Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Παραφινη

Πήγαινε κάτω 
+12
koske
pnikolas
Druidis
fidemporas
didymos
priamos1980
mikesideris
queen
kostasid
captain
Φώτης
Vasilis.
16 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
fidemporas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 104

Παραφινη  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφινη    Παραφινη  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Αυγ 12, 2014 4:43 pm

Δηλαδή οι κυψέλες που είναι βαμμένες με 2 χέρια λινέλαιο, 2 χέρια βελατούρα, και 2 χέρια λαδομπογιά, αποβάλουν υγρασία;
Διαφωνώ αγαπητέ...
Αλλά και δίκαιο να έχεις αυτό λύνεται αμέσως αν έχει κάποιος κινητό πάτο με σήτα...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Παραφινη  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφινη    Παραφινη  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Αυγ 13, 2014 12:41 am

Τα χρώματα τα οποία αναφέρεις ειναι σχεδιασμένα για να αναπνέει το ξύλο.οσον αναφορά την βάση έχεις δίκιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasid
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 114

Παραφινη  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφινη    Παραφινη  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 10, 2014 2:31 pm

γεια σας!ψαχνω να βρω θερμομετρο για μια παραφινιερα κ δεν μπορω να καταληξω σε καποιο,εαν μπορει καποιος να μου προτεινει ενα που εχει δοκιμασει κ κανει για την δουλεια που το θελω.ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Παραφινη  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφινη    Παραφινη  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 26, 2014 4:41 pm

εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο... αν παραφινάρω της κυψέλες, μπορώ να μην της βάψω και να περιμένω τον ίδιο χρόνο ζωής ή λίγο λιγότερο αν δεν τις έβαφα?

(εγώ πάντως περνάω 1 χέρι συντηρητικό, 1 βελατούρα, 1 ριπολίνι και είμαι οκ)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koske
BeeForce
BeeForce
koske


Αριθμός μηνυμάτων : 308

Παραφινη  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφινη    Παραφινη  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 26, 2014 9:45 pm

Εχουμε και λεμε για μικρα μελισσοκομεια μεχρι 50 κυψελες και χωρις μελλοντικα σχεδια αναπτυξης καλες ειναι οι μπογιες για να περναει και ο χειμωνας.Αν εχεις ομως σκοπο να κανεις πολλα μελισσια ειναι ενα εργαλειο που σου λυνει τα χερια.Υπαρχει ενα αρχικο κοστος που φαινεται μεγαλο αλλα δεν ξαναπαιρνεις πινελα ρολα και αλλα αναλωσιμα μονο ποσοτητα παραφινης.Τα μελισσια δεν προπολουν την κασα καθολου παρα μονο στην πορτα.Επισης εχουμε κανει ξανα μια κουβεντα που με βρισκει συμφωνο οτι ολες οι κυψελες θα επρεπε να ειναι παραφιναρισμενες διοτι οποιαδηποτε παραποιηση απο κακοβουλους ειναι εμφανης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Παραφινη  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφινη    Παραφινη  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 27, 2014 12:00 pm

Εχει κανεις παραφιναρισμενες κυψελες πανω απο 5 χρονια ? Το ρωτω αυτο γιατι καθηγητης απο ινστιτουτο μελισσοκομιας ισχυριζεται οτι το παραφιναρισμα κραταει 5 χρονια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Παραφινη  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφινη    Παραφινη  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 27, 2014 2:56 pm

Αρα (για να βεβαιωθώ) αν εγώ παραφινάρω τις κυψέλες και απλά τις αφήσω με το κλασσικό ξύλινο χρώμα που έχουν χωρίς βάψιμο, όλα καλά δεν παθαίνουν τίποτα για κάποιο χρονικό διάστημα (5 χρόνια) σωστα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Παραφινη  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφινη    Παραφινη  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 27, 2014 5:51 pm

Το χρωμα πριν το παραφιναρισμα δεν ειναι για επιπλεον προστασια του ξυλου, αφου αυτην την δουλεια την κανει η παραφινη, αλλα παιζει ρολο στην αποφυγη του φαινομενου της παραπλανησης των μελισσων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Παραφινη  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφινη    Παραφινη  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 27, 2014 8:35 pm

Άρα αν τις παραφινάρω μόνο θα είμαι οκ. Ναί ή ου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Παραφινη  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφινη    Παραφινη  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 28, 2014 10:10 am

Ναι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasid
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 114

Παραφινη  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφινη    Παραφινη  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 29, 2014 4:51 pm

kostasid έγραψε:
γεια σας!ψαχνω να βρω θερμομετρο για μια παραφινιερα κ δεν μπορω να καταληξω σε καποιο,εαν μπορει καποιος να μου προτεινει ενα που εχει δοκιμασει κ κανει για την δουλεια που το θελω.ευχαριστω!



εχει κανεις υπ οψην κανενα θερμομετρο να προτεινει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Παραφινη  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφινη    Παραφινη  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 13, 2015 10:47 pm

Καλησπέρα στη παρέα ,όσον αφορά στην παραπλάνηση μπορώ να βαψω μόνο τους πάτους και τις εισοδους ή πρέπει να βαψω και τα πατώματα? Ρωταω για οικονομία χρόνου και χρήματος.
Επίσης μπορώ να χρησιμοποιησω λαδομπογια ( την οποία έχω και δεν χρειάζεται να αγοράσω) και αν ναι πριν ή μετά τη παραφίνη? Ρώτησα και για ριπολινη νερού αλλά είναι ακριβουτσικη. Ή λαμαρίνα στα καπακια βάφεται μετά τη παραφίνη?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Παραφινη  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφινη    Παραφινη  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 17, 2015 9:55 am

κανείς?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Παραφινη  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφινη    Παραφινη  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 17, 2015 10:31 am

μια ιδέα ρίχνω εγώ τώρα...

για την παραπλάνηση, στις προσόψεις μπορείς να κολλήσεις/καρφιτσώσεις
χρωματιστές Α4 ή χρωματιστά φύλλα σελοφάν...

την λαμαρίνα για να την βάψεις, μόλις βγει απ' την παραφίνη, μπορείς να την περάσεις
με λεπίδα σιλικόνης (που χρησιμοποιούν στα πλυντήρια αυτοκινήτων). Την αφαιρεί τελείως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Παραφινη  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφινη    Παραφινη  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 17, 2015 11:03 am

thanks. sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Παραφινη  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφινη    Παραφινη  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 17, 2015 11:23 am

spithoyras έγραψε:
Εχει κανεις παραφιναρισμενες κυψελες πανω απο 5 χρονια ? Το ρωτω αυτο γιατι καθηγητης απο ινστιτουτο μελισσοκομιας ισχυριζεται οτι το παραφιναρισμα κραταει 5 χρονια.

Οι δικές μου μπαίνουν στον 10ο χρόνο και διατηρούνται πολύ καλά.
Μετά το παραφινάρισμα, βάφηκαν με ριπολίνη νερού και στη συνέχεια μετά από τρία χρόνια με λαδομπογιά.

Επειδή το έλατο είναι ευτελές ξύλο και η προστασία του απαραίτητη, κάθε δύο-τρία χρόνια στοκάρω τις γωνίες με κόλλα/πριονίδι (κυρίως από εκεί ποτίζει υγρασία το ξύλο) και ένα-δύο χέρια λαδομπογιά.

Οι πάτοι δείχνουν να είναι περισσότερο ευπαθείς και στο μέλλον, μάλλον θα αντικατασταθούν με πλαστικούς.

Πάντως σώματα και πάτοι δείχνουν να βγάζουν άνετα άλλη μια πενταετία...
he he he
ο καθηγητής μάλλον αναφέρθηκε στον ελάχιστο χρόνο ζωής με το παραφινάρισμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Παραφινη  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφινη    Παραφινη  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 04, 2015 8:06 pm

ευχαριστω φιλε olomelia.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Παραφινη  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφινη    Παραφινη  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 06, 2015 8:27 am

οι λαμαρινες δεν βαφονται δεν παθαινει τιποτα η λαμαρινα καλο ειναι να παραφινιαζεις ανα δυο τρια χρονια τις κυψελες σου για συντηρηση και για απολυμανση, το βαψιμο εγω το το κανω με πλαστικο χρωμα και μετα παραφινη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Παραφινη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» παραφίνη
» Παραφινη
» Εμβάπτιση σε παραφίνη
» Παραφινη VS λινελαιο
» ΠΑΡΑΦΙΝΗ ΣΕ ΝΕΕΣ ΚΥΨΕΛΕΣ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: