Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 μελισοκομικο βιβλιαριο

Πήγαινε κάτω 
+3
karnet
gmakhs
panagiotakis
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
panagiotakis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 125

μελισοκομικο βιβλιαριο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: μελισοκομικο βιβλιαριο   μελισοκομικο βιβλιαριο Icon_minitimeΠεμ Μάης 02, 2013 9:40 pm

καλησπερα παιδια θελω να μου πει καποιοσ αν ξερει τι πρεπει να κανω για να ενταξω τα μελισοσμινι μου να κανο μελισοκομικο βιβλιαριο και οτι αλλο χρειαζεται για να ειμαι νομιμος. ΚΑΤΙ ΣΥΜΑΝΤΙΚO ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΟΥΛΙΣΕΙ ΕΠΟΙΑΣΑ ΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΘΥΣΕΙ ΣΕ ΔΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕ ΕΜΠΕΙΡΟ ΜΕΛΙΣΟΚΟΜΟ ΤΑ ΑΥΞΗΣΑ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

μελισοκομικο βιβλιαριο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισοκομικο βιβλιαριο   μελισοκομικο βιβλιαριο Icon_minitimeΠεμ Μάης 02, 2013 9:51 pm

panagiotakis έγραψε:
καλησπερα παιδια θελω να μου πει καποιοσ αν ξερει τι πρεπει να κανω για να ενταξω τα μελισοσμινι μου να κανο μελισοκομικο βιβλιαριο και οτι αλλο χρειαζεται για να ειμαι νομιμος. ΚΑΤΙ ΣΥΜΑΝΤΙΚO ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΟΥΛΙΣΕΙ ΕΠΟΙΑΣΑ ΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΘΥΣΕΙ ΣΕ ΔΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕ ΕΜΠΕΙΡΟ ΜΕΛΙΣΟΚΟΜΟ ΤΑ ΑΥΞΗΣΑ..


Λοιπόν χρειάζεσαι φωτογραφίες και την ταυτότητα σου πας σου δίνουν αριθμό συμπληρώνεις και μια αίτηση που θα γραφεις ότι τα έπιασες (θα σου εξηγήσουν εκεί) μόλις σφραγίσεις τις κυψέλες έρχονται τις βλέπουν και το έχεις έτοιμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

μελισοκομικο βιβλιαριο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισοκομικο βιβλιαριο   μελισοκομικο βιβλιαριο Icon_minitimeΠεμ Μάης 02, 2013 10:01 pm

Έβγαλα πρόσφατα,
Αν δεν έχεις αποδεικτικό αγοράς πρέπει να τα έχεις δηλωμένα στην εφορία. Και εγώ από δώρο και μια μικρή αύξηση έχω τα μελίσσια μου. Μου ζητήθηκε η φορολογική δήλωση, αλλά είχα προβλέψει και τα είχα δηλώσει. Έτσι δεν είχα πρόβλημα. Αν όμως εσύ το τακτοποιήσεις με κάποια δήλωση ακόμη καλύτερα. Στην περίπτωσή μου ο υπάλληλος της περιφέρειας ήταν κάθετος ότι έπρεπε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

μελισοκομικο βιβλιαριο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισοκομικο βιβλιαριο   μελισοκομικο βιβλιαριο Icon_minitimeΠεμ Μάης 02, 2013 10:09 pm

karnet έγραψε:
Έβγαλα πρόσφατα,
Αν δεν έχεις αποδεικτικό αγοράς πρέπει να τα έχεις δηλωμένα στην εφορία. Και εγώ από δώρο και μια μικρή αύξηση έχω τα μελίσσια μου. Μου ζητήθηκε η φορολογική δήλωση, αλλά είχα προβλέψει και τα είχα δηλώσει. Έτσι δεν είχα πρόβλημα. Αν όμως εσύ το τακτοποιήσεις με κάποια δήλωση ακόμη καλύτερα. Στην περίπτωσή μου ο υπάλληλος της περιφέρειας ήταν κάθετος ότι έπρεπε.


όχι απαραίτητα υπάρχει και η επιλογή του να πιάσεις afesmou απλά το συμπληρώνεις στην αίτηση που σου δίνετε απλά επιβάλλεται να τα δήλωσις την επομενη χρονια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

μελισοκομικο βιβλιαριο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισοκομικο βιβλιαριο   μελισοκομικο βιβλιαριο Icon_minitimeΠεμ Μάης 02, 2013 10:21 pm

Καλυτερα ρωτα και στην περιφερεια σου γιατι ο νομος απ' οτι φαινεται αλλαζει απο νομαρχια σε νομαρχια.
Εδω δεχονται και μελισσια απο αφεσμο. Πηγα και γραφτηκα στο μελισσοκομικο συνεταιρισμο, πηρα βεβαιωση οτι κατεχω χ μελισσοσμηνη και κατοπιν με φωτογραφιες πηγα εκανα αιτηση στη νομαρχια και μου δωσαν αριθμο να πυροσφραγισω. Πυροσφραγισα, ειδοποιησα τον υπαλληλο της νομαρχιας ηρθε πιστοποιησε και μετα απο 10 μερες παρελαβα το βιβλιαριο. Τοσο απλα.

Δηλαδη αν εχεις την τυχη και μαζεψεις καποιους αφεσμους πρεπει να πας να βρεις αυτους που τους "ριξανε" τα μελισσια για να στα μεταβιβασουνε;

ta xapia mou htipieme ta xapia mou htipieme ta xapia mou htipieme
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

μελισοκομικο βιβλιαριο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισοκομικο βιβλιαριο   μελισοκομικο βιβλιαριο Icon_minitimeΠαρ Μάης 03, 2013 7:32 am

Μπορεί να γίνει και με υπεύθυνη δήλωση δωρεάς παραφυάδων από κάποιον χωρίς να χρειάζεται να τα αφαιρέσει από το δικό του βιβλιάριο. Επίσης με βεβαίωση από τον μελισσοκομικό σύλλογο της περιοχής. Εμένα μου έδωσαν και έντυπο δωρεάς για να το συμπληρώσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

μελισοκομικο βιβλιαριο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισοκομικο βιβλιαριο   μελισοκομικο βιβλιαριο Icon_minitimeΠαρ Μάης 03, 2013 10:47 am

Εγω εχω σκοπο να αγορασω 4 παραφυαδες απο μελισσοκομο μεσα μαιου.Τελικα ειναι καλυτερα να μου δωσει υπυθυνη δηλωση δωρεας η πωλησης ? Απο θεμα γραφειοκρατικης διαδικασιας τι ειναι καλυτερο ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

μελισοκομικο βιβλιαριο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισοκομικο βιβλιαριο   μελισοκομικο βιβλιαριο Icon_minitimeΠαρ Μάης 03, 2013 1:21 pm

spithoyras έγραψε:
Εγω εχω σκοπο να αγορασω 4 παραφυαδες απο μελισσοκομο μεσα μαιου.Τελικα ειναι καλυτερα να μου δωσει υπυθυνη δηλωση δωρεας η πωλησης ? Απο θεμα γραφειοκρατικης διαδικασιας τι ειναι καλυτερο ?

Έχει νομίζω ειπωθεί πολλές φορές στο παρελθόν σε ομώνυμου τίτλου νήματα, ειπώθηκε και πιο πάνω..

Για μέχρι δέκα μελίσσια και προκειμένου να εκδώσεις βιβλιάριο, δε χρειάζεται να μπλέξεις με παραστατικά από τον πωλητή ή τίποτα άλλο, ακόμα και αν έχεις τη δυνατότητα ή σου έχουν δώσει χαρτιά. Εφόσον παρέχεται η διευκόλυνση αυτή από το Υπ.Αγρ.Ανάπτυξης, αρκεί μια υπεύθυνη δήλωση ότι τα βρήκες από αφεσμούς, που συμπληρώνεις επί τόπου και δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με άλλα χαρτιά.

Και για τον πωλητή είναι μπελάς να σου εκδώσει παραστατικό μεταβίβασης για τόσο λίγα μελίσσια, μια και αυτό σημαίνει ότι πρέπει να τρέχει και ο ίδιος στο ίδιο γραφείο ώστε να αφαιρέσει τέσσερα μελίσσια από το βιβλιάριό του...
Να ξεκαθαρίσω ότι παραστατικό πώλησης -απόδειξη, τιμολόγιο- όπως και η δήλωση του ποσού αγοράς τους στην εφορία είναι άλλο θέμα, αναφέρομαι στη διαδικασία και μόνο έκδοσης βιβλιαρίου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panagiotakis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 125

μελισοκομικο βιβλιαριο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισοκομικο βιβλιαριο   μελισοκομικο βιβλιαριο Icon_minitimeΠαρ Μάης 03, 2013 3:51 pm

ευχαρηστω πολυ οποτε με αυτο ειμαι καλημενοσ απο θεμα βιβλιαριο. μετα αν θελεισ να γινεισ επαγγελματιασ τι αλλο χρειαζεσαι..?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

μελισοκομικο βιβλιαριο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισοκομικο βιβλιαριο   μελισοκομικο βιβλιαριο Icon_minitimeΤετ Μάης 08, 2013 10:29 am

Ευχαριστω για την ενημερωση φιλε japetus, ξεκαθαρισες το τοπιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
μελισοκομικο βιβλιαριο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» μελισσοκομικο βιβλιαριο
» Βιβλιάριο για την ποιότητα του μελιού
» μελισσοκομικο βιβλιαριο
» Βιβλιάριο
» Αγορά μελισσών με ή χωρίς δικαιώματα - Μελισσοκομικό Βιβλιάριο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: