Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Σύζευξη παραφυάδων πριν κάνουν Β.Κ.

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Σύζευξη παραφυάδων πριν κάνουν Β.Κ. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σύζευξη παραφυάδων πριν κάνουν Β.Κ.   Σύζευξη παραφυάδων πριν κάνουν Β.Κ. Icon_minitimeΔευ Μάης 06, 2013 2:09 pm

Γειά σας.

Σήμερα ή αυριο θα παρω 4-5 παραφυάδες που μου έχει τάξει ένας φίλος μελισσοκόμος για να με βοηθησει να αυξήσω τα σμήνη μου. Το θέμα είναι ότι δεν μου αρέσει και πολύ ο τρόπος που χωρίζει παραφυάδες καθώς πέρνει 5 πλάισια (που να έχουν και λίγο γόνο ημέρας) και απλά τα αφαιρέι από το μητρικό και τα απόμακρύνει. Η διαφονία μου είναι στο ότι το 5αράκι(αν θα είναι και τόσο) είναι αρκετά αδύναμο για να ταίσει 1-2 Β.Κ πολύ καλά ώστε να βγούν καλές Βασίλισσες. Θα προτιμούσα να ορφανεύει δυνατά μελίσια και να κόβει παραφυάδες με ΒΚ που έχουν ταιστεί καλά. Αυτό όμως αυτό εφαρμόζει και παραδέχεται οτί η επιτυχεία δεν έιναι αρκετά μεγάλη καθώς κόβει το διπλάσιο αριθμό παραφυάδων ώστε αυτές που θα πετύχουν να είναι όι μισές.

Τέλος πάντων εγώ θα ήθελα να μάθω αν γίνεται να ''εννώσω'' βάζωντας τα πλάσια και των πληθισμό από τις 5αρες παραφυάδες σε μία κυψέλη ώστε να δουλεύουν κι να συνεργάζονται για την δημιουργία καλών ΒΚ και να τα χωρίσω ξανά αφού σφραγιστούν τα κελία αυτά.Υπόψιν τα 5αρια θα προέρχονται από διαφορετικές μητρικές κυψέλες.

Νομίζω έγινα κατανοητός. Αν δεν γίνεται αυτό που περιγράφω και έχετε κάτι αλλο κατα νού , είναι ευπροσδεκτο. bounce bounce bounce bounce bounce

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

Σύζευξη παραφυάδων πριν κάνουν Β.Κ. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύζευξη παραφυάδων πριν κάνουν Β.Κ.   Σύζευξη παραφυάδων πριν κάνουν Β.Κ. Icon_minitimeΔευ Μάης 06, 2013 8:33 pm

αν ειναι πενταρακια οντως οταν τα κοψει μια χαρα βασιλισσες θα βγουν δεν χρειαζεται να τα ενωσεις , ειναι ξεπερασμενη μεθοδος αυτη σιγουρα αλλα οτι δεν βγαζει καλες βασιλισσες δεν ειναι κανονας . εχω 30 μελισσια τα οποια ειχαν κοπει ετσι και οι βασιλισσες τους ειναι στην δευτερη χρονια και ολα ειναι εικοσαρια και 25αρια .ορφανα εχω ενωσει μονο 2 και δεν μπορω να σου πω με σιγουρια αν σε συμφερει η οχι αν παντως το κανεις που η γνωμη μου ειναι οτι δεν χρειαζεται να ξερεις οτι την ημερα που θα βγει η βασιλισσα αν εχεις αφησει 2 βασιλοκελια θα μαζευεις αφεσμους οπωσδηποτε οποτε να εχεις το νου σου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Σύζευξη παραφυάδων πριν κάνουν Β.Κ. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύζευξη παραφυάδων πριν κάνουν Β.Κ.   Σύζευξη παραφυάδων πριν κάνουν Β.Κ. Icon_minitimeΔευ Μάης 06, 2013 9:45 pm

Δεν σκοπεύω να αφήσω εννωμένα μέχρι να βγουν οι βασίλισσες...Μόλις σφραγίσουν κελιά λέω να τα ξαναχωρίσω.

Τα πήρα σημερα τελικά. Είναι 3άρια!!!!!!!!

Και μάλιστα δεν είναι όλα ίδιας ρατσας... Τα 2 είναι κερκόπια και τα αλλα 3 είναι κάποια άλλη που δεν γνωρίζω ονομάσία...

Γίνεται να εννωθούν μελλίσια διαφορετικής ράτσας? confused confused confused confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

Σύζευξη παραφυάδων πριν κάνουν Β.Κ. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύζευξη παραφυάδων πριν κάνουν Β.Κ.   Σύζευξη παραφυάδων πριν κάνουν Β.Κ. Icon_minitimeΔευ Μάης 06, 2013 9:46 pm

σφραγιστο γονο 1 πλαισιο εχουν?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Σύζευξη παραφυάδων πριν κάνουν Β.Κ. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύζευξη παραφυάδων πριν κάνουν Β.Κ.   Σύζευξη παραφυάδων πριν κάνουν Β.Κ. Icon_minitimeΔευ Μάης 06, 2013 10:40 pm

Έχουν από 1 πλαίσιο μέλι ασφραγιστο και λιγο γύρη, 1 πλαίσο με γόνο σφραγισμένο και λίγο γόνο ημέρας, και 1 πλάισιο με γόνο σφραγισμένο,γύρη και μέλια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

Σύζευξη παραφυάδων πριν κάνουν Β.Κ. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύζευξη παραφυάδων πριν κάνουν Β.Κ.   Σύζευξη παραφυάδων πριν κάνουν Β.Κ. Icon_minitimeΤρι Μάης 07, 2013 3:07 am

μπορεις να τα αφησεις οπως ειναι και να τους βαζεις σιροπακι φουλ για μια εβδομαδα μεχρι να σφραγισουν βασιλλοκελια . δεν νομιζω να εχεις προβλημα με τις βασιλισσες τους για φετος και του χρονου και μετα τις αλλαζεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

Σύζευξη παραφυάδων πριν κάνουν Β.Κ. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύζευξη παραφυάδων πριν κάνουν Β.Κ.   Σύζευξη παραφυάδων πριν κάνουν Β.Κ. Icon_minitimeΤετ Μάης 08, 2013 12:47 am

Τα δικα σου μελισσια δεν εχουν κανει β/κ σμηνουργιας ??? (Εγω οταν ειδα το πιο δυνατο μου να εχει γεμισει β/κ (μετρησα 30) αφησα 2 μεγαλα και ωραια β/κ μηπως θελανε να αντικαταστησουν την μανα (αν κει ειναι περσινη και τα πλαισια τα παει γαζι απο γονο ) και εκοψα 2 παραφυαδες απο 3 πλαισια την καθε μια ( 2 γονο ενα πλαισιο μελι-γυρη και εβαλα και ενα ζυμαρι που ειχα μαζι ) βεβαια στα πλαισια με τον σφραγισμενο γονο αφησα -3 β/κ τα πιο μεγαλα παλι και χαλασα τα υπολοιπα .) Οποτε στην περιπτωση σου αν βρεις σφραγισμενα β/κ αφησε δυο και παρε τα υπολοιπα μεγαλα και ωραια και βαλτα στις παραφυαδες ετσι πιστευω θα εχεις δυνατες και καλες μανες .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Σύζευξη παραφυάδων πριν κάνουν Β.Κ. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύζευξη παραφυάδων πριν κάνουν Β.Κ.   Σύζευξη παραφυάδων πριν κάνουν Β.Κ. Icon_minitimeΤετ Μάης 08, 2013 12:53 pm

Το πρόβλημα είναι ότι τα δικά μου είναι αλλη ράτσα ενώ οι παραφυάδες που πηρα τώρα είναι αλλη ακι θα ήθελα να κρατήσω και αυτές τις ράτσες για να δω τι αποδόσεις έχουν. Τα δικά μου είναι 3οροφα και έφτιαξαν μερικά βκ όταν ανέβασα λίγο γόνο στο 3ο πάτωμα καθώς η μάνα ήταν στον πρώτο και νόμισαν οτι είναι ορφανα. Τα χάλασα(3ήταν) και από τότε (εχει 10 μέρες) δεν έχουν κάνει άλλο κελί και η μάνες τουσ πάνε μια χαρα. Βέβαια μόλις ανεβάσω όλα τα μέλια στον 3ο σσοπεύω να τα ορφανέψω και να τα σπάσω σε παραφυάδες. Όμως τώρα νομίζω είναι νορίς (δεν βλέπω λόγο να βιαστώ) για να τα ορφανέψω και να βάλω βκ από τα δυνατά στα καινουρια μου.Και 2ος λόγος είναι ότι θέλω να κρατήσω μάνες από τις ράτσες των παραφυάδων και αν βάλω βκ από τα δικά μου δεν θα έχω αλλη ράτσα εκτός από αυτή που έχω τώρα (και δεν ξέρω και τι είναι scratch ).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σύζευξη παραφυάδων πριν κάνουν Β.Κ.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΚΟΨΙΜΟ ΠΑΡΑΦΥΑΔΩΝ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΗ
» Σύζευξη μελισσιων
» Θα κανουν βασιλισσα Νοέμβριο?
» Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...
» Συνένωση πριν ή μετά τη μεταφορά

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: