Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Σύζευξη μελισσιων

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Σύζευξη μελισσιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σύζευξη μελισσιων   Σύζευξη μελισσιων Icon_minitimeΤετ Μάης 01, 2013 9:46 pm

Τα μελισσια πριν πανε στα έλατα θα γίνουν 3οροφα.
Επειδή όμως οι μάνες ειναι καινούργιες δεν θέλω να τα Ένωσω
Κ να τις χάσω θα κοψω Παραφυάδες πριν τον ελατο κ θα τα παω στο
Χωριό μου που είχε καστανοδαδος.το θέμα ειναι οτι οι Παραφυάδες θα ειναι
Πολύ μικρές με ενα πλαίσιο γόνο κ ενα τροφή.το προβλημα ειναι οτι δεν έχω πλαίσια χτισμενα για να τα κάνω 5αρακια κ αναγκαστικά θα βάλω φύλλα.θα μπορέσουν να χτίσουν στην κάστανα κανά φύλλο;μετα τα κάστανα που μπορω να
Τα παω για να ρίξουν κανά γόνο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
agrothomas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Σύζευξη μελισσιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σύζευξη μελισσιων Τετ Μαϊος 01, 2013    Σύζευξη μελισσιων Icon_minitimeΣαβ Μάης 04, 2013 11:13 am

Φίλε αν και είμαι σχετικά καινούργιος μελισσοκόλος νομίζω ότι αν το πλαίσιο καλύπτεται από παραμάνες, βάλεις τροφοδότη πλαίσιο με πλωτήρες, τροφοδοτήσεις με σιρόπι 1:1 και εφόσον η θερμοκρασία είναι πάνω από 20 βαθμούς δεν θα έχεις πρόβλημα θα χτίσουν. Προσοχή πρέπει να αφήσεις μικρή είσοδο όσο ένα στυλό και η τροφοδοσία να γίνεται σούρουπο για να αποφεύγεται η λεηλασία. Βλέπεις το μελισσάκι είναι αδύνατο και δεν θα έχει μηχανισμούς άμυνας. Αυτά είνα καλό να τα κάνεις πριν πας στο κάστανο όπου τα μελίσσια σου εκτιμώ ότι θα ξεπεταχτούν. Καλή επιτυχία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Σύζευξη μελισσιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύζευξη μελισσιων   Σύζευξη μελισσιων Icon_minitimeΣαβ Μάης 04, 2013 7:55 pm

Φίλε το θέμα ειναι οτι μετα το καστανο τα μελισσια πρεπει να φύγουν απο το χωριό γιατι μετα εδώ δεν εχει τίποτα κ ο τόπος γίνεται σφουγγάρι με αποτέλεσμα τα μελισσια αν αρχίζουν να ξεγονιαζουν πολύ νωρις(περιοχή Καλαβρύτων) κ στην Πάτρα δεν ξέρω αν θα εχει κάτι να δουλέψουν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Σύζευξη μελισσιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύζευξη μελισσιων   Σύζευξη μελισσιων Icon_minitimeΣαβ Μάης 04, 2013 11:26 pm

Εγώ πάντως πέρυσι που πήγα παραφυάδες στην καστανιά , ( πεντάρια όμως ) , έκτιζαν αβέρτα και δυνάμωσαν πολύ . Τώρα όμως αν είναι μόνο ένα πλαίσιο , χωρίς να είμαι και πολύ έμπειρος δεν ξέρω …. taxo pexi Η καστανιά πότε ανοίγει εκεί ; Εδώ φέτος την περιμένουν στα τέλη Μάιου με αρχές Ιουνίου. Πέρυσι άνοιξε γύρω στις 12 Ιουνίου . Αυτά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Σύζευξη μελισσιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύζευξη μελισσιων   Σύζευξη μελισσιων Icon_minitimeΚυρ Μάης 05, 2013 2:00 am

Κ εδώ τα ίδια φίλε μου εξαρτάται κ απο τον καιρό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beesbikos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 95

Σύζευξη μελισσιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύζευξη μελισσιων   Σύζευξη μελισσιων Icon_minitimeΚυρ Μάης 05, 2013 10:41 am

Φίλε Vasilis. συντοπίτη υπάρχει περίπτωση πρωίμησης του ελάτου φέτος λόγω ζέστης?Εσύ ως πιο έμπειρος κατι θα ξέρεις παραπάνω.Και εγώ προς Καλάβρυτα θα τα πάω κατα τις 20-25 Μάη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Σύζευξη μελισσιων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύζευξη μελισσιων   Σύζευξη μελισσιων Icon_minitimeΚυρ Μάης 05, 2013 4:05 pm

Φίλε ολα ειναι σενάρια.δεν υπάρχει αξιόπιστη πρόβλεψη για το σκουλήκι
Mindarus abietinus Koch.μακαρι στο μέλλον να μπορέσουμε να έχουμε προβλέψεις
Οπως στο πευκο.καλο θα ειναι να αργήσει λίγο γιατι τα μελισσια στα χωριά άργησαν να αναπτυχθούν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σύζευξη μελισσιων
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Σύζευξη παραφυάδων πριν κάνουν Β.Κ.
» ενοικίαση μελισσιών
» αυξηση μελισσιών
» Ορφάνια μελισσιών
» Σφίξιμο μελισσιών

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: