Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 τροφοδοσια με γυρη

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

τροφοδοσια με γυρη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τροφοδοσια με γυρη   τροφοδοσια με γυρη Icon_minitimeΣαβ Αυγ 06, 2011 12:50 pm

οταν η ξενη γυρη ειναι απαραιτητη για τροφοδοσια των μελισσιων μας εφοσον δεν καταφεραμε να μαζεψουμε τη δικη μας τι κανουμε? αγοραζουμε ντοπια η εξωτερικου λογου κοστους? απο θεωρια ξερω στην πραξη ομως,εχει ταισει κανει με γυρη εισαγωγης τα μελισσια του?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

τροφοδοσια με γυρη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τροφοδοσια με γυρη   τροφοδοσια με γυρη Icon_minitimeΣαβ Αυγ 06, 2011 5:51 pm

Μήπως θα μπορούσες να πεις και σε μένα πως γίνεται η τροφοδοσία με γύρη, επειδή έχω λίγη κ δεν ξερω πως; να μην πάει χαμένη, να πιάσει τόπο γιατί μου φαίνεται όλα στραβά τα κάνω confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

τροφοδοσια με γυρη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τροφοδοσια με γυρη   τροφοδοσια με γυρη Icon_minitimeΣαβ Αυγ 06, 2011 6:11 pm

Στην χώρα μας λίγες είναι οι περιπτώσεις που χρειάζεται να ταΐσουμε γύρη τα μελίσσια μας... π.χ. στο πεύκο. Γενικά υπάρχει επάρκεια γύρης στο μελίσσι. Αλλά μια καλή μέθοδος είναι όταν βρίσκουμε κάποια πλαίσια με πολύ αποθηκευμένη γύρη (το καλοκαίρι, μετά από τρύγο κλπ) να τα αφαιρούμε από το μελίσσι και να τα βάζουμε στο ψυγείο/κατάψυξη για να μην χαλάσει η γύρη. Τα πλαίσια αυτά τα ξανατοποθετούμε στα μελίσσια το φθινόπωρο, συνήθως μετά το τελευταίο τρύγο ή όποτε τα χρειαζόμαστε για κάποιο μικρό μελισσάκι.

Την δική μου γύρη, αυτή που μαζεύω με παγίδες, την χρησιμοποιώ για ανθρώπινη κατανάλωση. Όποτε χρειάσθηκα να ταΐσω γύρη στα μελίσσια μου, βασικά νωρίς την άνοιξη με μορφή γυρεόπιτας, αγόραζα εισαγόμενη γύρη και έφτιαχνα με αυτή τις πίτες.

giota, μην ξοδεύεις στα μελίσσια την γύρη σου... κατανάλωσε την εσύ και η οικογένεια σου. Αν χρειάζονται γύρη τα μελίσσια σου, αν μαζεύεις... απλά σταμάτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

τροφοδοσια με γυρη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τροφοδοσια με γυρη   τροφοδοσια με γυρη Icon_minitimeΣαβ Αυγ 06, 2011 6:58 pm

δικιο εχεις τελικα.στην σημερινη επιθεωρηση ειδα οτι τα αποθεματα καλα κρατουν μαλιστα εφερναν ακομα και τωρα γυρη .οποτε με τις βροχουλες που εκανε θα δωσει και το ρεικι και λογικα δεν θα χρειαστουν προσθετη αργοτερα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
τροφοδοσια με γυρη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» τροφοδοσια με γυρη
» τι με συμβουλεύεται... τροφοδοσία με σιρόπι ή γύρη;
» Ήρθε το μελισσοπούλι ... και τώρα;
» τροφοδοσία
» τροφοδοσία ξεχειμωνιάσματος

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: