σιρόπι το Φεβρουάριο είναι δίκοπο μαχαίρι: το μελίσσι θεωρεί ότι υπάρχει νεκταροροή και αυξάνει πληθυσμό. Αν ο καιρός εξελιχθεί καλά (ζέστες και ηλιοφάνεια) δουλεύει, συννεχίζει να αυξάνει πληθυσμό και πας 100% για σμηνουργία εκτός αν το προλάβεις. Αν ο καιρός πάει χάλια με κρύα και βροχές δεν δουλεύει και θα πρέπει να το ταίζεις συνέχεια για να μη λιμοκτονήσει με τον αυξημένο πληθυσμό.
Επίσης, οι μέλισσες προβλέπουν πολύ καλύτερα και μακρύτερα από εμάς τον καιρό με αποτέλεσμα κάποιες χρονιές να μην ξεκινάει ο ανοιξιάτικος γόνος γιατί προβλέπουν "Μάρτη-γδάρτη και κακό παλουκοκαύτη" (αν θυμάμαι καλά το 2002 που χιόνιζε και στα μέσα Απρίλη)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη;   τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Icon_minitimeΣαβ Ιαν 23, 2010 7:31 am

Πιστεύω οτι ο granazis αναφέρεται σε έμπειρους μελισσοκόμους για την τροφοδοσία από τα μέσα του Φλεβάρη.
Νέος και άπειρος αν δουλέψει έτσι θα τρέχει και δεν θα φτάνει.
Τροφοδοτώ τα μελίσσια μου πολύ πιό μπροστά αλλά για συγκεκριμένο λόγο να κόψω νωρίς για βασιλισσοτροφία και παραγωγή κηφήνων.Αν το μελίσσι το τροφοδοτήσεις νωρίς θα χάσεις τoν σωστό χρόνο για την μεγάλη ανθοφορία δλδ όταν το μελίσσι είναι σε πλήρη ανάπτυξη πολύ νωρίς όταν θα υπάρχει ανθοφορία τότε αυτό θα είναι σε κάμψη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gillas
Μέλος
Μέλος
gillas


Αριθμός μηνυμάτων : 51

τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη;   τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Icon_minitimeΣαβ Ιαν 23, 2010 12:23 pm

παιδια ευχαριστώ για τις απαντησεις σας αλλα λίγο μπερδευτηκα.Λιγο το αυγό, λίγο ο καιρός και αν τα "κόψω" με μπερδεψαν.Περσι απο τι θυμάμαι πολλοι μελισσοκόμοι έκαναν παραπονα για τους αφεσμούς.Οτι ήταν δηδ παρα πολλοι αποτι άλλες χρονιες και τα λοιπα.Αρα μπορει το κόλπο με το αυγό να ήταν σύμπτωση.Απο την άλλη σαν ερασητέχνης ( εραστης της τεχνης ) με ενδιαφέρει μάθω όχι τοσο για τον μηνα φεβρουάριο αλλα τί χειρισμούς να κάνω για να έχω δυνατά μελίσσια. Παράδειγμα : πέρσι τα μελίσσια τον Απρίλη είχαν γίνει 15 πλαίσια και τα έκοψα στα δυο ,δεν τους έκανα καμια τροφοδοσία και δεν ξαναέγιναν 15 πλαίσια. Αν λοιπόν θέλω να πάω κάποια μελίσσια στο έλατο τον Ιούνιο τί πρεπει να κάνω και πότε; Με γύρη βλέπω οτι μαζεύουνε αλλα δεν έχουν αποθέματα στις κηρήθρες να βάλω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη;   τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Icon_minitimeΣαβ Ιαν 23, 2010 4:37 pm

Gillas μεσα στο προγραμμα ειναι και μπερδεμαρα.Αν δεν πειραματιστεις,πως θα μαθεις?
Αλλα θα τα κανεις τωρα αλλα αργοτερα.Και με τον καιρο θα μαθεις να διαχειριζεσαι καταστασεις στο μελισσοκομειο σου. Εχει ο καιρος . . . μαθηματα . . . Smile Εδω να'μαστε να τα λεμε . . . Wink

Σπυρος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη;   τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Icon_minitimeΣαβ Ιαν 23, 2010 8:02 pm

Να εισαι καλα Σπυρο ηρεμησα. Διαβαζω ανθοφοριες , κοψιματα , μανες, πατερες ( οχι απο αυτο δεν εχει :albino: ) και λεω στον εαυτο μου . Που πας ρε Καραμήτρο? Ολα αντιμετωπιζονται στην ωρα τους εκτος ............απο τις σμηνουργιες που πρεπει να αντιμετωπιστουν νωριτερα lol!
Εδω να εισαστε να τα λεμε , ασε που σκεφτομαι να παιρνω μαζι το lap top για αμμεση επιλυση προβληματων.
Συνδεση live με το μελισσοκομειο lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη;   τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Icon_minitimeΣαβ Ιαν 23, 2010 11:28 pm

Παιδια καποιος πιο εμπειρος ας εξηγησει πως κοβουμε και ποτε και τι ειναι τεχνικη σμηνουργια , γιατι βλεπω τους νεους να πεφτουν στα σκληρα!!!!!!!!! alien alien Rolling Eyes Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissaris
Μέλος
Μέλος
melissaris


Αριθμός μηνυμάτων : 147

τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη;   τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Icon_minitimeΤρι Ιαν 26, 2010 9:46 am

granazis έγραψε:
Παιδια καποιος πιο εμπειρος ας εξηγησει πως κοβουμε και ποτε και τι ειναι τεχνικη σμηνουργια , γιατι βλεπω τους νεους να πεφτουν στα σκληρα!!!!!!!!! alien alien Rolling Eyes Rolling Eyes

Παιδιά μη φρικάρετε, δεν είναι τόσο φοβερά και δύσκολα. Εγώ, -άσχετος από μελισσοκομική, κομπιουτεράς όντας- από ένα μελισσάκι 1,5 πλαισίου που μάζεψα από μιία τρύπα ελιάς το 2001 τα έχω κάνει ~70, διαβάζοντας 1-2 βιβλία και ψάχνοντας στο internet.

Δεν θεωρώ τον ευατό μου ειδικό, αλλά αν κάποιος χρειάζεται σχετικές πληροφορίες, μπορώ να γράψω μερικά πράγματα για διχοτομήσεις που έχω εφαρμόσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη;   τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Icon_minitimeΤρι Ιαν 26, 2010 1:53 pm

melissaris έγραψε:
granazis έγραψε:
Παιδια καποιος πιο εμπειρος ας εξηγησει πως κοβουμε και ποτε και τι ειναι τεχνικη σμηνουργια , γιατι βλεπω τους νεους να πεφτουν στα σκληρα!!!!!!!!! alien alien Rolling Eyes Rolling Eyes

Παιδιά μη φρικάρετε, δεν είναι τόσο φοβερά και δύσκολα. Εγώ, -άσχετος από μελισσοκομική, κομπιουτεράς όντας- από ένα μελισσάκι 1,5 πλαισίου που μάζεψα από μιία τρύπα ελιάς το 2001 τα έχω κάνει ~70, διαβάζοντας 1-2 βιβλία και ψάχνοντας στο internet.

Δεν θεωρώ τον ευατό μου ειδικό, αλλά αν κάποιος χρειάζεται σχετικές πληροφορίες, μπορώ να γράψω μερικά πράγματα για διχοτομήσεις που έχω εφαρμόσει.

granazis εγω παιρνω ληγμενα και εκτος ψυγειου δεν μπορω να παρω κατι αλλο Smile Smile

melissaris αν και κομπιουτερμαν μια χαρα τα πας απο οτι φαινεται, ειστε και μεθοδικοι τυποι εσεις . Δωσε μας και τα βιβλια μπας και δουμε προκοπη . Ακομη αν σου ειναι ευκολο (σιγα μην δεν σου ειναι, κομπιουτερας ανθρωπος :albino: ) φτιξε το προφιλ σου για να ξερουμε για ποια περιοχη μιλας και δωσε μας και την ευκαιρια να σε καλωσορισουμε στο αναλογο τοπικ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη;   τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Icon_minitimeΤρι Ιαν 26, 2010 10:16 pm

Το δυσκολο ΜΙΛΗ δεν ειναι να τα κοψεις. Το δυσκολο ειναι η αναπτηξη τους μετα τη διαιρεση. Εγω προπερση μετα απο ενα περιεργο ντουβρουντζα που τα βρηκε ,απο 85 κυψελες εμεινα με 5 και αυτες μονες. Εφτασα να κοβω παραφιαδες με 1-1,5 πλαισιο πληθυσμο και σχεδον χωρις γονο. Αντε τωρα να τα κανεις μελισσια αυτα. Το 2009 δεν πηρα ουτε ενα τελαρο μελι. Την ανοιξη θα τα ξανακοψω σε 200 + (γιαγια τουρκα γαρ) αλλα ποσα θα ειναι ετοιμα για το ελατο??????. Σκεπτομαι να κοψω τα μισα, σε πολλα για να μην αδυνατισουν ολα. Δεχομαι συμβουλες, παρατηρισεις,προτασεις,και ιδεες!!!.Εστω και ψυχολογικη συμπαρασταση!!!! alien



Υ.Γ. Γιαγια τουρκα = φορτηγο :face: :face:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη;   τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Icon_minitimeΤετ Ιαν 27, 2010 12:41 am

:lol: :lol: :lol: :lol:
Να εισαι καλα γελασα. Δεν αγχωνομαι γιατι
1ον φετος δεν φοβαμαι τις μελισσες , ενω περυσι πριν τα σεμιναρια....
2ον ξεχωριζω πια την μελισσα απο την σφιγγα Razz
3ον η φυση προνοει για ολα , εγω θα επεμβω ελαφρα
4ον ειμαι σε καλυτερη φαση απο αλλους που ξεκινανε , γιατι εχω εσας
5ον εχω την ηρεμια που μου χαριζει η αγνοια μου Smile

Τωρα οσο για το ταίσμα......... θα τα βρουμε και αυτα

Αρέσει στον χρήστη kappas73

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissaris
Μέλος
Μέλος
melissaris


Αριθμός μηνυμάτων : 147

τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη;   τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη; Icon_minitimeΤετ Ιαν 27, 2010 11:24 am

[quote="MILIBEE"][quote="melissaris"]
granazis έγραψε:
αν και κομπιουτερμαν μια χαρα τα πας απο οτι φαινεται, ειστε και μεθοδικοι τυποι εσεις . Δωσε μας και τα βιβλια μπας και δουμε προκοπη . Ακομη αν σου ειναι ευκολο (σιγα μην δεν σου ειναι, κομπιουτερας ανθρωπος :albino: ) φτιξε το προφιλ σου για να ξερουμε για ποια περιοχη μιλας και δωσε μας και την ευκαιρια να σε καλωσορισουμε στο αναλογο τοπικ

ΒΙΒΛΙΑ
1) Μελισσοκομία, JEAN - PROST, PIERRE
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Πολλές πληροφορίες, αλλά για τη Γαλλία και χωρίς εικόνες

2) ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ, ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΥ ΑΝΔΡΕΑΣ
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Καλές φωτο, ειδικά στις ασθένειες, από εκεί μπορεί ένας αρχάριος να καταλάβει αν και ποιά ασθένεια είναι.

+ τα περιοδικά του χώρου: Μελισσοκομική Επιθεώρηση και Μελισσοκομικό Βήμα, που μέσα στο 99% των κουραστικών διαφημίσεων και ανακοινώσεων των κάθε λογής προέδρων βρίσκεις και 1% κάτι ενδιαφέρον κάθε φορά.

Προφίλ κλπ, ΟΚ να βρω λίγο χρόνο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» τροφοδοσια με γυρη
» τροφοδοσια με γυρη
» Σιρόπι με βότανα και γύρη
» μαρτιος τροφοδοσια με σιροπι η ζαχαροζυμαρο?????
» τροφοδοσία

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: