Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...

Πήγαινε κάτω 
+25
vedouzoskoni
vassilis
myrtos
milmos
ΓΙΩΡΓΟΣ . ΣΙΝΔΟΣ
cyber2li
jimys
stelios
gemininea
Σώτος_Δ
urchidée
granazis
red8canarie
Maikpigasos
captain
spyroseva
corfubee
mike.
parosbees
λοβινιωτης
Giannis31
melissonas
MILIBEE
japetus
lingistis
29 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Icon_minitimeΔευ Νοε 30, 2009 12:22 pm

Να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου…

Η διαδικασία που ακολουθώ είναι η εξής:

Γενικά για "παλιές" κυψέλες.

Βήμα 1. Καθάρισμα υλικού.
Αν χρειάζεται, αφαιρούνται οι συνδετήρες, πεταλούδες κλπ.
Καλό τρίψιμο (με ηλεκτρικό τρίφτη) να φύγουν οι παλιές φουσκωμένες μπογιές.
Με ξύστρο καθάρισμα εσωτερικά από πρόπολη, κεριά κλπ.
Κάψιμο εσωτερικά την κυψέλη με φλόγιστρο.

Βήμα 2. Επιθεώρηση υλικού – μαραγκίτικα.
Έλεγχος για σαπίσματα και αντικατάσταση τους με νέο ξύλο.
Ιδιαίτερη προσοχή στους πάτους και στους τάκους.
Ξύλινες σφήνες σε όλες τις οπές (π.χ. όπου αφαιρέθηκαν οι συνδετήρες)
(για νέο υλικό αρχίζω από εδώ και κάτω…)
Ροκάνισμα για να εφαρμόζουν σωστά τα πατώματα.
Ζούμπισμα τα χαλαρά καρφιά, έξτρα καρφώματα, βίδες κλπ.

Βήμα 3. Βάψιμο (υποδομή).
Μίγμα 80 % Λινέλαιο με 20% νέφτι συν στεγνωτικό. Ζεσταίνω λίγο το λινέλαιο και μετά προσθέτων το νέφτι... Πλούσια εφαρμογή, ιδίως στις ενώσεις του ξύλου.
Παλαιό υλικό: ένα χέρι όλα τα εμφανή τμήματα του ξύλου.
Νέο υλικό: 2 ή και 3 χέρια. Γυαλοχάρτισμα μεταξύ κάθε εφαρμογής.
Βελατούρα, εφαρμογή μόνο εξωτερικά.
Στοκάρισμα, με έτοιμο στόκο καλής ποιότητας για ξύλο. Εξωτερικά. Μόνο σε ρόζους εσωτερικά.
Γυαλοχάρτισμα, ορισμένοι (και εγώ) στοκάρουμε για δεύτερη φορά – άρα και γυαλοχάρτισμα, βελατούρα δεύτερο χέρι.

Βήμα 4. Βάψιμο (τελικό).
Λαδομπογιά. 2 χέρια λευκό χρώμα γύρω γύρω εξωτερικά, και μόνο στην πρόσοψη χρώμα (δηλαδή, άσπρο, κίτρινο, πράσινο ή μπλε).

Βήμα 5. Συνδετήρες κλπ.
Τοποθετούνται οι συνδετήρες (έτοιμοι βαμμένοι) με την εφαρμογή «οδηγού» που είναι κοινός και μοναδικός για όλο το μελισσοκομικό μου υλικό.
Τοποθέτηση ότι άλλου έξτρα χρειάζεται ο καθένας...

Βήμα 6. Ωρίμανση υλικού.
Αν και μεταξύ κάθε βήματος αφήνω να περάσει ο απαιτούμενος χρόνος για να στεγνώσει ο στόκος, μπογιές κλπ. Τελειωμένες τις κυψέλες τις αραδιάζω σε καλά αεριζόμενο υπόστεγο (μα μην τις χτυπάει ο ήλιος) για τουλάχιστον ένα μήνα. Λίγες μέρες πριν την χρήση τους τις τρίβω εσωτερικά με μελισσόχορτο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.].


Με το πέρασμα των χρόνων έχω δοκιμάσει πολλά εργαλεία και υλικά. Μια καλή επένδυση είναι ένας φορητός βιδολόγος, γυαλοχαρτιέρα και τρίφτης. Οι μπογιές συνέχεια αναβαθμίζονται όποτε πάντα παίρνω τις καλύτερες τις αγοράς. Στόκο έχω να σας δώσω συνταγές και συνταγές αλλά οι έτοιμοι ξυλόστοκοι καλής ποιότητας αξίζουν τα λεφτά τους.

Γενικά συντήρηση κάνω στο υλικό μου τακτικά, αλλά κατά μέσω όρο υπολογίζω «ολική ανακαίνιση» κυψέλης κάθε 8 με 10 χρόνια χρήσης.

Σε όλο το υλικό που «επιστρέφει» στην αποθήκη (κυρίως το φθινόπωρο ή την άνοιξη - από απώλειες) ακολουθώ τα εξής:
1. Με ξύστρο καθάρισμα εσωτερικά από πρόπολη κεριά κλπ.
2. Έλεγχος για σαπίσματα. Εάν έχει πάει για συντήρηση.
3. Κάψιμο εσωτερικά την κυψέλη με φλόγιστρο.
4. Βάψιμο με μίγμα 80 % Λινέλαιο και 20% νέφτι συν στεγνωτικό. Εφαρμογή μόνο εσωτερικά.
5. Συνδετήρες, έλεγχος και αν χρειάζεται αφαιρούνται και ξανατοποθετούνται από την αρχή.
6. Ωρίμανση υλικού και μετά τις τρίβω εσωτερικά με μελισσόχορτο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.].

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παρακαλώ τα σχόλια σας... Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Icon_minitimeΔευ Νοε 30, 2009 1:27 pm

lingistis έγραψε:

Στοκάρισμα, με έτοιμο στόκο καλής ποιότητας για ξύλο. Εξωτερικά. Μόνο σε ρόζους εσωτερικά.

Εγω παντως σε καποια ξυλινα καγκελα που εχω στο μπαλκονι, οταν χρησιμοποιω ετοιμο ξυλοστοκο, με τις βροχες μου φουσκώνει... Δεν εχω δοκιμασει να τον χρησιμοποιησω στις κυψελες, για τις οποιες ακολουθω μια συμβουλη που μου εδωσε ενας μελισσοκομος, στοκαρισμα με μιγμα πριονιδιου και ξυλόκολλας...

Πολύ ωραίο και κατατοπιστικότατο το άρθρο σου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Icon_minitimeΔευ Νοε 30, 2009 7:14 pm

Μερακλιδικη δουλεια. Και απο αντοχη .......σαφως και προφανως ειναι δοκιμασμενη μεθοδος.
Εγω με τεσσερα μελισσακια περασμένα με 2 χερια ελαστομερή μονωση δεν εχω να πω πολλα. Απλά
περιμενω να δω ποσο θ αντεξουν.Ακολουθουν και αλλες δοκιμές
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissonas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
melissonas


Αριθμός μηνυμάτων : 42

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Συντήρηση παλιάς κυψέλης   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Icon_minitimeΔευ Νοε 30, 2009 7:44 pm

Σωστός ο φίλος lingistis
Και εγώ ακολουθώ σχεδόν την ιδία τακτική, με την μόνη διαφορά, ότι πρώτα της βράζω σε νερό με λίγη καυστική ποτάσα, και φεύγουν τα πάντα, τα πάντα, μένει μόνο ξύλο, και αφού στεγνώσουν καλά, ξεκινά η διαδικασία που αναφέρει ο Γιάννης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis31
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Icon_minitimeΤρι Δεκ 01, 2009 3:17 pm

Πολυ καλη φαινετε η δουλεια σου lingistis , αλλα να κανω μια ερωτηση σαν ασχετος που ειμαι... Την κυψελη μεσα γιατι την καις , να υποθεσω για τυχον αρρωστιες ?

Υ.Γ. Και αν καταλαβα καλα τις τρυβεις με μελλισοχορτο για να τραβαει τις μελισσες ...? Ευχαριστω εκ των προτερων..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
λοβινιωτης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
λοβινιωτης


Αριθμός μηνυμάτων : 35

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Icon_minitimeΤετ Δεκ 02, 2009 11:15 am

εμενα ακομα δεν μου παλιοσαν οι κυψελες, θα σας πω ομως πως κανω τις καινουριες.Σε ενα καζανι ''να το πουμε'' που το εφτιαξα μονος μου και με τις διαστασεις να περνει και τον πατο της κυψελης, ριχνω 2 μερη λιναιλεο και 1 μερος παραφινη, το βαζω στο φλογιστρο μεχρι να παρει να βρασει και με προσοχη να μην μου παρει φωτια βαζω τις κυψελες μεσα για περιπου 3-4 λεπτα και τις βγαζω. αποροφουν πολυ μεσα στο ξυλο καιδεν σαπιζουν ποτε και κολαει και το χρωμα καλα επανω.Οι κυψελες μου μεχρι στιγμης ειναι σαν καινουριες, βεβαια δεν περασαν και χρονια αλλα ξερω ενα φιλο μου που το εχει κανει αυτο απο χρονια santa
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Icon_minitimeΤετ Δεκ 02, 2009 6:56 pm

Εγώ "δουλεύω" παραφίνη περίπου 5 χρόνια χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα με σαπίσματα κ.λ.π
Αξίζει τον κόπο και το χρήμα μόνο αν έχεις πάνω από 50 μελίσσια ή αν υπάρχει πρόγραμμα να τα κάνεις τόσα.Πρέπει πρίν τα βάλεις στην παραφίνη να στοκαριστούν και να τριφτούν καλά γιατί μετά δεν πιάνει ο στόκος πάνω στο ξύλο.Για τα στοκαρίσματα χρησιμοποιώ εποξικό στόκο 2 συστατικών Α+Β.
Σημειωτέον οτι κάθε χρόνο απολυμαίνω τις κυψέλες μου βουτόντας τις στην παραφίνη οπότε είναι ένα φρεσκάρισμα που κάνει ταυτόχρονα δυό δουλιές απολύμανση και συνήρηση.Κερδίζεις χρόνο δλδ σε 3 λεπτά είναι πάλι καινούρια χωρίς να καταστρέφεις το ξύλο και να γίνεται κατάμαυρη εσωτερικά η κάσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissonas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
melissonas


Αριθμός μηνυμάτων : 42

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Το καζάνι του φίλου λοβινιώτη   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Icon_minitimeΠεμ Δεκ 03, 2009 10:09 am

Βάλε αν θέλεις καμιά φωτογραφία να δούμε το καζάνι που έκανες, και κάποια κυψέλη έτοιμη βαμμένη, και μια διευκρίνιση για το χρώμα, τι είναι? λαδομπογιά?
Υπάρχει ένα σχετικό βιντεάκι στο (μελισσοκομικές διαδρομές) του Σπύρου σκαρέα, στής κατασκευές του, ένα καζάνι για βράσιμο παραφίνης, και το εχει με ένα κενό στο κέντρο, προφανώς για λιγότερη παραφίνη, και ποιο γρήγορο βράσιμο, λέω εγώ, που μου αρεσε, αλλά δεν φαίνεται καλά το κέντρο του, το πως το εχει κανει.
Αν δεν θέλει και στοκαρίσματα θα είναι ο ποιο γρήγορος τρόπος βαφής της κυψέλης.
Το μόνο που με στραβώνει λίγο είναι ο κίνδυνος της φωτιάς.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την melissonas στις Πεμ Δεκ 03, 2009 11:39 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Icon_minitimeΠεμ Δεκ 03, 2009 10:28 am

Καλο θα ηταν επισης να ξερουμε ποσο περιπου αντεχει η ετοιμασια που κανετε. Ετσι αποφασιζουμε και εμεις οι ασχετοι τι να διαλεξουμε
Αν υποψιαστω οτι η καλυτερη ετοιμασια ειναι και επικινδυνη ................................ No
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Icon_minitimeΠαρ Δεκ 04, 2009 9:24 am

Τις κυψέλες τις καιώ για απολύμανση.

Το μελισσόχορτο έχει άρρωμα που αρέσει στις μέλισσες και κάνει πιο "δεκτικές" τις κυψέλες από αυτές. Αρκετές φορές μια φρεσκοβαμμένη κυψέλη "ζωρίζει" τις μέλισσες όσπου να πάρει τη μυρουδιά τους η κυψέλη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mike.
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Icon_minitimeΠαρ Φεβ 05, 2010 8:01 pm

φιλε γιάννη, μπορείς να με βοηθήσεις με toν οδηγό για τους συνδετήρες? βάλε φωτό αν μπορείς σε παρακαλώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
λοβινιωτης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
λοβινιωτης


Αριθμός μηνυμάτων : 35

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Icon_minitimeΤρι Φεβ 09, 2010 10:50 pm

Το καζάνι είναι φτιαγμένο με λαμαρίνα 2 χιλ . Είναι από 5 πόντους πιο μεγάλο από ένα πάτο της κυψέλης και βάθος 30 με 35 πόντους .Ρίχνω μέσα 8κιλά λινέλαιο και 5 κιλά παραφίνη. Αφού βράσει βάζω μέσα τις κυψέλες (θα βάλω και φωτογραφίες) αν μπορέσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
λοβινιωτης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
λοβινιωτης


Αριθμός μηνυμάτων : 35

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Icon_minitimeΤρι Φεβ 09, 2010 11:12 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] εικονα 1
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] εικονα 2
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] εικονα 3
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
corfubee
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 13

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Icon_minitimeΤετ Φεβ 10, 2010 9:08 am

Όχι ότι έτσι όπως είναι φτιαγμένο δεν είναι ωραίο ...αλλά δεν νομίζω ότι είναι λειτουργικό ...αν είχε μεγαλύτερες διαστάσεις έτσι ώστε να καλύπτετε όλη την κυψέλη με μια φορά θα ήταν πιο εύκολο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
λοβινιωτης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
λοβινιωτης


Αριθμός μηνυμάτων : 35

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Icon_minitimeΤετ Φεβ 10, 2010 10:25 am

για κάποιον που έχει πολλές κυψέλες καλά είναι να το κάνει λίγο πιο βαθύ θέλει όμως πάρα πολύ λάδι και παραφίνη η οποία θα μείνει και δεν υπάρχει λόγος να είναι περίσσευμα , τι να την κάνεις Question
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Icon_minitimeΣαβ Φεβ 13, 2010 11:25 pm

mike. έγραψε:
φιλε γιάννη, μπορείς να με βοηθήσεις με τoν οδηγό για τους συνδετήρες?

Οι οδηγοί για τους συνδετήρες είναι κάτι πολύ απλό… βασικά σε ένα πάτωμα τοποθετώ στη μια του πλευρά τους συνδετήρες, πάνω και κάτω. Οι συνδετήρες αυτοί βιδώνονται στο πάτωμα μετά από προσεκτική μέτρηση ακριβώς εκεί που πρέπει και με πολύ προσοχή για την ακρίβεια της τοποθέτησης. Δεν πρέπει να ξεφύγουν ούτε χιλιοστό.

Όταν λέω με προσεκτική μέτρηση, και εδώ είναι το σημαντικότερο για μένα, πρέπει να υπάρχει ακριβέστατη συμμετρία απόστασης από τα πλαϊνά… δηλαδή οι συνδετήρες να είναι κέντρο ώστε να κουμπώνουν σωστά όπως και αν γυρίσεις το πάτωμα και στο σωστό ύψος ώστε στους φιξ συνδετήρες να μην υπάρχει αέρας, ούτε να είναι υπερβολικά σφικτοί στη κούμπωση αλλά και στους ρυθμιζόμενους η βίδα να έχει τον ίδιο αέρα τόσο για σφίξιμο όσο και για χαλάρωση.

Επί της διαδικασίας θεωρώ πιο σωστή την εξής… παίρνουμε 3 ολόιδια σε διαστάσεις πατώματα, τα Α, Β και Γ. Αφού κάνουμε τις μετρήσεις μας με χαράκι και γωνία στο Α τοποθετούμε σε αυτό με πολύ προσοχή πρώτα τον κάτω συνδετήρα (γάντζο) στο σωστό ύψος ώστε να μην εξέχει κάτω από το ξύλο και μετά χρησιμοποιώντας αυτόν ως οδηγό τοποθετούμε στο Β το πάνω συνδετήρα. Χρησιμοποιώντας τώρα το Β τοποθετούμε κάτω συνδετήρα στο Γ πάτωμα. Χρησιμοποιώντας το Γ πάτωμα τοποθετούμε με πολύ προσοχή στο ήδη μετρημένο Α πάτωμα τον πάνω συνδετήρα. Το πάτωμα Α αποτελεί τον οδηγό μας για την τοποθέτηση όλων των συνδετήρων στο υλικό μας, είτε αυτά είναι άλλα πατώματα, κυψέλες, αερισμοί, πάτοι ή καπάκια. Με ένα μαρκαδόρο γράφουμε την λέξη ΟΔΗΓΟΣ στο πάτωμα Α και δεν βάζουμε συνδετήρες στην άλλη πλευρά του για να μην μπερδέψουμε τις πλευρές που χρησιμοποιούμε ως οδηγό αλλά και για να μην το τοποθετήσουμε ποτέ στα μελίσσια μας. Το πάτωμα Α είναι πλέον εργαλείο μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Icon_minitimeΚυρ Φεβ 14, 2010 4:24 pm

Γιάννη αν πάς στο μπλόκ μου στην ενότητα "εργαλεία" υπάρχει οδηγός συνδετήρων. Εύκολη κατασκευή και μπαίνουν ομοιόμορφα όλοι. Κάποια στιγμή θα ανεβάσω φωτό.



Σχόλιο Melissologia H.B.F.
Ο οδηγός του Μάρκου είναι εδώ:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Icon_minitimeΣαβ Απρ 10, 2010 9:11 pm

Και αλλαγη απο granazis σε mastromeraklis

Υ.Γ. Τα εργαλεια, πλανη και συναφη, δικα σου ειναι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Icon_minitimeΣαβ Απρ 10, 2010 9:36 pm

μπραβο ωραιες δουλειες.ποσο σου κοστισε ο οροφος?

την φωτο με την φραπεδουμπα θελω να την στειλω στην μερκελ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Icon_minitimeΚυρ Απρ 11, 2010 12:07 am

Kώστα είσαι καλλιτέχνης-μάστορας-μερακλής.. βγάζω το καπέλο μου... cyclops cyclops cyclops
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Icon_minitimeΚυρ Απρ 11, 2010 9:13 am

captain έγραψε:
μπραβο ωραιες δουλειες.ποσο σου κοστισε ο οροφος?

την φωτο με την φραπεδουμπα θελω να την στειλω στην μερκελ

Και οχι μονο.
Αν και ακαπνιστος,το ελληνικο στυλ καπνιστη,η λεγομενη περηφανια,η μπακα Smile και αφησα τελευταιο το φοντο αν και δεν φαινεται ξεκαθαρα, με τις προηγουμενες φωτογραφιες μπορεις να καταλαβει κανεις ποσο εχει στιψει το μυαλο του να καταφερει μονος του αυτο που εβαλε σκοπο. cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
red8canarie
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
red8canarie


Αριθμός μηνυμάτων : 29

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΚΟΝΤΡΑ ΠΛΑΚΕ ΘΑΛΑΣΣΗΣ   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Icon_minitimeΚυρ Απρ 11, 2010 9:50 am

Μερακλης στην δουλεια και αγαπη για αυτο που κανει γιατι απο τις φωτογραφιες που βλεπω ολα ειναι ΠΕΝΑ!!!
Παντως το κοντρα πλακε θαλλασης ειναι αθανατο το ξερω καλα γιατι εχω κανει ζευγαρωστρες με αυτο και δεν παθαινουν τιποτα κρατανε την υγρασια μακρυα και εχουν σταθερη θερμοκρασια.
Ελπιζω εαν ζητησουμε θα περισεψουν 2-3 Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissonas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
melissonas


Αριθμός μηνυμάτων : 42

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα.   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Icon_minitimeΚυρ Απρ 11, 2010 10:18 am

Γεια σου φίλε Κώστα ολα καλά? ζωγράφισες πάλι .
Κώστα στης ενώσεις πλαινού μπροστινού του ορόφου, βάζεις και κόλα η μόνο με βίδες ?
Τώρα μένει να μάθουμε τι κοντραπλακαζ είναι το συγκεκριμένο? πάχος, μάρκα, τιμή και το κοστολόγιο του ορόφου, και φυσικά να δουμε την αντοχή του στον χρόνο..


Έχει επεξεργασθεί από τον/την melissonas στις Κυρ Απρ 11, 2010 8:48 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Icon_minitimeΚυρ Απρ 11, 2010 8:23 pm

captain έγραψε:
μπραβο ωραιες δουλειες.ποσο σου κοστισε ο οροφος?

την φωτο με την φραπεδουμπα θελω να την στειλω στην μερκελ

Βαλε και λεζαντα!!! ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΧΡΕΩΝΟΥΜΕ ΚΟΥΦΑΛΕΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ!! cat cat cat cat bounce bounce bounce bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... Icon_minitimeΔευ Απρ 12, 2010 5:15 pm

granazis έγραψε:
captain έγραψε:
μπραβο ωραιες δουλειες.ποσο σου κοστισε ο οροφος?

την φωτο με την φραπεδουμπα θελω να την στειλω στην μερκελ

Βαλε και λεζαντα!!! ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΧΡΕΩΝΟΥΜΕ ΚΟΥΦΑΛΕΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ!! cat cat cat cat bounce bounce bounce bounce

Γραναζις μαζι σου ειμαι,αλλα μου φαινεται θα μας τον "ακουμπησουν" και θα μας πονεσει . . .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Βάψιμο κυψέλης - πως τις ετοιμάζω
» ΑΓΟΡΑ ΚΥΨΕΛΩΝ
» Κυψέλες Top Bar
» Παραφινιρισμενες κυψελες η οχι?
» ΠΑΡΑΦΙΝΑΡΙΣΜΕΝΕΣ ΚΥΨΕΛΕΣ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: