Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Επαγγελματιας Μεταφορεας Δ.χ σε Μελισοκομικο??

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nickbeni
Μέλος
Μέλος
nickbeni


Αριθμός μηνυμάτων : 56

Επαγγελματιας Μεταφορεας Δ.χ σε Μελισοκομικο?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Επαγγελματιας Μεταφορεας Δ.χ σε Μελισοκομικο??   Επαγγελματιας Μεταφορεας Δ.χ σε Μελισοκομικο?? Icon_minitimeΤρι Αυγ 25, 2015 12:20 pm

Γεια σας φιλοι μου, θα προσπαθησω να μιλησω οσο πιο απλα μπορω
Ειμαι ως τωρα εδω και 15 χρονια μεταφορεας Δ.Χ(δημοσιας χρησης).
(εαν υπαρχει παρομοια περιπτωση , θα ηταν ωραιο να μου απαντησει καποιος).

Εχω λατρεψει τη μελισσοκομια και σκεφτομαι σοβαρα να σταματησω σε 1 2 χρονια (βλεποντας εαν το εχω με τη μελισσοκομια),
και να αφοσιωθω σε αυτο.
Εχοντας λοιπον επαγγελματικο διπλωμα, φορτηγο 609 μερσεντες,( με 2.200 ωφελιμο και 5.6 μεικτο)
σκεφτομαι να πουλησω την αδεια και να κρατησω το φορτηγο για μελισσοκομικη χρηση.

Α. Γινεται αυτο το φορτηγο να μετατραπει σε μελισοκομικο εαν το κρατησω?
Γνωριζει καποιος κατι?
Ηδη πληρωνω 700 ευρο καθε 2 μηνες ΤΕΒΕ/ΟΑΕΕ.(δεν αντεχεται πλεον).

Β. Μηπως τελικα να μεινω μεταφορεας μιας και πληρωνω ΟΑΕΕ.
εχοντας ως δευτερο επαγγελμα τη μελισσοκομια, μεταφερωντας ετσι και τις κυψελες μου?
εχοντας ετσι 1 ΟΑΕΕ και για τα 2?(εαν αυτο βεβαια μπορει να συνυπαρξει στην εφορια), και δεν ειναι καταστροφικο

(εαν γινετε αυτο βεβαια)προφανως κοβοντας καποιο δικαιολογητικο μεταφορας.


Αυτο το δευτερο ερωτημα, το θετω , επειδη βλεπω με τα νεα μνημονια οτι και η μελισσοκομια δυστυχως παει να ενταχθει
σε ενα καθεστως Ελευθερου επαγγελματια (ΟΑΕΕ δηλαδη)
.

Το θεμα ειναι οτι οι μεταφορες μεσα μου εχουν περασει σε τελευταια μοιρα, και βλεπω οτι τα μελισσακια εχουν γινει η μερα μου και η νυχτα μου.

Δεν ειμαι μπερδεμενος, ξερω οτι εαν ειχα ακομα 1 χρονο εμπειριας στη μελισσοκομια , θα ειχα σταματησει απο χτες τις μεταφορες, αλλα ειναι πολλα προσωπικα που ακομα δεν με αφηνουν να σταματησω το επαγγελμα του μεταφορεα.(πρεπει η γυναικα μου να εχει Ασφαλεια λογω ΣΚΠ)

Επισης περιμενω να δω σε τι τιμη πωλησης θα καταφερω να πουλησω την αδεια Δ.χ (δουλειες εναλλακτικες υπαρχουν για να βγαινει τα προς το ζειν)
για την ωρα.( οι τιμες παιζουν λογω μνημωνιων και αναλογων ψηφισματων, πχ ειχαν πεσει στα 3 4 χιλιαρικα, πριν 4 χρονια, και πριν 4 μηνες μου εδιναν 19χ ευρο,(κακως δεν το εδινα τοτε)σημερα ισως να εχει παλι πεσει κατω απο 10).



Συγνωμη για την ταλαιπωρια της ερωτησης μου, αλλα σας μιλησα απο καρδιας σαν να σας γνωριζω.







Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasilis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

Επαγγελματιας Μεταφορεας Δ.χ σε Μελισοκομικο?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επαγγελματιας Μεταφορεας Δ.χ σε Μελισοκομικο??   Επαγγελματιας Μεταφορεας Δ.χ σε Μελισοκομικο?? Icon_minitimeΤρι Αυγ 25, 2015 4:07 pm

Nickbeni καλώς ήρθες στον κόσμο της μελισσοκομίας. Η άποψη μου είναι οτι είναι ακόμα πολύ νωρίς να πάρεις τέτοιες αποφάσεις. Καλό είναι να περιμένεις λίγο γιατί χρειάζεται αρκετός χρόνος για να καταλάβεις αν θα μπορεσεις να κερδίσεις χρήματα απο τα μελίσσια. Δεν μπορει να σου το διασφαλίσει κανείς αυτό γιατί κάθε περιοχή έχει πολύ διαφορετικά δεδομένα στην Ελλάδα. Πέρα απο την εμπειρία που πρέπει να αποκτήσεις θα πρέπει να μελετήσεις και τις περιοχές που θα ζουν τα μελίσσια σου κάτι το οποίο δεν το μαθαίνεις σε 1-2 χρόνια. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω (κάθε άλλο) και πιστεύω οτι ο καθένας μας μπορεί να ασκήσει την μελισσοκομία ως βιοποριστικό επάγγελμα, απλά θέλει πολύ χρόνο.
Το φορτηγό φυσικά και μπορεί να γίνει μελισσοκομικό αλλά χρειάζονται προυποθέσεις (πχ αγροτικό ή μελισσοκομικό εισόδημα που να μπορείς να το αποδείξεις ή με τιμολόγια ή με φορολογική δήλωση). Ειδικά για το μέγεθος του δικού σου φορτηγού χρειάζεσαι και κάποιον ελάχιστο τζίρο ο οποίος θα προκύψει απο την φορολογική δήλωση του προηγούμενου έτους.
Όσο για την ασφάλιση σου θα πρέπει να περιμένεις να δεις τι θα ψηφιστεί γιατί θα αλλάξουν πολλά.
Άποψη μου οτί αφού το αγαπάς το σίγουρο είναι οτι θα το πετύχεις αλλά θέλει πολύ χρόνο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nickbeni
Μέλος
Μέλος
nickbeni


Αριθμός μηνυμάτων : 56

Επαγγελματιας Μεταφορεας Δ.χ σε Μελισοκομικο?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ευχαριστω Βασιλη   Επαγγελματιας Μεταφορεας Δ.χ σε Μελισοκομικο?? Icon_minitimeΤρι Αυγ 25, 2015 4:36 pm

ευχαριστω βασιλη, ναι ολα αυτα περνανε απο το μυαλο μου και τα εχω εκτιμησει το πως εχουν
η περιοδος εχει αλλαγες,
απλα η απορια μου ηταν το φορτηγο αυτο.
ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nickbeni
Μέλος
Μέλος
nickbeni


Αριθμός μηνυμάτων : 56

Επαγγελματιας Μεταφορεας Δ.χ σε Μελισοκομικο?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επαγγελματιας Μεταφορεας Δ.χ σε Μελισοκομικο??   Επαγγελματιας Μεταφορεας Δ.χ σε Μελισοκομικο?? Icon_minitimeΤρι Αυγ 25, 2015 4:58 pm

nickbeni έγραψε:
ευχαριστω βασιλη, ναι ολα αυτα περνανε απο το μυαλο μου και τα εχω εκτιμησει το πως εχουν
η περιοδος εχει αλλαγες,
απλα η απορια μου ηταν το φορτηγο αυτο.
κραταω την τελευταια σου φραση "Άποψη μου οτί αφού το αγαπάς το σίγουρο είναι οτι θα το πετύχεις "
ευχαριστω .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Επαγγελματιας Μεταφορεας Δ.χ σε Μελισοκομικο?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επαγγελματιας Μεταφορεας Δ.χ σε Μελισοκομικο??   Επαγγελματιας Μεταφορεας Δ.χ σε Μελισοκομικο?? Icon_minitimeΠαρ Αυγ 28, 2015 12:09 pm

Nickbeni ,δεν ξέρω το όνομα σου,καλημέρα.
Από ότι κατάλαβα τώρα ξεκίνησες την ενασχόληση σου με τις μέλισσες.
Αν θελεις πες μας ποσά μελισσακια εχεις αυτή την στιγμη,αν έκανα λάθος ποσά χρονια ασχολησε και πως ξεκίνησες να ασχολησε.δηλαδη από που πήρες τις γνώσεις πρακτικές και θεωρητικές.
Δεν θέλω να σου κανω ανάκριση απλά ρωτάω για να έχω μια βαση στο σε τι κατασταση βρισκεσε να σου πω και εγώ μια γνώμη βαση της δικιάς μου εμπειρίας και τρέλας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Επαγγελματιας Μεταφορεας Δ.χ σε Μελισοκομικο??
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» μελισοκομικο βιβλιαριο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: